| anonim_4396 a întrebat:

TPU, Dar lângă noi este cineva? Îngeri, Iisus/Dumnezeu sau suntem singuri?
Mie mi se intampla mai mereu lucruri rele. gen cu fetele n-am succes, mulți îmi vorbesc cam urat, și multe altele... si faza e ca nu sunt urat. ma gândesc ca S-o fi depărtat Dumnezeu de mine. fiindcă nu mi se intampla cam niciodata lucruri frumoase, n-am noroc. Faza e ca eu nu cred 100% in el, sunt cam încrezut. cum fac sa ma aproprii de el?
Deoarece când mi se intampla astea spun "Da ce ma nu exista niciun Dumnezeu, cu ce m-a ajutat el pe mine?"

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

TPU, Dar lângă noi este cineva? Îngeri, Iisus/Dumnezeu sau suntem singuri?
da, mai sunt inca 7, 5 miliarde de persoane ca noi,desi sunt,acum cu personaje imaginare, nu sunt, dar a vorbi cu tine insati sau in fata unei oglinzi este un lucru bun, o forma de metidatie interioara, nu vorbesc de schizofrenie

Mie mi se intampla mai mereu lucruri rele. gen cu fetele n-am succes, mulți îmi vorbesc cam urat, și multe altele... si faza e ca nu sunt urat. ma gândesc ca S-o fi depărtat Dumnezeu de mine. fiindcă nu mi se intampla cam niciodata lucruri frumoase, n-am noroc. Faza e ca eu nu cred 100% in el, sunt cam încrezut. cum fac sa ma aproprii de el?

nu are legatura dumnezeu cu agatatul fetelor chiar nu are,atractia consta in multe lucruri,stim ca conteaza fata simetrica,inaltimea,bratele groase,fara burtica, vocea groasa,un anumit miros, desigur ca conteaza si personalitatea,inteligenta si mai multe,fetele au un ciclu care conteaza,la menstruatie =prefera fetele feminime, la ovulatie=fetele masculine, desi e complicat

Deoarece când mi se intampla astea spun "Da ce ma nu exista niciun Dumnezeu, cu ce m-a ajutat el pe mine?"

nu crezi in dumnezeu ca sa te ajuta, crezi ca crezi, ce e asta cerseala divina

| Holiday a răspuns:

Ce naiba legatura au povestile cu spiridusi si personajele imaginare cu succesul tau la femei sau cu felul in care relationezi cu oamenii? Niciuna, cu conditia sa nu ajungi vreun credincios habotnic pentru ca atunci e normal sa fii privit cu circumspectie de majoritatea oamenilor si sa fii evitat.
Problema e altundeva, adica la tine.
Trebuie sa schimbi ceva in comportamentul tau cu femeile, cu ceilalti oameni sau sa-ti schimbi grupul de cunostinte pentru ca poate ai nimerit intr-unul nepotrivit.
Vezi ca povestea asta crestina e cam impotriva succesului la femei, cica trebuie sa-ti gasesti una si gata, apoi trebuie sa va suportati toata viata indiferent ce ar fi.laughing

| AC4S4 a răspuns:

Deseori credem că Dumnezeu e un fel de slujitor al nostru. Că ar trebui să ne rezolve problemele, la fiecare necaz ori dăm vina pe El, ori nu mai credem în El.
Un creștin trebuie sa se încreadă mereu în El, pentru că Hristos trăiește în acel creștin.
Dumnezeu nu urmărește să avem noi o viață plină de succes, cu cât mai puține necazuri. În Împărăția lui va fi așa, în rai, nu va fi durere. Dumnezeu dorește ca oamenii să fie mântuiți, ăsta e planul Său.

Biblia vorbește despre Iov, un om neprihănit. Satan îi cere lui Dumnezeu să îl pună la încercare, și așa se întâmplă. Iov a rămas fără familie și fără orice altă avere și totuși nu și-a pierdut credința.

Biblia spune că trei lucruri sunt cele mai mari: dragostea, credința și speranța. Un creștin trebuie să aibă dragoste față de toți, să aibă credință în Dumnezeu și să spere în continuare că Dumnezeu îl va ajuta.
Deci, nu-ți pierde credința, ci sporește-o în fiecare zi, speră neîncetat, roagă-te mereu (după cum zice și Biblia).

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Dar in rai vom canta nu vom face sex nu?

| Mircea08 a răspuns:

Ce crezi ca trebuie mai intai, sa facem noi ce zice Dumnezeu sau sa faca Dumnezeu ce zicem noi?
Fa ce zice Dumnezeu si dupa aceea vei primi orice ai cere. Incepe prin a schimba poza de profil si invata din Evanghelie ce zice Dumnezeu sa faci. Nici cei care nu fac ce spune Dumnezeu nu sunt singuri, ei il au pe satana langa ei doar ca ii ajuta sa distruga pe altii si chiar pe ei. Evident ca acestia vor spune ca n-au noroc
Pe TPU gasesti tot felul de sfaturi, dar conteaza doar acelea pe care tu le alegi in functie de felul tau de a fi

| Exal a răspuns:

Lucrul la care Dumnezeu se limiteaza sa le ofere oamenilor este sa-ti ofere speranta si incredere.
Cu atat mai mult sa ajute la relatiile dintre oameni...
Tu crezi ca daca ar himnotiza o fata sa-ti fie prietena desi nu vrea ar fi un lucru bun?