| somios a întrebat:

Tinand cont de faptul ca pe noi ne-au CREAT, crescut, educat si ingrijit parintii nostri, nu este mai normal sa ii consideram pe ei ca si Dumnezei, pentru ca nici Dumnezeul din ceruri n u este mai mult decat un "Tata ceresc"?

55 răspunsuri:
| MortemAeternum a răspuns:

Ar fi culmea sa zici ca niste muritori amarati sunt Dumnezeu. Ala este un Dumnezeu care moare=un Dumnezeu fals.

Răspuns utilizator avertizat
| MortemAeternum a răspuns (pentru somios):

Pai Isus saracu a fost luat drept Dumnezeu de cativa antici care il vedeau pe Dumnezeu in orice.

Răspuns utilizator avertizat
| MortemAeternum a răspuns (pentru somios):

Nu pot accepta nici milioane de Dumnezei, ca este absurd. Daca exista un Dumnezeu, zic eu ca cei mai aproapiati de adevar sunt deistii.

| EmaS a răspuns (pentru MortemAeternum):

Eu sunt Domnul, şi nu mai este altul, afară de Mine nu este Dumnezeu. Eu te-am încins, înainte ca tu să Mă cunoşti.
Eu am făcut pământul şi am făcut pe om pe el; Eu cu mâinile Mele am întins cerurile şi am aşezat toată oştirea lor.

Răspuns utilizator avertizat
| MortemAeternum a răspuns (pentru somios):

Cand vorbim despre Dumnezeu, vorbim despre ceva ce nu cunoastem si nu intelegem si nici macar nu avem o dovada ca Dumnezeu ar exista, bazandu-ne pe ceea ce cunoastem, nu pe ceea ce nu cunoastem. Bine inteles poti sa il ei pe YHWH si sa spui ca l-ai descoperit pe Dumnezeu.

| MortemAeternum a răspuns (pentru EmaS):

Tu ei biblia literal, nu crezi ca totul este o metafora, iar creatia a fost facuta in mod evolutiv?

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru somios):

Deci mai intai spune-mi tu in ce teorie crezi in evolutie sau in creatie?

| EmaS a răspuns (pentru MortemAeternum):

Evuident ca cred tot ce este scris in Biblie, doar este Cuvantul lui Dumnezeu pe care l-am incercat si este adevarat.Eu cred in creatie.

| MortemAeternum a răspuns (pentru EmaS):

Ema inca nu mi-ai raspuns cum poate un Dumnezeu drept, sa pedepseasca pe cel inocent pentru pacatul celui pacatos. Nu crezi ca Dumnezeu este sado-masochist? Daca Dumnezeu vroia sa ne ierte pacatele, atunci de ce nu le-a ierat pur si simplu? fara sa fie torturat si executat. Cum poti executa un inocent pentru plata pacatului celui vinovat? Asta nu este dreptate Ema, exemplul care mi l-ai dat tu cu judecatorul, nu seamana deloc cu Dumnezeul crestin.

Răspuns utilizator avertizat
| MortemAeternum a răspuns (pentru EmaS):

Da Ema dar sa inteleg ca isus este o usa pentru oi?
Ioan 10:7 Isus le-a mai zis: „Adevărat, adevărat vă spun că Eu sunt Uşa oilor.
Deci crezi asta? doar trebuie sa o ei ca atare literal, Isus este cu adevarat usa oilor?

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru MortemAeternum):

Biblia este o carte a credinţei, o carte a învăţăturii, o carte a moralei, o carte a religiei.Ea este plina de istorie,de metafore, de poezie, de cantari de invatatura.

| EmaS a răspuns (pentru somios):

Care lume tu si inca cativa ca tine? Majoritatea oamenilor cred in Dumnezeu.Sunt foarte putini atei.Si la biserica mea nu avem preot, ci pastor.

| MortemAeternum a răspuns (pentru EmaS):

Bun si atunci de ce nu ar fi si geneza la modul metaforic? De ce spui ca geneza trebuie luata literal daca biblia este "plina de istorie,de metafore, de poezie, de cantari de invatatura." si nu o carte de stiinta.

| EmaS a răspuns (pentru MortemAeternum):

Gasim scris in mai multe locuri in Biblie ca suntem creati de Dumnezeu.

| MortemAeternum a răspuns (pentru EmaS):

Bun dar de unde stii ca nu suntem creati de Dumnezeu prin evolutie? Doar creatia omului din pamant este absurda si sunt sigur ca nici tu nu crezi asta. Si inca nu mi-ai raspuns cum poate Dumnezeu sa il pedepseasca pe cel inocent pentru pacatele celui pacatos.

| EmaS a răspuns (pentru MortemAeternum):

Din limba greaca traducerea explica mult mai detaliat modul in care Dumnezeu ne-a facut cu mana Sa, ne-a tesut ca pe o broderie aleasa, ne-a facut fiecare muschi si fiecare nerv.El ne-a creat unici fiecare avem un ADN diferit.

