| DumnezeuTatal a întrebat:

Daca raul exista pentru ca avem liber arbitru, presupunand ca ajungem in rai, vom mai avea liber arbitru acolo?

14 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Avem libertate tocmai ca sa aratam cum traim liberi. Altfel s-ar transfera talhariile, desfranarile si mita in lumea inocentei.

| danay72 a răspuns:

Da,in paradis vom avea liberul arbitru, nu vom fi roboti.Dar daca decidem ca nu vrem sa ascultam de Dumnezeu, El nu va mai tolera razvratirea.Isaia65:20

| T0T a răspuns:

Nu cred că există libertate totală nicăieri.

Răspuns utilizator avertizat
| Dorugar a răspuns:

Chiar nu inteleg de ce -ti faci asemenea ganduri trasnite.
In primul rand NICIUNDE in Biblie, Dumnezeu nu pomeneste NIMIC despre Rai, adica nu promite nimanui raiul, asa ca de unde Rai?
Pentru ca asta te minte popa cand se joaca la niserica cu voi jocul popa - prostu, el fiind Popa...
Lasa naibii minciunile astea "crestine" ca daca Dumnezeu nu vorbeste de Rai atunci cine vorbeste Popa?
Ma faci sa rad!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da și nu. Depinde ce înțelegi prin liber arbitru, noi oamenii avem tendința de a depinde de ceva, de cineva, cine spune că e complet independent se minte singuri. Prin urmare creștinul își exercită libertatea prind a renunța la orice dependentă in afara depentei de Dumnezeu în mod paradoxal acest lucru creând o mare libertate de sine. De creștinul în rai e liber până și de obligația de-a alege. E un paradox depinde cum privești libertatea.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Ai iesit din Mesa huh? happy

| DumnezeuTatal explică (pentru OmulDeStiinta1986):

Eh, era si cazul, ma pregatesc de 3... poate.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru DumnezeuTatal):

E nevoie de 3. iti poti retrai tineretea aici http://www.blackmesasource.com/#media

| malvinacroft a răspuns:

Nu - de ce sa il mai ai si acolo, daca in viata asta nu ai putut s ail folosesti cum trebuie? Scoala e pe pamant, cand ajungi dincolo, vezi doar in ce clasa esti.