| WhiteWolf7 a întrebat:

Tota chestia asta cu religia si credinta care ne este bagata pe gat, si cu mantuirea si cu promisiunea raiului daca facem fapte bune...nu va seamana putin cu povestile despre Mos Craciun?
Adica, nimeni nu l-a vazut vreodata, cand eram mici ni se spunea ca daca nu suntem cuminti nu ne aduce cadouri... observati asemanarea? Iar acum problema se pune in felul urmatorbig grinaca noua cand eram mici ne-au spus parintii ca Mos Craciun nu exista, atunci despre Dumnezeu cine ne va spune adevarul, sa terminam odata cu toata nebunia asta?
Nu neg ca ar exista, dar nici prea convins nu sunt...

Răspuns Câştigător
| GodBlessYou a răspuns:

Daca el e prost, atunci pentru cretinitatea ta nici nu exista un cuvant portirivit, nici nu are rost sa iti spun ca esti prost, caci asta ar fi o lauda pentru intelectul tau.

108 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Am avut multe experiente in viata mea.Sa stii ca am observat ca pe cei cu inima buna, Dumnezeu ii ajuta chiar si aici pe pamant, iar cei rai inca de pe aici isi cam primesc rasplata. Dumnezeu exista.

| WhiteWolf7 explică (pentru EmaS):

NU am zis ca nu ar exista, doar ca...nu mai scriu inca o data, daca vrei, citeste ce i-am raspuns lui @Suspect03.

| EmaS a răspuns:

Dumnezeu nu a inceput sa existe.Nimeni nu L-a facut pe Dumnezeu.El este necreat.Ca fiinta eterna Dumnezeu nu a avut un inceput.El este din vesnicie in vesnicie.El este creatorul tuturor lucrurilor .Acest sistem deosebit de frumos format din soare ,planete si comete a putut aparea doar prin sfatul si stapanirea unei fiinte inteligente si puternice.Omul ,o fiinta atat de minunata si de complexa,creata dupa chipul si asemanarea Lui.

| EmaS a răspuns:

Raspunsul la intrebarile tale il poti gasi pe genunchi si citind Biblia.
Cartea aceasta a Legii să nu se depărteze de gura ta; cugetă asupra ei zi şi noapte, căutând să faci tot ce este scris în ea; căci atunci vei izbândi în toate lucrările tale şi atunci vei lucra cu înţelepciune.
Aceasta stare sufleteasca am primit-o in timp ce Il cautam pe Dumnezeu, citeam Biblia, ma rugam.Deodata nelinistea si nesiguranta au disparut din inima mea,am simtit iertarea de pacate, parca pluteam, eram plina de fericire de pace.Simteam ca slava lui Dumnezeu s-a coborat peste fiinta mea, eram uimita de maretia Lui.Astfel Dumnezeu m-a adus intr-o stare a inimii din care am putut sa Il preamaresc si sa-l inalt pe tronul inimii mele. Duhul Sfant produce adevarata pocainta in inima, dar nu peste voia ta.Tu trebuie sa doresti acest lucru.Cine cauta, gaseste.Cine Il va cauta cu tot dinadisul, Il va gasi.Citeste Biblia si roaga-te si vei vedea maretia si slava Lui.

| FucktheSystem a răspuns:

De fapt eu l-am văzut pe Moș Crăciun când eram mică, era meșterul școlii de fapt în costum de Moș Crăciun și un sac ( sac din ăla, în acre cari nuci) plin cu cadouri pentru toată clasa, a fost așa de furmos.
Oricum, revenind la subiect, poveștile nu prea se aseamănă, Moș Crăcin chiar era bun pe când Dumnezeu imi are apucături când mai lasă un popor să moară de foame, mai ucide niște bebeluși, you know, până și Satan pare mai de trabă.

Răspuns utilizator avertizat
| ML001 a răspuns:

Religia - credinta sunt doua lucruri diferite, multi oameni sunt religiosi dar putini cu adevarat credinciosi! Dumnezeu e ca dragoste nu o vezi dar stii ca exista... si oamenii l-au inventat pe Mos Craciun ca sa uite de Isus. 25 dec este ziua in care se sarbatoreste nasterea Mantuitorului si nu minciuna mos craciun

| GodBlessYou a răspuns:

Te rog, nu-l compara pe Dumnezeu cu Mos Craciun, vrei sa spui ca Mos Craciun este un personaj fictiv la fel ca Dumnezeu? Te inseli amarnic, spre deosebire de Dumnezeu, Mos Craciun exista! Credeti in el, caci veti primi daruri multe!

| kabaleon a răspuns:

Ceea ce nu intelegi tu este ca nimeni nu iti poate dovedi ca Dumnezeu exista. Ca sa primesti un altfel de raspuns trebuie sa cauti de unul singur. Cum? Priveste in interior! Problema cu Religia in scoli este o problema care a aparut numai si numai din vina parintilor, care nu si-au facut datoria de parinti adevarati de a le explica copiilor despre Dumnezeu. In plus de asta, elevii din ziua de azi privesc Religia ca pe o materie la fel de stresanta ca si celelalte, pe care daca nu o invata li se micsoreaza media generala. Fiti corecti si recunoasteti ca nu invatati de puturosi ce sunteti, si ca protestati asupra Religiei pentru ca sunteti de parere ca nu va foloseste la nimic in viata. Mare e gradina lui Dumnezeu, si plina de puturosi razvratiti. Pune-ti mana si documentati-va ce e cu Religia asta; ce scop are ea? Experimentati si apoi spuneti ca nu e buna, ca de dat din gura vad ca multi dau. Cum poti sa spui ca un lucru nu e real cand nu l-ai experimentat? Daca astia la scoala va baga religia pe gat, de ce nu va intrebati de ce anume fac asta? De ce nu cautati pe internet ce inseamna religia; de ce este necesara religia; cum se manifesta ea etc. Cati dintre palavragiii de pe site-ul asta se documenteaza inainte sa vorbeasca? Credeti ca un gram de intelect in plus fata de semenii vostrii va da dreptul sa contraziceti tot, ajungand la a-l contrazice chiar pe Dumnezeu? Mi-ar placea, asa ca un joc de imaginatie, ca fiecaruia din noi sa ii apara noaptea in somn divinitatea in care el crede. Tare m-as amuza sa-i vad pe multi cum fug de mama focului la vederea unui monstru incornorat. De credem sau nu in Dumnezeu, la un moment dat tot vom plati pentru raul pe care il facem si pentru lipsa de credinta. Asa ca, pana la urma, credeti si in Dracu daca vreti! Pace!

| WhiteWolf7 explică (pentru kabaleon):

Nu sunt impotriva religiei in scoli, doar ca sunt unii profesori care pur si simplu nu stiu sa-si faca ora placuta si iti baga religia pe gat cu forta, profesori ca cea pe care o am eu.
Dovezi stiu ca nu vom vedea, sunt destule dovezi in jurul nostru dar nu ne dam seama.
Am pus intrebarea ca sa vad cine, ce, si cum raspunde, si sincer nu-s prea satisfacut ca ati inceput sa va certati si daca am fi fost fata in fata cred ca va si dadeati in cap unul altuia(da, stiu am folosit obsesiv"si"-ul).

| Mindreader13 a răspuns:

Eu ii voi spune copilului meu, daca va exista, ca Mos Craciun nu exista. Ca sa nu creada in baliverne.

| ROB3RT89 a răspuns:

Dar nu zice nimeni sa crezi, tu decizi daca crezi sau nu.Da e o asemanare intre D-zeu si povestile cu mos craciun! Totus incearca sa nu te stresezi prea mult cu gandu asta...

