| fllu07 a întrebat:

Tot auzim de Diavol. Diavolul in sus, Diavolul in jos, el ne face rau... bla bla.
Dar, cum a aparut Diavolul? cine la creat? (danay72 stiu ca stii big grin)

Răspuns Câştigător
| William a răspuns:

Cand oamenii nu fusesera creati, Lucifer era un inger bun, cel mai mare dintre ingeri. Dar el s-a mandrit si a vrut sa fie ca Dumnezeu, a convins si alti ingeri sa i se alature dar a fost izgonit din rai impreuna cu ingerii inselati de el. Asa ca diavolul nu a fost creat diavol, ci a devenit.

| ZuZuAnDrEiO a răspuns (pentru William):

Adevarat William happy

59 răspunsuri:
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Diavol in stanga, Diavol la dreapta...

| fllu07 explică (pentru мιнαɛℓα36):

? ai vreau sa faci proba?

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru fllu07):

Flu07 ii raspunde lui Flu07, apoi " ai vreau" ( ce o m ai fi si asta?)...ai?
Omule, esti incoerent!

| fllu07 explică (pentru мιнαɛℓα36):

Ai vrut*
am gresit si eu, naa.

| thealchemist a răspuns:

Diavolul nu exista. exista diavoli, "legiuni", nu unul singur.
si a fost creat de Dumnezeu, ca si restul ingerilor.

| fllu07 explică (pentru thealchemist):

Un criminal in serie, a fost nascut asa de parintii lui? sau a devenit criminal?

| thealchemist a răspuns (pentru fllu07):

Asta-i psihologie ieftina, nu parintii tai te-au facut criminal in serie ca au copulat cu persoana gresita si tu nu poti face diferenta intre bine si rau.
tu faci alegerea, tu porti responsabilitatea.
iar diavolii isi fac doar treaba pentru care au fost lasati pe pamint, nici un fel de diavol nu te poate forta sa faci ce tu nu vrei, ei doar te ispitesc sa faca diferenta intre cei buni si cei rai.

| fllu07 explică (pentru thealchemist):

Da. corect. dar asa a fost si diavolul la inceput, a avut dreptul de a alege, si a ales sa ii fie rival lui Dumnezeu.

| Alphawolf a răspuns (pentru fllu07):

"Un criminal in serie, a fost nascut asa de parintii lui? sau a devenit criminal?" - Nu e tot una, comparatia ta nu este buna. Tu il limitezi pe Dumnezeu. O persoana imperfecta da nastere unei persoane imperfecte... si educa imperfect. O entitate perfecta creaza imperfect si educa imperfect doar daca ea asa vrea, doar daca are nevoie de un rezultat imperfect. Tinand cont de povestea biblica, ingerii nu au fost creati la fel, au fost creati cu calitati si defecte, cu caractere diferite. Lucifer a fost creat cu un anumit caracter, a fost creat mai frumos, mai stralucitor, mai "destept", mai egoist, mai mandru decat alti ingeri, practic i s-a stabilit directia - soarta din creare. O entitate omnipotenta si omniscienta nu poate face greseli, pentru ca in atotstiinta ei prevede totul, ii este foarte limpede orice aspect, stie deznodamantul. Ea inventeaza, ea creaza, ea face regulile, ea impune limitele.

| fllu07 explică (pentru Alphawolf):

Tu iti bazezi afirmatia pe faptul ca zici tu, ca ingerii au fost creati cu defecte. de unde stii tu asta nu stiu, din biblie clar nu. prin urmare daca iti gasesti in alte surse raspunsurile, si nu in Biblie, discutia nu are rost. de unde ai luat tu ideea ca Dumnezeu ia stabilit soarta ingerului care a devenit diavolul?

| Alphawolf a răspuns (pentru fllu07):

Te inseli, eu am tras o concluzie logica la ce afirma dogma crestina. Dogma crestina spune ca Lucifer s-a razvratit, da? Cum ar fi putut sa se razvrateasca daca era fara defecte? E simplu si logic, daca era fara defecte nu putea sa se razvrateasca. Mandria si egoismul sunt defecte, iar faptul ca a fost creat mai special decat ceilalti ingeri ne arata diferenta de calitati dintre ei. Un creator omniscient nu poate crea fara a predestina, pentru ca daca ar putea, nu ar mai cunoaste totul, iar asta intra in contradictie cu calitatea de omniscient.

