| SuperCreștin a întrebat:

Știu ca viața e un dar și răul există pentru că Dumnezeu ne-a dat liber arbitru. Dar dacă nu vreau să am liber arbitru? Sau dacă nu vreau să exist? De ce nu ne-a întrebat Dumnezeu dacă vrem una din prostiile astea pe care ni le lasă pe cap?

5 răspunsuri:
| chuckmanson a răspuns:

Că liber arbitru laughinglaughinglaughing

| mentholinks a răspuns:

Pai dacă nu existai pe cine naiba sa întrebe?! Și oricum, viata nu e un dar ci o provocare, extrem de putini oameni vor mai ajunge sa trăiască din cauza faptului ca nu sunt în stare sa trăiască, mulți mor în interior chiar înainte sa moara fizic și îți dai seama ca nimeni nu ii va forta sa trăiască.

| RAY a răspuns:

Ti le se baga diavolul cica

| Irinel15123532 a răspuns:

Eu am ascultat cand am fost doborat, te rog, nu ignora.

https://www.youtube.com/watch?v=-Xd4FKp4Bj8&t=1975s

Citeste si noul testament. Asculta acest video te rog.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stii ce cred eu - Dumnezeu ne-a lasat liberi sa alegem tocmai pentru ca sa meritam viitorul. Adica, nu sa fiu o masina care sa execute ceea ce trebuie, si la final sa capete premiul. sec...
Trebuie sa tii cont de fiecare alegere incat sa simti ca ai luat decizia care o sa iti foloseasca.

Daca ne-ar fi facut fara libertate de alegere, L-am fi acuzat pentru asta.
Omul e o fiinta creata dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu. Deci, nu putem fi pilotați din exterior in alegerile noastre.
Isus a avut libertatea sa aleaga daca sa moara pentru mine. Si a ales in favoarea mea.
In bunatatea Lui, ne respecta, si nu vrea sa se bage cu bocancii in viata noastra.

Satan nu iti da liber arbitru. Odata ce ai ales calea lui, te leaga de simti ca nu mai ai scapare, de disperat ce esti. Iti promite sirop, si la urma ajungi sa simti amaraciunea ascultarii de el.

De ce ne-a dat liber arbitru? Ne respecta, nu ca murdarul de satan, care isi baga labele murdare in viata noastra.