| anonim_4396 a întrebat:

Sunteti siguri ca exista dumnezeu? argumentati va rog

dovezi pro = se arata crestinilor prin vise, coinsidente (miracole, minuni), clarviziuni

dovezi contra = nu ofera dovezi stintifice, istoria evreilor asa cum este scrisa in biblie difera de cea prezentata de biblie, povestile din vechiul testament sunt indentice cu cele din cartea mortilor egipt, noul testament personajul Iisus este indentic cu horus, in vechiul testament nu se ofera date, an, luna, zi, toata istoria omeniri nu coinside cu biblia deloc, sunt atatea dovezi contra si totusi una pro nu sunt eu imi pierd timpul am impresia ca traiesc intr-o lume irationala, copilareasca, amagita de iluzi, ce viata de apoi au murit 100 de mld unde naiba ar incapea toti aia spuneti-mi unde?

inchizitia a durat 600 de ani de tortura asupra omenirii

40 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Sunt la fel de sigura ca Dumnezeu exista asa cum sunt sigura de existenta mea.

| shadovv a răspuns:

Chiar e asa de important pentru tine?

| RaluuxD a răspuns (pentru shadovv):

Da, pentru ca sunt crestina si ar trebui sa fiti si voi

| shadovv a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci te increzi intr un film vechi de cativa ani despre care nu ai nici o dovada ca ceea ce sustine este adevarat. Doar ii crezi pe respectivii. Mi se pare mai logic sa cred in ceva ce a supravietuit miilor de ani si care confera o imensa baza de etica, moralitate, filozofie, o sansa la viata eterna si pur si simplu o lectie de viata.

| anonim_4396 explică (pentru shadovv):

Eu cred ca partea cu horus e adevarata, cu partea ca un grup domina lumea si un orb stie asta, ca banul conduce lumea chestiile astea le-am obsevat tin sa cred ca au dreptate, un ateu observa si trage concluzi pe baza de dovezi, un crestin observa si trage concluzi care nu au dovezi

| anonim_4396 explică (pentru shadovv):

N-am dreptate dovedestemi ca viata lui horus a fost diferita dovedete adica toti se insala tot internetu esti cumva un geniu necunoscut?

| shadovv a răspuns (pentru RaluuxD):

Intrebarea era pentru ray.

| ZambetulNebuniei a răspuns:

Buna-dimineata! Nu sunt o persoana care sa fie foarte religioasa, dar nu sunt nici ateu, poti spune ca sunt neutru. Am 15-16 ani si nici eu nu prea inteleg religia, dar nici cu siinta cosmica si formarea universului nu-mi bat capul. Ai intrebat, daca suntem siguri ca exista Dumnezeu, eu inclin sa cred ca da, nu neaparat din cauza existentei Bibliei (pe care nu am deschis-o in viata mea) si nici din cauza indoctrinari, eu cred pur si simplu din nevoia de a crede si din simplul fapt ca nimeni nu a dovedit ca nu exista. Stiinta iti prezinta ceea ce "vezi" (aerul nu il vezi, dar exista si nu pentru ca niste oameni inteligenti si-au dat seama ca fara existenta lui am muri), sti ca exista alte galaxi si planete, dar le-ai vazut tu (daca ne luam dupa imaginile de la TV...da si eu pot sa fac niste desene mai complexe si sa le arat: uite asta e la n ani lumina, voi nu vede-ti, dar va spun eu ca exista). Sunt multe lucruri si fenomene pe car cine stie cand le vom descoperi, dar nu inseamna ca ele nu exista.

Am scris mai sus, cred din nevoia de a crede, iar asta e simplu: tu nu ai vrea sa existe un loc mai bun in care sa ajungi, un loc unde nu exista dorinta asta a omului de a distruge si stapani, un loc pur. Religia e adorata (sa spun asa) de multi oameni, din simplul motiv ca le promite un loc mia bun.
Bataia dintre dovezile stiintifice "vizibile si logice" si cele crestine "invizibile si ilogice" a existat mereu, nici una nu iti ofera toate raspunsurile. Nici Big Bangu un mi se pare (cel putin mie foarte plauzibil): Cam asa suna: Sti-ti era nimic si asa brusc a aparut mult, de fapt a aparut un infinit de ceva din nimic ( nu ti se pare ilogic).

