| EmaS a întrebat:

Totul este predestinat sau exista liberul arbitru?

Răspuns Câştigător
| Esperança a răspuns:

Eu zic că există liberul arbitru,aici pe pământ. Dumnezeu niciodată nu a obligat omul să facă un anumit lucru,tocmai de aceea nu ne-a creat precum nişte roboţi, ci ne-a dat înţelepciune şi minte, acum depinde şi cum o folosim.
Dumnezeu ne pune în faţă binele şi răul, însă alegerea noi o facem!
Este adevărat că El are un plan cu fiecare, dar planul acesta este tot spre binele nostru, pentru a putea fi mântuiţi şi a duce o viaţă binecuvântată!

77 răspunsuri:
| Cocîrlăndosu a răspuns:

Dumnezeu nu predestinează! Insă cu unii oameni Dumnezeu cred că are nişte scopuri. Adică, acei oameni aleşi sunt folosiţi de Dumnezeu pentru a schimba lumea în bine. Restul oamenilor işi trăiesc viaţa conform deciziilor proprii (liberul arbitru) iar la sfârşitul vieţii, în faţa Domnului vor răspunde pentru ce au ales să facă.

| Hombre a răspuns (pentru Cocîrlăndosu):

Mistoaca logica ai, God nu predestineaza dar are scop cu unii, ceilalti sunt liberi sa faca cum vrea dar la sfarsitul vietii le-o da in freza. Felicitari, masa si dansul in iad.

| SSWK a răspuns:

Exista intotdeauna liberul arbitru. Anumite lucruri pot parea a fi predestinate, dar nimic nu este fix, totul este relativ.

| MLorand78 a răspuns:

Totul este predestinat, tot ce se intampla si se va intampla este predestinat (scrie in biblie) si mai exista si cartea(in ceruri) cu numele celor care vor intra in rai si cu cei care nu o vor face

| EmaS explică (pentru MLorand78):

Asta nu inseamna ca unii sunt predestinati pentru rai iar altii pentru iad.Ci ca Dumnezeu stia inca mai dinainte pe cei care vor fi credinciosi si mantuiti.

| MLorand78 a răspuns (pentru EmaS):

E corect si cum zici tu dar Dumnezeu stie din-nainte ce vom alege noi. Asta e parerea mea, cel putin asta am inteles din ce am citit.

| marinelpop a răspuns:

*** w09 1/4 pag. 26 Există destin? ***
Unii cred că ceasul morţii le este fixat de soartă. Alţii consideră că Dumnezeu însuşi l-a stabilit. Se crede că evenimentele importante din viaţă sunt şi ele prestabilite. Dumneavoastră ce părere aveţi?
Cum aţi răspunde la următoarele întrebări: Dacă oricum nu putem face nimic pentru a ne schimba cursul vieţii, dacă acesta e deja stabilit de Dumnezeu sau de soartă, ce rost mai are să ne rugăm? Sau de ce să ne mai luăm măsuri de protecţie? De ce să nu conducem sub influenţa alcoolului sau de ce să purtăm centura de siguranţă?
Biblia nu încurajează nici pe departe un asemenea comportament care ne pune în pericol viaţa. Ea nu susţine credinţa în soartă. De exemplu, israeliţilor li s-a spus să-şi ia măsuri de precauţie în multe situaţii. Întrucât casele lor aveau acoperişul plat li s-a poruncit să construiască în jurul lui un parapet de protecţie. De ce ar mai fi dat Dumnezeu această poruncă dacă unei persoane i-ar fi fost scris să moară căzând de pe acoperiş? (Deuteronomul 22:8)
Dar cum stau lucrurile în cazul celor ce îşi pierd viaţa în dezastre naturale sau în alte împrejurări tragice pe care nu le puteau prevedea? Departe de a susţine că aşa le-a fost sortit, scriitorul biblic Solomon ne spune că ‘timpul şi evenimentele neprevăzute ne ajung pe toţi’ (Eclesiastul 9:11). Oricât de stranii ar fi împrejurările în care au loc, evenimentele tragice nu sunt hotărâte de destin.
Unii consideră totuşi că această idee nu este în armonie cu ce a spus Solomon mai înainte: „Pentru orice lucru este un timp fixat, da, un timp pentru orice lucru de sub ceruri: un timp pentru a te naşte şi un timp pentru a muri" (Eclesiastul 3:1, 2). Avea Solomon o concepţie fatalistă despre viaţă? Să analizăm mai îndeaproape cuvintele sale.
El nu a spus că naşterea şi moartea ne sunt hotărâte dinainte. Ideea pe care a dorit să o transmită este că nesfârşita lor succesiune este cursul obişnuit al evenimentelor pentru omul imperfect, aşa cum se întâmplă de altfel cu numeroase lucruri din cotidian. Există în viaţă suişuri şi coborâşuri, „este. . . un timp pentru a plânge şi un timp pentru a râde", a mai spus Solomon. Aceste realităţi cotidiene, precum şi nenorocirile care lovesc fără veste fac parte din viaţă, iar asta e valabil pentru ‘orice lucru de sub ceruri’ (Eclesiastul 3:1–8; 9:11, 12). Prin urmare, Solomon ne îndeamnă să nu ne lăsăm atât de absorbiţi de activităţile de zi cu zi, încât să uităm de Dumnezeu (Eclesiastul 12:1, 13).
Deşi are autoritate asupra vieţii şi morţii, Creatorul nu ne stabileşte destinul. Biblia spune că Dumnezeu ne arată tuturor calea spre viaţă veşnică, dar nu ne obligă să mergem pe ea. Cuvântul său spune: „Oricine vrea, să ia apa vieţii fără plată" (Revelaţia 22:17).
Trebuie deci să vrem ‘să luăm apa vieţii’. Viitorul nu ne este stabilit dinainte. Felul în care gândim şi alegerile pe care le facem ne influenţează decisiv cursul vieţii.

| mihaelaaaaaaaea a răspuns:

Liber arbitruu.

| xxxSecretDiscretxxx a răspuns:

Buna intrebare, la asta ma gandeam si eurolling on the floor

| simanapeace a răspuns:

Eu cred ca o parte din oameni sunt alesi, iar restul au liber arbitru

| Madalidia a răspuns:

Inca din gradina Eden, Dumnezeu l-a lasat pe om sa aleaga. Faptul ca Dumnezeu stie alegerile pe care le facem noi, nu inseamna ca ne predestineaza, El doar cunoaste ce vom alege sa facem. In biblie scrie:,, iti pun inainte viata si moartea, binele si raul. Alege viata ca sa traiesti''