| Superior a întrebat:

Ateii sustin ca deoarece in lume mor si sufera multi oameni,Dumnezeu nu exista sau "daca o face este un zeu razboinic".
Dar v-ati intrebat vreodata la sensul acestui argument?
Sa o luam asa :
X il intalneste pe Y. Acesta ii poate cumpara o prajitura sau ii poate da un pumn in fata. Aici e momentul unde X poate alege,de bunavoie,ceva,dar una dintre actiuni provoaca bine,alta rau.
Acesta e liberul arbitru.
Daca Dumnezeu s-ar face vinovat de raul din lume,motivul ar fi acela ca ne-a dat liber arbitru,insa daca stam sa ne gandim,Dumnezeu nu poate fi vinovat caci liberul arbitru e mai degraba un mare privilegiu.
Credeti ca mai era mai bine daca Dumnezeu era un "dicatator" care ne-ar fi creat cu o gandire limitata ce presupune sa facem doar bine? Atunci am fi fost exact ce numim noi astazi robotii,care nu pot actiona mai mult decat le spunem noi.
Prin rau,omul ajunge sa aprecieze binele. Raul ce ti se intampla te face sa imbratisezi mai mult binele. Totusi,raul nu e dorinta lui Dumnezeu, e creatia umana. Raul si binele sunt exact ca 1 si 0, exact ca A(DEVARAT) si F(ALS)!
Ok,de ce nu ne ajuta Dumnezeu cand avem rele?
Pentru ca Dumnezeu daca ar actiona cumva in lumea asta,ar fi un act de dicatorie,caci s-ar opune gandirii umane. Dumnezeu are rolul de a ne observa. Totusi,exista momente,in care Dumnezeu,prin dorinta mare a celui care-l invoca,primeste un implus,un ajutor. Acele momente se numesc minuni.

Iar apoi,viata asta e un test, nu e finalul. Suferinta de aici nu se compara cu fericirea ce o vom avea dupa eliberarea de trup.

Răspuns Câştigător
| 6684464 a răspuns:

Am vazut ca un prost a scris pe aici: "Cancer, leucemie, HIV, etc.Tot noi vrem aceste boli?", nu stie cauza lor.
Pacatul a dus la multe nereguli in natura si la multa dezamagire pentru Dumnezeu.
Evident ca raul din lume este DIN LUME, nu din Dumnezeu, nu din Satan, din lume! Satan vrea doar sa fii ca el(influent) si sa-ti placa lucrurile din lume, sa-ti placa lumea, sa fii ca ea, sa ai parte de soarta ei; daca prin asta se intampla lucruri ce le numim noi rele atunci este doar un bonus pentru el pentru ca noi alegem ceea ce facem iubind lumea si lucrurile din ea.

Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns (pentru 6684464):

Vorbesti numai prostii: cutremure, eruptii vulcanice si inundatii au existat cu mult inainte sa existe oameni. Dinozaurii carnivori au mancat alti dinozauri cu mult inainte de aparitia oamenilor. Dinozaurii au disparut, lasand in urma lor pasarile, cu mult inainte de aparitia oamenilor.

| 6684464 a răspuns (pentru doctorandus):

N-ai fost acolo, n-ai de unde sa stii. Si Biblia spune de dinozauri si de continente, si nu in contextul in care oamenii nu ar fi existat.

| doctorandus a răspuns (pentru 6684464):

Sigur ca n-am fost acolo. Tu crezi ca politistii au fost de fata la fiecare spargere, viol, omor (cand le reuseste sa prinda faptasul)?

30 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Frumos spus...

| doctorandus a răspuns:

Crestinii cred ca oamenii care vor ajunge-n rai vor avea-n continuare liber arbitru. Deci liberul arbitru nu implica existenta raului.

De altfel, in lume exista mult rau, numit rau natural, care nu are nimic de a face cu liberul arbitru al oamenilor: cutremure, inundatii, tsunami, etc.

Apararea asta cu roboteii nu face parte din Biblie, iar autorii Bibliei n-ar fi inteles-o.

| cristi202 a răspuns (pentru doctorandus):

"liberul arbitru nu implica existenta raului" Nu e chiar asa. Daca ai intre doua lucruri bune de ales, unul poate fi mai putin bun, si atunci apare raul, caci, dupa cum spune o voba,. Sau, mai scurt zis, mai putin bine e rau, sau mai rau. Cum apare alegerea, apare imediat si posibilitatea aparitiei raului.

| cristi202 a răspuns (pentru doctorandus):