Pe scurt: Mie nici stiinta si nici religia nu mi se par logice, dar cred in amandoua din simplul motiv ca am nevoie sa cred (vreau un loc mai bun dupa ce scap din viata asta lipsita de scrupule+ca cam avem nevoie sa stim ca e cineva peste noi si imi place sa stiu toate procesele stiintifice din jurul meu si ce se intampla fara sa pot controla).

In legatura cu Biblia: tot pe TPU am citit ca s-a tot schimbat in functie de guvernul politic (cum o fi), dar lasand asta, probabil adevarata Biblie s-a pierdut in negura timpului.

Cel mai usor nu iti bati capul cu toate astea (e destul de evident ca vrei sa dovedesti ca nu exista Dumnezeu, insa fiecare cu parerea lui, nu e treaba ta ce face vecinul).

Si sfatul meu: Nu complica ce nu trebuie complicat.

Si sa nu uit (scuze, dar cam pic pe taste de somn): Scuze, pentru insiruirea de ideei de mai sus, insa cum am mai spus (daca am spus): suntem prea mici sa ne complicam cu ceea ce e peste puterea noastra de intelegere.

Am uitat de ultima ta intrebare :unde ar incapea atatia oameni. Sti daca Dumneeu a creeat tot ceea ce ne inconjoara nu inseamna ca a creeat si un spatiu infinit in care sa mergem cu toti, fiind infinit e logic ca avem loc cu totii.

| EuNuTu a răspuns:

Pentru a cata oara trebuie sa fie spus ca existenta lui Dumnezeu nu are legatura neaparat cu veridicitatea Bibliei si a crestinismului. Chiar si daca este destramat orice argument pro crestinism, islamism, iudaism, hinduism si ce mai vrei tu, deci chiar daca se dovedeste ca nici o religie a lumii nu e corecta, tot nu inseamna ca nu exista Dumnezeu. E greu de priceput?

| anonim_4396 explică (pentru EuNuTu):

Esti deist?

| EuNuTu a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, sunt crestin.

| Costel95 a răspuns:

Cine L-a cunoscut pe Dumnezeu va spune ca exista, cine nu L-a cunoscut va spune ca nu exista. De atatea ori se pune intrebarea asta...deja devine plictisitoare pentru ca niciodata nu s-a ajuns la un raspuns. Cred ca cea mai buna modalitate de a vedea daca exista sau nu Dumnezeu este sa discuti cu El

| anonim_4396 explică (pentru Costel95):

Ai dreptate

| Costel95 a răspuns:

In legatura cu religiile: toate au fost inventate de oameni. Religia adevarata este una singura, care este scrisa in Iacov 1.27 :"Religiunea curata si neintinata, inaintea lui Dumnezeu, Tatal nostru, este sa cercetam pe orfani si pe vaduve in necazurile lor, si sa ne pazim neintinati de lume." Dar nu poti spune ca Biblia spune un lucru si Dumnezeu alt lucru, pentru ca Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu. Adica voia lui Dumnezeu o gasim in Biblie pentru ca :"Toata Scriptura este insuflata de Dumnezeu" (2 Timotei 3.16a). Si apropo raymusic, eu chiar vorbeam serios cand am zis ca cine vrea sa-L cunoasca pe Dumnezeu trebuie sa discute cu El. Nu amana, dar nici sa nu rami dezamagit daca nu-ti va raspunde de prima data. Dumnezeu vorbeste prin Ieremia si zice: "Ma veti cauta, si Ma veti gasi, daca Ma veti cauta cu toata inima." (Ieremia 29.13) Deci inaintea lui DUmnezeu iti trebuie o inima sincera... si sa nu uiti un lucru, ca Isus a spus ca "...pe cel ce vine la Mine, nu-L voi izgoni afara." (Ioan 6.37) cauta-L pe Dumnezeu in rugaciune cu staruinta, nu renunta de prima data; daca chiar doresti sa Il cunosti atunci iti va raspunde.

