| Dorugar a întrebat:

Cand a aparut Diavolul si Cand a fost creat Iadul?
Intrebarea este justificata de faptul ca in VT (Legea lui Dumnezeu) nu apar aceste denumiri si nu exista nici Diavol si nici Iad!
Oare sa fie o coincidenta faptul ca in Apocalipsa la 12.12 Dumnezeu vorbeste despre Diavol si azvarlirea lui pe pamant chiar in legatura cu nasterea lui Christos? Iar Iadul il are ca prim sef tocmai pe Christos?

13 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

În Noul Testament, Iadul nu apare odata cu naşterea lui Hristos! Noţiunea de "iad", a existat într-o formă sau alta în toate culturile şi religiile lumii, încă de la începutul lumii!

În Vechiul Testament, locul în care mergeau toate sufletele din cauza păcatului strămoşesc şi a celorlalte păcate personale se numea "sheol"! Acelaşi loc de suferinţă dar cu altă denumire!

| Dorugar explică (pentru milan9):

Milan, esti imbacsit de minciuni crestine, Intr-adevar Sheolul era de la inceputul lumii, si a fost facut de Dumnezeu, deci cine moare si ajunge acolo nu poate fi departe de Dumnezeu, pentru ca este in locul pe care chiar Dumnezeu l-a facut pentru asemenea situatii.
2) Isus nu este mantuitorul, si asta o spune chiar Dumnezeu in Isaia 43.12 si anume ca nu exista alt mantuitor decat Dumnezeu insusi

Noi vorbim clar de Iadul din Biblia crestinilor pentru ca la subiectul asta suntem, si nu ne jucam cu concepte asemanatoare in alte religii!
2) In VT varianta originala numita Tanach, nu exista nici un pacat stramosesc, decat in interpretarea mincinoasa a crestinilor, tot asa cum nu exista nici Diavol ca personificare a raului, iar sarpele cu ispita este doar un sarpe care si-a asumat rolul de Prometeu
3) Sheolul nu este loc de suferinta ci doar casa mortilor in care se aduna niste umbre ale vietii care ca si umbra nu stiu ce e aia suferinta, sau bucurii!

| milan9 a răspuns:

Locul acela, "sheolul", era dintotdeauna, de la începutul lumii, un loc al îndepărtării de Dumnezeu! Până la venirea Mântuitorului Hristos, era un loc al îndepărtării de Dumnezeu pentru toţi oamenii, chiar şi pentru cei buni, din cauza efectului pe care l-au avut păcatele asupra relaţiei oamenilor cu Dumnezeu!
"Sheolul" era probabil şi un loc de suferinţă, morală şi fizică, pentru cei înrobiţi de propriile lor vicii şi păcate!
Astfel, în mod logic, fiecare se afla acolo, în funcţie de faptele sale...

| milan9 a răspuns:

Iadul nu a apărut odată cu naşterea Mântuitorului Iisus Hristos! Iadul a fost ABSOLUT în toate religiile, de mii de ani, locul celor „eşuaţi", locul libertăţii eşuate. Un loc al celor care nu trebuiau să ajungă acolo, dar care şi-au „exprimat" după propria lor libertate, mândrie şi corupere, opţiunea pentru îndepărtarea de „Sursă" şi de orice bine! Iadul era un loc al celor care mai aşteptau din partea Mântuitorului, salvarea!

Mântuitorului Hristos este Cel care prin Jertfa Sa, a făcut ca locul acela de suferinţă să-şi piardă tirania universală care-i cuprindea pe toţi oamenii! Prin Jertfa Sa, prin harul iertării lăsat de Fiul lui Dumnezeu, apostolilor şi Bisericii Sale, episcopilor şi preoţilor, omul primeşte iertarea păcatelor şi apropierea de Dumnezeu, atât în această lume cât şi dincolo!

Pentru creştini, "Sheolul" nu mai există ca loc exclusiv, pe care să nu-l poţi evita! El este tocmai opusul apropierii de Dumnezeu, de Sursa vieţii, de Lumină, de iubire, şi de orice bine! Dar totuşi, rămâne în mod dramatic, în virtutea voinţei libere, o alternativă a libertăţii!

Iadul nu a apărut odată cu naşterea Mântuitorului Iisus Hristos! Ce logică ar mai avea atunci religia iubirii, creştinismul?
Sau tu chiar asta vrei să insinuezi? Din ce sectă faci parte? De ce oare fiecare sectă trebuie să aibă propriul ei război şi propria ei răfuială împotriva adevărului?

| Dorugar explică (pentru milan9):

Sheolul mai exista si astazi pentru cei care urmeaza legea lui Dumnezeu numita Torah!
Isus nu este nici un mantuitor ci tocmai Potrivnicu care a fost alungat pe pamant, unde din nou i s-a impotrivit lui Dumnezeu aducand o Lege Noua de parca Legea data de Dumnezeu poate fi veche!
Cu alte cuvinte Cristos este Potrivnicu slavit cu numele de Lucifer, si este Stapanul Iadului, adica DRACU!, fapt confirmat si de realitatea istorica