| bismarck a răspuns (pentru thealchemist):

Ba există! Şi ca să lămurim tot poporul:

Dumnezeu a creat îngerii, deci şi pe Lucifer. Însă el era o căpetenie a îngerilor, practic, mai mare "în grad" ca ceilalţi îngeri.Lucifer înseamnă(dacă nu mă-nşel) îngerul luminii, sau lumină. oricum ceva sugestiv pentru lumină.El nu a fost ispitit să păcătuiască ci păcatul s-a născut în el.S-a mândrit şi a vrut să fie mai mare ca Dumnezeu.A fost izgonit şi a devenit Diabolos(tradus din greacă=adversatul lui Dumnezeu).As simple as that.

| fllu07 explică (pentru Alphawolf):

Ti-am zis iti bazezi afirmatia pe o banuiala "logica" a ta. dar conform bibliei tot raul a aparut din cauza dorintei anormale a divaolului de a primi inchinare. a meditat asupra ei, apoi a ispitit pe oameni, apoi i-a cerut chiar lui Isus sa i se inchine. a avea o dorinta nu este ceva gresit. dar dorintele noastre ne pot duce la moarte sau viata. in cazul diavolului il duce la moarte. (iacov 1:14, 15)

| thealchemist a răspuns (pentru bismarck):

Diavolul inseamna acuzatorul (διάβολος-accuser)
http://en.wikipedia.org/wiki/Devil
nu e numele vreunui demon, e o descriere generala. deci diavolul ca atare, ingerul care are numele "Diavol" nu exista.
stiu ca e o distinctie oarecum tehnica dar tu ai vrut sa lamurim lucrurile.

| fllu07 explică (pentru bismarck):

Felicitari!

| bismarck a răspuns (pentru thealchemist):

Pentru mine wiki nu are prea mare însemnătate. Prefer(în acest sens cel puţin) cărţile teologice. Însă chiar şi după wiki:"that is the personification of evil and the enemy of God", care tot la "adversarul lui Dumnezeu" duce.

Să luăm şi altfel:

Etymology
Old English Satan, from Latin Satān, from Ancient Greek Σaτάν (Satan), from Hebrew שָׂטָן (Śāṭān, "adversary, accuser").(http://en.wiktionary.org/wiki/Satan).

Satan înseamnă adversar, acuzator.E acelaşi lucru în cazul diavolului.

| strawberry03 a răspuns:

Chiar daca s-a spus deja, tin sa fiu si eu de acordwinking Satan Diavolul s-a razvratit, ceea ce inseamna ca nu a fost asa de la inceput. A fost un inger ca toti ceilalti, insa dorintele sale gresite l-au indemnat sa ajunga Calomniator. happy

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Nu l-a creat nimeni pe diavol, a fost creat ca inger, dar s-a mandrit si a ajuns diavol

| sublime89 a răspuns:

Doar pentru ca tot auzim de diavol nu inseamna ca si exista. Si de mos craciun tot auzim laughing

| fllu07 explică (pentru sublime89):

Si atunci de unde atat rau in lume? de ce Isus Cristos a vorbit despre Diavolul? oare chiar nu exista? a mintit Isus?

| Thunderstruck a răspuns (pentru fllu07):

Ce argumente sunt astea ma? Tu chiar nu gandesti? Ce e raul? Un lucru poate fi rau pentru cineva si bun pentru altcineva in acelasi timp, nu exista rau, bun. De ce-a vorbit Isus despre diavol? De unde stii ca nu avea vreo boala mintala? De unde stii ca el chiar a existat? Si da, a mintit.

| Mădă0611 a răspuns (pentru fllu07):

Acel rau despre care vorbesti se numeste instinct, nenea, toata lumea il are, toate animalele, cred ca si plantele, + ca nu exista bine si rau. E bine sa mananci salata, dar salata aia cu ce ti-a gresit de o omori? de exemplu.

| fllu07 explică (pentru Thunderstruck):

Tu faci acum ca in bancul ala: bulisor tata, mi-a soptit o pasarica ca tu te droghezi. mai tata, sa neintelegem: tie iti vorbesc pasarile si tot eu ma droghez?