| Costel95 a răspuns:

Hmmmmm...pe ce loc a ajuns Dumnezeu sa fie clasat! Daca nici macar "crestinii" nu-L mai respecta cum Il vor cinsti ceilalti? Cei drept, "multi sunt chemati, dar putini sunt alesi" (Matei 22.14)

| Costel95 a răspuns:

Cred ca omenirea L-a inteles gresit pe Dumnezeu. Ne-am format idei eronate despre Dumnezeu. Da, Dumnezeu este bun, dar ati citit ca El este si un foc mistuitor? "Caci Domnul Dumnezeul tau este un foc mistuitor, un Dumnezeu gelos." (Deuteronom 4.24). Ne-am obisnuit cu imaginea asta: "Dumnezeu e bun." Da, Dumnezeu este bun, dar daca este bun nu inseamna ca nu exista nimic rau in lume. Lumea noi oamenii am stricat-o. Lumea asta e stapanita de Daivol...cititi in Matei 4 ispitirea lui Isus Hristos, cand Diavolul a vrut sa-i dea toata lumea lui Isus daca s-ar fi inchinat mantuitorul in fata lui. Vai va fi de cel ce n-a trait o viata sfanta. Ne place sa traim cu ideea ca Dumnezeu este bun, si ca El nu permite nici un rau. Cine a zis ca Dumnezeu nu permite raul? oare nu i-a dat Dumnezeu omului sansa de a alege? Omul a ales sa faca ceea ce vedem in fiecare zi, la diferiti oameni. Daca Dumnezeu ar interveni si ar face toata lumea buna, ar interzice omului dreptul de a alege. Dumnezeu a spus ca El se lasa gasit, dar daca nu-L cautam cum sa-L gasim? Voi chiar vreti sa traiti o viata cu ideea ca nu exista Dumnezeu sau ca putem trai si fara El? Dumnezeu nu obliga pe nimeni, desi doreste ca toti sa fie mantuiti. "Doresc Eu moartea păcătosului – zice Domnul Dumnezeu. Nu doresc Eu mai degrabă ca el să se întoarcă de pe căile lui şi să trăiască?" (Ezechiel 18.23) Vorbim despre Dumnezeu fara sa-L cunoastem macar. De ce nu te pui pe genunchi si sa zici: "Doamne, daca chiar existi, as vrea sa te cunosc." si chiar sa doresti acest lucru. Ne multumim sa vorbim despre Dumnezeu, sa-L criticam pentru felul Lui de a lucra, sa ne dam cu parerea, dar sa nu-L cunastem personal. Sincer sa fiu, Il cunosc pe Dumnezeu dar nu stiu sa aduc un om la mantuire. Cel care vine la Hristos nu va fi curatat indata de orice pacat, ci atunci incepe lupta. Si eu invat si ma lupt; am multe defecte...dar aduceti-va aminte de ce a spus Isus: "Isus i-a auzit şi le-a zis: „Nu cei sănătoşi au trebuinţă de doctor, ci cei bolnavi." (Matei 9.12) Asa ca o singura chestie mai spun: "Cine vrea să asculte să asculte; cine nu vrea, să n-asculte!" (Ezechiel 3.27) Daca alegeti sa-l ascultati, sa veniti la El, bineinteles ca Dumnezeu va fi bun si va va primi, dar daca alegeti sa nu ascultati sa nu credeti ca Dumnezeu va fi bun cu voi la Judecata cea mare. Amin

| anonim_4396 explică (pentru Costel95):

Eu te inteleg asa e biblia nu e intelesa deloc, am citit cateva versete din noul testament si asa e, dar nu ofera dovezi ca exista vreun zeu

| Costel95 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu n-am zis ca Biblia e neinteleasa. Ea este Cuvantul lui Dumnezeu. Daca nu intelegem Biblia, cum Il vom intelege pe Dumnezeu? Bineinteles ca sunt versete foarte greu de inteles, dar principalul e inteles de toata lumea. Nu cred ca ai inteles bine comentariul meu...

