| fllu07 a întrebat:

Tot auzim de Diavol. Diavolul in sus, Diavolul in jos, el ne face rau... bla bla.
Dar, cum a aparut Diavolul? cine la creat? (danay72 stiu ca stii big grin)

Răspuns Câştigător
| William a răspuns:

Cand oamenii nu fusesera creati, Lucifer era un inger bun, cel mai mare dintre ingeri. Dar el s-a mandrit si a vrut sa fie ca Dumnezeu, a convins si alti ingeri sa i se alature dar a fost izgonit din rai impreuna cu ingerii inselati de el. Asa ca diavolul nu a fost creat diavol, ci a devenit.

59 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Doar pentru ca tot auzim de diavol nu inseamna ca si exista. Si de mos craciun tot auzim laughing

| fllu07 explică (pentru sublime89):

Si atunci de unde atat rau in lume? de ce Isus Cristos a vorbit despre Diavolul? oare chiar nu exista? a mintit Isus?

| marinelpop a răspuns:

Dumnezeu nu l-a creat pe Diavol, ci pe îngerul care mai târziu a devenit Diavol, cunoscut şi ca Satan. Isus a lăsat să se înţeleagă că Diavolul a fost cândva ferm în adevăr şi ireproşabil. Aşadar, Diavolul a fost la început un fiu spiritual drept al lui Dumnezeu. (Citeşte Ioan 8:44.) Cum a devenit Diavol un înger bun?

Îngerul bun care a devenit Diavol a ales să i se împotrivească lui Dumnezeu şi i-a îndemnat pe primii doi oameni să i se alăture. Astfel, el s-a făcut singur Satan, nume care înseamnă „Împotrivitor". (Citeşte Geneza 3:1–5; Revelaţia 12:9.)

Asemenea celorlalte creaturi inteligente ale lui Dumnezeu, îngerul care a devenit Diavol a avut libertatea de a alege între a face bine şi a face rău. Totuşi, el a cultivat dorinţa de a i se aduce închinare. Dorinţa de a primi glorie a fost mai puternică decât dorinţa de a-i fi plăcut lui Dumnezeu. (Citeşte Matei 4:8, 9; Iacov 1:13, 14.)

| T0xXxiK a răspuns:

Pai happy
E o poveste care se zice ca e adevarata
Cand Dumnezeu a creeat lumea,pe oameni, pe animale si tot ce ne inconjoara, si-a creeat ajutoarele happy
Ingerii
A creat un inger numit Lucifer big grin
El era printre cei mai frumosi, intelgicenti si maiestuosi ingeri ai Lui Dumnezeu straight face
Se zice ca fata ii lucea ca diamantele si rubinele cele mai de pret
El dorea din ce in ce mai mutel lucruride la Dumezeu
El mai era si mana dreapta a lui Dumnezeu
Intr-o zi, el s-a hotarat sa-i ceara lui Dumnezeu mai mutla putere invcat sa stapaneasca el rai-ul
Dumnezeu nu a fost de acord si l-a trimis intr-o lume in care el e stapan
Si anume Iad-ulwinking
Sper ca te-am ajutat
Numai bine

| M25M a răspuns (pentru marinelpop):

Dumnezeu nu l-a creat pe Diavol, ci pe îngerul care mai târziu a devenit Diavol, cunoscut şi ca Satan. ---- Greseala enorma de logica, marinele. Dumnezeu a creat ingerul numit Lucifer, acesta nu s-a autocreat sau a fost creat de altcineva doar si-a schimbat comportamentul/perspectiva.

| pozeanimate a răspuns:

Diavolul este unul din ingeri care nu a mai vrut sa faca voia Domnului

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Nu l-a creat nimeni pe diavol, a fost creat ca inger, dar s-a mandrit si a ajuns diavol

| Thunderstruck a răspuns (pentru fllu07):

Ce argumente sunt astea ma? Tu chiar nu gandesti? Ce e raul? Un lucru poate fi rau pentru cineva si bun pentru altcineva in acelasi timp, nu exista rau, bun. De ce-a vorbit Isus despre diavol? De unde stii ca nu avea vreo boala mintala? De unde stii ca el chiar a existat? Si da, a mintit.

| dracu14 a răspuns (pentru M25M):

Si tu ai gresit, lucifer si cu satana sunt 2 personaje diferite
satana este ingerul lui dumnezeu, lucifer este imprumutat din cultura romana, toti cei 7 diavoli sunt zeitati din alte religii

| M25M a răspuns (pentru dracu14):

Posibil sa fi incurcat denumirile, insa eu ma refeream la greseala de logica.
Multumesc pentru corectare orisicum.

| thealchemist a răspuns:

Diavolul nu exista. exista diavoli, "legiuni", nu unul singur.
si a fost creat de Dumnezeu, ca si restul ingerilor.

| Mădă0611 a răspuns (pentru fllu07):

Acel rau despre care vorbesti se numeste instinct, nenea, toata lumea il are, toate animalele, cred ca si plantele, + ca nu exista bine si rau. E bine sa mananci salata, dar salata aia cu ce ti-a gresit de o omori? de exemplu.

| Foil a răspuns:

Diavolul sus, diavolul jos, diavolul la dreapta, diavolul la stanga.

| fllu07 explică (pentru M25M):

Care-i greseala enorma de logica?