zici ca Isus a mintit, pentru ca nu vrei sa crezi in el. dar credinta in el echivaleaza cu viata vesnica, in conditii perfecte. sunt miliarde de oameni care cred in Isus, in schimb sunt mult mai putini cei care ii neaga existenta. daca Isus ar fi o legenda, sau un mit, de ce sfaturile lui daca le aplici iti merge ceas? cum de sa raspandit aceasta "legenda" la aproape jumatate din populatia mapamondului, daca nu chiar mai bine? de ce, alte legende, (zeii din olimp) nu se bucura de asemenea popularitate?

| fllu07 explică (pentru Mădă0611):

Ce treaba are salata, cu instinctul, si cu raul?

| Mădă0611 a răspuns (pentru fllu07):

Pai e rau sa omori salata, dar pentru tine nu e, pentru ca nu exista bine si rau, totul e relativ.

| fllu07 explică (pentru fllu07):

Din contra, nu este relativ. pentru mine este foarte clar, exista rau, exista DIavolul care stie ca mai are putin timp, si vrea ca, cat mai multi oameni sa fie atrasi de partea lui, pentru a fi distrusi.

| Thunderstruck a răspuns (pentru fllu07):

O sa ma sinchisesc sa-ti raspund la toate intrebarile, chiar daca gandind putin ai putea raspunde la toate intrebarile.Nu-ti inteleg, de fapt, prima intrebare... Zici ca-ti merge bine daca-i aplici sfaturile? Bine in ce sens? Ca in legatura cu banii nu are cum sa-ti mearga bine, deoarece Isus ne zice sa lasam averiile.Astept sa-mi raspunzi in ce sens iti merge bine.Cum de s-a raspandit legenda? Exact cum s-au raspandit si celalalte legende.Crezi ca la un moment dat nu toata lumea a crezut in Zeus? Sau ca la un alt moment dat nu a crezut cel putin jumatate din populatie in zeii hindusi? E exact ca si cu muzica. Nu trebuie neaparat sa fie buna ca sa fie ascultata, avem exemple, nu le mai amintesc.La ultima intrebare, consider ca am raspuns, si ei s-au bucurat de popularitate.

| fllu07 explică (pentru Thunderstruck):

Cum iti merge bine daca iti lasi averile?
simplu. ca sa traiesti ai nevoie de strictul necesar: hrana, haine, si casa. daca iti folosesti timpul pentru a acumula bogatii, vei fi nefericit, si mereu impartit. pentru ca nu poti sluji la 2 stapani. adevarata fericire provine din lucrurile spirituale, adica cu cat iti folosesti mai mult timpul de a invata despre Dumnezeu, si speranta ce ne=o ofera, si de a vorbi si cu oamenii, vei avea parte de adevarata satisfactie. bogatiile nu iti pot oferi decat bucurie si placere trecatoare. azi esti in top la anul poate nu ai cu ce iti plati datoriile. in plus, daca doamne fereste vine un dezastru, o calamitate, se duc pe apa sambetei toate averile. daca nu ai ce manca, si unu iti da un lingou de aur, la ce iti foloseste?
in concluzie, iti merge bine, pentru ca daca faci vointa lui Dumnezeu, niciodata, dar absolut niciodata nu iti lipseste strictul necesar.(eu sunt in situatia asta, si iti pot confirma) si evident trebuie sa ai credinta ca Dumnezeu iti va satisface necesitatile, credinta care sa nu fie sovaielnica. adica daca tu esti deasupra unei prapastii, te tii cu mainile de o creanga, si Dumnezeu iti spune: dati drumul. iti dai drumul, pentru ca crezi in el. si evident credinta o dovedesti prin fapte clare.

| Zεflεmitoarεa a răspuns (pentru fllu07):

De unde ştii că Isus a existat?
Adică, nu vedeţi penibilitatea afirmaţiilor şi a poveştii în sine?
Un duh care s-a plictisit şi a creat un univers probabil infinit în 6 zile. A făcut o femeie din coasta unui bărbat, care a fost ispitită de un şarpe vorbitor şi a mâncat un măr ( asta îmi aduce aminte de Albă-ca-Zăpada ) şi puf, afară din dumbrava minunată.

