| DyNo a întrebat:

Tocmai am auzit la stiri ca o fata musulmana care suferea de o boala psihica destul de grava, numai stiu care era aceea, a fost bagata in inchisoare si acuzata de blasfemie pentru ca a ars Coranul. De asemenea inainte sa fie bagata taranii infuriati au tabarat in casa familiei ei, gata sa-i omoare, fata si cativa membri au fost grav raniti, doar cativa au reusit sa scape, parca bunicii.
Deci ce parere aveti?
Eu zic ca inca o ducem destul de bine in tara noastra deoarece avem dreptul la libera credinta si la libera exprimare.
Nu ne poate baga nimeni la inchisoare pentru ca suntem atei sau pentru ca ardem cateva pagini din Biblie, insa putem sa ne trezim loviti in cap pe strada de catre un cre(s)tin, pentru ca suntem atei sau am ars Biblia.

Răspuns Câştigător
| Alikke a răspuns:

Mersi.
Daca ai intra in mintea mea m-ai intelege.
Pana atunci nu ai dreptul sa judeci.
Oamenii din ziua de azi sunt incuiati rau. happy
Putini dau dovada de putina logica.
Eu fur idei din fiecare religie deci tind spre toate religiile + ceea ce ai tu in cap acum, adica ateism. Complicat? tongue

30 răspunsuri:
| Alikke a răspuns:

Este o diferenta intre Crestini open-minded, Crestini fanatici si pocaiti. happy
Si eu am vazut la stiri niste Martori a lui Iehova care aveau o fetita pe moarte si nu au lasat-o sa faca transplant de sange ca sa o salveze din cauza ca era "contra religiei lor".
Si au lasat-o sa moara.
Asta nu inseamna ca toti sunt la fel.
Majoritatea tind spre fanatism in orice, uneori pana si ateii.

| Mădă0611 a răspuns:

Poate fata aia nici nu era bolnava, doar ca se saturase de atata prostie. Astora de ce nu li se arata zeul in care cred ca sa le spuna "bai retardatilor, nu asa trebuie sa faceti"?
Cum pentru crestini musulmanii sunt un fel de atei, eu i-as vedea mai pacatosi, se inchina altui zeu, si invers, si tot asa (religie contra religie), as vrea sa-i vad cum se omoara intre ei, sa ramanem doar noi si budistii big grin Ce flauăr pauăr o sa fie.

| Dorugar a răspuns:

Hallo! Noi traim intr-o societate LAICA in care exista Legi si Justitie, nu intr-o tara condusa de pastori de capre analfabeti

| RAY a răspuns (pentru Dorugar):

Legi si Justitie pentru saraci da, ca pentru cei cu banii ucid omu pe strada si scapa de puscarie

Răspuns utilizator avertizat
| TooNight a răspuns:

As vrea sa fac o scurta precizare.Un adevarat crestin nu ti-ar da cu nimic in cap, pentru ca esti ateu, sau ca ai ars Biblia.Un adevarat crestin te-ar lua de mana si te-ar duce la biserica.Cum ai spus tu cre(s)tin, eu n-as mai pune s.winking

| DyNo explică (pentru TooNight):

Eu nu prea cred ca ar face asta...

| Alikke a răspuns (pentru DyNo):

Nu generaliza.
Nu toti crestinii sunt la fel.
Majoritatea doar nu vor sa invete.
Majoritatea sunt inculti.
La fel ca si majoritatea ateilor.
Nu ai vazut atei violenti, plini de ura etc?
Eu am vazut.
Ca in orice religie/credinta, exista si gunoaie.

| TooNight a răspuns (pentru DyNo):

De ce nu? De ce ai o parere atat de dura despre crestini?

| DyNo explică (pentru TooNight):

Pentru ca am cunoscut astfel de cazuri de adevarati crestini, crede-ma... Un coleg de-al meu foarte habotnic care ar fi facut orice pentru religia din care face parte, a acceptat sa-mi raspunda la niste intrebari despre religie in general si despre crestinism in special, mi-a vorbit foarte frumos, am spus atunci ca daca toti oamenii ar fi la fel ca el lumea ar fi un loc mai bun, m-am inselat amarnic. Dupa ce a aflat ca eram ateu negativ nu a vrut nici macar sa ma mai vada, daca putea ma si batea.
Alt caz este o maicuta si un preot, care pareau oameni foarte de treaba, cam naivi, dar de treaba. Si multe astfel de cazuri cunosc.

| TooNight a răspuns (pentru DyNo):

Imi pare sincer rau ca ai cunoscut astfel de oameni.Colegul ala, daca eram in locul lui, procedam altfel, dar fiecare cu caracterl sau.Aici nu este vorba strict despre religie, ci si despre caracterul omului.Colegul acela are un caracter josnic daca a inceput sa te ignore, in loc sa incerce sa-ti explice mai multe, daca tot e atat de habotnic.Dar n-ai ce sa le ceri la astfel de oameni...happy