| ElAnaMaria a întrebat:

TPU,nu stiu ce sa mai fac.
Acum o luna am primit un fluturas pe strada de la o secta a martorilor sau ceva de genul asta. Nu mai stiu exact cum isi spuneau.

De curiozitate am fost cu tipul care mi-a dat fluturasul si m-am inscris pe o foaie. Mi-au zis ca am sa primesc 100 de lei daca sunt membru. Problema ii ca daca vreau sa devin membru trebuie sa trec prin ritualul lor si sa imi tai degetul mic ca dovada a increderi fata de Dumnezeu sau ceva in genul asta. Si eu chiar nu vreau sa faca asa ceva. Dar martorii astia mi-au spus ca intreg ritualul e din Biblie luat si daca nu il fac voi fi blestemata. Va rog sa ma ajutati. Ce sa fac?

40 răspunsuri:
| William a răspuns:

Cati ani ai?

| KodrutZ a răspuns:

Ha, ha. Sa te destepti un pic.

| doctorandus a răspuns:

In Biblie nu apare asa ceva si nu am auzit ca Martorii lui Iehova sa-si taie degete. La mine la usa au venit niste martori sa-mi propovaduiasca si aveau toate degetele.

| ElAnaMaria explică (pentru doctorandus):

Ei spuneau ca prin puterea dumnezeiasca imi va creste la loc, asa cum li s-a intamplat si lor. Da ca trebuie sa am credinta ca sa se intample asta.

| KodrutZ a răspuns (pentru ElAnaMaria):

Trebuia sa le zici sa iti dea toate hainele, banii si ce mai au pe ei. Si sa te caute dupa ce si le capata la loc prin puterea dumnezeiasca.

| Kaℓi a răspuns (pentru ElAnaMaria):

Au facut misto de tine.

| danay72 a răspuns:

In nici un caz nu sunt martori.Ai inteles gresit.

| ania a răspuns:

E o prostie, dacă e adevărat ce spui trebuie să fie ceva sectă satanică, Dumnzeu nu cere așa ceva. Dacă îți dăruiești viața lui Dumnezeu, îți ceri iertare și renunți la păcatele tale El te înfiază și îți curățește sufletul cu sângele lui Iisus Hristos și te protejează de orice blestem al oricui.

| VelaJohnny a răspuns (pentru ania):

Nu e adevarat. Aici sunt scrisi pasii, pe site-ul oficial al martorilor.

https://www.jw.org/......ui-iehova/

| MistretulPufos a răspuns (pentru ania):

Lel cred ca e vorba de martorii lui iehova

| Aasdfghj a răspuns:

Rupe legatura cu tipul acela. Nu scrie asa ceva in biblie, ce naiba. E clar ca sunt satanisti sau ceva nebuni dubiosi.

| VelaJohnny a răspuns (pentru Aasdfghj):

Nu scrie, si nici nu sunt satanisti sau nebuni. Tipul e un mincinos care-si bate joc de cei ce prefera sa creada fara sa se documenteze de la sursa.

https://www.jw.org/......ui-iehova/

| Doub a răspuns:

Taie-ţi degetu', iuuuhuu.

| Holiday a răspuns:

Sunt septic ca ar fi iehovisti, am intalnit si eu, ba chiar cunosc cat de cat pe cineva care e in secta asta. Intr-adevar, sunt dusi cu capul, dar sa taie degete nu, pentru ca ar fi interzisi in scurt timp de lege. Acum si astia, iehovistii, nu mai sunt o singura gasca, s-au certat si ei pe ciolan si poate or fi aparut unii mai tampiti ca gruparea initiala si care sa aiba astfel de idei.
Pe de alta parte, presupunand ca ai primi 100 de lei daca devii membru in orige grupare de asta, fii sigura ca va trebui sa dai inapoi de o suta de ori mai mult. Astia nu dau, doar iau, si asta in general, nu doar iehovistii, toate organizatiile religioase.

