| fllu07 a întrebat:

Tot auzim de Diavol. Diavolul in sus, Diavolul in jos, el ne face rau... bla bla.
Dar, cum a aparut Diavolul? cine la creat? (danay72 stiu ca stii big grin)

Răspuns Câştigător
| William a răspuns:

Cand oamenii nu fusesera creati, Lucifer era un inger bun, cel mai mare dintre ingeri. Dar el s-a mandrit si a vrut sa fie ca Dumnezeu, a convins si alti ingeri sa i se alature dar a fost izgonit din rai impreuna cu ingerii inselati de el. Asa ca diavolul nu a fost creat diavol, ci a devenit.

59 răspunsuri:
| fllu07 explică (pentru thealchemist):

Da. corect. dar asa a fost si diavolul la inceput, a avut dreptul de a alege, si a ales sa ii fie rival lui Dumnezeu.

| fllu07 explică (pentru M25M):

Sincer, nu imi dau seama ce eroare gasesti tu aici.
prin faptul ca la creat pe ingerul respectiv? la asta te referi?

| fllu07 explică (pentru Thunderstruck):

Cum iti merge bine daca iti lasi averile?
simplu. ca sa traiesti ai nevoie de strictul necesar: hrana, haine, si casa. daca iti folosesti timpul pentru a acumula bogatii, vei fi nefericit, si mereu impartit. pentru ca nu poti sluji la 2 stapani. adevarata fericire provine din lucrurile spirituale, adica cu cat iti folosesti mai mult timpul de a invata despre Dumnezeu, si speranta ce ne=o ofera, si de a vorbi si cu oamenii, vei avea parte de adevarata satisfactie. bogatiile nu iti pot oferi decat bucurie si placere trecatoare. azi esti in top la anul poate nu ai cu ce iti plati datoriile. in plus, daca doamne fereste vine un dezastru, o calamitate, se duc pe apa sambetei toate averile. daca nu ai ce manca, si unu iti da un lingou de aur, la ce iti foloseste?
in concluzie, iti merge bine, pentru ca daca faci vointa lui Dumnezeu, niciodata, dar absolut niciodata nu iti lipseste strictul necesar.(eu sunt in situatia asta, si iti pot confirma) si evident trebuie sa ai credinta ca Dumnezeu iti va satisface necesitatile, credinta care sa nu fie sovaielnica. adica daca tu esti deasupra unei prapastii, te tii cu mainile de o creanga, si Dumnezeu iti spune: dati drumul. iti dai drumul, pentru ca crezi in el. si evident credinta o dovedesti prin fapte clare.

| syste754 a răspuns:

Daca e un personaj bu trebuie sa fie si unul rau..ca in filmele de actiune..eu cred ca un tataie din cauza unui nepot mai rau:daca faci lucruri rele o sa te duci la ala "rau"laughing

| Alphawolf a răspuns (pentru fllu07):

"Un criminal in serie, a fost nascut asa de parintii lui? sau a devenit criminal?" - Nu e tot una, comparatia ta nu este buna. Tu il limitezi pe Dumnezeu. O persoana imperfecta da nastere unei persoane imperfecte... si educa imperfect. O entitate perfecta creaza imperfect si educa imperfect doar daca ea asa vrea, doar daca are nevoie de un rezultat imperfect. Tinand cont de povestea biblica, ingerii nu au fost creati la fel, au fost creati cu calitati si defecte, cu caractere diferite. Lucifer a fost creat cu un anumit caracter, a fost creat mai frumos, mai stralucitor, mai "destept", mai egoist, mai mandru decat alti ingeri, practic i s-a stabilit directia - soarta din creare. O entitate omnipotenta si omniscienta nu poate face greseli, pentru ca in atotstiinta ei prevede totul, ii este foarte limpede orice aspect, stie deznodamantul. Ea inventeaza, ea creaza, ea face regulile, ea impune limitele.

| M25M a răspuns (pentru fllu07):

Dumnezeu nu l-a creat pe Diavol, ci pe îngerul care mai târziu a devenit Diavol, ----- Dumnezeu a creat ingerul care a devenit apoi diavolul, deci implicit dumnezeu l-a creat pe diavol. Afirmatia de mai sus este un non sens pentru ca pune accentul pe transformare a entiatii nu pe crearea acestia.

| GeoAiaMik a răspuns:

Asa cum aminalele nu pot vorbi, nici mintea noastra nu a fost creata pentru a gasi un raspuns la aceastra intrebare. Asta e valabil si pentru Dumnezeu. Nu avem capacitatea de a gasi un raspuns la intrebarea asta. Acesta e singurul raspuns.

| Zεflεmitoarεa a răspuns (pentru fllu07):

De unde ştii că Isus a existat?
Adică, nu vedeţi penibilitatea afirmaţiilor şi a poveştii în sine?
Un duh care s-a plictisit şi a creat un univers probabil infinit în 6 zile. A făcut o femeie din coasta unui bărbat, care a fost ispitită de un şarpe vorbitor şi a mâncat un măr ( asta îmi aduce aminte de Albă-ca-Zăpada ) şi puf, afară din dumbrava minunată.

| fllu07 explică (pentru Alphawolf):

Tu iti bazezi afirmatia pe faptul ca zici tu, ca ingerii au fost creati cu defecte. de unde stii tu asta nu stiu, din biblie clar nu. prin urmare daca iti gasesti in alte surse raspunsurile, si nu in Biblie, discutia nu are rost. de unde ai luat tu ideea ca Dumnezeu ia stabilit soarta ingerului care a devenit diavolul?