| adisuper a răspuns:

Cam asa ceva, dar exemplu cu mos craciun este unul prea ludic

| luiza a răspuns:

Credinta este in sufletul fiecaruia... daca este, daca nu, nu! Fiecare are dreptul sau de a crede sau nu si fiecare decide pentru el. Nu exista un adevar sau un neadevar care sa poata fi spus sau aratat cu degetul!

| Suspect03 a răspuns:

Am doar un raspuns pentru tine : esti un prost si nu mai pune intrebari tampite... sunt atatea dovezi ca Dumnezeu exista.

| WhiteWolf7 explică (pentru Suspect03):

Nu vreau sa par ateu sau ceva dar, in cazul asta trebuie sa pun o intrebarea din aia; arata-mi tu dovezile, unde sunt?
Bine, o parte din raspuns o cunosc, dar m-ai intaratat, asa ca, hai, sari cu dovezile.
Plus ca nu am zis ca as fi ateu sau ca nu nu cred in Dumnezeu, poate sunt agnostic, nici eu nu mai stiu ce dracu sunt, doar ca mi se pare prea suspecta toata chestia, adica si in scoli/licee li se baga elevilor pe gat cu forta credinta in Dumnezeu fara ca macar ei sa-si dea seama, eu mi-am dat seama si am facut o comparatie.Nu prea inteligenta totusi, dar e o comparatie buna, si inca nu mi-ai raspuns la intrebari.

| EmaS a răspuns (pentru WhiteWolf7):

Este foarte bine ca elevii sa primeasca o educatie moral-crestina in scoli, si nu numai.Nu este nimic rau sa fie promovate valorile si principiile pe care fiecare ar trebui sa le primesca inca din cei sapte ani de acasa.De ce cred eu ca exista Dumnezeu? Priveste acest sistem deosebit de frumos care functioneaza cu precizia unui ceasornic, pastreza un echilibru perfect.Priveste omul.O fiinta atat de complexa, de minunata.Fiecare celula este o minune chiar si pentru oamenii de stiinta. Daca exista creatia exista si un Creator.Singurul care afirma ca este Creatorul este Dumnezeu in care eu ma incred! Mai cred ca El ne vorbeste prin Cuvantul Sau.El nu este lipsit de putere.Eu l-am pus la incercare, si mi-a raspuns.De-a lungul istoriei multi oameni au luptat impotriva Cuvantului lui Dumnezeu,au ars Bibliile,dar nu stiau impotriva cui lupta.El a ramas in picioare,si are putere de mantuire,de vindecare, de eliberare, de transformare.Am avut multe experiente frumoase cu Dumnezeu.,,Gustati si vedeti ce bun este Domnul!,,Apoi,toate profetiile scrise in Sfanta Carte,s-au implinit, unele se implinesc sub ochii nostri, iar altele se vor implini!
Profetiile Mesianice: Ce sunt ele? Profetiile mesianice sunt o colectie de peste 100 de predictii (o estimare medie) din Vechiul Testament despre venirea lui Mesia din poporul evreu. Aceste predictii au fost scrise de numerosi autori in diferite carti, timp de aproximativ 1000 de ani. Profetiile mesianice sunt atat de spectaculoase astazi, deoarece odata cu descoperirea Manuscriselor de la Marea Moarta si veridicitatea versiunii Septuaginta a Vechiului Testament (ambele fiind dovedite ca au fost scrise inainte de vremea in care Isus a umblat pe pamant), putem fi siguri ca ele nu sunt o "conspiratie" post factum. Profetiile Mesianice: Implinite de Isus Hristos. Profetiile mesianice au fost implinite de Mesia, Isus Hristos. Desi multi evrei nu L-au acceptat pe Isus ca Mesia al lor, multi au facut-o, devenind astfel secta iudaica cunoscuta mai tarziu cu numele de crestini. Crestinismul, bazat in parte pe spectaculoasa implinire a profetiei istorice, s-a raspandit rapid in intregul imperiu roman din secolul I. Analizeaza singur profetiile si calculeaza probabilitatea ca un om sa implineasca doar cateva dintre cele mai specifice si vei ramane uimit. "Iata ce va spuneam cand eram inca cu voi, ca trebuie sa se implineasca tot ce este scris despre Mine in Legea lui Moise, in Prooroci si in Psalmi" (Luca 24:44) Versetele din Vechiul Testament sunt profetia, iar versetele din Noul Testament descriu implinirea lor. Verificati-le singuri pe toate! Nascut din fecioara (Isaia 7:14; Matei 1:21-23) Urmasul lui Avraam (Geneza 12:1-3; 22:18; Matei 1:1; Galateni 3:16) Din semintia lui Iuda (Geneza 49:10; Luca 3 :23, 33, Evrei 7 :14) Din casa lui David (2 Samuel 7:12-16; Matei 1:1) Nascut in Betleem (Mica 5:2; Matei 2:1; Luca 2:4-7) Chemat din Egipt (Osea 11:1; Matei 2:14-15 Omorarea pruncilor de catre Irod (Ieremia 31:15; Matei 2:16-18) Uns de Duhul Sfant (Isaia 11:2, Matei 3:16-17) Vestit de mesagerul Domnului (Ioan Botezatorul) (Isaia 40:3-5; Maleahi 3:1; Matei 3:1-3) Va face minuni (Isaia 35:5-6; Matei 9:35) Va propovadui Evanghelia (Isaia 61:1; Luca 4:14-21) Va sluji in Galilea (Isaia 9:1; Matei 4:12-16) Va curati templul (Maleahi 3:1; Matei 21:12-13) Se va prezenta mai intai ca Rege la 173.880 de zile de la decretul pentru recunostruirea Ierusalimului (Daniel 9:25; Matei 21:4-11) Va intra in Ierusalim ca un rege calare pe un magar (Zaharia 9:9; Matei 21:4-9)

| Nolkyz a răspuns (pentru Suspect03):

Prost? de ce? pentru ca are indoieli ca tot omul? zi-mi ca nu te-ai indoit vreodata de ceva...

ignoranta asta rolling eyes

| Nolkyz a răspuns (pentru EmaS):

Eu una nu sunt de acord cu studiul acestor treburi in scoala. obiectul se numeste religie si nu crestinism... teoretic. pentru ca noi de fapt invatam despre crestinism in loc sa invatam despre religie in general. bine, nu e un lucru rau, insa majoritatea profilor pe care i-am avut, aruncau cu noroi in alte religii si ridicau in slavi crestinismul. dupa cum ziceam, obiectul e numit religie si nu educatie crestina sau mai stiu eu cum. de ce nu studiem mai bine istoria religiilor? sunt atatea lucruri care merg studiate in locul lectiilor gen "cinstirea icoanelor" pe care le fac inca din clasa I si se repeta an de an.

| WhiteWolf7 explică (pentru Nolkyz):

Doar majoritatea? La mine toti pe care i-am avut faceau chestia asta.

| chelstone a răspuns (pentru Suspect03):

''sunt atatea dovezi ca Dumnezeu exista. ''
Poate ne arati si noua macar una, sper ca stii ce este o dovada...

| WhiteWolf7 explică (pentru EmaS):

Mda...ma abtin de a mai spune orice altceva, pentru ca nu are rost.
Te inteleg, stiu ce spui, am inteles ce vrei sa imi transmiti, dar nu stii ce vreau eu sa spun de fapt.

| EmaS a răspuns (pentru Nolkyz):

Pentru cultura mea generala,eu am studiat istoria religiilor.Dar,de asemenea am ajuns la concluzia,ca crestinismul este adevarata religie. Dumnezeu este Creatorul,Isus este Fiul Sau,care chiar daca a fost omorat pentru pacatele noastre,El spune ca va invia a treia zi, si a inviat! El este viu! Restul intemeietorilor de alte religii zac intr-un mormant rece, dar Isus este viu!

| Omulrational a răspuns (pentru Suspect03):

Prost esti doar tu si cei care gandesc ca tine.Cand o sa aduci dovezi reale, nu citate din Biblie sau povesti de adormit copii atunci sa vorbesti.Voi crestinii va dati mai superiori ca toti cand nu sunteti in stare sa aduceti o dovada si stiti doar sa atacati.

| EmaS a răspuns (pentru WhiteWolf7):

Nu trebuie sa te abtii, fiecare avem dreptul la opinie.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''Este foarte bine ca elevii sa primeasca o educatie moral-crestina in scoli, si nu numai.''
laughing Cu alte cuvinte e bine ca elevii sa fie indoctrinati. Dar, poate e bine sa primeasca si o educatie moral-musulmana, asta asa, ca sa nu facem discriminari.