Lasand la o parte asta, oricum Biblia nu e decat o poveste, nu patesti nimic, iar "blestemele" lor sunt sperietori pentru fraieri.

| Mayhem666 a răspuns:

Sa nu o faci! Mi se pare o tampenie sa iti tai degetul si mi se pare o tampenie si chestia cu blestemul. Nu exista blesteme, sunt doar niste superstitii. Incearca sa rupi legatura cu omul ala si incearca pe viitor sa te feresti de astfel de oameni.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Te poti inscrie de maxim 10 ori.

Cu 1000 de lei iti poti cumpara un pian.

| CinevaNou a răspuns:

Bine ca nu te pun sa iti tai preputul.

| VelaJohnny a răspuns:

E troll oameni buni. In primul rand martorii nu fac prozelitism, nu merg in predicare cu scopul de a recruta noi membrii, ci atrag oamenilor atentia asupra Bibliei.
In al doilea rand, martorii nu impart fluturase. Pliante da, borusuri da, reviste da, dar fluturase nu.
Nu exista nici un ritual ca sa devii martor, daca e adevarat, toti martorii trebuie sa fie fara degetul mic, nu?
Deci? Doar un hater nesimtit.
Aici scrie singura cale de a deveni martor al lui Iehova.
https://www.jw.org/......ui-iehova/

| milan9 a răspuns (pentru VelaJohnny):

In orice grupare sau secta din lumea aceasta "predicarea" insistenta insotita de injuriile adresate altor religii se numeste "prozelitism" iar scopul principal din spatele pretextului folosit este chiar recrutarea de noi membri. Nu are rost sa fie negat acest aspect.

| danut a răspuns (pentru milan9):

CATA DREPTATE AI. uita-te la tine un asa zis ortodox cate minciuni si insulte aduci celorlalte culte pentru a nu-ti pierde enoriasii tinuti prin prostire si minciuna. Bravo, gura mincinosului ADEVAR GRAIESTE, spune o vorba romaneasca. :rolling on the floor

| VelaJohnny a răspuns (pentru milan9):

Care injurii? Arata una, te rog, o injuratura din partea martorilor la adresa ortodoxilor sau a altor culte. Mdap, condamna-l pe Isus pentru asta, pe Pavel si pe restul apostolilor, ei au inceput predicarea. Sau de ce nu, chiar pe Dumnezeu. Hai, trage-l la raspundere pentru asta.

Matei 24:14 „Această veste bună despre regat va fi predicată pe tot pământul locuit ca mărturie pentru toate naţiunile. Şi atunci va veni sfârşitul."

CAnd va fi predicata lucrarea inceputa de Isus pe intreg pamantul, va veni sfarsitul. Cui i-a lasat responsabilitatea asta? Matei 28:19, 20 arata ca discipolilor lui. Asa ca daca te consideri crestin, ia parte la acest aspect, la implinirea acestei profetii. Si nu mai generaliza „In orice grupare sau secta", esti tu atat de sigur, cunosti toate gruparile si sectele? Nu-ti cunosti propria religie cu adevarat din cate am observat in tot acest timp.

Cum ziceam, condamna-l pe Isus si pe Dumnezeu pentru predicarea vestii bune sau evangheliei pe intregul pamant, nu pe cei ce o implinesc. Sau daca te consideri crestin, respecta poruncile lui Cristos, toate, nu doar cele care iti convin.

| ElAnaMaria explică (pentru VelaJohnny):

Nu sunt troll. Erau martorii lui iehova. Chiar ei au spus-o. Faza ii ca nu posteaza chestiile astea pe siteul lor oficial pentru ca numai cei initiate le pot afla.

| milan9 a răspuns (pentru danut):

"minciuni si insulte aduci celorlalte culte" Ei bine, spune-mi, te rog ce minciuni am proferat in legatura cu secta adventista... In privinta ta iti pot gasi cel putin 20 de exagerari si generalizari in ultimele 100 de postari...
Stii cum e, daca presa prezinta 2-3 cazuri de scandaluri in care sunt implicati profesori, fii sigur ca imaginea tuturor celorlalti 200000 este sifonata. Pe nedrept prin generalizare as spune eu. Asa faci si tu, si am vazut ca in acest gen de laturi te simti in elementul tau...

| milan9 a răspuns (pentru VelaJohnny):

"Injuriile" sunt acele generalizari de genul celor pe care le face presa.
Stii cum e, daca in decurs de doua- trei luni presa prezinta 2-3 cazuri de scandaluri in care sunt implicati profesori, fii sigur ca imaginea tuturor celorlalti 200000 este sifonata. Pe nedrept, prin generalizare as spune eu. Imi pare rau ca trebuie sa-ti spun, dar, am vazut multe cazuri la membri ai "martorilor".

