| raMLesS a întrebat:

Exista liberul arbitru?

Răspuns Câştigător
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

"liberul arbitru" este un termen din filozofia orientala, prost inteles si prost utilizat de sfertodoctii occidentali

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

In sf o intrebare mai buna, da si nu, nu ai liberul arbitru in a alege ce sa isi place, dar ai libertatea de te opune a ceea ce isi place, de exemplu ai pofta de dulce involuntar dar te poti opune, asta duce la frustrare sau schimbi asta cu altceva

| raMLesS explică (pentru RAY):

Steregoi a zis "Direct in sensul ca el vine cu o idee care omului i se pare ca a fost generata de creierul sau. Un gand de a face ceva care aparent e bun sau inofensiv. Indirect cand ideea vine de la alti oameni care au suferit atacuri directe. Eva a suferit un atac direct. Ea nu a murit in acel moment insa din acel moment a inceput sa moara sau a fost considerata ca si moarta de Dumnezeu pentru care o mie de ani e ca o zi."
Deci avem liberul arbitru sau nu? Asta e ceva gen "Ai voie sa circuli legal cu 80km/h pe autostrada, dar daca te vede politia te aresteaza"

| SG1995 a răspuns:

Nup, toate decizile pe care le iei sunt suma experiențelor anterioare. Adică vorbim de determinism.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Un om care se naste cu cancer, nu prea mai are multe de ales.

Dar pentru noi, oamenii sanatosi, exista. Tu poti sa faci ce vrei, atat cat iti permite conditia umana, desigur.

| Mircea08 a răspuns:

Fiecare hotaraste pentru el daca are sau nu liberul albitru.

| 6684464 a răspuns:

Pai nu stiu. Tu ai postat intrebarea asta la indemnul cuiva?

| BogdantheDreamer a răspuns:

La nivel spiritual exista.

| RAY a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Acum 5 ore | BogdantheDreamer a răspuns (pentru dany1988):
Sa stii ca cea mai mare victorie a Diavolului asupra oamenilor, a fost atunci cand a reusit sa faca diversi oameni sa creada ca el nu exista.

in cartea lui iov aflam ca fara voia lui dumnezeu asta nu face nimic

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru RAY):

Este adevarat.