| fllu07 explică (pentru Zεflεmitoarεa):

Esti o zeflemitoare. las-o balta, esti pe langa situatie.

| BSwwatch a răspuns (pentru Thunderstruck):

laughing

| BSwwatch a răspuns (pentru Zεflεmitoarεa):

:rolling on the floor)

| fllu07 explică:

Cum ar fi?

| Zenit313 a răspuns (pentru fllu07):

Esti arogant daca crezi ca o entitate ca mine care are miliarde de ani nu are altceva mai important de facut decat sa ma amesteac in vitile voastre trecatoare si inutile...
Nu sunteti importanti pentru mine, este josnic sa ma amestec in vietile voastre.
Ca sa iti raspund la intrebari:
Sunt frate cu Dumnezeu, ne-am creat unul pe altul.Suntem egali, mentinem oridnea in universul pe care tot noi l-am creat.
Universul este mentinut de o armonie perfecta intre creatie si distrugere, haos si ordine.
Nu sunt "rau" imi imdeplinesc rorul perfect, acela de a distruge, pentru ca Dumnezeu nu poate sa instaureze ordinea daca nu este haos.
Oridinea lui pentru mine este haos si ordinea mea este haos pentru el.Acum depinde cum privesti lucrurile!
Pentru ca voi oamenii aveti instincte si inuitie, dar si morala, este clar ca si eu am avut un rol important in creatia voastra.
Eu cu Dumnezeu nu suntem inamici, nu ar avea nici o logica, sunt doar conceptii umane.
Impreuma formam conceptul de "Abraxas".

| fllu07 explică (pentru Zenit313):

Du-te si-ti bate coasa.

| Zenit313 a răspuns (pentru fllu07):

Si tu inca mai crezi ca am treaba cu specimene ca tine...
Demonstrezi clar ca eu nu am treaba cu omenirea!
Nu esti important, esti arogant.

Moartea are o coasa interesanta, ii spun ca o pregateasca cand trece pe la tinewinking

| pozeanimate a răspuns:

Diavolul este unul din ingeri care nu a mai vrut sa faca voia Domnului

| tasmania a răspuns:

A aparut in momentul in care a vrut sa fie Creator in loc de creatura. Cine l-a creat? Mandria.

| marinelpop a răspuns:

Dumnezeu nu l-a creat pe Diavol, ci pe îngerul care mai târziu a devenit Diavol, cunoscut şi ca Satan. Isus a lăsat să se înţeleagă că Diavolul a fost cândva ferm în adevăr şi ireproşabil. Aşadar, Diavolul a fost la început un fiu spiritual drept al lui Dumnezeu. (Citeşte Ioan 8:44.) Cum a devenit Diavol un înger bun?

Îngerul bun care a devenit Diavol a ales să i se împotrivească lui Dumnezeu şi i-a îndemnat pe primii doi oameni să i se alăture. Astfel, el s-a făcut singur Satan, nume care înseamnă „Împotrivitor". (Citeşte Geneza 3:1–5; Revelaţia 12:9.)

Asemenea celorlalte creaturi inteligente ale lui Dumnezeu, îngerul care a devenit Diavol a avut libertatea de a alege între a face bine şi a face rău. Totuşi, el a cultivat dorinţa de a i se aduce închinare. Dorinţa de a primi glorie a fost mai puternică decât dorinţa de a-i fi plăcut lui Dumnezeu. (Citeşte Matei 4:8, 9; Iacov 1:13, 14.)

| M25M a răspuns (pentru marinelpop):

Dumnezeu nu l-a creat pe Diavol, ci pe îngerul care mai târziu a devenit Diavol, cunoscut şi ca Satan. ---- Greseala enorma de logica, marinele. Dumnezeu a creat ingerul numit Lucifer, acesta nu s-a autocreat sau a fost creat de altcineva doar si-a schimbat comportamentul/perspectiva.

| dracu14 a răspuns (pentru M25M):

Si tu ai gresit, lucifer si cu satana sunt 2 personaje diferite
satana este ingerul lui dumnezeu, lucifer este imprumutat din cultura romana, toti cei 7 diavoli sunt zeitati din alte religii

| M25M a răspuns (pentru dracu14):