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut. Întrebarea "Când a fost creat Diavolul" este una compusă. Să explic de ce. Cuvântul Diavol este un titlu ce înseamnă Mincinos. Biblia mai foloseşte un titlu pentru a desemna acceaşi persoană - Satan, care înseamnă "Împotrivitor". Ambele titluri le-a moştenit un înger a lui Dumnezeu care sa răzvrătit. Când? Potrivit relatării din Geneza, acest înger sa folosit de un şarpe pentru a o amăgi pe Eva să mămânce din pomul interzis de Dumnezeu. În acest moment el a devenit Satan - deoarece i sa împotrivit lui Dumnezeu, şi Diavol - deoarece a spus minciuni despre Dumnezeu. Prin urmare, el a fost creat de Dumnezeu ca înger perfect odată cu crearea celorlalţi îngeri, dar sa făcut singur pe sine Satan Diavolul atunci când i sa împotrivit şi a spus minciuni despre Dumnezeu.

În ce priveşte faptul că cuvântul Diavol nu apare în Vechiul Testament, ai dreptate, dar apare numele Satan, care se referă la aceeaşi persoană. Iată unde îl găseşti: Iov 1:6-12; 2:1-7; Zaharia 3:1, 2.

În ce priveşte întrebarea "Când a fost creat iadul?" ar fi binevenită altă întrebare: "Există într-adevăr iad?". În unele din răspunsurile ce le-ai primit am citit precum Şeolul ar reprezenta Iadul. Dar Biblia nu susţine această idee. De ce spun asta? Ei bine, oamenii cred că iadul este locul unde cei răi îşi primesc pedeapsa pentru păcate arzâd în foc. În schimb despre Şeol, Biblia spune la Ecleziastul 9:5, 10: "Cei vii, in adevar, macar stiu ca vor muri; dar cei morti nu stiu nimic si nu mai au nicio rasplata, fiindca pana si pomenirea li se uita. Tot ce gaseste mana ta sa faca, fa cu toata puterea ta! Caci, in Locuinta mortilor (Şeol) in care mergi, nu mai este nici lucrare, nici chibzuiala, nici stiinta, nici intelepciune!"
Deci, Biblia prezintă Şeolul ca un loc al inactivităţii iar cei ajunşi acolo nu ştiu nimic sau "nu sunt conştienţi de nimic" cum spune o altă traducere.
În ce priveşte ultima întrebare legată de Apocalipsa nu înţeleg pe deplin ce ai în vedere.

| Dorugar explică (pentru Someonewhoappreciatelife):

Sviri, daca Diavolul este cel mincinos, din ce cauza, in scena cu Adam si Eva sarpele care a spus adevarul este considerat Diavol, iar Dumnezeu care a mintit este vazut drept Dumnezeu?
2) Daca Satana este potrivnicu, din ce cauza in 2 Tesaloniceni 2.4 este pomenit faptul ca Potrivnicu este mai slavit decat Dumnezeu si este asezat in templul lui Dumnezeu dandu-se drept Dumnezeu exact asa cum o face Isus?
3) Iarasi gresesti! Satanul din VT este un inger de incredere a lui Dumnezeu, deci nu este potrivnicu!
4) Sunt de acord cu definitia Sheolului doar ca intrebarea nu se referea la Sheol ci la Iadul crestin al carui stapan se lauda chiar Christos ca ar fi!

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru Dorugar):

Salut Dorugar.
1. În ce priveşte prima întrebare, nu înţeleg cum ai ajuns la concluzia că şarpele a spus adevărul iar Dumnezeu a minţit. Gândeşte-te: Ce a spus Dumnezeu că se va întâmpla cu Adam şi Eva dacă aveau să mănânce din pomul interzis? Geneza 2:16, 17 spune: „Domnul Dumnezeu a dat omului porunca aceasta: "Poti sa mananci dupa placere din orice pom din gradina; dar din pomul cunostintei binelui si raului sa nu mananci, caci in ziua in care vei manca din el vei muri negresit."
Ce a spus Şarpele? Geneza 3:4, 5 spune: „Atunci sarpele a zis femeii: "Hotarat, ca nu veti muri,
5. dar Dumnezeu stie ca, in ziua cand veti manca din el, vi se vor deschide ochii si veti fi ca Dumnezeu, cunoscand binele si raul."
Ce sa întâmplat cu Adam şi Eva după ce au mâncat? Geneza 3:19; 5:5 spun: In sudoarea fetei tale sa-ti mananci painea, pana te vei intoarce in pamant, caci din el ai fost luat; caci tarana esti si in tarana te vei intoarce. Toate zilele pe care le-a trait Adam au fost de noua sute treizeci de ani; apoi a murit.
Cine a spus adevărul? Cred că răspunsul e evident.
2. În ce priveşte a doua întrebare. Pentru a înţelege clar un anumit lucru scris există câteva principii de care trebuie să ţinem cont – unul dintre ele fiind analizarea contextului. Tu spui că în 2 Tes. 2:4 Satan e numit potrivinic. Dar dacă ţimen cont de context înţelegem cu totul alt ceva. Versetul 3 numeşte potrivnicul „omul fărădelegii, fiul pierzării". Deci, aici se vorbeşte despre un om nu o creatură spirituală cum ar fi Satan.
3. Poţi să arăţi ce texte biblice susţin părerea conform căreia Satan a fi „îngerul de încredere a lui Dumnezeu"?
4. Poţi să-mi spui care este după părerea ta diferenţa dintre Sheol şi Iad?
Mulţumesc

| Dorugar explică (pentru Someonewhoappreciatelife):