| Costel95 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu de ce nu m-i s-a publicat ultimul raspuns. Am zis ca Biblia nu este o carte neinteleasa, ea este o carte pe care noi nu vrem sa o intelegem. Ar fi culmea ca Dumnezeul care ne vrea la El sa ne spuna caile Lui intr-o carte pe care sa n-o intelegem. E drept ca sunt pasaje pe care le intelegem greu, care sunt complicate.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Vad ca esti in cautare de Adevar sau vanat de Adevar? daca nu crezi in Dumnezeu, de ce exista pe tot pamantul marturii despre iad? oameni in toata firea marturisesc de iad, de un lucru asa SERIOS, intelege ca nu e numai 1 om sunt mai multi, multe marturi. Si mai intelege ca e o ETERNITATE UNDE O PETRECEM.
O marturie a unei fete care a vrut sa vada raiul si Isus i a arata ambele pentru ca Isus spune in Ieremia 33:3
„Cheamă-Mă, şi-ţi voi răspunde; şi îţi voi vesti lucruri mari, lucruri ascunse pe care nu le cunoşti."
Si i a arata acelei fete, adica fiicei Lui, i-a aratat ce a vrut.
Vezi? te ai rugat vreodata lui Dumnezeu? SINCER.
http://www.youtube.com/watch?v=VOCGYjS5BZI
versiunea romana:
http://www.youtube.com/watch?v=xzrYWPtQybw
Un fost ateu s-a pocait:
http://www.youtube.com/watch?v=hbXCYdyoE8M
O femeie traia in pacat s-a pocait dupa ce a ajuns sa vada Iadul si Raiul:
http://www.youtube.com/watch?v=Izz37bzBZxc,
O fata din Korea a pictat Raiu si Iadul (mai mult iadul):
http://www.youtube.com/watch?v=6138KRaiJsQ
Un fost ateu s-a pocait, nu l-a pocait nimeni, Duhul Sfant l-a schimbat:
http://www.youtube.com/watch?v=hbXCYdyoE8M
Un pacatos care traia in pacat a fost TORTURAT in IAD: http://www.youtube.com/watch?v=il_FiKVt-4Y
ingrozitor, dar e MINUNAT faptul cum Dumnezeu schimba omul, e absolut uimitor. Tot ce e rau iti ia, Isus spune in 1 Petru 5:7.
Oare de ce L a trimis pe Isus pe cruce, nu pentru ca ne iubeste, ca sa moara si sa avem noi viata vesnica? ne iubeste, si nu vrea sa pierim.
John 3:16
Noi facem parte din Rai, acolo e locul nostru, IADUL E PENTRU SATAN SI DEMONII LUI, nu pentru oameni, omul alege unde merge.
Nu trebuie sa face cum au facut acei ingeri care l-au urmat pe Satan.
Acestui DEMON ii pare rau ca l-a urmat pe Satan in timpul cand Dumnezeu la izgonit din Paradis. PLANGE, imi pare rau petru acel DEMON, acum e in iad, E PREA TARZIU
http://www.youtube.com/watch?v=Yuer_zvPR0o&feature=plcp

Dumnezeu exista! nu te lasa deceptionat de cel rau, preaiubitule/preaiubito.
Miracole s-au intamplat ieri, azi, poate daca Dumnezeu ne mai suporta RAUTATEA si rebeliunea vor mai fi, eu sper ca lumea sa se opreasca din pacat si sa se intoarca la Dumnezeu care e IUBIRE si DREPTATE:
http://www.youtube.com/watch?v=n4ImHc8cVXA&feature=youtu.be
Un demon vorbeste printr o fata, s a intamplat intr o biserica.Slava Domnului ca fata a fost salvata la timp!
https://www.youtube.com/watch?v=Yuer_zvPR0o&feature=plcp

