| AlexeHellsing a întrebat:

Știți, am tot comparat ateismul și comunismul în mai multe puncte de vedere, și am ajuns la concluzia că ateismul nu este leit comunismului, sau nazismului, dar are multe caractere specifice unui nou regim totalitar. Ce păreri îmi puteți împărtăși?

48 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Dumnezău a răspuns:

De fapt, sunt foarte diferite.Ateismul meu frizeaza foarte razant nebunia, pe cand comunismul e doar o arfa, daca-l traducem cu toate elementele inerente. Daca-l pastram la nivelul pur ideologic, economic, nu e chiar dracul pe Pamant.Acele regimuri totalitare de care vorbesti permiteau portite de scapare.Un ateism de tipul celui practicat de mine nu lasa usi prin spate, sau pe laterale.Nu scapa cine poate, scapa cine trebuie.Intru gloria eficientei si a progresului vesnic, amin!

| Purec a răspuns:

Am comparat merele cu perele, si mi-am dat seama ca merele nu sunt la fel, desii sunt totusi fructe... e clar ca e ceva ciudat.

Ateismul? e doar o prostie. Mi-ar fi rusine sa ma declar ateu
Comunismul? O ideologie care premia lenea si prostia
Nazismul? Eu vad nazismul ca o forma de nationalism dus la extrem. ceva in genul lui Vadim. Nebun cu acte

| florinmarius20 a răspuns (pentru Purec):

Comunismul este o ideologie perfecta, pacat ca a fost prost aplicat.Toata lumea trebuie sa munceasca si nimeni nu face bisnita cu statele.Sunt comunist dar cred in existenta mai multor Dumnezei.

| Purec a răspuns (pentru florinmarius20):

Comunismul premia lenea. Pentru ca era mentalitatea aia de bateau 4 insi un singur cui.

| florinmarius20 a răspuns (pentru Purec):

Si afacerile cu statele vi se par corecte? Au facut sute de mii de miliarde de euro pe avutiile nationale si oamenii nu au locuri de munca si mor de foame.Cer experienta la angajare, lucru aproape imposibil pentru majoritatea tinerilor, cer aspect fizic placut si exigentele sunt uriase, rata somajului e foarte mare iar pe vremea comunismului ii luau de acasa la munca in fabrici.

| florinmarius20 a răspuns (pentru Purec):

Inainte nu li se furniza agent termic iar acum se debranseaza de buna voie si se spala cu pipeta sa nu consume.Sunt plini de datorii la banci si li se scot locuintele la licitatie in timp ce unii trec cu rolls royce-ul peste ei.Se angajeaza la patroni si sunt platiti mai rau ca inainte de 89.

| doctorandus a răspuns (pentru florinmarius20):

Da, pentru ca intre timp si-au tras plasma si si-au luat smartphone-uri, trebuie si alea platite cu ceva si nu sunt ieftine.

| florinmarius20 a răspuns (pentru doctorandus):

Adevarat!happyMa gandesc ca in situatia in care era comunismul la putere aveau un standard dar nici chiar asa.

| M25M a răspuns (pentru Purec):

Comunismul nu promova nici o lene nici in teorie si nici in practica. Daca la noi asa se practica inseamna ca noi suntem lenesi, nu ca am fi preluat aceasta caracteristica de la comunism.
Acest regim politic in teorie este mult mai bun decat marele capitalism( rezultatele se vad mai ales la el acasa in Americuta) dar na, fiecare cu parerile sale.

| Dandanache a răspuns (pentru M25M):

In teorie, da. Practica a dovedit insa ca sistemul este nefunctional, iar regimurile comuniste au devenit din ce in ce mai putine.

| M25M a răspuns (pentru Dandanache):

Poate am exagerat dand si exemplul practic, insa daca ar fi fost aplicat acest regim astfel incat sa fie in concordanta cu teoria nu ar fi fost un sistem atat de rau. Problema insa este valabila pentru orice sistem politic fiecare aratand bine pe hartie insa in practica se vad si dezavantajele.

| Purec a răspuns (pentru M25M):

Comunismul promova EGALITATE intre oameni. Un sistem bolnav si care promova lenea pentru ca aducea pe picior de egalitate oameni care NU sunt egali

| M25M a răspuns (pentru Purec):

Ok. intra-devar este de-a dreptul dement ca un sistem politic sa incerce sa ofere drepturi echitabile chiar daca oamenii nu sunt egali. Un singur partid, forta muncitoreasca, colectivizarea- de-a dreptul nebunesc sadic si foarte bolnav

| 1libercugetator1 a răspuns (pentru florinmarius20):

Marius purec e un copil crescut de parinti habar nu are cei aia munca, si eu sunt pro comunism, macar atunci aveai un loc de munca, casa, conditi fb de trai desi nu sunt de acord ca era exprimarea libera dar china e exemplu perfect comunism-democratie

| 1libercugetator1 a răspuns (pentru Purec):

