| Kalla a întrebat:

Toti urasc crestinii! De ce?

44 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Pentru ca si pe Isus l-au urat.Pentru ca traim in lumea asta care nesocoteste pacatul si minimalizeaza pedeapsa iadului, oamenii asteptandu-se la cazane peste care sa fie ei sefi in iad, pentru ca nu mai exista frica de Domnul inaintea ochilor asa-zisilor crestini, pentru ca mania lui Dumnezeu nu mai ingrozeste pe nimeni, noi ne concentram atat de mult pe ea, o subliniem atat de des si o promovam atat de tare, incat tindem sa uitam ca "Isus te iubeste!"

| Inferno a răspuns:

Uite de ce.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

rolling on the floor

| OOOLEOOO a răspuns:

Nu toti urasc crestini.
Crestini se victimizeaza singuri si afirma ca toti ii urasc.

Cand esti victima nu ai responsabilitati, daca nu ai responsabilitati esti un SCLAV!

NOname
| NOname a răspuns:

Premisa nu e doar greşită, e şi absurdă (din mult prea multe puncte de vedere ca să stau să le înşir).
Eh, sfânta ignoranţă şi victimizare...!

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Vai dar cum iti permiti sa nu accepti acea absur... afirmatie minunata?

Acest user isi bazeaza afirmatia pe biblie (stii tu, cartea aia cu sarpele vorbitor si dragonul cu 7 capete). Acolo scrie CA Crestinii o sa fie persecutati, discriminati, etc. Nu vezi ca in prezent crestinii sunt foarte persecutati? Saracii de ei. Mai ales in trecut. Atatia crestini au fost arsi pe rug. Nu ai invatat la istorie despre "vanatoarea de crestini"? Atunci cand vrajitoarele s-au adunat si au inceput sa vaneze crestinii.

| Kalla explică (pentru anonim_4396):

Am trecut in anul varsatorului adica 666.
Profetiile noastre si ale satanistilor spun ca asta va fi anul dizastrelor.Crestinii vor fi urati pentru ca ei cred in Cuvantul Domnului.Tu si sarcasmul tau carati-va pentru ca mie nu imi plac sarcasticii.Pa.

| robroy a răspuns (pentru anonim_4396):

Gaia nu fi asa dur, prima data intreaba cati ani are, apoi treci la atac.

| Dandanache a răspuns (pentru Kalla):

Cine toti? Inclusiv crestinii? Profetiile "noastre"? Ale cui? Cine e "noi"? Chaos, baby...

| Scarbo a răspuns (pentru Kalla):

Prietena ta schizo-satanista ti-a spus asta?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Kalla):

"Am trecut in anul varsatorului adica 666. "... ultima data cand am verificat, eu eram in 2013. Daca tu esti in anul 666, e problema ta.

Nici nu te salut... Pa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru robroy):

Nu conteaza varsta. Poti avea 10 ani si sa zici lucruri inteligente la fel cum poti sa ai 60 si sa zici tampenii.

| Kalla explică (pentru Dandanache):

Noi crestinii.

| Dandanache a răspuns (pentru Kalla):

Nu am vazut nicio profetie din partea intregii comunitati crestine. Patriarhia nu a dat nici un comunicat si preotul la liturghie la nu a anuntat nimic. O fi poate profetia vreunei calugarite sau a vreunui pastor, dar asta nu inseamna ca ne reprezinta.

| robroy a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu zic nu, dar nu cred ca un copilas de 10 ani destept care citeste romane la care eu doar titlul il stiu sa stea pe TPU.

| Zenicide a răspuns (pentru Kalla):

"Profetiile noastre si ale satanistilor spun ca asta va fi anul dizastrelor."
- In fiecare an sunt dezastre, dar de majoritatea nici nu ai auzit pentru ca nu te afecteaza direct.

"Tu si sarcasmul tau carati-va pentru ca mie nu imi plac sarcasticii."
- Ai si uitat ca nu esti singurul om de pe pamant, nu-i asa?happy Pai uite, mie imi place sarcasmul.

| Dreamer a răspuns:

Eu nu urasc pe nimeni, dar consider ca daca ceea ce sti si crezi este ilogic este mai bine sa pastrezi doar pentru tine...asta nu inseamna ca o sa-ti ofensez convingerile exprimate in sperante fantastice. Cate aud si de la o tabara si de la cealalta...as putea sa scriu o carte.

| usuk a răspuns:

