| EmaS a întrebat:

Te-ai intrebat vreodata cum te vede Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| Jardelin a răspuns:

Sincer, nu m-am intrebat CUM ma vede Dumnezeu, stiu doar ca ma vede! Legat de asta era si o mica povestioara:

Un om mergea pe un drum. La o rascruce gaseste pe jos un sac cu cartofi. Omul se opreste, se uita la sac, si se intreaba "Cine l-o fi pierdut?". Se uita inainte, se uita inapoi, se uita in stinga, apoi in dreapta si nu vede pe nimeni! Se apleaca spre sac, cu intentia de a-l lua, gindindu-se ca nu este al nimanui, dar se opreste. Uitase sa se uite intr-o directie. In sus.

Eu nu stiu cum se uita acum Dumnezeu la mine, dar stiu cum as vrea sa se uite la mine cind voi sta in fata Lui la judecata. Asa cum s-a uitat la tinarul bogat. Cu drag.

24 răspunsuri:
| theona13 a răspuns:

Te vede cum vrei tu. totul sta in imaginatia noastra. nu exista nimic ciudat ci doar nestiut sau prea peste limitele noastre de perceptie.

| dragos9234 a răspuns:

Ti-ai pus vreodata obiectivitatea sub semnul intrebarii?

| Azµre a răspuns:

Cu lupa...

| horia2012 a răspuns:

Cum nu avem noi curajul sa ne vedem.

| Promiseland a răspuns:

Nu m-am intrebat niciodata cum ma vede dar intotdeauna m-am intrebat daca Dumnezeu ma vede!

| XBrunetteX a răspuns:

Da.

| RAY a răspuns:

Din moment din ce nu exista cum ar putea sa ma priveasca, prima oara demonstreaza ca exista zeul tau apoi vb si de ce vede el, cum spunea buddha as vrea sa vad o singura finta care imi spune de fiecare frunza din copac ce face in orice moment
dumnezeul este cea ce noi am vrea sa fim, bun, puternic, stie totul, nu are dusmanii puternici ca el
http://www.scribd.com/......re-religie

| EmaS explică (pentru Promiseland):

Unul din Numele lui Dumnezeu este El Roi; ( Dumnezeu care vede).De oameni ne putem ascunde, dar de El, nu.

| PassingBY a răspuns:

Da. De mai multe ori.

| Raniia a răspuns:

Atunci cand mi-am pus aceasta intrebare viata mea s-a schimbat.Am inlocuit pacatul cu credinciosie, supunere, dedicare si loialitate fata de Dumnezeu.El cauta oameni credinciosi prin care sa Isi implineasca planurile pe pamant.

| usuk a răspuns:

El vede prin ochii nostri

| adriancristian11 a răspuns (pentru usuk):

Dumnezeu te vede prin prisma faptelor care le faci, nu este nevoie sa te gandeste foarte mult cum te vede, doar gandeste-te 5 min ce fapte ai facut si cum esti tu ca om si cand ai gasit raspunsul, sunt convins ca asa te vede si Dumnezeu happy

| dracu14 a răspuns:

Nu

| relian a răspuns:

Asa si daca tu crezi ca Dzeu te vede oricind sau tot timpul, ce faci atnci cind faci sex? Sa nu zici ca Dzeu este pervers si se uita la tine sau la toti care fac sex.Naspa mie unu nu mi-ar placea sa faca asa ceva.Dao incolo de treaba inseamna ca nu mai avem intimitate niciunde.Vezi de aia eu nu cred in ce crezi tu.E mai bine ca stiu ca nu ma vede nimeni.Asa daca mas gindi ca Dzeu sta si se uita cum si ce fac pai poate mas inhiba sau mai stii ce, nici nu vreau sa ma gindesc.Tu ce spui de chestia asta? Bine ma refer cind faci sex, dragoste cu sotul tau zic, se uita sau nu Dzeu? Sper ca nu supar pe nimeni pe aici.

| danay72 a răspuns:

El ne vede pana in cel mai mic detaliu.De fapt ne cerceteaza inima si este atent daca prin actiunile noastre il bucuram.Ieremia11:20a,Proverbe27:11

| SaveTheNature a răspuns:

Un pacatos bun la suflet cu sanse de remedierebig grin

| EmaS explică (pentru SaveTheNature):

Slava Domnului ca stim sa ne recunoastem starea inaintea Lui si El este cel care ne face constienti ca suntem pacatosi prin Duhul Sfant care ne cerceteaza. Domnul sa iti binecuvanteze minunata ta familie!

| casablanca40 a răspuns:

Intrebarea nu are absolut nicio logica. Parerile lui Dumnezeu nu poate coincide cu parerea oamenilor. Poti sa crezi ca vei ajunge in rai, dar de fapt vei ajunge in iad, si invers. Nu conteaza unde crezi tu ca vei ajunge, ci doar ce considera Dumnezeu. Parerea lui nu o vei afla niciodata, deci este un lucru intelept sa consideri ca viitorul tau este incert, ca poti ajunge in iad sau in rai deoarece viitorul este schimbator, nu poti cunoaste ce fel de persoana vei fii in viitor. Categorisirea oamenilor in iad/rai ar trebui lasata lui Dumnezeu si nu oamenilor.
Eu, ateul care a fost amenintat cu iadul, este posibil ca in viitor sa ma intorc spre Dumnezeu si sa ajung in rai. Mai sunt amenintarile voastre justificate atunci? Nu devin ele atunci pacate? Etichatari inepte facute din cauza fricii si necunoscutului. Diferitul este despretuit de crestin, el prezinta dealtfel o lipsa de respect si integritate pentru alegerile acestora.
Sunt nebun pentru ca nu cred in Dumnezeu, dar tu esti si mai nebun pentru ca privesti etichetarile societatii ca pe un lucru cert, toata viata ta este de fapt o minciuna! Este infinit mai usor sa utilizam categorisirile pentru a ne forma o parere personala. Pana la urma de ce am vrea sa gandim diferit? Pentru a dobandi dispretul semenilor nostri? Tot ce ne dorim cu adevarat este sa facem parte dintr-un intreg, sa ne gasim locul in lume, iar unii il gasesc prin religie, alti prin stiinta si lectura.

| EmaS explică (pentru casablanca40):

Poate ca din perspectiva ta nu are.

| casablanca40 a răspuns (pentru EmaS):

Evident ca nu are. Prin intrebarea aceea nu facem decat sa il umanizam pe Dumnezeu, pe cel ce nu poate fii perceput, inteles din perspectiva umana.
Daca consideri altfel si ai argumente logice sunt dispus sa-mi schimb parerea.
De fapt raspunzand la intrebarea aceea, aflii de fapt felul in care te consideri tu si ce parere ai despre tine.

| Calininio a răspuns:

Asa cum ma vad si unicornii laughing

| MihaDeea a răspuns (pentru Azµre):

Wow cu lupa nu stiam cat de tare laughing)