Posibil sa fi incurcat denumirile, insa eu ma refeream la greseala de logica.
Multumesc pentru corectare orisicum.

| fllu07 explică (pentru M25M):

Care-i greseala enorma de logica?

| M25M a răspuns (pentru fllu07):

Dumnezeu nu l-a creat pe Diavol, ci pe îngerul care mai târziu a devenit Diavol. - Este evidenta.

| fllu07 explică (pentru M25M):

Sincer, nu imi dau seama ce eroare gasesti tu aici.
prin faptul ca la creat pe ingerul respectiv? la asta te referi?

| M25M a răspuns (pentru fllu07):

Dumnezeu nu l-a creat pe Diavol, ci pe îngerul care mai târziu a devenit Diavol, ----- Dumnezeu a creat ingerul care a devenit apoi diavolul, deci implicit dumnezeu l-a creat pe diavol. Afirmatia de mai sus este un non sens pentru ca pune accentul pe transformare a entiatii nu pe crearea acestia.

| fllu07 explică (pentru M25M):

Tu intelegi ideea ca toate creaturile lui DUmnezeu INCLUSIV ingerii au liberul arbitru. adica fiecare poate face ce vrea, bine sau rau, dar va suporta consecintele. si nu doar ca fiecare creatura are liber arbitru, dar le si respecta alegerile.

| M25M a răspuns (pentru fllu07):

Tot ce am afirmat se refera la structura logica.

| fllu07 explică (pentru M25M):

Nu pot sa inteleg ce zici. sincer. fii mai explicit.

| M25M a răspuns (pentru fllu07):

Omule chiar vrei sa iti desenez, ce s-a intamplat cu tine erai mai perspicace.
M-am referit strict la acea afirmatie din punct de vedere al logicii. Nu am spus ca este adevarat sau fals ci doar ca acea afirmatie pe care am tot redat-o este construita gresit.

| syste754 a răspuns:

Daca e un personaj bu trebuie sa fie si unul rau..ca in filmele de actiune..eu cred ca un tataie din cauza unui nepot mai rau:daca faci lucruri rele o sa te duci la ala "rau"laughing

| T0xXxiK a răspuns:

Pai happy
E o poveste care se zice ca e adevarata
Cand Dumnezeu a creeat lumea,pe oameni, pe animale si tot ce ne inconjoara, si-a creeat ajutoarele happy
Ingerii
A creat un inger numit Lucifer big grin
El era printre cei mai frumosi, intelgicenti si maiestuosi ingeri ai Lui Dumnezeu straight face
Se zice ca fata ii lucea ca diamantele si rubinele cele mai de pret
El dorea din ce in ce mai mutel lucruride la Dumezeu
El mai era si mana dreapta a lui Dumnezeu
Intr-o zi, el s-a hotarat sa-i ceara lui Dumnezeu mai mutla putere invcat sa stapaneasca el rai-ul
Dumnezeu nu a fost de acord si l-a trimis intr-o lume in care el e stapan
Si anume Iad-ulwinking
Sper ca te-am ajutat
Numai bine

| Twiiix a răspuns:

Cum a zis si William, Diavolul a aparut atunci cand Lucifer, un inger bun pe vremea aceea, vroia intr-un fel sa il intreaca pe Dumnezeu si sa ajunga el un fel de Dumnezeu, dar Dumnezeu l-a dat afara si asa a devenit DIAVOL.

| CristiMessi a răspuns:

Au fost ingeri! Dumnezeu ia creat! Dar doreau putere si Dumnezeu ia izgonit!

| Polet a răspuns:

Diavolu e o creatie de a omului
Inainte nici nu exista diavlodul a fost luate diferite parti de la animale si asa a aparut diavloul

| Foil a răspuns:

Diavolul sus, diavolul jos, diavolul la dreapta, diavolul la stanga.

| GeoAiaMik a răspuns:

Asa cum aminalele nu pot vorbi, nici mintea noastra nu a fost creata pentru a gasi un raspuns la aceastra intrebare. Asta e valabil si pentru Dumnezeu. Nu avem capacitatea de a gasi un raspuns la intrebarea asta. Acesta e singurul raspuns.