| Gonoreediareeica a întrebat:

Știe cineva unde găsesc de cumpărat Biblia Satanică scrisă de Szandor LaVey. Vreau să o cumpăr online DIN ROMÂNIA, nu vreau să o cumpăr din strainatate. Răspundeți dacă știți de unde, dacă primesc răspunsuri gen "te bate dumnezo" vă ignor.

32 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Faci reclama DEMONICA pe aici?

| Mclaren12 a răspuns (pentru danut):

Biblia lui LaVey nu este despre niciun demon. Este o carte cu viziune ateista.

| danut a răspuns (pentru Mclaren12):

Nu exista decat DOUA tabere, ori cu Dumnezeu ori contra. Ce nu este cu Dumnezeu este demonic, nu exista a treia optiune (neutralitatea).

| Mclaren12 a răspuns (pentru danut):

Ba exista mai multe tabere pentru ca zeul biblic nu este singurul zeu din istorie. Faza este ca tabara de miliarde se spalati pe creier a lui Yehova se duce incet si sigur. Cred ca in 20-25 de ani numarul crestinilor din lume o sa se reduca cel putin la jumatate. Lumea nu mai este atat de toanta sa inghite dogmele evreilor.

| danut a răspuns (pentru Mclaren12):

Lumea pe care o speri tu ca va veni in 20-25 de ani nu va mai fi. Vei vedea in curand, chiar foarte curanda vreme ca sperantele tale sunt doar vise. Sfarsitul omenirii tale este la usa.

| Mclaren12 a răspuns (pentru danut):

Ca sa stii si tu, diferiti adepti ai crestinismului de vreo 3 secole tot aduc vorba de apocalipsa. De vreme ce tu nu esti primul care vorbeste de un pretins sfarsit, vorbele tale n-au nicio urma de credibilitate de vreme ce lumea a tot auzit de 300 de ani vorbele astea.

| danut a răspuns (pentru Mclaren12):

Un lucru nu ai realizat, eu am insumat TOATE cunostiintele nu de 3 secole ci de cand a fost scrisa prima CARTE din Biblie, cca 3500 de ani inclusiv studile inaintasilor, sfarsitul este la usa.

| Mclaren12 a răspuns (pentru danut):

De la prima pana la ultima carte, biblia s-a dovedit a fi plina de lucruri neadevarate si evenimente care nu pot fi fixate pe axa istoriei documentate. Nu exista dovezi care sa sustina autenticitatea bibliei, mai ales ca evreii din patura superioara a crestinismului (si nu numai) stiu ca biblia este fictiva.

| danut a răspuns (pentru Mclaren12):

Fiecare cu posibilitatile lui de intelegere. Si actul tau de nastere este fictiv, poti nega?

| Mclaren12 a răspuns (pentru danut):

Actul meu de nastere documenteaza nasterea mea care a avut loc in istoria foarte recenta, nu acum 2000 de ani, mai ales ca istoria a fost rastalmacita ca sa se conformeze cu credintele voastre. Propaganda crestina atunci era la fel de practicata ca si in prezent.

| danut a răspuns (pentru Mclaren12):

Eu nu am vazut actul tau, deci este fictiv. Asta e logica ta.

| Mclaren12 a răspuns (pentru danut):

Inseamna ca ai dubii ca eu as exista cu toate ca iti scriu chiar acum.
Si cred ca m-am exprimat gresit si n-ai inteles prea bine. Biblia nu este fictiva ca si carte in sine, ci evenimentele din biblie sunt fictive.

| danut a răspuns (pentru Mclaren12):

De unde stii, ai avut "o revelatie"?

| Mclaren12 a răspuns (pentru danut):

Pai nu n-am avut o revelatie dar este evident ca sunt fictive. Motivele sunt diverse. Nu doar ca acele evenimente nu sunt dovedite istoric, dar multe din ele au fost corupte din evenimente similare preluate de la pagani. N-ai nevoie de o revelatie sa stii ca biblia este falsa, trebuie doar sa fii putin mai deschis la minte.

| danut a răspuns (pentru Mclaren12):

Doar vorbe fara nici o baza.

| Mclaren12 a răspuns (pentru danut):

Istoria serveste drept o baza mult mai mult decat suficienta. Dar asa gandeste un crestin care crede ca altii nu au baza in ceea ce spun dar exact el este ala care crede orbeste in povesti care n-au nicio baza.

| danut a răspuns (pentru Mclaren12):

"este evident ca sunt fictive"
De unde aceasta "evidenta", Europa nici nu exista in acea perioada (Vechiul Testament). Nu vezi ca vorbesti dupa ureche, mereu revin la ceea ce scria in Geneza despre cetatea UR pe care pana de curand toti desteptii de "stiinta" ii negau existenta, doar amarata de Biblie "inventase" ce s-a descoperit aa fi una din cetatile cele mai evoluate a vremiilor Biblice.

| Mclaren12 a răspuns (pentru danut):

Si romanele din literatura romana din secolul 20 fixeaza niste repere spatio-temporale *reale* dar intamplarile si personajele sunt fictive. Exact la fel este si in biblie. Personajele majore asa cum le descrie biblia nu au existat in lumea reala, ci doar in naratiunea biblica care nu are legatura cu lumea reala. Si daca povestile au avut loc in niste locatii reale, ce? Asta nu le face cu nimic mai autentice. Iti garantez eu ca daca ai fi fost indoctrinat de la nastere sa crezi ca Morometii nareaza intamplari si personaje reale, exact asa cum ai fost indoctrinat cu biblia si crestinismul, exact asta ai fi crezut in ziua de azi, ca familia Moromete a existat si chiar a facut ce scrie in roman.