1) Cum de nu realizezi ca in versetul din Geneza 2.16, 17 Dumnezeu minte pentru ca Adam si Eva NU au murit dupa ce au mancat din fructul oprit, si cum de nu iti dai seama ca sarpele a spus adevarul atat in Geneza 3, 4, 5 si ca intr-adevar i s-au deschis ochii mintzii?
Daca un text atat de simplu si clar nu i-l poti intelege, atunci ce pretentii mai mari putem avea de la logica ta?
2) Isus Christos era un om, iar Biblia ne invata ca Legea s-a terminat odata cu Isus, in concluzie Isus este Omul Faradelegii, vezi Romani 10, 4 Caci HRISTOS ESTE SFÎRSITUL LEGI
3)Da! Cele din VT in mod special Cartea a 4 a lui Moise la 22.22 unde Satan primeste de la Dumnezeu sa impiedice raul care i se poate intampla lui Ballam

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru Dorugar):

Salut. Vreau să-ţi spun că şi cel mai simplu text trebuie privit şi înţeles în lumina tuturor lucrurilor scrise în Biblie. Faptul de a scoate anumite idei din context şi a le analiza poate conduce la cele mai ironate concluzii. În plus, în răspunsurile ce le dau încerc să redau adevărul biblic, nu propriile mele idei
1. Remarcă ce a spus Eva despre spusele şarpelui în Geneza 3:13: Si Domnul Dumnezeu a zis femeii: "Ce ai facut?" Femeia a raspuns: "Sarpele m-a amagit si am mancat din pom."
Este adevărat că Adam nu a murit în aceeaşi zi în sensul strict al cuvântului. Dar din acea zi el a devenit muritor şi a început să meargă spre această destinaţie. De asemenea, Dumnezeu nu percepe timpul cum o facem noi. În 2 Petru 3:8 se spune: „Dar, preaiubiţilor, să nu uitaţi un lucru: că pentru Domnul, o zi este ca o mie de ani, şi o mie de ani ca o zi". Adam a trăit doar 930 de ani, prin urmare, din punctul de vedere a lui Dumnezeu a murit în aceeaşi zi.
2. Dar te-ai gândit despre ce lege se spune că Isus a devenit sfârşitul ei?
3. În Numerele 22:22 se vorbeşte într-adevăr despre îngerul lui Dumnezeu, dar de unde ai luat ce e vorba de Satan.
Suză-mă de sinceritate, dar concluziile la care ajungi şi mai ales „argumentele" pe care le aduci sunt foarte defectuase şi departe de adevăr. Mă îndoiesc că doreşti cu adevărat să înţelegi adevărul din Biblie. Însă dacă îţi doreşti acest lucru trebuie să-ţi schimbi motivaţia şi metodele de cercetare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intr-o prima premisa Satan a fost un inger numit Lucifer care a fost alungat pe pamant vrand sa conduca cerul si pamantul.
Adevarat Biblia spune ca Iadul este locul de pedeapsa al lui Satan. Lucifer este numele lui Satan el find un inger insa Isus in Apoc.22.16 se refera la luciafar, luciafarul seminficand lumina. Sincer nici eu nu prea inteleg apocalipsa dar prin faptul ca ma provoci sa o citesc incep sa o inteleg mai bine. Multumesc. God bless you.

| Nayuky a răspuns:

Deci sa incepem cu ce ti-au zis si ceilalti.Satan era Lucifer, cel imi frumos ingersi mana dreapta a Lui Dumnezeu, dar Lucifer a vrut sa conduca el si Dumnezeu cand a aflat l-a alungat din cer pe el si pe aliati lui ceata a 10..adica o treime din numarul ingerilor, intr-un loc pe care sa il amenajeze asa cum vor.Dar din cate am citit eu intr-o carte despre yoga si cercetari stintifice in care s-a dovedit principiul de reincarnare.etc gradina edenului era pe Marte sau asa ceva, si am vazut si un documentar la tv ca s-a descoperit ca demult a fost viata pe Marte.Eu am proprile mele teori find o curioasa fara ocupatie am cercetat si am ajuns la o presupunere..eu cred ca Dumnezeu a creat dimensiunea noastra din dimensiunea lui si de aceea cred eu ca se speune ca Dumnezeu exista dinaintea timpului..eu ma gandeam ca dinaitea timpului nostru, al acestei dimensiuni. Dupa ce l-a alungat pe diavol, Dumnezeu a creeat omul.

Răspuns utilizator avertizat