''De ce cred eu ca exista Dumnezeu?''
Mda, stim, urmeaza aceeasi poveste expirata cu sistemul minunat si cat de perfect e... PENIBIL
De fapt nici nu conteaza de ce crezi tu in dumnezeu, credinta, nu certifica niciodata un adevar!

| EmaS a răspuns (pentru chelstone):

Credinta mea se bazeaza pe Dumnezeu atotputernic!

| Nolkyz a răspuns (pentru WhiteWolf7):

Eh, am vrut sa nu generalizez laughing proful actual de religie spunea despre buddhism si hinduism ca sunt rele. de ce a incercat sa arate ca crestinismul e mai bun aruncand cu c***t in alte religii? nu era mai bine sa evidentieze partile bune ale crestinismului? sau stai... care sunt alea?

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''Pentru cultura mea generala,eu am studiat istoria religiilor.''
Cum definesti tu verbul ''a studia''?! A citi o carte, nu inseamna a studia.

''Dar, de asemenea am ajuns la concluzia, ca crestinismul este adevarata religie.''
Istoria religiilor, nu implica citirea bibliei, dupa care tragi tu o concluzie. Vezi tu, istoria religiilor nu se refera la care religie este cea adevarata, nu acesta este scopul ''istoriei religiilor''. Eu cred ca tu ai probleme in a constientiza ce inseamna ''studiu''.
''Școala de istorie religioasă numită Religionsgeschichtliche Schule a fost o școală de gândire germană din secolul al 19-lea care a fost prima ce a studiat sistematic religia ca pe un fenomen socio-cultural. Descria religia ca o evoluție împreună cu dezvoltarea culturii umane, de la primitivul politeism la eticul monoteism.''

Ce poti sa ne spui despre religiile precrestine din africa, asia, america de sud, america de nord, australia?! Dar despre cele din zilele noastre, din orientul mijlociu, tarile nordice, SUA si Japonia?!

| EmaS a răspuns (pentru chelstone):

Pot sa spun ca zeii lor sunt morti. Dumnezeul meu este viu si atotputernic.El este Creatorul.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''Credinta mea se bazeaza pe Dumnezeu atotputernic!''
Credinta ta in dumnezeu, nu se poate baza pe lucrul in care crezi, asta e o aberatie, ceea ce crezi tu nu se poate numi baza a credintei tale.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''Pot sa spun ca zeii lor sunt morti. Dumnezeul meu este viu si atotputernic.El este Creatorul. ''
laughing Asta e tot ce poti sa spui din ceea ce ai studiat?! De fapt asta este o dovata a faptului ca minti, de fapt tu nu ai studiat nimic, stii ce, zeii egiptenilor nu sunt morti, allah nu e mort.

| EmaS a răspuns (pentru chelstone):

Http://www.youtube.com/watch?v=9-CP9I_z3hA

Eu il slujesc pe Dumnezeu,nu pentru ca am auzit despre El de la parintii mei.Da,ei mi L-au prezentat ca pe un Dumnezeu care a creat cerurile si pamantul, care este bun si milostiv, care poarta de grija.Insa,eu il slujesc pe acest Dumnezeu pentru ca l-am cunoscut personal.Ii cunosc inima, caracterul, maretia si m-am indragostit de acest Dumnezeu.In sensul bun.Parintele Policarp este o pilda vie pentru multi crestini.A preferat sa moara decat sa il paraseasca pe acest Dumnezeu bun. Policarp a acceptat cu plăcere, dar când apoi i-a cerut să renege credinţa creştină şi să sacrifice împăratului, el i-a opus un refuz categoric. La o a doua invitaţie din partea guvernatorului de a se gândi la bătrâneţea sa şi de a se hotărî să-l renege pe Cristos, el a răspuns: "L-am slujit 86 de ani şi nu mi-a făcut nici un rău. De ce ar trebui să-l trădez acum pe Regele şi Mântuitorul meu?"

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

1. Cum ramane cu studiul istoriei religiilor?!

2. ''Insa, eu il slujesc pe acest Dumnezeu pentru ca l-am cunoscut personal.''
Asta e o aberatie, fiecare credincios declara acest lucru despre zeul sau.

3. ''Ii cunosc inima, caracterul, maretia si m-am indragostit de acest Dumnezeu.''
Esti contradictorie, cu ceva timp in urma spuneai ca mintea umana nu intelege maretia si caracterul abstract a lui dumnezeu, iar acum sustii ca-i stii si inima, si caracterul si maretia care pana nu de mult pentru noi oamenii era de neinteles?!

Cum l-ai cunoscut pe dumnezeu?! Prin credinta este imposibil, credinta nu denota cunoastere, pentru a ajunge la cunoastere ai nevoie de dovezi solide sustinute de o constructie logica si de realitate. Este absolut stupid daca ai afirma ca l-ai cunoscut pe dumnezeu prin credinta, niciodata nu o sa poti cunoaste nimic prin credinta, propriile tale credinte nu spun nimic despre caracterul persoanei, entitatii sau faptului despre care tu crezi anumite lucruri, caracterul oricarei informatii nu o sa-l aflii/ cunosti prin credinte.

| EmaS a răspuns (pentru chelstone):

Recunosc ca am citit cu atentie ceea ce m-a interesat pe mine, din istoria religiilor. Pe Dumnezeu l-am cunoscut pe genunchi si prin studiera Cuvantului lui Dumnezeu.Cat despre tine, ma indoiesc ca ai citit Biblia sau istoria religiilor.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''Recunosc ca am citit cu atentie ceea ce m-a interesat pe mine, din istoria religiilor.''
laughing Pai, atunci nu mai sustine ca ai studiat istoria religiilor...

''Pe Dumnezeu l-am cunoscut pe genunchi si prin studiera Cuvantului lui Dumnezeu.''
Prin studierea cuvantului lui dumnezeu?! laughing Parca avusesei relatii directe cu el, ii simteai prezenta, caracterul, inima, maretia, e stupid sa spui ca simti prezenta lui dumnezeu, ca ai trairi personale cu el si ca-i cunosti inima si maretia citind o carte.
Si despre stefan cel mare sau allah se scrie de caracterul lor in carti si despre ce au facut, dar e penibil sa spui ca ai trairi personale cu ei si ca-i cunosti, pe acest sistem o pot afirma ca alba ca zapada e prietena mea si ca ne iubim atat de mult incat dupa ce mor ne vom casatori...