| fllu07 explică (pentru Thunderstruck):

Tu faci acum ca in bancul ala: bulisor tata, mi-a soptit o pasarica ca tu te droghezi. mai tata, sa neintelegem: tie iti vorbesc pasarile si tot eu ma droghez?

zici ca Isus a mintit, pentru ca nu vrei sa crezi in el. dar credinta in el echivaleaza cu viata vesnica, in conditii perfecte. sunt miliarde de oameni care cred in Isus, in schimb sunt mult mai putini cei care ii neaga existenta. daca Isus ar fi o legenda, sau un mit, de ce sfaturile lui daca le aplici iti merge ceas? cum de sa raspandit aceasta "legenda" la aproape jumatate din populatia mapamondului, daca nu chiar mai bine? de ce, alte legende, (zeii din olimp) nu se bucura de asemenea popularitate?

| fllu07 explică (pentru thealchemist):

Un criminal in serie, a fost nascut asa de parintii lui? sau a devenit criminal?

| fllu07 explică (pentru Mădă0611):

Ce treaba are salata, cu instinctul, si cu raul?

| Mădă0611 a răspuns (pentru fllu07):

Pai e rau sa omori salata, dar pentru tine nu e, pentru ca nu exista bine si rau, totul e relativ.

| fllu07 explică:

Cum ar fi?

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Diavol in stanga, Diavol la dreapta...

| fllu07 explică (pentru fllu07):

Din contra, nu este relativ. pentru mine este foarte clar, exista rau, exista DIavolul care stie ca mai are putin timp, si vrea ca, cat mai multi oameni sa fie atrasi de partea lui, pentru a fi distrusi.

| fllu07 explică (pentru мιнαɛℓα36):

? ai vreau sa faci proba?

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru fllu07):

Flu07 ii raspunde lui Flu07, apoi " ai vreau" ( ce o m ai fi si asta?)...ai?
Omule, esti incoerent!

| Zenit313 a răspuns (pentru fllu07):

Esti arogant daca crezi ca o entitate ca mine care are miliarde de ani nu are altceva mai important de facut decat sa ma amesteac in vitile voastre trecatoare si inutile...
Nu sunteti importanti pentru mine, este josnic sa ma amestec in vietile voastre.
Ca sa iti raspund la intrebari:
Sunt frate cu Dumnezeu, ne-am creat unul pe altul.Suntem egali, mentinem oridnea in universul pe care tot noi l-am creat.
Universul este mentinut de o armonie perfecta intre creatie si distrugere, haos si ordine.
Nu sunt "rau" imi imdeplinesc rorul perfect, acela de a distruge, pentru ca Dumnezeu nu poate sa instaureze ordinea daca nu este haos.
Oridinea lui pentru mine este haos si ordinea mea este haos pentru el.Acum depinde cum privesti lucrurile!
Pentru ca voi oamenii aveti instincte si inuitie, dar si morala, este clar ca si eu am avut un rol important in creatia voastra.
Eu cu Dumnezeu nu suntem inamici, nu ar avea nici o logica, sunt doar conceptii umane.
Impreuma formam conceptul de "Abraxas".

| fllu07 explică (pentru Zenit313):

Du-te si-ti bate coasa.

| fllu07 explică (pentru мιнαɛℓα36):

Ai vrut*
am gresit si eu, naa.

| Zenit313 a răspuns (pentru fllu07):

Si tu inca mai crezi ca am treaba cu specimene ca tine...
Demonstrezi clar ca eu nu am treaba cu omenirea!
Nu esti important, esti arogant.

Moartea are o coasa interesanta, ii spun ca o pregateasca cand trece pe la tinewinking

| thealchemist a răspuns (pentru fllu07):

Asta-i psihologie ieftina, nu parintii tai te-au facut criminal in serie ca au copulat cu persoana gresita si tu nu poti face diferenta intre bine si rau.
tu faci alegerea, tu porti responsabilitatea.
iar diavolii isi fac doar treaba pentru care au fost lasati pe pamint, nici un fel de diavol nu te poate forta sa faci ce tu nu vrei, ei doar te ispitesc sa faca diferenta intre cei buni si cei rai.

| M25M a răspuns (pentru fllu07):

Dumnezeu nu l-a creat pe Diavol, ci pe îngerul care mai târziu a devenit Diavol. - Este evidenta.

| Thunderstruck a răspuns (pentru fllu07):

O sa ma sinchisesc sa-ti raspund la toate intrebarile, chiar daca gandind putin ai putea raspunde la toate intrebarile.Nu-ti inteleg, de fapt, prima intrebare... Zici ca-ti merge bine daca-i aplici sfaturile? Bine in ce sens? Ca in legatura cu banii nu are cum sa-ti mearga bine, deoarece Isus ne zice sa lasam averiile.Astept sa-mi raspunzi in ce sens iti merge bine.Cum de s-a raspandit legenda? Exact cum s-au raspandit si celalalte legende.Crezi ca la un moment dat nu toata lumea a crezut in Zeus? Sau ca la un alt moment dat nu a crezut cel putin jumatate din populatie in zeii hindusi? E exact ca si cu muzica. Nu trebuie neaparat sa fie buna ca sa fie ascultata, avem exemple, nu le mai amintesc.La ultima intrebare, consider ca am raspuns, si ei s-au bucurat de popularitate.