"liberul arbitru nu implica existenta raului" Nu e chiar asa. Daca ai intre doua lucruri bune de ales, unul poate fi mai putin bun, si atunci apare raul, caci, dupa cum spune o voba,. Sau, mai scurt zis, mai putin bine e rau, sau mai rau. Cum apare alegerea, apare imediat si posibilitatea aparitiei raului.
Crestinii care ajung in rai nu ajung pe baza liberului arbitru. Si acolo prea putin se vor folosi de el, pentru ca acolo nu va conta atit ce fac, cit ceea ce sunt. Crestinii cei mai multi se limiteaza doar la a face sau a nu face, asta e doar inceputul, mai tirziu descopera ca sunt liberi sa faca orice, dar nu oricum, pentru ca acel a face -a nu face de la inceput i-a format intr-o oarecare masura incit sa nu mai tina de liberul arbitru o anumita decizie, o fac pentru ca le sta in caracter. De exemplu, cand apare tentatia de a minti, un crestin format ca si caracter, nu va ceda ca cei mai multi, care prefera sa minta, ci la el nici nu se va pune problema de a minti, el nu va gasi in minciuna o scapare, ci va lua taurul de coarne si va spune adevarul. Pentru el a spune aevarul e ceva cit se poate de natural, si nu implica o decizie de a spune sau nu o minciuna, cum e in cazul celor multi. O, da, stiu, mai rar vezi asemenea oameni, insa asta implica crestinismul, oameni de caracter, nu care doar fac sau nu fac. Si caracterul ii duce in rai, pentru ca raiul e deja in inimile si vietile lor avand caracter. E ca in orice domeniu, repetind ceva anume, acel lucru iti intra in instinct, iti intra in viata, si la un moment dat nici nu te mai gindesti sa alegi sa il faci, cand trebuie facut, il faci. La fotbal sa zicem, la o faza rapida, daca iti vine mingea in dreptul capului, si esti in fata portii, nu mai stai sa te gindesti ce sa alegi, daca o lasi sa treaca sau nu, instinctiv dai cu capul sa dai gol. Si poti da gol pentru ca ai repetat la nesfirsit faza la antrenamente.

| doctorandus a răspuns (pentru cristi202):

Nu, ideea ca in rai oamenii isi vor pierde liberul arbitru nu este populara printre crestini.

De altfel oamenii ar fi putut avea liber arbitru, dar doar ca sa aleaga intre diverse variante de a face bine semenilor, fara a putea alege variante in care sa faca rau semenilor.

Dar, da, in cartea Facerii Dumnezeu a recunoscut ca a creat in mod eronat si ii parea rau ca a facut o astfel de Creatie. In Facerea, Dumnezeu nu poate prevedea consecintele propriilor sale actiuni.

| RAY a răspuns:

Hai sa o luam invers,de ce dumnezeu a luat viata tatalui tau? sunt atatea de cazuri de copii care mor,parinti care mor,cutremure,inundati, tsunami =interventi divine nu? da parca era vorba de liberul arbitru,pai nu e,daca ar fi nu ar exista acele dezastre naturale care conform bibliei sunt cauzate de dumnezeu,microbi,virusi tot de dumnezeu, dumnezeu sta si vede pasiv tot raul din lume si nu face absolut nimic,ori e o zeitate diabolica asa cum si este prezentat in biblie ori nu exista asa ceva,scrii acolo ca cica nu se compara cu fericirea de dincolo,asta nu e o scuza, eu daca te omor sa te trimit spre fericirea vesnica nu scap de pedeapsa, dupa ce mori o sa fi un ingeras care canta pe n norisor vesic, ai putea sa fi fericit si sa isi vezi tatal, mama arzand in iadul vesnic? ce naiba ai face o vesnicie, omul in lipsa unei motivati nu poate exista nici dumnezeu ala numai are vreun scop ca deja din trecut a hotarat totul

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru RAY):

Omule serios! Spune-mi te rog daca scrii prostiile astea in ambitie sau chiar te afli in necunostinta de cauza? Sa ma lamuresc odata...

| RAY a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Prosti?
Tari predominant ortodoxe: Romania, Rusia, Bulgaria, Grecia, Etiopia, Serbia, Muntenegtru, Macedonia, Ucraina, Belarus.

cat de moderne sunt aceste state?

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru RAY):

Ar trebui aruncat un ochi in trecutul acestor tari pe plan politic si militar, acolo ar fi ceva motive bine intemeiate.
In schimb Rusia ai scris mai sus, Rusia este o super putere. Germania am vizitat-o recent, predominant catolici, isi tin sarbatorile, inchid fabricile..si totusi are o mega industrie.

Nu are treaba religia cu bogatia si dezvoltarea tarii.

| RAY a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Ce legatura are ma Germania cu ortodoxia? cele mai primitive tarii crestine sunt cele ortodoxe si da privind in trecut vezi ca in toata istoria erau la fel de primitive

| Octavian199 a răspuns (pentru RAY):

Romania e tara ortodoxa, nu accepta legalizarea prostitutiei, dar este una dintre cele mai mari exportatoare de prostituate. Daca s-ar legaliza, ar plati taxe la buget.

| RAY a răspuns (pentru Octavian199):

Corect

| Octavian199 a răspuns:

Cancer,leucemie, HIV, etc.Tot noi vrem aceste boli?

| SG1995 a răspuns (pentru Octavian199):

Da, efectul păcatelor maică. laughing
Eventul "Domnu" pedepsește în avans un copil de 2-3 ani cu cancer sau leucemie.
Dar ei cică l-a "salvat" din lumea asta rea, dar ghinion dacă nu e botezat sau de altă religie copilul e prăjit la foc mic.
Dar hey, Doamne-Doanmne te iubește.

| Octavian199 a răspuns (pentru SG1995):

Pai da.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu toate chestiile nasoale de care au parte unii sunt rezultatul alegerii libere a altora.