TU ALEGI dacca vrei sa Il urmezi pe Isus sa ti iei crucea, mai sti ca cel rau s a mandrit si a fost aruncat din Paradis? si niste ingeri l-au urmat.
Dumnezeu te iubeste foarte mult, numai ca tu nu poti nici eu intelege cat de mult ne iubeste, Si-a dat si viata pentru noi, ce doava mai vrei, asta pentru ca noi sa avem viata vesnica prin El, ma rog in numele Domnului Isus ca deceptia sa dispara.Amin.
Cerurile spun slava lui Dumnezeu, şi întinderea lor vesteşte lucrarea mâinilor Lui.
2 O zi istoriseşte alteia acest lucru, o noapte dă de ştire alteia despre el.
3 Şi aceasta fără vorbe, fără cuvinte al căror sunet să fie auzit:
4 dar răsunetul lor străbate tot pământul, şi glasul lor merge până la marginile lumii. În ceruri El a întins un cort soarelui.
Rom 10.18;
5 Şi soarele, ca un mire care iese din odaia lui de nuntă, se aruncă în drumul lui cu bucuria unui viteaz:

6 răsare la un capăt al cerurilor şi îşi isprăveşte drumul la celălalt capăt; nimic nu se ascunde de căldura lui.
7 Legea Domnului este desăvârşită şi înviorează sufletul; mărturia Domnului este adevărată şi dă înţelepciune celui neştiutor.
Orice plan are un proiectant. Universul are un plan foarte complex.Prin urmare, universul a avut un Proiectant.
Pentru noi care inca suntem in viata numai prin mila si indurarea lui Dumnezeu, ne mai lasa poate ne vom intoarce la El, e o binecuvantare ziua aceasta.
Dumnezeu a facut omul cu ratiune, i-a dat vointa proprie, nu suntem roboti, slava Domnului, ce minunati suntem creati.
Alt lucru important.
Dumnezeu face minuni si astazi, MULTE MINUNI.
Slavit sa fie Dumnezeu. Amin.
Vindeca bolnavi:
http://www.youtube.com/watch?v=WukyfhkhE7E
http://www.youtube.com/watch?v=MAuM_5bwo6s
http://www.youtube.com/watch?v=0Hzc1IVbIJY&feature=endscreen
http://www.youtube.com/watch?v=M1P2Z9_7xb4
Dumnezeu e viu si ne vorbeste si azi:
cateodata vorbeste literal (1 Samuel 3:6)
cateodata prin vise (Geneza 41:25)
cateodata prin ingeri (Luca 1:30)
cateodata prin viziuni (Acts 10:10-11)
alteori prin alti crestini (Galateni 1:11)
cateodata prin scriptura (Matthew 22:29)
vorbeste prin profeti (2 Samuel 12:7)
si mai poate vorbi chiar si prin sentimentele noastre (2 Ioan 1:3).
Nu cumva Dumnezeu avertizeza oamenii si AZI? ca El e Dragoste sa ne intoarcem la El sau vom pieri? Dumnezeu nu vorbeste numai din Biblie, exista proroci, exista alti credinciosi, exista si biblia Cuvantul Lui Dumnezeu, Dumnezeu e Viu ieri azi si in veci.
Nu vezi ca multi oameni mor de necunostinta? adica MOR ajung in iazul de foc.
Preaiubitule, tu esti chemat dar multi chemati putini alesi Matei 22:14.
Sti ce zice Dumnezeu de inteligenta omului? ca e o prostie sau nebunie in fata Lui.
Dumnezeu nu trebuie ''investigat'' El exista, nu trebuie nimeni sa Ii dovedeasca existenta, este o deceptie de la cel rau.
Dumnezeu e minunat.
Dumnezeu exista si nimeni nu trebuie sa dovedeasca existenta Lui, se vede in toata creatia lui, Galaxiile, tot ce vezi in jurul tau, TU, etc.
Domnul meu este viu!
Soarele lumineaza lumina lui pentru El.
Vantul bate sa L glorifice.
Pasarile canta admiratia lor pentru El.
Si iubirea din inimile noastre doar ca un rezultat al Lui.
Stiind si vazand asta, nu inteleg cum cineva va fi in stare sa zica ca nu exista Dumnezeu. Biblia este cuvantul Lui.
Avem un Dumnezeu EXTRAORDINAR. Care ne iubeste.