''Cat despre tine, ma indoiesc ca ai citit Biblia sau istoria religiilor. ''
Din biblie am citit unele capitole (facerea, leviticul, etc), cat despre istoria religiilor, nu-i nevoie sa citesti istoria religiilor pentru a contura o parere pe aceasta tema, dar m-am documentat intens si in special despre poporul egiptean, civilizatia maya si despre cultura, religia, statutele sociale, viata oamenilor din perioada in care au trait oamenii ce au facut parte din acele medii, iar pe baza cunostintelor pe care le-am acumulat pot face niste afirmatii relevante, uneori caut mai in amanunt anumite aspecte despre toate subiectele care ma intereseaza, fie ele din istorie sau din stiinta cum ar fi cele din fizica, chimie sau medicina.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

Continuarea concluziei primei parti pe care am omis sa o inchei:
Deci, daca citesti o carte autobiografica sau despre trairile marturisite ale unei anumite persoane nu poti sa sustii ca o cunosti pe acea persoana sau ca ai avut trairi personale cu dansa.

| EmaS a răspuns (pentru chelstone):

Nu poti tu sa intelegi lucrurile sfinte.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru Antipaticu):

Sunt si printre ei oameni care se intorc la crestinism.Si eu ma intorceam cu siguranta.

Răspuns utilizator avertizat
| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''Nu poti tu sa intelegi lucrurile sfinte.''
laughing Tinand cont ca acum ceva timp sustineai ca mintea umana nu-l poate intelege pe dumnezeu, iar acum sustii ca eu nu inteleg lucrurile sfinte, nu stiu cum... am impresia ca iti bati joc de mine...

Tu ai facut tot felul de supozitii false, si ca de fiecare data la final te rezumi la un singur rand si acela irelevant.
Oricum, intrebarea persista, cum il intelegi pe dumnezeu sau lucrurile sfinte?! Vezi tu, capacitatea intelegerii orcaror lucruri tine de ratiunea fiecaruia, insa, tu iti argumentezi sustinerile in mod aberant de ceva timp, de fapt nu reusesti niciodata sa sustii ceea ce spui. Vezi tu nu poti sustine ca il intelegi pe dumnezeu prin credinta si ti-am explicat de ce, dar nu poti sustine nici ca-l intelegi pe dumnezeu, el fiind in afara ratiunii umane, tocmai pentru ca, capacitatea de a intelege revine ratiunii si contiintei umane, iar daca tu sustii ca intelegi orice in afara ratiunii, inseamna ca bravezi, iar daca cu adevarat le intelegi inseamna ca dumnezeu nu este in afara ratiunii umane, ar trebui sa poti sa te justifici de fiecare data, doar ca tu, niciodata nu reusesti sa argumentezi ceea ce spui.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''Sunt si printre ei oameni care se intorc la crestinism.Si eu ma intorceam cu siguranta. ''
laughing Arata-mi un musulman care s-a convertit (de intors nu este vorba) la crestinism in afara de cei care o fac pentru casatorie, dar si in acest scop majoritatea sunt crestinii care trec la islamism.

| EmaS a răspuns (pentru chelstone):

Iti recomand cartea,, Aparitii Cristice,, de Cristine Dorg. Acolo sunt mai multe marturii, semne si minuni, in lumea musulmana. Poti sa o cauti la o Biblioteca Crestina.Merita sa o citesti!

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

:)) Nu ma intereseaza misticismul, sunt multe exemple de intalniri de grad zero cu entitati din lumea nevazuta in toate religiile, de la vechii greci, egipteni, pana la crestini si musulmani.

Exemplu: http://www.youtube.com/watch?v=AJKK9M75RX8&feature=related

Ce sa creada un musulman despre asta?! Waw, ce minune, isi asterne covorasul si mai baga o rugaciune.
Eu nu vad de ce trebuie sa bag eu in seama tot ce viseaza unii, si care, mai apoi sustin cu inversunare ca au avut revelatii, ti-am spus revelatii se intalnesc in orice religie, de la zeii antici pana la religiile monoteiste de astazi.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''Sunt si printre ei oameni care se intorc la crestinism.Si eu ma intorceam cu siguranta. ''

Uite ce spune o romanca convertita la islam:
http://www.youtube.com/watch?v=KUKOm-z12Ek&feature=related
Alta relatare a unei romance:
http://www.youtube.com/watch?v=pho8tJaSk6U&feature=related
Insa, in general regula se pastreaza, astfel de convertiri apar pe fondul unor povesti de dragoste finalizate cu un mariaj oficial.

| EmaS a răspuns (pentru chelstone):

Sunt marturii ale unor oameni care au devenit crestini.Ti-am raspuns la intrebarea ta.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

Intrebarea era cum il intelegi pe dumnezeu si lucrurile sfinte?!
Prin marturiile despre ceea ce au visat unii nu poti sa intelegi pe nimeni.
Prin credinta nu poti sa intelegi pe nimeni.

Pana la urma il poti intelege pe dumnezeu sau ratiunea umana nu-l intelege?!
Iar daca il poti intelege, inseamna ca ratiunea umana il poate intelege, si atunci te intreb de ce ai mintit cand ai afirmat ca ratiunea umana nu-l intelege pe dumnezeu?!
Deci, cum il intelegi pe dumnezeu si lucrurile sfinte?!

| WhiteWolf7 explică (pentru EmaS):

Asa spun si ei despre Dumnezeu, si uite asa ajungem sa ne omoram intre noi din motive care chiar nu...merita atat atentie.Mai inteligent ar fi sa le zicem, bin me, cum spui tu, si sa ne vedem de ale noastre, omorandu-i sau aruncand cu noroi in acele religii nu inseamna ca iti faci tie un bine sau Dumnezeu te va iubi mai mult, sau va considera asta o fapta buna.
Iar voi asta faceti, va certati degeaba pe un motiv absolut stupid(de fapt, a devenit stupid, ca nu era).Tu incerci sa o convingi pe ea/el de existenta lui Dumnezeu justificand credinta ta, dar fara sa iti dai seama, intr-o anumita masura o si fortezi cu aceste"dovezi" si experiente de viata sa creada.
Si vad ca niciunul nu e destul de inteligent incat sa termine odata toata tarasenia asta.O sa creada, n-o sa creada in Dumnezeu e problema ei/lui, acest tip de educatie este treaba parintilor nu a ta.Iar daca nu a primit acest tip de educatie, atunci o va educa viata care fiind foarte dura, la un moment dat, poate, va intoarce fata lui DUmnezeu, cautand alinare.Dar acum nu are niciun rost sa incerci sa o/il convingi.Amandoi aveti dovezi si ...probe ca sa le zic asa "foarte tari" care sa va sustina punctul de vedere, motiv pentru care s-a ajuns unde s-a ajuns, si daca ati continua asa vreun an, doi tot nu veti ajunge la un acord comun.
Am ZIS!

| EmaS a răspuns (pentru WhiteWolf7):

Apreciez modul tau de a gandi. Ai perfecta dreptate. Intotdeauna, sau aproape intotdeauna el incepe punandu-mi intrebari la care ma vad obligata sa raspund. Stiu, i-am spus de multe ori ca nu vom ajunge la un consens. Dar, cine stie?