Continutul de informatii din creierul uman exprimat in biti este probabil comparabil cu numarul total de conexiuni intre neuroni-adica de aprox.o suta de trilioane de biti.Neurochimia creierului este uluitor de aglomerata.Sunt circuitele unei masinarii mult mai minunat conceputa decat oricare alta masinarie creata de oameni.De fapt, Sagan, a estimat continutul de informatie al creierului la echivalentul a douazeci de milioane de carti.Dar ramane o mare problema.De unde a venit prima forma de viata?

| EmaS a răspuns (pentru somios):

Aha! Deci tu recunosti ca exista satan, dar nu recunosti ca exista Dumnezeu!

| MortemAeternum a răspuns (pentru EmaS):

Atunci spune-mi de ce un om se naste cu ~3000 de imperfectiuni la nastere? De ce Dumnezeu nu a fost in stare sa faca macar omul perfect? Avem exemple de organe mai bune la alte animale si putem compara si ne dam seama ce design de nimic avem, Dumnezeu nu a fost prea inteligent cand ne-a proiectat, 99% din medici si ingineri spun ca Dumnezeu ar trebui sa isi dea demisia.

| EmaS a răspuns (pentru MortemAeternum):

La inceput creatia lui Dumnezeu a fost perfecta.Dar din pricina pacatului a intrat in lume boala si suferinta ca o consecinta a pacatului.Codul genetic uman a devenit din ce în ce mai "poluat" de-a lungul secolelor întrucât defectele genetice s-au multiplicat, s-au amplificat şi au fost transferate de la o generaţie la alta. Adam şi Eva nu au avut nici un defect genetic, ceea ce le-a permis lor şi câtorva dintre primele generaţii de descendenţi ai lor să aibă o stare a sănătăţii cu mult mai bună decât o avem noi în prezent. Copiii lui Adam şi ai Evei au avut puţine defecte genetice, poate chiar deloc.

| Reiki a răspuns (pentru EmaS):

Cel care are nickul "semios",este un lucrator al lui lucifer,dupa cum arata si linkul postat la profilul sau. Acesta este motivul vehementei lui impotriva Lui. O foarte mare diferenta intre lucratorii Binelui/Luminii/Dumnezeu si cei ai Raului/intunericului/lucifer este si aceia ca daca primii nu incalca Liberul Arbitru al nimanui lucrand cu iubire,compasiune,blandete si acceptarea credintelui fiecaruia,cei din urma asta si urmaresc: incalcarea Liberului arbitru al fiecaruia,imprastierea urii sale fata de tot ceea ce inseamna Dzeu, este exact antagonismul dreptei credinte. Ceea ce se vede si din comentariile susnumitului. Dumnezeu ne invata si sa fim intelepti iar asta inseamna sa tacem in fata unor astfel de oameni care nu traiesc decat pentru ura si cu ura. Iarta-l Doamne, ca nu stie ce face.

Răspuns utilizator avertizat
| pantofi a răspuns (pentru EmaS):

Creatia si evolutia sunt unul si acelasi lucru.

Răspuns utilizator avertizat
| Reiki a răspuns:

Noi suntem NASCUTI de parinti nostri, creati suntem de Dumnezeu. este normal sa-ti iubesti, sa-ti respecti si sa-ti asculti parintii(5. Cinsteste pa tatal tau si pe mama ta, ca bine sa-ti fie si multi ani sa traiesti pe pamant. ) care si ei, la randul lor sunt CREATIA lui Dumnezeu.(1. Eu sunt Domnul Dumnezeul Tau; sa nu ai alti dumnezei afara de Mine.). Ca sa intelegi si sa aprofundezi mai bine este necesar, doar daca asta vrei, sa studiezi nu doar Biblia ci si multe alte carti legate de religie. Abia dupa studiu indelungat vei ajunge sa intelegi si sa accepti ca fiind adevarate scrierile religioase

Răspuns utilizator avertizat
| Reiki a răspuns (pentru somios):

In raspunsul meu NU exista vehementa,nici orgoliu mai ales. Posibil ca DUMNEAVOASTRA sa fi studiat mult mai mult decat mine, care prefer sa ma consider o CREATIE a lui Dumnezeu, nascut(a) de parintii mei. Doar stau si ma intreb daca in studiile dvs atat de largi a existat si studiul operelor lui Origen.

Răspuns utilizator avertizat
| pantofi a răspuns (pentru Reiki):

Sunt total de acord, mai ales cu studiul si apoi aprofundarea...

| Reiki a răspuns (pentru pantofi):

Multumesc frumos pentru sustinere. Dupa cum se vede lupta dintre bine si rau se da si pe astfel de site-uri nu doar in viata de zi cu zi. Dupa cum se vede cei care au adevarata credinta in suflet dau raspunsuri pline de blandete, cu smerenie pe cand tabara adversa foloseste ca "arma" orgoliul imens, impolitetea si tot arsenalul.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru somios):

Din pacate pentru tine, o sa arzi in iad o vesnicie.Dar, eu zic ca atat timp cat mai esti in viata inca Dumnezeu iti mai da o sansa sa te intorci la El.Isus te iubeste neconditionat si te cheama.Vino pana nu va fi prea tarziu.El te va elibera si te va ierta.Iti va da pacea si bucuria mantuirii.Satan nu iti ofera decat ura si resentimente.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru EmaS):

