| fllu07 a întrebat:

Care este scopul lui Dumnezeu cu privire la pamant? de ce la creat?
(danay72, avem aceleasi convingeri)

Răspuns Câştigător
| ManStrong a răspuns:

Dumnezeu vrea ca prin colaborare cu omul pamintul sa devina ca gradina Edenului.
Daca a ti vedea pe google ce se petece azi in Israel a ti intelege ce pot sa faca oamenii dintr un pustiu.

| 7Dany a răspuns (pentru ManStrong):

O dovada ca ceea ce spui tu nu e erezie ar fi?

15 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Care este scopul lui Dumnezeu cu privire la pamant?
De ce la creat?

Când vorbești prima dată personal cu Dumnezeu, să-l întrebi și astea și să verzi ce îți zice, și să ne informezi și pe noi!

| fllu07 explică (pentru MMihai):

Biblia ne dezvaluie gandurile lui DUmnezeu. exact atat ca trebuie sa stim. dar daca tu, refuzi sa crezi biblia, nici nu stiu dupa ce te mai afli in treaba sa comentezi aici, in rubrica asta.

este ca si cum esti bolnav, mergi la doctor, si ii spui ce problema ai. el iti recomanda un tratament, si apoi tu, il iei la misto, nu accepti tratamentul, desi nu este costitiosr, si iti este chiar la indemana, dar il refuzi. apoi vrei sa te faci si bine! ca de... de aia te-ai dus la doftor.
o sa te blochez putin. sa comentezi la alte mese aiurea in tramvai! ok?

| MMihai a răspuns (pentru fllu07):

Despre religie vezi M. Eminescu poezia Împărat și proletar, acolo definește corect religiile pe care le cunoștea el!
vezi și Karl Marx despre religie!
==opiu al popoarelor!

http://ro.wikipedia.org/wiki/Religie
Religii moderne majore
Creștinism
Ortodoxie
Catolicism
Romano-Catolicism
Greco-Catolicism
Protestantism
Biserica Reformată
Confesiuni neoprotestante
Biserica Adventistă de Ziua a Șaptea
Biserica Baptistă
Biserica Penticostală
Islam
Hinduism
Taoism
Budism
Sikhism
Spiritism
Iudaism
Bahá'í
Jainism
Șintoism
Religia slavică
Zoroastrism
http://ro.wikipedia.org/wiki/Buddha
http://ro.wikipedia.org/wiki/Credin%C8%9Ba_Bah%C3%A1'%C3%AD
http://ro.wikipedia.org/wiki/Islam

În afară de creștinism sunt încă n religii!

Noi nu avem cum să cunoaștem la modul real ce gândește Dumnezeu!

Tu ai pus o întrebare aiurea!

Nu sunt creștin, dar cred că există un Dumnezeu, care oricum nu m-a delegat // abilitat, să vorbesc în numele lui!

Cea ce gândește cu adevărat Dumnezeu, nu cunoaște nimeni!

Eventual bănuim, dar nu putem să fim siguri nici o dată ( că bănuiala este cea corectă )!

| fllu07 explică (pentru MMihai):

Pe tine te-a delegat? ce sa-ti povestesc.
ii ca in bancul ala: 3 nebuni: primul spune: eu sunt trimisul lui Dumnezeu. al 2-lea spune: ce-ai ba? esti dus cu pluta? eu sunt trimisul lui Dumnezeu.
al 3-lea: taceti ma. nu am trimis pe nimeni.

ps, nu ma gasesc in nici o religie dintre alea mentionate de tine.

| 7Dany a răspuns (pentru fllu07):

Omul are dreptul sa-si spuna parerea oriunde. Mai ales ca este un site public. Daca te intereseaza doar raspunsurile celor care cred la fel ca tine, pune intrebarea la tine in gradina.

| HDeNiSaR a răspuns (pentru MMihai):

Dacă ai crede în Biblie, ai afla că ea arată care este scopul lui Dumnezeu cu privire la pământ precum şi de ce a creat pământul.
Dumnezeu de la început a avut un scop bine stabilit cu privire la pământ şi omenire iar dacă citești la Maleahi 3:6 vei vedea că Dumnezeu nu şi-a schimbat scopul în ciuda faptului că Satan a încercat acest lucru.
Este ca şi cum ai dori să ajungi la o anumită destinație. Acest lucru devine obiectivul, sau scopul tău.Ai mai multe opțiuni în ce privește ruta și mijlocul de transport.În timpul călătoriei pe ruta aleasă, ai putea întâmpina diferite probleme — schimbări neașteptate ale vremii, blocaje în trafic şi drumuri închise —, motiv pentru care trebuie să alegi o altă rută. Totuși, indiferent ce schimbări trebuie să faci îţi atingi obiectivul când ajungi la destinație.
În mod asemănător, Dumnezeu a dovedit o extraordinară flexibilitate în realizarea scopului său etern.

| Zenit313 a răspuns:

Amuzament...

| Calininio a răspuns:

L-a *

| fllu07 explică (pentru Calininio):

?

| Calininio a răspuns (pentru fllu07):

"De ce l-a creat"

| fllu07 explică (pentru Calininio):

Conform bibliei sa fie locuinta vesnica a omului. si tot conform bibliei nu va fi distrus niciodata.

| Calininio a răspuns (pentru fllu07):

Am raspuns la intrebare ca sa-ti corectez gramatica. se scrie l-a.

| fllu07 explică (pentru Calininio):

Nhoo, m-am grabit! multumesc.

| 7Dany a răspuns:

Intrebarea asta o fost pusa recent. Nu stiu care e rostul repetarii ei...