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

Vom ajunge la un consens atunci cand raspunsurile pe care le primesc vor fi concludente, atunci cand nu o sa mai incerci sa argumentezi ceva prin credinte, prin visele unora, atunci cand nu o sa te mai contrazici si o sa-mi explici cum intelegi un dumnezeu despre care spui ca mintea umana nu-l poate intelege. Cand o sa recunosti unde ai mintit, atunci cand spuneai ca mintea umana nu-l intelege pe dumnezeu sau atunci cand spuneai ca-l intelegi si ca-l cunosti pe dumnezeu fara a putea sustine cu argumente aceste afirmatii.
Sa nu uiti niciodata:
Credinta nu certifica niciodata adevarul!
Visele si inchipuirile unora nu certifica niciodata adevarul!
Nu poti cunoaste personal sau simti pe cineva citind despre el.
Nu poti face aceste lucruri si apoi sustii ca acestea sunt dovezi care-i certifica existenta.
Poate imi explici cum l-ai cunoscut personal si cum il intelegi tu pe dumnezeu. Pentru ca toate afirmatiile pe care le-ai facut pentru a sustine aceaste actiuni nu pot certifica ceea ce ai afirmat ca fiind adevarat, ele sunt irelevante.

| EmaS a răspuns (pentru chelstone):

Si daca voi incerca sa iti explic, sunt sigura ca nu vei intelege.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''Si daca voi incerca sa iti explic, sunt sigura ca nu vei intelege. ''
Pai ai incercat deja, si am inteles ce ai spus, doar ca argumentatia pe care ai folosit-o nu ti-a sustinut cauza.
Te rog de atat de mult timp sa-mi explici si tu imi spui ca nu-mi explici pentru ca nu o sa inteleg?! Explica-mi si vedem dupa cum ramane cu intelesul.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''sunt sigura ca nu vei intelege. ''
De ce esti sigura ca nu voi intelege, care ar fi conditiile pentru a putea sa inteleg?!

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

Ce te face pe tine sa intelegi si pe mine nu?!

| EmaS a răspuns (pentru chelstone):

Pentru ca am mai incercat, dar fara succes.

| EmaS a răspuns (pentru chelstone):

Cei firesti nu pot sa inteleaga lucrarile duhovnicesti.De cand m-am intors la Dumnezeu mintea mea s-a deschis. Duhul Sfant te lumineaza.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''Pentru ca am mai incercat, dar fara succes.''
Stiu ca ai mai incercat, dar daca incerci sa-ti bazezi demonstratiile pe credinte, visele unora, cunoasterea personala cu dumnezeu la care ajungi citind carti, sau spunandu-mi ca traiesti in partasie (parca, nu mai retin termenul exact) cu dumnezeu, nu o sa ai succes niciodata, stii de ce pentru ca astea nu-s argumente, iar cand vii cu asemenea fraze demonstrezi ca ai mintit sustind ca-l intelegi pe dumnezeu sau ca-l cunosti fara a putea raspunde la urmatoarea intrebare: cum il intelegi pe dumnezeu si lucrurile sfinte?!

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''Cei firesti nu pot sa inteleaga lucrarile duhovnicesti.''
Hai nu ma innebuni, si pana sa te intorci la dumnezeu n-ai facut parte din cei firesti?! Tu te-ai intors la lucrurile duhovnicesti, deci mintea ti s-a deschis si l-ai inteles pe dumnezeu, inseamna ca trebuie sa fii capabila sa raspunzi la urmatoarea intrebare: cum il intelegi pe dumnezeu si lucrurile sfinte?!

| EmaS a răspuns (pentru chelstone):

Numai prin credinta te poti apropia de Dumnezeu.,, Si fara credinta este cu neputinta sa-i fim placuti Lui,,.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

Oh, totusi poate-mi raspunzi la intrebare: cum il intelegi pe dumnezeu si lucrurile sfinte?!

| EmaS a răspuns (pentru chelstone):

Ti-am mai spus, pe Dumnezeu Il poti cunoaste prin credinta in El.Si credinta vine in urma auzirii Cuvantului.Atunci cand parintii mei imi povesteau despre Dumnezeu minunat, atotputernic mi se parea ca imi spun povesti.Am inceput sa cercetez Cuvantul lui Dumnezeu, si ma rugam ca Dumnezeu sa mi se faca cunoscut daca El chiar exista.Hai sa iti spun exact cum a lucrat Dumnezeu.Sotul meu era impotriva acestei cai.Imi spunea ca daca ma pocaiesc,el o sa se apuce din nou de fotbal,o sa iasa cu prietenii la o bere,iar eu ma rugam Domnului si i-am spus asa:,,Doamne,daca tu il schimbi pe sotul meu,eu vreau sa te urmez, dar impreuna cu el. Daca tu ma asculti, fa aceasta minune.Si El a facut-o.El care era impotriva acestei cai, Dumnezeu l-a transformat intr-un copil de Dumnezeu.Si in ziua de azi,el este mai credincios decat mine, pentru ca Dumnezeu are putere sa transforme inimi de piatra in inimi sensibile de carne.El are putere sa schimbe destine. Duhul Sfant este acela care te convinge ca esti pacatos si ca ai nevoie de iertarea lui Dumnezeu.El te lumineaza ca sa intelegi Cuvantul lui Dumnezeu.El te ajuta sa faci voia Lui. Cele vechi s-au dus, iata ca toate lucrurile s-au facut noi.Esti un om nou.S-a schimbat ordinea prioritatilor,Duhul Sfant rodeste in mine bunatate,dragoste, blandete, rabdare.Eu prin puterea mea,nu as fi reusit niciodata pentru ca eram din fire foarte mandra,orgolioasa,imi placea sa ma imbrac numai la moda, dadeam foarte multi bani pe vestimentatie, pe machiaje pe parfumuri.Acum imi place sa caut vaduva, orfanul, sa vizitez pe batranii de la Azil. Dumnezeu face minuni.Ti-am mai povestit despre accidentul sotului meu. Dumnezeu ne-a instiintat printr-un vis ca va avea un accident la locul de munca.Cand a cazut in balta cu otel,a luat foc,si cand si-a pierdut cunostinta,a simtit cum doua maini puternice l-au ridicat de acolo, a primit putere sa se ridice, si sa fuga.Colegii nu reuseau sa stinga focul de pe el.Il stingeau pe o parte, si izbugnea in alta parte.Cand l-au ridicat sa il duca la salvare, le-au intrat mainile in carnea arsa si prajita. Dumnezeu mi-a vorbit ca va fi bine, si eu m-am increzut in El.Nu este usor sa mergi prin credinta, dar este minunat.Cand se afla la Casa Austria la Timisoara,am intampinat multe probleme si greutati, dar iti spun ca strigam la Dumnezeu in rugaciune, si El mi-a rezolvat toate problemele.Aceste incercari m-au invatat sa ma incred mai mult in Dumnezeu,mi-au zidit credinta, m-au transformat, mi-au cizelat caracterul.Incercarea credintei noastre este mai scumpa decat mult aur curat.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''Ti-am mai spus, pe Dumnezeu Il poti cunoaste prin credinta in El.''
laughing Ai impresia ca daca accentuezi ''in EL'' se schimba cu ceva situatia?! Credinta ramane aceeasi, cand spuneai ca-l poti cunaste prin credinta, fara a accentua, ''in el'', ai impresia ca intelegeam ca-l pot intelege prin credinta in trabanturi sau tancuri?!

''Si credinta vine in urma auzirii Cuvantului.''
Ok, sa inteleg ca ti-a venit tie asa sa crezi dupa ce ai auzit niste ''cuvinte'', dar oricum, credinta in aceste cuvinte nu aduce si intelegerea ta a lui dumnezeu, nici a celor sfinte, si, ascultand cuvantul lui dumnezeu nu vad nici cum il puteai simti sau sa-l cunosti personal, este ilogic.

''Atunci cand parintii mei imi povesteau despre Dumnezeu minunat, atotputernic mi se parea ca imi spun povesti.Am inceput sa cercetez Cuvantul lui Dumnezeu, si ma rugam ca Dumnezeu sa mi se faca cunoscut daca El chiar exista.''
Ti s-au parut povesti si ai dorit sa intri in lumea lor?! Ti-a reusit!