Copile daca nu era comunisul inca erati in colibe cum erati inainte de comunism

| Purec a răspuns (pentru 1libercugetator1):

Ma omule, nu am zis niciodata ca nu a avut si partile sale "bune" comunismul. Pe hartie chiar arata excelent, dar in practica este pagubos pentru ca impiedica dezvoltarea. Intr-un sistem comunist, dezvoltarea unei societati stagneaza dupa un anumit timp. Repet, este un sistem bolnav, pentru ca are tendinta de a uniformiza totul.

ps: A avut si lucruri "bune", dar daca nu exista comunismul eram la nivelul Austriei sau macar a Ungariei. Oricum probabil esti unu8l din aceia care il saruta dulce in fund pe mihai ( regele ala tradator care trebuia sa stea in fata lui Ceausescu la Targoviste)

| 1libercugetator1 a răspuns (pentru Purec):

Romania era cea mai bogata tara din lume in 89 fara datori, acum i cea mai saraca din lume, tu habar nu ai de comunim mai bine ai tacea generatia facebok

| Purec a răspuns (pentru 1libercugetator1):

Hai ca esti ratat! Daca tu zici ca Romania era cea mai bogata tara din lume, te las in lumea ta. Exista categoria aia de oameni cu care nu e bine sa te contrazici tongue Stii tu care sunt aia

| 1libercugetator1 a răspuns (pentru Purec):

Se vede ca stai in cort stai acolo in continuare, ai ignor

Răspuns utilizator avertizat
| florinmarius20 a răspuns (pentru lolosaurus):

Doamne, ce mentalitate aveti!happy
Va doriti sa dispara statul, garantul normalitatii si al obiectivitatii si sa apara firme fantoma pretutindeni cu raspundere zero unde patronul angajeaza pe cine vrea.Am vazut un anunt in care patronul angajator cerea ca secretara lui sa aiba aspect fizic placut si sa fie blonda cu ochi albastri ca sa-si poata clati omul ochii cu ea in fiecare zi.laughing

Răspuns utilizator avertizat
| florinmarius20 a răspuns (pentru lolosaurus):

Adica va place sa traiti intr-o lume in care majoritatea sunt muritori de foame si exista o minoritate de bastani care ii supun pe amarati la cele mai infecte si mizerabile conditii: aspect frumos, 90-60-90, blonda cu ochi albastri, inalti, musculosi daca sunt patroane.Si daca ii angajeaza pe bune le ofera salarii de mizerie ca in supermarketuri.

Răspuns utilizator avertizat
| florinmarius20 a răspuns (pentru lolosaurus):

E clar sunteti de dreapta, nu ne vom intelege niciodata.happy

Răspuns utilizator avertizat
| florinmarius20 a răspuns (pentru lolosaurus):

Lucrurile sunt simple, nu pot fi de acord cu termenul "afacere", suna a hotie legala. Dintr-o afacere unul pierde si altul castiga adica statul pierde cedand avutia nationala unor oameni cu bani care vor face mult mai multi bani si vor imparti cu statul cand in mod normal statul trebuie sa castige 100% ca doar e avutia nationala si statul este stapan pe ea.Din profit statul ajuta cetatenii adica le ofera locuri demne de munca dar in societatea de dreapta statul este terminat.

Răspuns utilizator avertizat
| florinmarius20 a răspuns (pentru lolosaurus):

Sunteti atat de vehement pentru ca nu realizati cat de corect este comunismul si pentru ca s-a aplicat in Romania cu mari greseli gen confiscari si tortionarism si ode pentru conducatori.
Comunismul ofera o sansa de trai decent oricarui individ si-l incadreaza intr-o grila de munca oricat de reatardat ar fi respectivul.China este un exemplu de tara care produce.
Vi se pare normal ca persoanele cu handicap sa fie exterminate prin infometare primind 200 lei lunar?
Vi se pare normal sa existe de toate si nimeni sa nu si le permita?
Vi se pare normala golania din mass media, de pe strazi, de pe internet, de pretutindeni?

Răspuns utilizator avertizat
| florinmarius20 a răspuns (pentru lolosaurus):

1.Boschetarul, parazitul si inaptul sunt de o mie de ori mai valorosi spiritual decat multe personalitati actuale, dejectii intelectuale ale dreptei care se hranesc si traiesc din ororile altora scriind mizerii cu o pofta draceasca spre deliciul borfasilor.
2.Vedeti, in afirmatiile dvs. lipsite de suflet reiese lipsa credintei in ceva sfant si nu ne deosebim cu nimic de celelalte vietuitoare desi suntem rationali.In pielea legumelor alora daca ne-am pune poate am gandi mai corect.
3.Da, aveti dreptate nu si le permit decat fiarele pamantului care calca pe cadavrul oricui pentru a triumfa conform legii junglei.
4.Pai si nu se incalca drepturile altora cand e plin netul de batjocura si de instigari la adresa diferitelor categorii sociale si rasiale.Sunt batjocoriti cu totii si nimeni nu scapa chiar si pe considerente fizice pe tot internetul.

| florinmarius20 a răspuns (pentru lolosaurus):

Nu impuneau oare comunistii normalitatea?