Pe de alta parte Satan e influenta majora a idealulilor, opinilor, speculaţiilor, sperantelor şi religiilor false ale lumii toate sunt sub controlul său şi au răsărit din minciuni şi deceptii.
Satan este numit domnul puterii aerului in Efeseni 2: 2. El este "domnitorului acestei lumi" în Ioan 12: 31.Aceste titluri şi multe altele semnifica capacităţile lui satan. Satana este "printul a puterii de aer" semnifica ca într-un fel el conduce peste lume şi oamenii din el.

El nu guverneaza lumea complet; Dumnezeu este suveran încă. Dar aceasta înseamnă că Dumnezeu, în înţelepciunea sa infinită, a permis Satana să opereze în această lume în limitele pe care Dumnezeu a stabilit pentru el. Când Biblia spune că Satana are putere peste în lume, trebuie să ne amintim că Dumnezeu i-a dat domeniu peste cei necredincioşi numai. Credincioşii nu mai sunt în conformitate cu regula lui Satan (Coloseni 1: 13). Necredincioşi, pe de altă parte, sunt prinsi "in capcana diavolului" (2 Timotei 2: 26), se află în "puterea celui rău" (1 Ioan 5: 19), şi sunt în robia lui Satan (Efeseni 2: 2).

Deci, atunci când Biblia spune că Satana este "dumnezeul veacului acestuia", ea nu spune că el are autoritate finala. Satana guverneaza lumea necredinciosilor intr-un mod specific. În 2 Corinteni 4: 4, necredinciosul urmează pe Satana la ordinea zilei: "Dumnezeul veacului acestuia a orbit mintea de necredincioşi, astfel încât ei nu pot vedea lumina Evangheliei slavei lui Hristos." Schema lui Satan include promovarea filozofiilor false în lume — filosofii care orbesc pe necredincios la adevărul evangheliei. Filozofiile lui Satan sunt cetati în care oamenii sunt închişi, şi ei trebuie să fie eliberati de Hristos.

Un exemplu de o astfel de filosofie falsă este credinţa că omul poate câştiga favoarea lui Dumnezeu dupa un anumit act sau acte.În aproape fiecare religie falsa, beneficierea de favoarea lui Dumnezeu sau a câstiga viata vesnica este o tema predominanta. Câştiga mântuirea prin fapte, cu toate acestea, este contrar revelaţiei biblice. Omul nu poate lucra pentru a câştiga favoarea lui Dumnezeu; viaţa veşnică este un dar gratuit (vezi Efeseni 2: 8-9). Şi că darul gratuit este disponibil prin Isus Hristos şi El singur (Ioan 3: 16; 14: 6). Ai putea întreba de ce omenirea nu va primi pur şi simplu darul gratuit al mântuirii (Ioan 1: 12). Răspunsul este că Satana-dumnezeul acestei lumi — a ispitit omenirea să urmeze mândria lui în schimb. Satana stabileşte ordinea de zi, lumea necredincioasă urmeaza, şi omenirea continuă să fie înşelata. Nu este de mirare că Scriptura il cheama pe Satana un mincinos (Ioan 8: 44).
Ma rog ca Dumnezeu sa iti deschida ochi in fata Adevarului.In Numele Domnului Isus.Amin.