Am inteles, tu esti credincioasa pentru ca ai impresia ca te-a ajutat dumnezeu. Dar sa-l pupi in dos pe dumnezeu ca a scapta sotul tau de moarte, mi se pare o cauza stupida. Dumnezeu ar fi intervenit in viata ta daca nu aveai acele necazuri, nu poti spune ca acelea sunt incercari de la dumnezeu, astfel de evenimente se intampla ''all around the world'', in viata exista hazard, viata e un joc la ruleta, uneori pariezi pe negru si ieste rosu, pierzi totul, nu si viata, pleci de la zero, si daca reusesti nu inseamna ca te-a ajutat dumnezeu, iar daca esti un pricopsit al vietii nu inseamna ca trebuie sa cauti maruntisurile cu care crezi tu ca te-a ajutat dumnezeu.
Faptul ca nu te-a parasit sotul tau nu e o minune, poate ca el a ajuns la aceleasi concluzi ca si tine si traiti o viata ok din punctul vostru de vedere, dar asta nu inseamna ca e o minune de la dumnezeu, si doi betivi daca se iau din dragoste te asigur ca duc o casnicie frumoasa din punctul lor de vedere.
Sa stii ca banalitatile, trecerea peste momente grele prin care majoritatea lumii de pretutindeni trec, nu se pot numi minuni. Mai ales cele care au si o explicatie, cand treci prin mana doctorului deja e o blasfemie sa spui ca ti s-a intamplat o minune.

Si iata ca nici de data aceasta nu mi-ai raspuns la intrebare:
Cum il intelegi pe dumnezeu si lucrurile sfinte?!
Cum il simti si il cunosti personal pe dumnezeu?!

| EmaS a răspuns (pentru chelstone):

Stiam eu ca nu merita efortul.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''Stiam eu ca nu merita efortul.''
Pai ai fost pe langa subiect, ceea ce ai spus tu, nu raspunde la intrebarile pe care ti le-am adresat.
Cum il intelegi pe dumnezeu si lucrurile sfinte?!
Cum il simti si il cunosti personal pe dumnezeu?!

Prin credintele tale nu o sa cunosti niciodata alta persoana, faptul ca ai accentuat prin a adauga ''in el'' nu schimba situatia, degeaba crezi in sau despre gheorghe, vasile, monica, ioana, El sau oricare altcineva, nu inseamna ca astfel ii cunosti.

La fel, daca citesti o carte sau asculti la radio despre o persoana sau ce spune o persoana sau o entitate, nu inseana ca-l intelegi, il simti sau ca tu cunosti personal acea entitate.

Asa ca nu ai raspuns la vreo intrebare, iar fraza gen: ''Stiam eu ca nu merita efortul.'' nu-si au rostul cand tu ai fost pe langa subiect si atat timp cat nu ai raspuns la intrebare. Ce importanta ca-mi raspunzi cum merge un cal cand te intreb cum merge o masina?! Cum se poate numi asa ceva efort?! Stii astfel de ''eforturi'' sunt oarecum ofensatoare, sa-ti adresez o intrebare si sa-mi raspunzi pe langa subiect, iar la final sa-mi spui ca stiai ca nu merita efortul...

| EmaS a răspuns (pentru chelstone):

Pai sunt experiente traite de mine cu Dumnezeu.El este o realitate in viata mea, este prezent in inima mea.El imi da pacea si bucuria indiferent de evenimentele si imprejurarile in care ma aflu.Pacea lui Dumnezeu care intrece orice pricepere.Cum iti explici faptul ca eu ma rugam pentru o cauza si pana ajungeam la spital, Dumnezeu rezolva aceea cauza?

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

Argumentatia din prima parte este total aberanta, nu mai are rost sa insir motivele, am facut-o de zeci de ori pana acum.

''Cum iti explici faptul ca eu ma rugam pentru o cauza si pana ajungeam la spital, Dumnezeu rezolva aceea cauza? ''
Ce ti s-a intamplat si s-a rezolvat inainte de a ajunge la spital?! Ai fost in coma si ti-ai revenit pana ai ajuns la spital?! Nu, pentru ca nu aveai cum sa te rogi...
Te-ai taiat la deget si ti s-a oprit sangerarea?! Banalitate, e ceea ce trebuia sa se intample.
Te-a injunghiat cineva, si pe drum ti s-a cicatrizat rana?!
Spune-mi ca te-ai rugat sa te vindeci de cataracta sau de glaucom in drum spre spital sau de epilepsie ori de diabet. Despre ce vorbim?!

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

Si, sper ca nu compari spitalul cu dispensarul...

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

Rectific: sa nu confunzi spitalul cu dispensarul

| EmaS a răspuns (pentru chelstone):

Am avut parte si de vindecare.Eram programata la Targu -Mures pentru internare,dar inainte de a ma interna, am fost vindecata de hipertensiune gradul 2, cardiopatie ischemica.Acelas medic care mi-a pus diagnosticul, nu stia ce s-a intamplat, a ramas fara cuvinte.

| EmaS a răspuns (pentru chelstone):

In cazul arsurilor, nu se moare din cauza arsurii, ci de complicatiile care intervin.Se poate face blocaj renal,septicemie,cedeaza inima de la atat durere.A trecut prin multe situatii critice,nu mai urina,i se puneau perfuzii in continuu,bea multe lichide, si nu mai functionau rinichii. Dupa ce ma rugam, Dumnezeu rezolva problema.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

Hipertensiunea de gradul doi este una moderata.
Cardiopatia ischemica poate fi cauzata de hipertensiune.
Poate doctorul a scris pe trimitere ca este posibil sa suferi de aceste boli in vederea unor analize mai amanuntite, sau tu minti ori nu stii ce recomandare ai avut pe trimitere.
Vezi tu, cardiopatia ischemica este suferinta muschiului cardiac (miocard) produsa de ingustarea (stenoza) sau blocarea (ocluzia) arterelor coronare.
Este imposibil ca doctorul de familie sau cel care ti-a dat trimiterea pentru internare la spital avea cum sa-ti puna acest diagnostic, el probabil a constatat ca esti susceptibila de aceste boli si ti-a dat trimitere in vederea efectuarii de analize amanuntite.
Acesta este procedeul prin care se pune un astfel de diagnostic de cardiopatie ischemica:
1. examinarea pacientului si istoricul bolii
2. electrocardiograma de repaus
3. electrocardiograma in timpul durerii - foarte importanta! testul ecg de efort
4. coronarografie - metoda de diagnostic laborioasa, care permite vizualizarea directa a arterelor coronare. Aceasta este recomandata numai cand celelalte teste indica riscul unei forme severe de cardiopatie ischemica, la care nu este suficient doar tratamentul cu medicamente.
Vezi tu medicul care ti-a dat trimiterea pentru internare nu avea cum sa-ti puna un astfel de diagnostic, pentru ca nu avea logistica necesara cu care sa efectueze acel set de analize.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''i se puneau perfuzii in continuu, bea multe lichide, si nu mai functionau rinichii.''
Stii, daca nu i se puneau perfuzii si daca era trimis acasa iar tu te rugai la dumnezeu, atunci puteai sustine ca ti-a rezolvat dumnezeu problema. Sau eventual te duceai la biserica unde facea popa cateva slujbe dupa care pleca acasa ca nou.

| EmaS a răspuns (pentru chelstone):

Nu uita ca el m-a consultat, si de aceea m-a programat pentru internare ca sa imi faca mai multe investigatii.Ma simteam foarte rau.Si la sfarsitul programului de la Biserica, cineva s-a rugat pentru bolnavi.Am simtit o caldura in dreptul inimii, si de atunci nu am mai avut probleme cu inima, am renuntat si la tratamentul pe care il luam in fiecare zi.La acest capitol,as avea multe de spus,dar oricum, tu nu crezi, nu are rost ca sa ma straduiesc.

| EmaS a răspuns (pentru chelstone):

Dumnezeu lucreaza prin mainile medicilor.El a dat intelepciune oamenilor de stiinta ca sa descopere medicamentele.Lucrurile descoperite sunt ale oamenilor, cele nedescoperite sunt a lui Dumnezeu.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''Nu uita ca el m-a consultat, si de aceea m-a programat pentru internare ca sa imi faca mai multe investigatii.''
Ok, nu-i nimic neobisnuit aici, doar ca un simplu consult nu certifica prezenta unei boli, asa ca nu poti spune ca ai suferit de cardiopatie ischemica, si apoi de ce vorbesti de vindecarea acestei boli, pe care nici nu ai avut-o?!