Ceea ce spui tu acolo e o prostie fara precedent
1-cunosti tu pe acei "toti" care urasc crestinii?
2-de ce? generalizezi la o scala atat de larga?
3-de ce? te crezi atat de importanta?
[ok, probabil se explica, esti un copil si cauti atentie{ce stupid}]
4-de ce? esti atat de ridicola incat sa spui ca "toti" urasc crestinii, asta implica in mod direct ca si crestinii se urasc pe ei insisi[nu ca ar fi fals] ceea ce e inacceptabil de cretin

| Dumniezău a răspuns (pentru usuk):

Ai descris-o perfect ma. Eu ti-as da funda. laughing

| Kalla explică (pentru Dumniezău):

Eu ti-as da o palma da tare sa te doara o luna.

| Dumniezău a răspuns (pentru Kalla):

Te supara adevarul?

| usuk a răspuns (pentru Dumniezău):

Mersi fain dumniezau, imi esti un prieten bun[daca, stii cum zic{aluzie-ateism}]

| Dumniezău a răspuns (pentru usuk):

Eu-s prieten cu toata lumea, mai putin cu kalla si cu toti crestiniilaughing

| RAY a răspuns:

Faci o afirmatie poti dovedi asta?

crestini se urasc intre ei nu trebuie sa le urasca nimeni

| Mădă0611 a răspuns:

De mere.

| oprescudorin11 a răspuns:

Simplu! Crestinismul ne cere cele mai restrictive reguli.Decalogul.Nu ca e greu sa-l respectam secunda de secunda in viata noastra mai mult sau mai putin lunga?

| suffarstar a răspuns:

Nu toti urasc crestinii. Si cei care urasc, o urasc pentru ca nu o inteleg sau pentru ca crestinii sunt divizati in foarte multe ramuri,fiecare cu invatatura sa,uitand insa de unde a pornit crestinismul: de la fiul unui tamplar. Probabil ca si crestinii gresesc
pentru ca sunt convins ca foarte multi nu inteleg ceea ce cred,cred ce le spune unu si altul si cand se intalnesc cu altii de o alta secta se strang de gat unul pe altul. Asa sunt toti oamenii, fiecare ne-am dori ca cei din jur sa gandeasca ca noi. Nu toti oamenii sunt la fel. Unii crestini sunt oameni cu de treaba, la fel cum exista si atei care respecta punctul de vedere al celuilalt. Am intalnit destui atei care faceau glume mai nesarate, ca sa le zic asa, dar si crestini mai obranizici. Oricum, un crestin ar trebui sa stie ca nu numele este acela care il face crestin ci ceea ce spune si ce face.

| anonimg a răspuns (pentru suffarstar):

Am zambit tare cand am citit asta: "cand se intalnesc cu altii de o alta secta se strang de gat unul pe altul." happy Pe buna dreptate ca asa se intampla.

| Moisie a răspuns:

Pentru ca religia crestina este umbrela sub care s-au comis multe milioane de CRIME si singura ei contributie legata de omenire este perfectionarea SARLATANIEI si a celor mai bestiale mijloace de tortura!
Ti se pare ca asta ar fi suficient?
In concluzie, biserica crestina a comis de miloane de ori mai multe bicisnicii decat Dracu!

| Cris988 a răspuns (pentru Moisie):

Cum ai ajuns la o asa concluzie ca Biserica Crstina a comis milioane de crime? Daca vrei sa stii multi crestini au fost persecutati si omorati pentru credinta lor. Nu ai auzit de martiri de sfintii mucenici? Crime se comit in toate paturile sociale si in toate credintele. (religiile) Din contra, Iisus Hristos si apostolii(crestinismul in general) au invatat oamenii sa se iubeasca intre ei, sa fie empatici. Mijloacele de tortura le-au folosit paganii impotriva crestinilor.

| Moisie a răspuns (pentru Cris988):

Esti total dezinformat, ceea ce este normal pentru un pocait!
Acei "crestini" care au fost omorati in timpul lui Nero pentru credinta lor, au avut religia MOZAICA si nu pe cea crestine pe care a inventat-o in varianta curenta imparatul Constantin cel Mare.
deci retine ca acei asa numiti crestini, erau SECTANTI ai religiei mozaice, tot asa cum si tu esti sectant al religiei crestine!
Religia Crestina varianta actuala si nu secta mozaica, s-a impus prin crime si amenintari cu moartea, prin teroare si milioane de bicisnicii.
Daca nu crezi coiteste istoria adevarata a crestinismului!

| Cris988 a răspuns (pentru Moisie):

