| Mircea08 a întrebat:

"Supuneţi-vă deci lui Dumnezeu. Staţi împotriva diavolului şi el va fugi de la voi."
( Epistola soborniceasca a Sfântului Apostol Iacov – 4/7)
In conformitate cu acest citat, diavolul si slujitorii lui au printre cunostintele lor crestini adevarati?

2 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Da, și demonul pe care au încercat să-l scoată fiii lui Sceva fără succes le-a spus- Pe Pavel îl știu, dar voi cine sunteți?(fapte 19-15

| Mircea08 explică (pentru ania):

E foarte potrivit citatul, dar eu ma refeream la faptul ca niciodata un crestin (in zilele noastre ) nu are ca prieten un slujitor al lui satana, deoarece nu se intelege cu el, au idei complet diferite. Luand invers, slujitorii lui satan niciodata nu vor cunoaste un crestin adevarat, si va spune " arata-mi si mie unul care respecta intocmai Evanghelia". El nu va crede ca exista deoarece crestinii fug de el, deci el intr=adevar nu cunoaste si nu va cunoaste niciodata un crestin adevarat.
Asa cum diavolul fuge de crestini asa si slujitorii lui fug de crestini deoarece nu-i suporta, ii cred fraieri, inculti, indoctrinati, etc.