''am renuntat si la tratamentul pe care il luam in fiecare zi''
Daca urmai si tratament cu atat mai putin poti spune ca te-a vindecat dumnezeu, pot trage concluzia ca acel tratament si-a facut efectul, dar de cardiopatie ischemica tu nu ai suferit niciodata.

| EmaS a răspuns (pentru chelstone):

Tu esti Toma necredinciosul!

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''Dumnezeu lucreaza prin mainile medicilor.El a dat intelepciune oamenilor de stiinta ca sa descopere medicamentele.Lucrurile descoperite sunt ale oamenilor, cele nedescoperite sunt a lui Dumnezeu. ''
Iar incepi cu tot felul de aberatii, m-am sturat sa-ti mai explic cum sta treaba cu aceste lucruri...

| EmaS a răspuns (pentru chelstone):

Tu esti Toma necredinciosul! Si la spitalul din orasul meu mi s-a pus diagnosticul de cardiopatie ischemica, am urmat tratamentul prescris, si totusi ma simteam rau.De aceea am ales sa merg in alta parte.Doar nu crezi ca de dragul de a cheltui niste bani, sau ca sa ma plimb pana acolo?

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''Tu esti Toma necredinciosul!''
Nu este adevarat, dar nu ma poti minti, nu vad cum poti sa minti si sa spui ca te-ai vindecat de o boala de care nu ai suferit vreodata.
Si sa stii ca nu mi-ai raspuns la intrebari.

| EmaS a răspuns (pentru chelstone):

Cum poti sa ma faci mincinoasa?

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''Cum poti sa ma faci mincinoasa?''
Tu ai vreun act cu care sa certifici ca ai suferit de acea boala?!

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''Tu esti Toma necredinciosul! Si la spitalul din orasul meu mi s-a pus diagnosticul de cardiopatie ischemica, am urmat tratamentul prescris, si totusi ma simteam rau.''
Deci, daca ai urmat un tratament inseamna ca acesta si-a facut efectul.

| EmaS a răspuns (pentru chelstone):

Am toate hartiile de la medicul cardiolog, in fiecare luna imi facea EKG-ul ca sa vada daca tratamentul pe care il iau este eficient.Intodeauna le compara pe cel de luna trecuta cu cel pe care mi-l facea, si in functie de asta imi scria reteta.Ce rost ar avea sa mint? Dumnezeu uraste minciuna.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''Am toate hartiile de la medicul cardiolog, in fiecare luna imi facea EKG-ul ca sa vada daca tratamentul pe care il iau este eficient.Intodeauna le compara pe cel de luna trecuta cu cel pe care mi-l facea, si in functie de asta imi scria reteta.''
Ok, ai urmat un tratament timp de cateva luni, iar tratamentul si-a facut efectul, daca te vindecai fara sa treci pe la doctor te intelegeam, dar asa, dupa luni de tratament sa spui ca te-a vindecat dumnezeu, n-are acoperire, in functie de gravitatea bolii si de organism poti sa te vindeci de aceste boli intr-un interval de timp rezonabil.

| EmaS a răspuns (pentru chelstone):

Eu ma simteam tot mai rau, pana in momentul acela cand am simtit vindecarea.De ce nu vrei sa crezi? Ce castig eu daca tu crezi sau nu?

| WhiteWolf7 explică (pentru chelstone):

Voi chiar nu v-ati plictisit de chestia asta?
Plus ca mi-a devenit imposibil sa decid cui sa-i dau funda, dintre voi doi, sunteti aproape absolut geniali/geniale.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''Eu ma simteam tot mai rau, pana in momentul acela cand am simtit vindecarea.De ce nu vrei sa crezi? Ce castig eu daca tu crezi sau nu? ''
Eu pot sa cred ca te-ai vindecat, dar nu pot sa cred ca te-ai vindecat fara ca tratamenul sa-si faca efectul. Iar faptul ca te-ai rugat la dumnezeu nu certifica faptul ca el te-a vindecat. Daca tie arterele de la inima ti-erau blocate, n-aveai cum sa te vindeci datorita faptului ca te-ai rugat la dumnezeu, in acelasi timp urmand si un tratament, cand ti se blocheaza arterele la inima nu iti apar niste dopuri care dispar dintr-odata, vindecarea si curatirea acelor artere implica un proces de durata.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

Poate totusi imi raspunzi la intrebarile pe care ti le-am adresat, cred ca am deviat destul de mult de la punctul de incepere al discutiei:
Cum il intelegi pe dumnezeu si lucrurile sfinte?!
Cum il simti si il cunosti personal pe dumnezeu?!

| EmaS a răspuns (pentru chelstone):

Unul din Numele lui Dumnezeu este Iehova Rafa-Dumnezeu care vindeca.Domnul Isus la cruce,a luat bolile si neputintele noastre asupra Lui. Avem promisiunea ca,orice vom cere, prin credinta, vom primi.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''Unul din Numele lui Dumnezeu este Iehova Rafa-Dumnezeu care vindeca.Domnul Isus la cruce,a luat bolile si neputintele noastre asupra Lui. Avem promisiunea ca,orice vom cere,prin credinta,vom primi. ''
Cand nu mai ai nimic de spus, treci iar la balivernele tale.
''Avem promisiunea ca,orice vom cere, prin credinta, vom primi. ''
Asta este o prostie, ia cere prin credinta sa dai timpul inapoi sau ca toti cei ce sufera de glaucom sa se vindece. Vindecarea ta n-a venit pe fondul credintei pe care o ai, ci ca urmare a tratamentului pe care urmat.

| EmaS a răspuns (pentru chelstone):

De ce nu il pui pe Dumnezeu la incercare?

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

Eu nu-l pun la incercare pentru ca nu exista.
Dar ceea ce declari tu nu are vreo acoperire.

| EmaS a răspuns (pentru chelstone):

Nu vrei tu sa crezi,dar se merita sa crezi in Dumnezeu,El te ajuta in fiecare zi,Lui ii pasa de fiecare dintre noi.Tie Duhul Sfant nu iti da pacea, El te cerceteaza, dar tu nu vrei sa iti deschizi inima inaintea Lui.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''Nu vrei tu sa crezi,dar se merita sa crezi in Dumnezeu,El te ajuta in fiecare zi,Lui ii pasa de fiecare dintre noi.Tie Duhul Sfant nu iti da pacea, El te cerceteaza, dar tu nu vrei sa iti deschizi inima inaintea Lui. ''
Iar dai in baliverne, credintele nu tin de dorinte. EL nu exista, cu atat mai putin sa te ajute.
duhul sfant?! laughing Nici pe aladin nu-l lasa in pace cand ii freca lampa...