| fllu07 explică (pentru M25M):

Tu intelegi ideea ca toate creaturile lui DUmnezeu INCLUSIV ingerii au liberul arbitru. adica fiecare poate face ce vrea, bine sau rau, dar va suporta consecintele. si nu doar ca fiecare creatura are liber arbitru, dar le si respecta alegerile.

| M25M a răspuns (pentru fllu07):

Tot ce am afirmat se refera la structura logica.

| Alphawolf a răspuns (pentru fllu07):

Te inseli, eu am tras o concluzie logica la ce afirma dogma crestina. Dogma crestina spune ca Lucifer s-a razvratit, da? Cum ar fi putut sa se razvrateasca daca era fara defecte? E simplu si logic, daca era fara defecte nu putea sa se razvrateasca. Mandria si egoismul sunt defecte, iar faptul ca a fost creat mai special decat ceilalti ingeri ne arata diferenta de calitati dintre ei. Un creator omniscient nu poate crea fara a predestina, pentru ca daca ar putea, nu ar mai cunoaste totul, iar asta intra in contradictie cu calitatea de omniscient.

| fllu07 explică (pentru Zεflεmitoarεa):

Esti o zeflemitoare. las-o balta, esti pe langa situatie.

| bismarck a răspuns (pentru thealchemist):

Ba există! Şi ca să lămurim tot poporul:

Dumnezeu a creat îngerii, deci şi pe Lucifer. Însă el era o căpetenie a îngerilor, practic, mai mare "în grad" ca ceilalţi îngeri.Lucifer înseamnă(dacă nu mă-nşel) îngerul luminii, sau lumină. oricum ceva sugestiv pentru lumină.El nu a fost ispitit să păcătuiască ci păcatul s-a născut în el.S-a mândrit şi a vrut să fie mai mare ca Dumnezeu.A fost izgonit şi a devenit Diabolos(tradus din greacă=adversatul lui Dumnezeu).As simple as that.

| fllu07 explică (pentru Alphawolf):

Ti-am zis iti bazezi afirmatia pe o banuiala "logica" a ta. dar conform bibliei tot raul a aparut din cauza dorintei anormale a divaolului de a primi inchinare. a meditat asupra ei, apoi a ispitit pe oameni, apoi i-a cerut chiar lui Isus sa i se inchine. a avea o dorinta nu este ceva gresit. dar dorintele noastre ne pot duce la moarte sau viata. in cazul diavolului il duce la moarte. (iacov 1:14, 15)

| fllu07 explică (pentru M25M):

Nu pot sa inteleg ce zici. sincer. fii mai explicit.

| M25M a răspuns (pentru fllu07):

Omule chiar vrei sa iti desenez, ce s-a intamplat cu tine erai mai perspicace.
M-am referit strict la acea afirmatie din punct de vedere al logicii. Nu am spus ca este adevarat sau fals ci doar ca acea afirmatie pe care am tot redat-o este construita gresit.

| thealchemist a răspuns (pentru bismarck):

Diavolul inseamna acuzatorul (διάβολος-accuser)
http://en.wikipedia.org/wiki/Devil
nu e numele vreunui demon, e o descriere generala. deci diavolul ca atare, ingerul care are numele "Diavol" nu exista.
stiu ca e o distinctie oarecum tehnica dar tu ai vrut sa lamurim lucrurile.

| CristiMessi a răspuns:

Au fost ingeri! Dumnezeu ia creat! Dar doreau putere si Dumnezeu ia izgonit!

| tasmania a răspuns:

A aparut in momentul in care a vrut sa fie Creator in loc de creatura. Cine l-a creat? Mandria.

| ZuZuAnDrEiO a răspuns (pentru William):

Adevarat William happy

| BSwwatch a răspuns (pentru Thunderstruck):

laughing

| BSwwatch a răspuns (pentru Zεflεmitoarεa):

:rolling on the floor)

| fllu07 explică (pentru bismarck):

Felicitari!

| bismarck a răspuns (pentru thealchemist):

Pentru mine wiki nu are prea mare însemnătate. Prefer(în acest sens cel puţin) cărţile teologice. Însă chiar şi după wiki:"that is the personification of evil and the enemy of God", care tot la "adversarul lui Dumnezeu" duce.

Să luăm şi altfel:

Etymology
Old English Satan, from Latin Satān, from Ancient Greek Σaτάν (Satan), from Hebrew שָׂטָן (Śāṭān, "adversary, accuser").(http://en.wiktionary.org/wiki/Satan).

Satan înseamnă adversar, acuzator.E acelaşi lucru în cazul diavolului.

| Twiiix a răspuns:

Cum a zis si William, Diavolul a aparut atunci cand Lucifer, un inger bun pe vremea aceea, vroia intr-un fel sa il intreaca pe Dumnezeu si sa ajunga el un fel de Dumnezeu, dar Dumnezeu l-a dat afara si asa a devenit DIAVOL.

| fllu07 explică (pentru Twiiix):

Corect.

| Polet a răspuns:

Diavolu e o creatie de a omului
Inainte nici nu exista diavlodul a fost luate diferite parti de la animale si asa a aparut diavloul

| strawberry03 a răspuns:

Chiar daca s-a spus deja, tin sa fiu si eu de acordwinking Satan Diavolul s-a razvratit, ceea ce inseamna ca nu a fost asa de la inceput. A fost un inger ca toti ceilalti, insa dorintele sale gresite l-au indemnat sa ajunga Calomniator. happy