Ceea ce spui tu ca sustin ateii ramane in picioare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai perfectă dreptate! Dumnezeu ne iubește pe toți necondiționat, iar el ne-a dat liberul arbitru. Alegem binele sau răul, automat dacă am ales răul nu mai suntem cu Dumnezeu. Am citit într-o carte care se intitula,, Conversații cu Dumnezeu " scrisă de un autor englez, dar tradusă în limba română că fiecare om își atrage singur boala, necazul, primejdia rea prin gândirea și prin alegerile pe care le face stand departe de Dumnezeu. Iar apoi oamenii spun că Dumnezeu e de vină pentru ce li se întâmplă lor. Și am mai observat ceva. Omului când îi este bine stă departe de Dumnezeu, iar când dă de greu se întoarce la Dumnezeu, urmând ca după ce scăpa să se îndepărteze din nou de El. Și chestia cu eliberarea din trup e adevărată in cazul in care am făcut fapte bune și am ascultat poruncile lui Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prin anumite necazuri, oamenii incep sa nu mai perceapa viata asta ca fiind totul, incep sa mai ia aminte si la cei din jurul lor, ii ajuta poate sa isi mai lucreze inima si
sa nu fie chiar lenesi, sa inceapa sa isi puna unele intrebari.
Oamenii isi pot exersa compasiunea pentru celalalt, pentru aproape, sa se puna in miscare si pentru altcineva nu doar pentru ei. Daca nu ar fi oamenii
cu diferite probleme si toti am fi bine mersi nu ne-am mai putea pune in miscare pentru cineva.
Este adevarat ca preocupandute doar de ceva rau nu te poti astepta sa atragi la tine tot felul de lucruri bune si oamenii cu interese diferite care nu iti sunt deloc asemanatori.

Dar lucrurile sunt foarte active chiar si in ziua de astazi si nu doar pentru cel care are oarecum o legatura
cu Dumnezeu ci si pentru cei ce nu au nici o legatura cu El. Ei primesc tot felul de avertizari, au parte de intamplari care le mai pot
sensibiliza inima si sa ii faca sa priveasca lucrurile altfel. Binenteles este alegerea lor ce vor sa faca mai
departe, lucrurile sunt facute in asa fel incat sa nu il forteze pe om, dar sa il mai poata ajuta sa se gandeasca unde il conduc lucrurile alese de el.
Chiar si cei mai pierduti oamenii sunt ajutati.

Adevaratele minuni apar ca urmare a dorintei schimbarii si a cunoasterii ce salasluieste in omul ce nu se
simte implinit cu viata asta pe care toti ceilalti o iubesc atat de mult. Prin acele minuni omului ii se
descopera cu adevarat cuvantul Lui, tainele ascunse care ii sunt descopertie tot mai mult tocmai pentru a il
cunoaste tot mai mult pe Dumnezeu, pentru a il iubi tot mai mult, pentru a il simti, trai pentru a vedea
totul la lumina zilei, iesind din noaptea in care se plimba ca un orb. Restul nu vor mai fi o problema pentru el, pentru ca incetul cu incetul nu va mai fi ca o
frunza cazuta ce este luata de fiecare vant. El va sti cum trebuie actionat in unele situatii, dar asta doar daca va face treaba.

Si daca cineva poate trai inca de pe pamant raiul?
Ce inseamna fericirea de dupa despartirea de trup, de ce nu poti incepe sa o traiesti chiar de aici?

| BogdantheDreamer a răspuns:

Eh, hai sa nu fim noi dictatori. Lasa-i sa sustina ce vor, sa creada ce vor. E treaba lor. Cum spunea parintele Ilie Cleopa:
Lasati teologia la o parte, ca dati in inaltarea mintii, care duce la mandrie. Si inaintea caderii merge mandria.

| RAY a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Dar voi crestini de ce va folositi de tehnologie?

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru RAY):

Crestin nu inseamna primitv, la fel cum ateu nu inseamna cyborg.

| RAY a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Cele mai primitive tarii din lume sunt cele ortodoxe inca fiind in evul mediu

| Theo94 a răspuns (pentru RAY):

"Cele mai primitive tarii din lume sunt cele ortodoxe inca fiind in evul mediu"
Te referi la tari crestine, sunt si alte state care o duc la fel de rau sau mai rau de alta religie, chiar si din crestinism, sunt tari din america latina si din alta parte, tari catolice.

| Octavian199 a răspuns (pentru RAY):

'Dumnezeu ne-a dat cunoasterea'

| Jay1 a răspuns:

Inima este nespus de inselatoare si de deznadajduit de rea; cine poate s-o cunoască?

| Octavian199 a răspuns (pentru Jay1):

Inima e doar o pompa.