Imparatul Constantin cel mare doar a dat libertate crestinismului, nu a inventat el religia. Erau numiti crestini, dupa numele lui Hristos. In religia mozaica, cei care nu erau de acord cu normele impuse erau acuzati de blasfemie si ucisi, ca cele care curveau,(omorate cu pietre). Si Sfantul Stefan a fost ucis pri lapidare. Da, s-au nascut in religia mozaica, dar au invatat alta "lege" prin Iisus Hristos, fara sa fie amanate toate legile lui MOise.(Decalogul). Crestinismul te invata sa ierti,(Tatal nostru- "Si ne iarta noua greselile noastre, precum si noi iertam gresitilor nostri") a fost introdusa spovedania. In toate religiile se fac si s-au facut crime si sarlatanii, dar as vrea sa-mi dai niste exemple concrete in care crestinii s-au impus prin crime, amenintari cu moartea. Poate sunt DEZINFORMATA.CUM AI SPUS. Dar nu sunt POCAITA, sunt ORTODOXA

| Moisie a răspuns (pentru Cris988):

Total gresit!
Imparatul Constantin a dat libertate doar "sectei crestine" apartinatoare de religia mozaica. La Conciliul de la Niceea aceasta secta mozaica a fost transformata in religia crestina.
2 Sfantul Stefan a fost ucid de catre aceia care lau ucis si pe rabinul Isus, si chiar falsul Apostol Pavel a participat la uciderea Sfantului Stefan!
3 Isus din Nazareth era un abin al religiei mozaice care a venit sa INTAREASCA Legea lui Dumnezeu (adica Legea Torei) si nu sa o desfinteze.
De desfintat a desfintat-o Diavolul care se lasa slavit in biserici ca Dumnezeu vezi 2 Tesaloniceni 2:4 "potrivnicul, care se înalţă mai presus de tot ce se
numeşte "Dumnezeu", sau de ce este vrednic de închinare. Aşa că se va aşeza în Templul lui Dumnezeu, dându-se drept Dumnezeu."
4 Spovedania nu are nicio legatura cu Isus ci doar cu imparatul roman Constantin care a dat religiei si o forma politica astfel ca oamenii sa se autodenunte si astfel el sa poata conduce mai bine Imperiul.
5 Religia crestina dupa ce a devenit Religia de stat a imperiului roman in 381 e.n. subTheodosius cand SECTA mozaica a "crestinilor" au fost obligati prin amenintarea cu moartea sa se converteasca la noua forma de crestinism politic inventata la Niceea!

| Kalla explică:

Nu stii nimic.Nu ma refeream la ani ci la altceva.

Spunand "pa" m-ai salutat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Kalla):

"ci la altceva"... ia uimeste-ma, la ce te-ai referit?

"Spunand "pa" m-ai salutat"... chiar trebuie sa scriu " ironie, sarcasm si alte alea " de fiecare data la sfarsit de comentariu?

| andreiush25 a răspuns (pentru Kalla):

Dar te rog explica-ne si noua sa intelegem.

| fllu07 a răspuns:

Ioan 15:18, 19
18 Dacă lumea vă urăşte, ştiţi că pe mine m-a urât înainte să vă urască pe voi. 19 Dacă aţi face parte din lume, lumea ar iubi ce este al ei, dar, fiindcă nu faceţi parte din lume, ci eu v-am ales din lume, de aceea lumea vă urăşte.

acest verset se refera strict la crestinii adevarati. nu la intreaga masa de asazisi crestini.ca pe ei nu-i uraste nimeni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu-i urasc. Eu reprezentand un element dintr-o multime. Deci teoria ta cum ca toti ar ura crestinii cade automat happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu toti uram crestini. Eu urasc in special pseudo-crestini. Crestinismul e o religie tampita in care chiar nu pot crede. Pa, pa.

| Mikhtarian a răspuns:

Nu amice, nu toti urasc crestinii.
Toti oamenii se urasc intre ei, culoare, traditii.
Asta e o intrebare sa generezi multa prostie aici.

| Dumniezău a răspuns:

Da de unde stii tu ca "toti" ii urasc? Mie imi sunt chiar simpatici ca cred in zei inexistenti.

| BlueViP a răspuns:

Nu toti urasc crestinii. Nu urasc, dar ma dezgusta preotii care se dau crestini si se scalda in argint si aur. Nu am nimic impotriva celor mici, dar de ce sa contrum sute de biserici cand nu avem spitale? La mine in oras e un singur spital si vreo 5 biserici doar care le stiu eu! E normal asa ceva?

| robroy a răspuns:

Nu neaparat crestinii cat religia in general