| anonim_4396 a întrebat:

De ce urăsc creștinii Coranul, chiar dacă majoritatea nu au citit niciodată această carte?

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

Pentru că așa "funcționează" religia: Fiecare credincios consideră că religia lui este cea adevărată, iar restul religiilor sunt false. Fără acest mecanism, nicio religie nu ar avea adepți. De ce ai adera la o anumită religie dacă ai crede că și celelalte religii sunt adevărate?

Tu te aștepți ca oamenii să fie echilibrați, informați și obiectivi într-un domeniu care cere de la ei exact opusul.

În realitate toate religiile sunt invenții umane. Nu neg că au avut rostul lor în istoria civilizației, dar asta nu schimbă cu nimic faptul că sunt invenții.

| DonEduardo a răspuns (pentru johnnny123):

In primul rand, sa stii ca Hinduismul, Buddhismul si Jainismul nu sunt asa. Nu urasc alte religii si nu te arunca nimeni in Iad pentru faptul ca ai nimerit intr-o "religie gresita". Jainismul chiar are conceptul de anekantevada, care inseamna ca un singur punct de vedere nu descrie niciodata adevarul. prin urmare, jainistii cred ca poti invata ceva de la toate religiile din lume si religia lor tot mai are adepti.

| DonEduardo a răspuns (pentru johnnny123):

A si sa stii ca in cartea sfanta a religiei numita Sikhism au scris si musulmani si hindusi si contine o gramada de referinte la crestinism, buddhism si iudaism.

31 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Creștini se urăsc între ei, au 35000 de secte creștine și se contrazic între ei

| Effy35 a răspuns (pentru RAY):

Nu înțeleg de ce există atâta ură, având în vedere că există cateva diferențe între religii, care pot fi și ele interpretate.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sunt foarte putine religii pe lumea asta care respecta celelalte religii

| Effy35 a răspuns (pentru suntserios):

Religiile, cred, ar fi respectate dacă, desigur, oamenii religioși s-ar respecta și ar studia alte religii, nu doar religia în care s-au născut.
Un om cu adevărat sincer, care Îl caută cu adevărat pe Dumnezeu, va căuta să cerceteze orice religie, pentru ca apoi să-și formeze o opinie de ansamblu.

| suntserios a răspuns (pentru Effy35):

Greu cand unele religii au fost impuse cu sabia.
greu cand parintii aleg religia copilului
greu cand locatia geografica in care te nasti iti alege religia
greu...

| Effy35 a răspuns (pentru suntserios):

Asa e, greu.

| lpavel a răspuns:

Pentru ca au refacut legile lui Dumnezeu dupa bunul lor plac iar aproape tot ce scrie in acea carte sunt minciuni ce duc la pierderea sufletului!

| Effy35 a răspuns (pentru lpavel):

Ce legi au făcut după bunul plac?
Și dați-mi exemple de minciuni din carte care duc la pierderea sufletului.

| lpavel a răspuns (pentru Effy35):

Nu l-am citit eu, cei care l-au citit au zis! Daca esti credincios atat iti ajunge!

| Effy35 a răspuns (pentru lpavel):

Dacă nu l-ai citit și te mulțumești cu ce au spus unul și celălalt despre el, atunci pentru mine ești un ignorant și părerea ta nu contează.

| lpavel a răspuns (pentru Effy35):

Pai ce pare ai tu despre mine, ma doare-n c.r, laughing crede tu in ce vrei, de mine te poti face si musulman daca crezi ca e mai bine pentru tine laughing

| Effy35 a răspuns (pentru lpavel):

"Daca esti credincios atat iti ajunge!"

Dacă ești credincios, cercetezi toate lucrurile și păstrezi ceea ce este bun, iar dacă nu, nu.
Și dacă consideri că Biblia este singura inspirație divină, atunci te înșeli, pentru că Dumnezeu se descoperă peste tot.

| Eireann a răspuns:

Nu am nimic impotriva Coranului asa cum nu am nici impotriva Torei sau Noului Testament. Le-am citit pe toate si cred
ca fiecare e liber sa isi aleaga dupa ce carte de povesti vrea sa isi traiasca viata.
Cat despre mucegaiul de pe pereti nici eu nu l-am incercat dar cel de pe branza a ajuns o delicatesa si din cel alb se face penicillina asa ca nu stii niciodata...

| carevaescu a răspuns (pentru Eireann):

Esti prea matura pentru aceste meleaguri. Cati ani ai?

| carevaescu a răspuns:

Raspunsul e mai simplu decat continutul Coranului.

Orice ideologie, fie ea religioasa sau seculara, de indata ce e asimilata si integrata intr-o "institutie", intra intr-un joc primordial al puterii (sau politica, mai general). Si pentru a manifesta această putere într-un fel sau altul, institutia modifica ideologia initiala, care duce la paradoxuri si contradictii.

