| somios a întrebat:

Tinand cont de faptul ca pe noi ne-au CREAT, crescut, educat si ingrijit parintii nostri, nu este mai normal sa ii consideram pe ei ca si Dumnezei, pentru ca nici Dumnezeul din ceruri n u este mai mult decat un "Tata ceresc"?

55 răspunsuri:
| oo3 a răspuns:

Da dar tinad cont ca daca nu ar fi Bunul Dumnezeu parinti nostri nu avea puterea de-a ne creste;

Răspuns utilizator avertizat
| Reiki a răspuns:

Noi suntem NASCUTI de parinti nostri, creati suntem de Dumnezeu. este normal sa-ti iubesti, sa-ti respecti si sa-ti asculti parintii(5. Cinsteste pa tatal tau si pe mama ta, ca bine sa-ti fie si multi ani sa traiesti pe pamant. ) care si ei, la randul lor sunt CREATIA lui Dumnezeu.(1. Eu sunt Domnul Dumnezeul Tau; sa nu ai alti dumnezei afara de Mine.). Ca sa intelegi si sa aprofundezi mai bine este necesar, doar daca asta vrei, sa studiezi nu doar Biblia ci si multe alte carti legate de religie. Abia dupa studiu indelungat vei ajunge sa intelegi si sa accepti ca fiind adevarate scrierile religioase

Răspuns utilizator avertizat
| Reiki a răspuns (pentru somios):

In raspunsul meu NU exista vehementa,nici orgoliu mai ales. Posibil ca DUMNEAVOASTRA sa fi studiat mult mai mult decat mine, care prefer sa ma consider o CREATIE a lui Dumnezeu, nascut(a) de parintii mei. Doar stau si ma intreb daca in studiile dvs atat de largi a existat si studiul operelor lui Origen.

Răspuns utilizator avertizat
| MortemAeternum a răspuns:

Ar fi culmea sa zici ca niste muritori amarati sunt Dumnezeu. Ala este un Dumnezeu care moare=un Dumnezeu fals.

Răspuns utilizator avertizat
| MortemAeternum a răspuns (pentru somios):

Pai Isus saracu a fost luat drept Dumnezeu de cativa antici care il vedeau pe Dumnezeu in orice.

Răspuns utilizator avertizat
| MortemAeternum a răspuns (pentru somios):

Nu pot accepta nici milioane de Dumnezei, ca este absurd. Daca exista un Dumnezeu, zic eu ca cei mai aproapiati de adevar sunt deistii.

| EmaS a răspuns (pentru MortemAeternum):

Eu sunt Domnul, şi nu mai este altul, afară de Mine nu este Dumnezeu. Eu te-am încins, înainte ca tu să Mă cunoşti.
Eu am făcut pământul şi am făcut pe om pe el; Eu cu mâinile Mele am întins cerurile şi am aşezat toată oştirea lor.

Răspuns utilizator avertizat
| MortemAeternum a răspuns (pentru somios):

Cand vorbim despre Dumnezeu, vorbim despre ceva ce nu cunoastem si nu intelegem si nici macar nu avem o dovada ca Dumnezeu ar exista, bazandu-ne pe ceea ce cunoastem, nu pe ceea ce nu cunoastem. Bine inteles poti sa il ei pe YHWH si sa spui ca l-ai descoperit pe Dumnezeu.

| MortemAeternum a răspuns (pentru EmaS):

Tu ei biblia literal, nu crezi ca totul este o metafora, iar creatia a fost facuta in mod evolutiv?

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru somios):

Deci mai intai spune-mi tu in ce teorie crezi in evolutie sau in creatie?

| EmaS a răspuns (pentru MortemAeternum):

Evuident ca cred tot ce este scris in Biblie, doar este Cuvantul lui Dumnezeu pe care l-am incercat si este adevarat.Eu cred in creatie.

| MortemAeternum a răspuns (pentru EmaS):

Ema inca nu mi-ai raspuns cum poate un Dumnezeu drept, sa pedepseasca pe cel inocent pentru pacatul celui pacatos. Nu crezi ca Dumnezeu este sado-masochist? Daca Dumnezeu vroia sa ne ierte pacatele, atunci de ce nu le-a ierat pur si simplu? fara sa fie torturat si executat. Cum poti executa un inocent pentru plata pacatului celui vinovat? Asta nu este dreptate Ema, exemplul care mi l-ai dat tu cu judecatorul, nu seamana deloc cu Dumnezeul crestin.

Răspuns utilizator avertizat
| MortemAeternum a răspuns (pentru EmaS):

Da Ema dar sa inteleg ca isus este o usa pentru oi?
Ioan 10:7 Isus le-a mai zis: „Adevărat, adevărat vă spun că Eu sunt Uşa oilor.
Deci crezi asta? doar trebuie sa o ei ca atare literal, Isus este cu adevarat usa oilor?

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru MortemAeternum):

Biblia este o carte a credinţei, o carte a învăţăturii, o carte a moralei, o carte a religiei.Ea este plina de istorie,de metafore, de poezie, de cantari de invatatura.

| EmaS a răspuns (pentru somios):

Care lume tu si inca cativa ca tine? Majoritatea oamenilor cred in Dumnezeu.Sunt foarte putini atei.Si la biserica mea nu avem preot, ci pastor.

| MortemAeternum a răspuns (pentru EmaS):

Bun si atunci de ce nu ar fi si geneza la modul metaforic? De ce spui ca geneza trebuie luata literal daca biblia este "plina de istorie,de metafore, de poezie, de cantari de invatatura." si nu o carte de stiinta.

| EmaS a răspuns (pentru MortemAeternum):

Gasim scris in mai multe locuri in Biblie ca suntem creati de Dumnezeu.

| MortemAeternum a răspuns (pentru EmaS):

Bun dar de unde stii ca nu suntem creati de Dumnezeu prin evolutie? Doar creatia omului din pamant este absurda si sunt sigur ca nici tu nu crezi asta. Si inca nu mi-ai raspuns cum poate Dumnezeu sa il pedepseasca pe cel inocent pentru pacatele celui pacatos.

| EmaS a răspuns (pentru MortemAeternum):

Din limba greaca traducerea explica mult mai detaliat modul in care Dumnezeu ne-a facut cu mana Sa, ne-a tesut ca pe o broderie aleasa, ne-a facut fiecare muschi si fiecare nerv.El ne-a creat unici fiecare avem un ADN diferit.

Continutul de informatii din creierul uman exprimat in biti este probabil comparabil cu numarul total de conexiuni intre neuroni-adica de aprox.o suta de trilioane de biti.Neurochimia creierului este uluitor de aglomerata.Sunt circuitele unei masinarii mult mai minunat conceputa decat oricare alta masinarie creata de oameni.De fapt, Sagan, a estimat continutul de informatie al creierului la echivalentul a douazeci de milioane de carti.Dar ramane o mare problema.De unde a venit prima forma de viata?