Fiecare este liber sa aleaga.
Iadul este o realitate.
Domnul Isus ne vorbeste despre grozavia iadului.
Intunericul de afara, locul de osanda, plansul si scrsnirea dintilor, iazul de foc si pucioasa, locul de chin ETERN, gheena. Vedem ca focul va fi natura predominanta a iadului. Focul cel vesnic. Sunt multe marturii ale oamenilor care au experimentat moartea clinica si au vazut iadul si raiul.
Eu nu castig nimic daca cineva se pocaieste sau nu. Eu as dori ca toti sa primeasca bucuria mantuirii in inima. Nimeni nu se va putea dezvinovati.
Dumnezeu ne vorbeste prin creatie prin oameni prin vise prin Cuvantul Sau, numai ca oamenii nu iau seama. El ne-a vorbit prin Fiul Sau pe care l-a dat ca sa moara in locul nostru la cruce. Tu trebuie doar sa accepti iertarea Lui si sa Il urmezi, sa iti iei crucea sa Il urmezi.
Vom avea parte de o bucurie nemarginita sa il vedem pe Creatorul nostru, daca lasam pacatele, sa traim in puriate, fair trade.Nu crezi?
Multi nu stiu ce aleg, cum zicea si acel inger aruncat din cer, ''nu stiu de ce l-am ascultat pe satan, acum sunt in focul vesnic.
Dumnezeu exista
miracole s-au intamplat ieri azi poate daca Dumnezeu ne mai suporta RAUTATEA vor mai fi:
http://www.youtube.com/watch?v=n4ImHc8cVXA&feature=youtu.be
Cerurile spun slava lui Dumnezeu, şi întinderea lor vesteşte lucrarea mâinilor Lui.

2 O zi istoriseşte alteia acest lucru, o noapte dă de ştire alteia despre el.
3 Şi aceasta fără vorbe, fără cuvinte al căror sunet să fie auzit:
4 dar răsunetul lor străbate tot pământul, şi glasul lor merge până la marginile lumii. În ceruri El a întins un cort soarelui.
Rom 10.18;
5 Şi soarele, ca un mire care iese din odaia lui de nuntă, se aruncă în drumul lui cu bucuria unui viteaz:
6 răsare la un capăt al cerurilor şi îşi isprăveşte drumul la celălalt capăt; nimic nu se ascunde de căldura lui.
7 Legea Domnului este desăvârşită şi înviorează sufletul; mărturia Domnului este adevărată şi dă înţelepciune celui neştiutor.
Orice plan are un proiectant. Universul are un plan foarte complex.Prin urmare, universul a avut un proiectant.
Exista destule devezi ca Dumnezeu exista, TU, etc.May God bless you and keep you safe.

| TM6524 a răspuns:

Daca nu crezi in ce spune Biblia, macar sa crezi in El cand te rogi! Atunci Il simti pe Dumnezeu si esti sigur de existenta Sa.

| Costel95 a răspuns (pentru TM6524):

Nu poti crede in Dumnezeu si sa nu crezi ce zice Biblia...pentru ca Biblia contine ceea ce voieste Dumnezeu!

| TM6524 a răspuns (pentru Costel95):

Evident, am dat un mesaj eronat. Vroiam sa spun ca un om ce nu e sigur de existanta lui Dumnezeu, un agnostic, nu ar putea fi sigur 100% de ce spune Biblia, nici cu cele mai tar argumeente ale preotulu, din cauza necredintei, dar ar putea fi asigurat ca exista Dumnezeu daca s-ar ruga si L-ar simti pe Dumnezeu alaturi de el. Daca nu am explicat foarte bine, eu personal sunt convins de existenta Lui Dumnezeu. Tot ce vad este o urma ca Tatal exista.

| anonim_4396 explică (pentru TM6524):

Si copii murind de foame in africa e tot un semn de a lui dumnezeu

| TM6524 a răspuns (pentru anonim_4396):

"copiii e un semn"... Si faptul ca tu nu ii ajuti e un "semn" ca nu esti un om bun...

| anonim_4396 explică (pentru TM6524):

De ce nu-i ajuta asa zisi crestini ei sunt buni iar eu rau

| TM6524 a răspuns (pentru anonim_4396):

Uite, nu sunt nici eu preot sa-ti dau explicatii la orice. Pot sa-ti spun doar ca Il iubesc pe Dumnezeu si cred in El in masura in care poate un om.