Eu sunt al lui Isus.El m-a rascumparat din pacatele mele.Plata pacatului este moartea, dar darul fara plata al lui Dumnezeu este viata vesnica.Deci,tu sa stii ca esti al lui satan.Si ca locul tau, daca nu te pocaiesti este in iad.Vino la Isus.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru somios):

Tin sa te anunt ca pentru a te inchina lui satan sunt biserici satanice.Pentru a te inchina lui Dumnezeu sunt biserici crestine, de la Hristos, Fiul lui Dumnezeu.Mantuitorul meu personal.

| EmaS a răspuns (pentru somios):

Cunosc prea bine ce mi-a pregatit Domnul Isus pentru mine.Promisiunile Lui sunt Da si Amin.El mi-a trimis Mangaietorul care este cu mine si in mine.Asa ca, nimeni si nimic nu ma poate desparti de dragostea lui Dumnezeu.Sunt a Lui cu Duh, trup si suflet.

| pantofi a răspuns (pentru Reiki):

Nu sunt 2 tabere, e una singura cu vibratii diferite la nivel de individ. Toti suntem insa legati unii de altii si nu putem evolua decat impreuna.

| Reiki a răspuns (pentru pantofi):

Ca sunt vibratii diferite sunt de acord cu dvs,dar ca am putea evolua impreuna sunt putin sceptica. Asta pentru ca fiecare alege spre ce anume sa evolueze. Daca eu aleg o cale/drum de evolutie si cealalta persoana alege opusul e alegerea sa,are Liber Arbitru. Nu pot fi obligata,indiferent de argumente(argumente exista din ambele parti de mii de ani) sa aleg ceea ce simt ca nu-mi apartine,nu ma defineste, dar, nici nu pot obliga pe altcineva.

| pantofi a răspuns (pentru Reiki):

Cum poate fi o alta cale de evolutie, opusul caii tale de evolutie?

| Reiki a răspuns (pentru pantofi):

E foarte simplu si chiar dvs ati spus o parte din raspuns:"vibratii diferite". Fiecare om dea lungul vietii alege,cu liber arbitru,de carea carei tabere (vibratii) sa mearga. Unii - asa cum se vede si pe acest site - aleg sa mearga pe calea vibratiilor joase,negative. Acestia sunt cei plini de ura,de rabchiuna,de invidie etc,deci vibratii joase si cu cat merg mai mult pe acest drum le scad si vibratiile,altii aleg sa mearga pe calea vibratiilor inalte care insemnca iubirea pentru aproape,compasiune, intelegerea si mai ales acceptarea tututot si a toate fara a judeca, fara a acuza. Nu sunt oare cai opuse de evolutie?

| pantofi a răspuns (pentru Reiki):

Eu vad doua cai care nu sunt opuse; din cate stiu eu nu exista opusul iubirii ci exista iubire sau lipsa ei.
Vibratiile pornesc de la 0 spre infinit, deci nu pot fi negative.
Daca ajunge la 0 nu mai vibreaza happy
Deci calea ta nu poate fi impotriva altei cai.
Toti experimentam.

| Reiki a răspuns (pentru pantofi):

Nu vreau sa ma contrazic si nu vreau sa impun nimanui ceea ce stiu,dar,exista si vibratii negative. Lipsa iubirii unde duce? Oare nu duce,incetul cu incetul la ura? Ura nu este un sentiment negativ, nu este un sentiment distructiv? Iubirea creaza, ura distruge.

| pantofi a răspuns (pentru Reiki):

Corzile unei viori vibreaza si scot sunete, cum ar putea oare o vioara sa vibreze negativ si mai mult... sa scoata sunete negative?
Ea scoate sunete mai inalte sau mai joase, in functie de vibratia ei.

| Reiki a răspuns (pentru pantofi):

Frumoasa comparatie,foarte placuta. Totusi,nu toti cei care fac viori sunt mesteri renumiti,nu toate viorile scot sunete angelice,inaltatoare. Rebuturile - si sunt destule - sunt aruncate la gunoi pentru ca sunetele lor nu fac sufletul sa se inalte,sa viseze,ci scot doar niste sunete scartaite,urate. Si apoi,artistii,cei care stiu cum sa fac sa vibreze coardele viorii sunt nascuti pentru asa ceva. Nu orice poate face corzile viorii sa vibreze inaltator si cata munca trebuie. Da,inca socot cu tot exemplul dat ca si "vioara" poate scoate sunete negative, poate emite vibratii negative."Şi lui Einstein îi plăcea să cânte la vioară, dar nu s-a făcut violonist, cred că omul e un cumul de pasiuni diverse."(Michelle Popescu)
Poate gresesc, asta-i parerea mea...

Răspuns utilizator avertizat
| oo3 a răspuns:

Da dar tinad cont ca daca nu ar fi Bunul Dumnezeu parinti nostri nu avea puterea de-a ne creste;

Răspuns utilizator avertizat