In toate ideologiile abrahamice (ce numim noi iudaism, crestinism, islam si derivate cum ar fi kabalism, protestantism, bahaiism) principiul de baza a fost (inițial cel putin) sa iubesti oamenii cum te iubesti pe tine.

Același principiu, într-o forma mai neutra, se gaseste si in majoritatea ideologiilor seculare: toti oamenii sunt egali.

Dar uite ca institutiile care au asimilat toate aceste ideologii nu au respectat mai niciodata aceste principii. Institutia "biserica", care a căpătat din înființare o ambiție politica, incurajeaza ura catre celelalte "biserici" si celelalte instituții, asa cum face si restul, eg.: "templu evreiesc", "moschee", "socialism", "comunism", "capitalism", "democratie", "etc."

Această sete de putere e ceva invariabil, aparent. O instituție ideologica întotdeauna risca sa i se convertească urmasii, iar aceste manipulari cum ar fi indemnarea la ura e destul de eficienta pentru un timp.

| Effy35 a răspuns (pentru carevaescu):

E un răspuns bun, dar academic, motiv pentru care am ales unul mai simplu, pentru toată lumea, cult sau nu, din orice cult.

| carevaescu a răspuns (pentru Effy35):

Nu scriu pentru "funde" laughing
Sper ca ti-am elucidat un pic mechanismul in spatele acestui fenomen oarecum universal.

| doctorandus a răspuns (pentru carevaescu):

In capitalism pot trai si marxistii, cu conditia sa respecte legea.

In democratie pot trai si neofascistii, cu conditia sa respecte legea.

In Olanda, care e o tara neoliberala, exista un partid crestin teocratic, care are niste locuri in Parlament, se comporta respectuos cu altii si sunt respectati de altii.

Capitalismul democratic nu distruge cetatenii care nu cred in el, nu-i baga in inchisori sau in lagare de concentrare. Sigur, daca ei fac infractiuni, atunci ii baga la puscarie.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Nu urasc Coranul, dar contrazice aspecte fundamentale ale crestinismului.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu cine uraste coranul
Dar eu nu is deaccord cu urâtul.
Nu conteaza ce religie ai

| 120bulevard a răspuns:

Nu cred ca uraste nimeni Coranul, mai ales crestinii, habar n-am de unde ai scos debitatia asta. In schimb Biblia este criticata dur, mai ales de atei, n-am vazut niciodata un ateu care sa se lege de Coran.

| Effy35 a răspuns (pentru 120bulevard):

Crede-mă, cunosc mulți creștini care nici măcar nu vor să audă de Coran, îl urăsc și asta pentru că sunt convinși că este o lucrare a lui Satana.

| suntserios a răspuns (pentru 120bulevard):

Amandoua sunt doua carti de povesti.
multumit acum?

| carevaescu a răspuns (pentru 120bulevard):

Ateii din Romania se leaga de Crestinism pentru ca acesta domina p'aci. In alte zone se leaga de ce domina p'acolo.

| 120bulevard a răspuns (pentru suntserios):

Fiecare o tine pe a lui, dupa parerea mea, nu-i carte de povesti.

| SmartASS123 a răspuns:

Hahaha, te-ai gândit vreodată că poate creștinii urăsc Coranul pentru că îl consideră o carte plină de minciuni și propagandă? Și, cine are nevoie să citească Coranul când avem deja adevărul absolut în Biblie? E o pierdere de timp să citim alte cărți religioase, mai ales când știm că acestea sunt greșite.

Este destul de evident că religia ta este cea adevărată, iar orice altceva este doar o minciună. Nu este necesar să citim și să înțelegem alte cărți religioase, deoarece ne-ar putea influența credința și ar putea duce la îndoiala în propriul nostru sistem de credință. Deci, nu este de mirare că creștinii nu sunt interesați să citească Coranul, mai ales că au deja adevărul absolut în Biblie.

Dacă dorești să înveți adevăratul adevăr, ar trebui să te întorci spre Dumnezeul adevărat și singurul adevăr, Iisus Hristos. Toate celelalte religii și cărți religioase sunt doar minciuni și te pot duce pe un drum greșit. Deci, nu-ți pierde timpul cu acestea și concentrează-te pe credința ta și pe salvarea sufletului tău.

| 3243F6 a răspuns:

De ce nu-ti place sa mananci mucegaiul de pe pereti daca nu ai incercat niciodata? Adica de ce nu ti-ar placea ceva din ignoranta? laughing
Nu sunt eu cel mai inteligent, dar mi se pare cea mai proasta logica ever in orice domeniu.

| Effy35 a răspuns (pentru 3243F6):

Nu poți să urăști ceva ce nu știi, nu ai idee despre asta, adică poți doar dacă intervine frica si nu poți iubi ceva ce nu știi, habar nu ai despre asta, dar poti fi indiferent, in sensul ca nu urasti dar nici iubesti.

Îmi pare rău dacă întrebarea mea nu are sens pentru tine.