| TM6524 a răspuns:

Ce incearca oare raymusic sa demonstreze? Parca vroia niste pareri care sa-i raspunda la niste intrebari, nu niste pareri pe care sa le tot nege. Cred ca vrea doar sa gaseasca un alt om care neaga existenta Domnului.

| anonim_4396 explică (pentru TM6524):

Incerc sa te fac sa respecti ce scrie in noul testament

| BodyFleci a răspuns:

Uita-te pe History.RO sa vezi acolo... alegi varianta in care pamantul s-a format in 7 miliarde de ani, apoi perte cateva milioane s-a facut apa din particulele din meteoriti, apoi din toate particulele de metale, nemetale, diferite corpuri etc. s-a creat omul sau varianta cu Dumnezeu. Tu alegi! Eu le-as alege pe ambele. Daca din neam in neam s-a transmis asta atunci sigur e posibil ca acum 2000 de ani chiar sa fi existat Dumnezeu pe pamant, iar acum ne vegheaza "din ceruri".

| anonim_4396 explică (pentru BodyFleci):

Multe sau transmis timp de mii de ani, sa nu uitam ca crestinismul a fost adoptat de romanii ce a contat foarte mult

| RaluuxD a răspuns:

Acum sunt sincera.eu cred in Dumnezeu din toata inima mea, pentru ca cine ar fi prost sa spuna toate minunile facute de Iisus Hristos, care acum apar in toate manualele si cartile si cine ar fi stat atata timp sa traduca Biblia... Nu stiu ce sa mai zic... Adica eu cred ca astia care cred in alti nu stiu ce inca nu simt ca profesorii nu ar preda elevilor niste minciuni doar pentru un amarat de salariu. poate nu te-am lamurit deloc dar am doar 11 ani asa ca intelegema.

| anonim_4396 explică (pentru RaluuxD):

Te inteleg, te invit sa citesti istoria isi plac documentarele http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=ZkmEmSagGEQ

| RaluuxD a răspuns:

Adica eu cred si punct.nu pot eu la varsta mea sa explic asa lucru maret

| ゼロの a răspuns (pentru RaluuxD):

Pai si eu cred in El.Ma rog in fiecare seara, dar faza cu religia este predata din 2 motive.1 oamenii sa cunoasca religia, etc
2 manipulare.Adica daca faci pe un om sa creada in ceva nu ma refer la dumnezeu sau la satana, dar sa presupunem ca faci pe cineva sa creada in X.Atunci poti sa il manipuezi prin faptul ca tu esti acel X.Dar el nu si-a dat seama.

| SweetCakes a răspuns:

Buna! Dumnezeu bineinteles ca exista...cine crezi ca a creat lumea...Atotputernicul normal, nu-i asculta pe ceilalti. Daca nu ar fi fost el nu ar fi existat lumea

| notsoslimshady a răspuns:

Bai frate fii atent.te gandesti putin si tot ajungi la concluzia ca Dumnezeu a creat pamantul.Si daca te gandesti la viata dupa moarte hai sa iti zic cateva lucruri:exista,dar nu exista Rai sau Iad, si nici Satana(cred eu) ca nu exista, asa cum zicea einstein ca raul e absenta binelui. Oricum, omul prin creier emana unde electromagnetice sau ceva in genu...la fel si corpul.Tu nu le vezi.Nimeni nu le vede.Cand mori, emani mai multa energie dintr-aia si de fapt devii o energie.Nu are rost sa iti imaginezi, pentru ca nu poti.De unde stim ca exista astea? Dar de unde stim ca exista undele emise de sateliti? le vezi? nu.ca atare nu ti le poti imagina. daca ti le imaginezi fizic, nu rezolvi nimic.

| AnonimăŞiCredincioasă a răspuns:

Există.Mie mi-a demonstrat.Nu mă întrebaţi cum.

| anonim_4396 explică (pentru AnonimăŞiCredincioasă):

Doar crestinilor se arata si doar in privat nu-i asa? in vise probabil unde ratiunea e moarta