Răspuns utilizator avertizat
| florinmarius20 a răspuns (pentru lolosaurus):

E un nonsens in ceea ce spuneti, bineinteles ca nu dvs. sunteti vinovat ci doctrina de dreapta.
Dupa doctrina dvs. statul trebuie sa dispara si toata avutia planetara trebuie sa incapa pe mainile unor tipi cu sau fara bani si restul vor fi sclavii lor.
Bucurati-va pentru ca doctrina dvs.de dreapta conduce planeta si vedeti si dvs. cat de "bogati" sunt oamenii.O mana de oameni conduc totul atat economic cat si mediatic, taie si spanzura mai pe romaneste. Urmeaza cumva sa ne inchinam lor in locul altor zei?

| florinmarius20 a răspuns (pentru lolosaurus):

Nonsensul il reprezinta ideea ca dreapta ar reprezenta progresul cand de fapt inseamna exterminarea unor oameni prin saracie lucie.

Răspuns utilizator avertizat
| hellchild a răspuns (pentru 1libercugetator1):

"Romania era cea mai bogata tara din lume in 89 fara datori, acum i cea mai saraca din lume, tu habar nu ai de comunim mai bine ai tacea generatia facebok"
Nu era cea mai bogata, ci nu avea datorii externe, adica nu datora bani nici unei alte tari sau banci(F.M.I.).

| 1libercugetator1 a răspuns (pentru hellchild):

Da corect

| ZambetulNebuniei a răspuns:

Stii care e asemanarea dintre ateism, comunism si crestinism?

Toti incearca sa iti bage pe gat ca ei au dreptate si ca tu esti mai prejos daca nu esti la fel ca ei.

Ma astept, sa fie multi contra ideei mele.
Totusi, sa nu ii bagam pe toti in aceeasi oala, exista atei, crestini si comunisti care nu incearca sa iti bage pe gat ideeile lor si care sunt total dezinteresati de ce face capra vecinului (astfel de oameni sunt cei de calitate).

Nu stiu pe unde ai trait tu, dar singura asemanare dintre ateism si comunism este lipsa credintei in zei, doar atat.

Daca tu te orientezi in cercetarile tale (comparatii) dupa useri de pe TPU ai o toate sansele sa te inseli (cel putin ai sanse foarte mari sa gresesti).

Sa nu uitam ca nazismul a ucis cateva milioane de oameni, chiar daca erau atei (Hitler era), nu cred ca se compara, totusi ateei prezenti nu au ucis pe nimeni (din cate stiu eu).

Lipsa credintei in zei e un punct comun, dar doar cam atat.

Fiecare cu propriile pareri.

| Thunderstruck a răspuns:

Ateismul e pur si simplu NEcredinta in zei.Doar nu crezi in zei, nu inteleg ce legatura ar putea avea cu niste regimuri politice.Zi-mi tu daca ai gasit vreo legatura.

| niku93 a răspuns:

Sunt si nu sunt de acord cu tine;
asa cum sunt si nu sunt de acord ca religie = dictatura/regim totalitar.

| M25M a răspuns:

Ok... dar teocratie nu ti se pare un regim totalitar?

| PedoBarbie a răspuns:

Bună!
Niciuna. Mie lene să scriu, dar interesant subiectul.
Pe curând!

Răspuns utilizator avertizat
| 1libercugetator1 a răspuns:

Da foarte totalitor necredinta in zeii, de parca tu pentru zeus esti un totalitar fi serios, ateismul nu impune idei, credinta, religie etc

e un minus omul nu un plus cum naiba sa inseamne ceva daca e un minus asta stie si un copil de 5 ani, teismul e un plus
ateismul e opusul plusului adica minus

iar comunismul e doctrina lui isus egalitate pentru toti

ateismul e gandire rationala, libera nicidecum ceva totalitar e exprimare libera a tuturor e umanism sa ne ajutam intre noi resiproc

| Serenade a răspuns:

Chiar nu vad nici o legatura. Poate imi explici si mie te rog cum ai ajuns la concluzia ca au multe caractere comune? Ateii in special cei militanti sunt campionii libertatii, pe cand comunistii, fascistii si tesitii toti doresc sa iti bage in gura ceea ce tu nu vrei.

| SSFDVEQQQ a răspuns:

Am sa iau intai comunismul pentru ca l-am avut si in Romania.Comunismul ar fi fost un regim foarte frumos si util daca Lenin nu L-ar fi scos din toata ecuatia asta pe insusi Dumnezeu.Ateismul exclude orice fiinta supra-naturala exclude viata de dupa moarte deci nu seamana cu comunismul prea mult.Biserica de astazi vede persecutile indurate de crestini in timpul comunismului dar dumneavostra v-ati intrebat vreodata ce s-ar fi intamplat daca comunismul nu il excludea pe Dumnezeu?
Cu ateismul este cu tot altceva.