| EmaS a întrebat:

Totul este predestinat sau exista liberul arbitru?

Răspuns Câştigător
| Esperança a răspuns:

Eu zic că există liberul arbitru,aici pe pământ. Dumnezeu niciodată nu a obligat omul să facă un anumit lucru,tocmai de aceea nu ne-a creat precum nişte roboţi, ci ne-a dat înţelepciune şi minte, acum depinde şi cum o folosim.
Dumnezeu ne pune în faţă binele şi răul, însă alegerea noi o facem!
Este adevărat că El are un plan cu fiecare, dar planul acesta este tot spre binele nostru, pentru a putea fi mântuiţi şi a duce o viaţă binecuvântată!

77 răspunsuri:
| xxxSecretDiscretxxx a răspuns:

Buna intrebare, la asta ma gandeam si eurolling on the floor

| danay72 a răspuns:

Am fost creati cu liber arbitru.Deuteronom30:19

| PaulBeatbox a răspuns:

Totul este predestinat happy

| Alphawolf a răspuns:

Presupunand ca Dumnezeul biblic a creat existenta, conform caracteristicilor lui, logica ne spune ca totul trebuie sa fie predestinat.

Răspuns utilizator avertizat
| Cocîrlăndosu a răspuns:

Dumnezeu nu predestinează! Insă cu unii oameni Dumnezeu cred că are nişte scopuri. Adică, acei oameni aleşi sunt folosiţi de Dumnezeu pentru a schimba lumea în bine. Restul oamenilor işi trăiesc viaţa conform deciziilor proprii (liberul arbitru) iar la sfârşitul vieţii, în faţa Domnului vor răspunde pentru ce au ales să facă.

| EmaS explică (pentru andreidu):

Dar tu esti liber sa alegi ce sa faci cu viata ta.

| SSWK a răspuns:

Exista intotdeauna liberul arbitru. Anumite lucruri pot parea a fi predestinate, dar nimic nu este fix, totul este relativ.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS explică (pentru andreidu):

Societatea nu este formata din niste robotei, ci din oameni care au capacitate decizionala pe care o iau intr-un mod care implica atat ratiunea cat si sentimentele. Daca Dumnezeu cunoaste tot ceea ce vei face tu, modul in care iti vei trai viata, asta nu inseamna ca El se implica in alegerile tale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ambele variante merg. depinde de oarta fiecaruia.

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Soarta cum spui tu de multe ori ne-o facem noi. Multe din ceea ce primim noi, sunt consecintele alegerilor noastre.

| Alphawolf a răspuns (pentru EmaS):

Nu ai inteles Ema. In cazul creatiei(referitor la creatorul biblic) tu nu alegi, ai doar iluzia liberului albitru. Existenta lui Dumnezeu presupune atotcunoastere si inainte de creatie, iar prin creatie practic a predestinat. Nu putea sa creeze fara sa predestineze, ca practic isi anula o caracteristica de-a sa, omniscienta.

| M25M a răspuns:

Conform zeului biblic care are anumite atributii totul este predestinat fiindca el stie ce va fi pana la sfarsitul timpului. Chiar daca exista liberul arbitru toate actiunile noastre viitoare sunt deja stiute de El.

| Lizzu a răspuns:

Unii cred ca da, tu poti alege si decide ce sa faci cu viata ta si sa iei pe ce cale doresti.
Atunci ma intreb cum daca ar exista predestinare, atunci am mai fi liberi sa alegem ce dorim noi? Dar cand ne razgandim?

Nu am putea alege ceva daca toate drumurile ne-ar fi ghidate de un plan.
Nu ma pot pronunta ferm in cazul acesta, pentru ca am momente cand simt ca este predestinat, si altele cand ceva imi spune ca totul tine de noi si doar de noi.

E confuz.
Nu stiu daca exista vreun raspuns la intrebarea ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Tu stii ceva dar nu suficient: draga mea...destinul este cel pe care il poti schimba cum doresti/il poti influenta..soarta/karma in schimb este suma tuturor consecintelor in cazul deciziilor "gresite"

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Uite iti propun sa faci un test. Daca locuiesti inca la parinti fii atent intr-o zi la toate actiunile tale.La tot ce iti spun parintii si ca in fiecare circumstanta vin doua ganduri:sa asculti ceea ce iti spun ei sau sa faci ceea ce doresti tu.Noi alegem in fiecare moment in fiecare circumstanta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde ce intelegi tu prin "predestinat",sau mai bine zis prin "destin". Daca intelegi felul in care urmeaza sa se produca anumite fenomene fizice a caror desfasurare este incadrata in anumite legi, totul este predestinat. Daca intervin insa si cauze aleatorii, nu mai poate fii vorba de predestinare. Daca te referi la "soarta" omului, cred ca nu putem vorbii de predestinare ci de conjunctura socio-fizica si de liberul arbitru care, la randul lui este incorsetat de societatea in care traim.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Ce zic eu, ce spui tu. destinul eare multe posibilitati viitoare depinde ce algi si cursul vietii se schimba dar nu cum mult, nu sa te afecteze. soarta reprezinta-momentul in care trebuie sa faci ceva important dar tu cu liberul albitru alegi sa nu-l faci. acel ceva va reaparea in viata ta in cele din urma.

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Sunt unii care cred ca sunt predestinati sa aiba parte de viata vesnica iar altii de condamnare vesnica. Eu spun ca fiecare avem oportunitatea de a alege locul in care ne vom petrece vesnicia. Tu, ce crezi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

EVIDENT! E FOARTE CLARA TREABA! TU DECIZII CE ALEGI! nu lasa pe altii sa-ti spuna in ce directie sa mergi. fii tu.

Răspuns utilizator avertizat
| Alphawolf a răspuns (pentru Lizzu):

"Atunci ma intreb cum daca ar exista predestinare, atunci am mai fi liberi sa alegem ce dorim noi? Dar cand ne razgandim?"

Omniscienta si omnipotenta lui Dumnezeu iti poate crea iluzia unui liber albitru cu optiuni si posibilitati infinite - aici intra totul, inclusiv acea nedumerire a ta.

| RAY a răspuns:

Conform religiei totul este predestinat, iahve stie totul daca nu stie un singurul lucru se anuleaza rolu lui de a sti totul
viata fiecaruia a fost construita inainte de nastere, desi iahve a stiut ca voi vi ateu din moment ce stie totul, nu doar ca stie dar el a facut asta inainte de nastere intreun cuvant suntem niste marionete in jocul lui iahve

| Alphawolf a răspuns (pentru anonim_4396):

"EVIDENT! E FOARTE CLARA TREABA! TU DECIZII CE ALEGI!"

Atunci, daca esti sincer cu tine, trebuie sa accepti ca Dumnezeu nu este omniscient. Biblia minte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Alphawolf):

Decizile tale daca sunt gresite se vor rasfrange asupra ta. esti prea mic sa intru in detalii pe care oricum nu le ai intelege.

| Alphawolf a răspuns (pentru anonim_4396):

Sau trebuie sa accepti... cea mai buna varianta, cea mai potrivita - ca Dumnezeu nu exista.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Alphawolf):

A? incerci sa bulversezi sau sa-ti spui punctul de vedere?

| Alphawolf a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu, dupa judecata ta, nu te vad deloc mare, esti mai mic decat crezi...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Alphawolf):

Cu dedicatie
https://www.youtube.com/watch?v=Z4UU4NUZVRE
zi buna. ewsti pe langa subiect.