Dar, totusi poate imi raspunzi la intrebari...

| EmaS a răspuns (pentru chelstone):

Ti-am spus ca va veni o zi in viata ta cand Il vei intalni pe Isus asa cum l-a intalnit si Apostolul Pavel care era un prigonitor al Bisericii.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''Ti-am spus ca va veni o zi in viata ta cand Il vei intalni pe Isus asa cum l-a intalnit si Apostolul Pavel care era un prigonitor al Bisericii. ''
Nu are nicio relevanta ce spui tu aici, este imposibil sa intalnesti pe cineva inexistent.

Cum il intelegi pe dumnezeu si lucrurile sfinte?!
Cum il simti si il cunosti personal pe dumnezeu?!
Acestea sunt intrebarile la care astept raspuns, daca nu reusesti sa-mi raspunzi la ele inseaman ca ai mintit cand ai afirmat ca-l intelegi, il simti si-l cunosti personal pe dumnezeu.

| EmaS a răspuns (pentru chelstone):

Pai sunt experiente traite de mine cu Dumnezeu.El este o realitate in viata mea, este prezent in inima mea.El imi da pacea si bucuria indiferent de evenimentele si imprejurarile in care ma aflu.Pacea lui Dumnezeu care intrece orice pricepere.Toate acestea se pot face numai prin credinta in El si cu ajutorul Duhului Sfant.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

Vad ca continui sa bravezi, demonstreaza ca exista acest dumnezeu si cu duhul sfant si apoi raspunde la intrebari, ca aceste randuri pe care le-ai scris mai sus nu raspund la intrebarile mele:
Cum il intelegi pe dumnezeu si lucrurile sfinte?!
Cum il simti si il cunosti personal pe dumnezeu?!

Prin credinta nici nu-l simti si nici nu-l cunosti pe dumnezeu, cu atat mai putin sa-l intelegi.

''Pacea lui Dumnezeu care intrece orice pricepere.''
laughing Parca-l intelegeai pe dumnezeu...

| EmaS a răspuns (pentru chelstone):

Eu il inteleg, despre tine este vorba aici.

| EmaS a răspuns (pentru WhiteWolf7):

Da-i funda lui Chelstone.Te rog eu.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''''Pacea lui Dumnezeu care intrece orice pricepere.''
laughing Parca-l intelegeai pe dumnezeu... ''

''Eu il inteleg, despre tine este vorba aici. ''
laughing Tu nu vezi ca te contrazici?! Odata zici ca-l intelegi, apoi ca dumnezeu intrece orice pricepere.
Ok, stiu ca nu-l inteleg pe dumnezeu pentru ca nu exista si de aceea ti-am adresat aceste doua intrebari la care tu sustii ca ai raspunsuri dar pe care le astept de zile intregi:
Cum il intelegi pe dumnezeu si lucrurile sfinte?!
Cum il simti si il cunosti personal pe dumnezeu?!

| WhiteWolf7 explică (pentru EmaS):

De ce?

| EmaS a răspuns (pentru WhiteWolf7):

Pentru ca si el ca si tine este in cautarea adevarului.Macar ca el este atat de aproape de voi.

| WhiteWolf7 explică (pentru chelstone):

Tocmai asta e problema, pentru ca dupa Biblie, si toate cartile pe care le-am citit, am dedus ca Dumnezeu este atotsiutor, omnipotent, si asa mai departe, moment in care m-am intrebat:"Ba, da daca e asa de"tare", cum de sustin oamenii ca il inteleg si il cu nosc personal?"Ok, de acord, e asa cum scrie peste tot...dar tu, ca o biata fiinta, o amaraciune de amestec de pamant si apa, tu, un om care iti folosesti doar 0, 5-0, 8% din creier, cum naiba l-ai putea intelege pe Dumnezeu? Si apoi m-am gandit:"Ca sa poata fi posibil inseamna ca ai o mare capacitate mentala, daca ai asa ceva, inseamna ca telekinezia este un nimic pentru tine, atunci, daca esti atat de "open mind" incat il intelegi pe Dumnezeu, dovedeste-mi ca esti atat de "open", fa ceva, arata-mi doar mie, fa ceva extraordinar, dar numai fa" nu da din gura ca il intelegi si Il intalnesti pe Dumnezeu, dar nu ai capacitatea sa misti un amarat de creion.Nu fac nici-o aluzie aici, Ema, nu ma refer ca ai fi o mincinoasa sau ceva de genul, doar ca, asta ma cam macina pe mine...plus intrebarea principala de care ati uitat.

| EmaS a răspuns (pentru WhiteWolf7):

Crede-ma ca asta fac.Incerc sa spun oamenilor ca sa ii salvez de la chinul iadului.Este atat de adevarat ca exista,incat as alege sa platesc cu viata, decat sa traiesc o zi fara El. Dumnezeu face minuni, atunci cand doreste El.Eu nu pot decat sa ma rog pentru cineva.Nu pot sa ii fortez mana lui Dumnezeu.Sa iti dau un exemplu.Eram in spital pentru o mica interventie.Chiar ma miram ca de ce a trebuit sa ma interneze pentru ceva atat de minor.Dar, Dumnezeu in acel timp s-a folosit de mine.Eu le spuneam femeilor din salon ca Dumnezeu poate sa vindece.O educatoare deja a dat bani la doctor pentru a fi operata de fibrom.Eu m-am rugat impreuna cu ea pentru vindecare,si cred ca ea a simtit ceva deosebit,a crezut,dar mie nu mi-a spus nimic.A inventat o scuza la medicul care urma sa o opereze cum ca tatal ei de la tara si-a rupt piciorul si trebuie sa mearga de urgenta la tara. Dupa un timp, ea a devenit membra la Biserica din care fac parte, si am aflat ca Dumnezeu a vindecat-o atunci cand ne-am rugat impreuna in spital.Tot atunci,am primit un buchet superb de flori, si fiindca urma sa ma externez, l-am dus unei prietene care lucra la sala de nasteri.Acolo era o femeie care se chinuiafoarte tare.I s-a rupt apa, dar nu putea sa nasca.O tineau in perfuzii si spunea ca abia spre dimineata va naste.Eu m-am apropiat de ea, i-am spus sa se roage ca si eu ma duc la mine in salon si ma voi ruga pentru ea.Nu mai stiam nimic de ea,dar Dumnezeu ca sa imi arate ca a raspuns la rugaciuni,a facut ca eu sa aflu despre ea.A venit cineva in vizita la mine, si cand ma indreptam spre iesire, ma striga cineva.Era usa deschisa la salonul ei si cand ma uit, era doamna care abia a doua zi trebuia sa nasca.Mi-a multumit si mi-a spus ca imediat dupa ce am plecat de la ea, au inceput durerile si a nascut.Eu nu am avut nici un merit.Mi-am facut doar datoria. Dumnezeu este cel ce face.Dar trebuie sa crezi ca El poate sa faca.Te sfatuiesc sa cauti in continuare.Este vorba de vesnicia ta.

| StiuCeSpun a răspuns (pentru Suspect03):

Cum ar fi?

| GodBlessYou a răspuns (pentru Suspect03):

Daca el e prost, atunci pentru cretinitatea ta nici nu exista un cuvant portirivit, nici nu are rost sa iti spun ca esti prost, caci asta ar fi o lauda pentru intelectul tau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Urmeaza-ti setea.bea sprite.nu garantez ca iti va trece setea fiindca indulcitorul aspartam, asta rol il are.sa-ti faca setea mai mare.dar incearca.tu ai inceput bine; nici nu negi, dar nici convins nu esti.va castiga cel ce e hranit mai bine.