| dany1988122 a întrebat:

Toti credinciosii se roaga pentru sanatate, dar nici unul nu se roaga ca sa il ia zeul lui in rai la el. Oare de ce?

27 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

De unde știi tu cum se roagă toți, adică toți? De moarte nu scapă nici unul, cu și fără să se roage special pentru asta.

| dany1988122 explică (pentru sadrian46):

Nu, nu. Ma refer la prezent.

| sadrian46 a răspuns (pentru dany1988122):

Te referi la adevăr din mintea ta, care are valabilitate doar acolo.

| halogen001 a răspuns:

Probabil că își dau seama că Raiul = moartea și vor să mai trăiască puțin alături de cei dragi.

| CostinAlamariu a răspuns:

Se vede ca habar nu ai despre ce vorbesti. Toate rugaciunile atat private cat si liturgice se concentreaza pe mântuirea sufletului

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Sa vedem. Vrei sa ne luam la ''tranta'' pe erorile de logica din Biblie, sau pe contradictii.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Ce legatura are asta cu rugaciunile? De ce ai schimbat subiectul? Era vorba despre rugaciuni. Tu ai spus ca crestinii mai mult se roaga pentru sanatate si eu ti-am spus ca e nu e deloc adevarat. Esti ofensat ca n-ai avut dreptate si de aia schimbi subiectul?

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Cred ca am gresit persoana. Unde scrie asta cu ''Toate rugaciunile atat private cat si liturgice se concentreaza pe mântuirea sufletului''?

| dany1988122 explică (pentru dany1988122):

In Biblie.

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Serios? Deci e ''mântuirea sufletului'' cand zici ''Doamne, da-ne ploaie, Doamne da-ne sanatate, etc?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Atât rugaciunile personale cat si rugaciunile liturgice nu conțin "Doamne da-ne ploaie" și "doamne da-ne sanatate" mai mult decat în cateva cazuri rare. Vorbim de cantitate aici, nu? Corect? În ceea ce priveste cererile de rugaciune cantitativ vorbind cel mai mult e pronuntata cererea de milă și mântuire a sufletului. Rugăciunea repetata de mii de ori de creștinii ortodocși din întreaga lume este "Doamne Iisuse Hristoase miluiește-mă pe mine păcătosul". Unde se vorbeste de sanatate aici?

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Serios? Sa nu uitam ca fiecare are cate un crestin in familie. Aproapo toti avem

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Da, știu că acem rugăciuni la vreme de secetă și la vreme de boală. Sunt perfect conștient de asta. Cred că nu m-ai înțeles. Eu spuneam că rugăciunea cea mai întâlnită, rostită zi de zi, liturghie de liturghie în viața unui creștin este cea de mântuire. Ca să dau un procent e undeva pe la 80-90% iar restul de 10-20% sunt rugăciuni pentru alte lucruri cum ar fi sănătate și altele

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Nu m-ai contrazis la ''Doamne da-ne ploaie''?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Cum am zis, există și astfel de rugăciuni, dar astea reprezintă 1% din rugăciunile unui credincios in viata de zi cu zi

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Rare zici? Eu aud mai mereu.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Tu nu practic un program de rugaciune pe care îl practică un creștin practicant. Pentru că ești necredincios. Și te mai miri că nu stii ce rugaciuni se spun?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Nu am spus nicio glumă. Dacă simți nevoia să râzi îți arăți insecuritatea doar

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba se roaga, asa se roaga credinciosii adevarati. Dar citind raspunsurile ateilor de pe TPU sigur nu vei ajunge sa gasesti credinciosi care se roaga sa ii ia Dumnezeu in rai.

| SharpEagle a răspuns:

Depinde pe cine intrebi...
Pentru majoritatea oamenilor religia are o componenta egocentrata foarte puternica. Altfel spus, ei nu cred in Dumnezeu...de dragul lui Dumnezeu, ci de dragul lor, pentru beneficiul lor in primul rand. Ai vazut ca toti se duc si se roaga pentru ei si familia lor, pentru bunastarea lor, pentru bani, pentru reusite, pentru sanatate (ca stare de bine) samd. Dar putini se roaga pentru altii, pentru planeta asta, pentru semenii lor, fie acestia cunoscuti sau necunoscuti. Religia ca o parghie, ca o metoda pentru a obtine avantaje personale si continuitate intru eternitate a sinelui. Sau foarte putini dintre ei se duc in biserica fara a fi ei in centrul atentiei si mai degraba Dumnezeu, adica, sa intri doar din nevoia de divin, din admiratie pentru acesta, dar fara sa-l rogi nimic, fara sa-i ceri nimic dpdv material, doar sa-l "saluti" si sa-l proslavesti, dupa care sa pleci. Mai rar...

Dar exista si niste categorii minoritare, de exemplu cei care au luat calea monahala. E clar ca ei au renuntat constient la tot ce inseamna viata lumeasca, in societate, nu mai sunt interesati de castiguri si avantaje aici, focusul lor este viata de apoi iar viata asta nu reprezinta decat o etapa necesara, obligatorie pentru a accede dincolo. Si daca se roaga pentru sanatate, o fac in ideea de a nu duce o viata chinuitoare aici, de mizerie. E ca la maraton, nu esti interesat de nimic de pe traseu, vrei doar sa ajungi la finish, dar pentru a ajunge, ai nevoie de integritate fizica, de rezistenta, de conditie fizica. Pe de alta parte, daca sanatatea e subreda, ei percep asta ca pe o sarcina pe care trebuie sa o duca, se resemneaza si spun "faca-se voia ta, Doamne".

Un lucru ar trebui sa fie clar pentru toti: calea credintei inseamna renuntarea la sine. Paradoxal pentru unii...

| dany1988122 explică:

Ups. Ai scapat un porumbel pe gura. Atat am vrut. Pai de ce mai faceti sex daca e pacat? Jesus ca fiu e o figura de stil. Asa cum era si Adam, David si poporul lui Israel. Si de ce mai faceti copii? Ca duceti pacatul mai departe. rolling on the floor

| dany1988122 explică:

Stiu ca il aveti pe zeul iudeo-crestin-musulman.

| alex598 a răspuns:

Pentru ca mai avem lucrari de facut pentru Domnul pe pamant.

| lickypuss a răspuns:

De ce te ai ruga sa mori cand o poti face singur cu mana ta?

| Alalahs a răspuns:

Nu toți fac asta. Eu și biserica din care fac parte ne rugam ca să fim plăcuți lui Dumnezeu astfel încât sa ajungem în rai și sa ne ia la El când va fi răpirea bisericii. Nu ne rugam pentru lucrurile pământești asa mult, mai mult ne rugam pentru cele spirituale, ca Dumnezeu sa ne ajute sa facem voia Lui, sa ne ajute când vin încercările sa nu ne lepădăm de El etc etc