Revenind la biblie, daca acolo scrie ca Isus a murit si a inviat, asta nu inseamna ca asa a si fost. Daca ar fi fost intr-adevar asa, istoria ar fi fost foarte exacta cu privire la evenimentul asta, dar uite ca istoria nu poate da nici macar niste argumente pertinente ca Isus ar fi existat macar laughing
Faptul ca UR este mentionat in biblie nu dovedeste absolurt nimic. Si moartea si invierea erau mentionate in mitologii cu mult mai vechi decat biblia, asta nu nu-l face in niciun fel pe Cristos mai autentic.

| danut a răspuns (pentru Mclaren12):

Daca compari un roman cu Biblia nu ai ce cauta in lumea care se vrea cat de cat rationala.
Sti de exemplu ca despre Arhimede nu se stiu decat 10 informatii indirecte si totusi toata lumea crede ca Arhimede a existat prin comparatie cu Hristos despre care avem 26000 de informatii directe. Nu am spus eu asta ci istoricii DAR in privinta lui Isus sunt alte dovezi la care tu ca individ NU vei avea acces niciodata din cauza "credintei" tale.

| Mclaren12 a răspuns (pentru danut):

Eu cred ca traiesti intr-o realitate paralela. Daca tu care crezi intr-o istorie fictiva te numesti rational, atunci este evident ca nu se merită sa mai pierd timpul cu asta.

| danut a răspuns (pentru Mclaren12):

"Daca tu care crezi intr-o istorie fictiva"
Cine spune asta, TU? In baza a CE?
"atunci este evident ca nu se merită sa mai pierd timpul cu asta."
Inca nu ai realizat chestia asta? Tragic.

| Theo94 a răspuns (pentru danut):

Ai auzit de FALSA DILEMA, este o EROARE DE LOGICA, exact asta ai facut tu.

"Eroarea logică informală a falsei dileme - cunoscută și ca falsa alegere, falsa dihotomie, eroarea logică a terțului exclus, gândirea în alb și negru, bifurcație - implică situația în care două propoziții alternative sunt reținute ca fiind singurele opțiuni, când de fapt în realitate există alte opțiuni în plus, una sau mai multe, care nu au fost considerate."

https://ro.wikipedia.org/wiki/Falsa_dilem%C4%83

In multe situatii exista mai multe posibilitati decat 2.

| danut a răspuns (pentru Theo94):

OK, alege si numeste a treia varianta dintre cele doua recunoscute, VIATA si MOARTEA.

| Theo94 a răspuns (pentru danut):

Nu ai spus nimic de viata si moarte, ai spus asta si la asta m-am referit: "Ce nu este cu Dumnezeu este demonic, nu exista a treia optiune (neutralitatea)."
Eu de ex. cred ca cele doua, elemente, parti, actori, etc. enumerati de tine nu exista.

| danut a răspuns (pentru Theo94):

"cred ca cele doua, elemente, parti, actori, etc. enumerati de tine nu exista."
Este dreptul tau de a crede ce vrei dar de consecinte nu te poti "lipsi", daca nu cunosti o LEGE nu inseamna ca esti scutit de efectele ei.

| RAY a răspuns:

Https://de.scribd.com/doc/33443141/Antonn-Szandor-LaVey-Biblia-Satanica
o descarci te duci la un xerox si isi scoate cartea si e si mai ieftin in jur de 30 de ron

| Dismally a răspuns (pentru RAY):

Aia nu este biblia satanica.

| RAY a răspuns:

Acum 2 ore | Mircea08 a răspuns:
NICIODATA un credincios nu-ti va spune asa ceva. Asta ar fi ca si cum ti-ar explica cum sa faci o crima.

dar putem invata de la crestini cum sa macelarim popoare si civilizati intregi

| RAY a răspuns:

Acum 4 ore | danut a răspuns (pentru Mclaren12):
Nu exista decat DOUA tabere, ori cu Dumnezeu ori contra. Ce nu este cu Dumnezeu este demonic, nu exista a treia optiune (neutralitatea).

deci toti cei care nu sunt de religia ta sunt diavoli, aici includem si catolici si ortodoxi ca tu esti sectanct

| SG1995 a răspuns:

De ce ai cumpăra-o când găsești în PDF gratuit inepțiile lui LaVey?

| Mircea08 a răspuns:

NICIODATA un credincios nu-ti va spune asa ceva. Asta ar fi ca si cum ti-ar explica cum sa faci o crima.