Daca vei cerceta Matei 28, 19-20 vei vedea ca SINGURII martori si destinatari ai acestor cuvinte erau CEI HIROTONITI PREOTI AI BISERICII- in acel moment, apostolii. Erau doar cei 12. Clerul Bisericii. Si nu este doar o coincidenta.

| VelaJohnny a răspuns (pentru milan9):

Pai exprima-te ca atare atunci, nu aiurea. Cand spui injurii, se intelege altceva. Si unele lucruri sunt generalizari, e adevarat, unele lucruri li se aplica tuturor preotilor (daca te referi la vechile discutii). Legat de predicare, daca doar celor 12 li s-a permis sa predice, de ce a predicat si Pavel? De ce au predicat si altii, cum e scris in scrisori, precum Timotei si alti crestini? Cum avea sa se implineasca profetia din Matei 24:14 daca doar 12 oameni aveau treaba asta de facut? Teoria ta nu raspunde la intrebarile astea.

| VelaJohnny a răspuns (pentru ElAnaMaria):

Exista secte ale cultului „Martorii lui Iehova". Cultul adevarat, din care fac si eu parte, nu contine astfel de reguli. Martorii adevarati (cum am zis) nu fac prozelitism, cand merg pe strada nu fac invitatii oamenilor de a se alatura in religia lor, ci le atrag atentia asupra Bibliei. Nu stiu cu cine ai stat de vorba, dar cei originali nu aveau cum sa fie. Am intalnit mii de martori, toti au toate degetele la maini. Nu ofera fluturasi, si nu fac treaba asta pe strada cu oamenii. Cine stie despre ce secta o fi vorba. Cunosc bine organizatia asta, de ani de zile, stiu despre ce e vorba si in nici un caz nu m-as fi alaturat unor fanatici care se amputeaza ca sa isi arate devotiunea fata de Dumnezeu. Nici nu pretinde asta. Din ce regiune esti a tarii? Care judet?

| Holiday a răspuns (pentru VelaJohnny):

"Exista secte ale cultului „Martorii lui Iehova""

Iehovistii din start sunt o secta, deci in orice adunatura a lor esti, tot intr-o secta esti.

"Nu stiu cu cine ai stat de vorba, dar cei originali nu aveau cum sa fie"

Aaa, tu esti iehovist din secta "originalilor", inteleg.laughing

| ElAnaMaria explică (pentru VelaJohnny):

Si aia aveau toate degetele da ziceau ca le-a crescut la loc prin putere dumnezeiasca.

| danut a răspuns (pentru milan9):

Vrei sa fac acum o statistica, sau atunci cand te referi la alte religii nu le faci secte, asa susti. Citeste Constitutia si poate te razgandesti. Tu te uiti la 2-3 cazuri dar nu te uiti la sutele de mii. Nu vezi ca ca scoti citate din Biblie trunchiate si rastalmacite si le prezinti ca realitate. Unde ai gasit tu ca scrie in Biblie despre hirotonirea apostolilor, de ce rastalmacesti cuvintele lui Dumnezeu? Pocaiestete ca sa ai parte de cer caci altfel vei sfarsii unde se vor duce toti cei ce cred ce spui tu. Cand nu vei mai minti pe textul Biblic te voi numi fratele meu dar pana atunci nu pot sa tac cand minti pentru a nu-ti pierde enoriasii. P.S. Voi faceti cel mai mare prozeletism in scoli, opriti aceasta plaga si devi credibil.

| VelaJohnny a răspuns (pentru ElAnaMaria):

Nu-i crede. Se dau drept martori, se cred unii, dar nu sunt cei adevarati.

| VelaJohnny a răspuns (pentru Holiday):

Stii ce inseamna „secta"? Daca nu stii ce inseamna un cuvant, de ce il folosesti? Risti sa vorbesti prostii fara sens.

Definitie „Comunitate religioasă desprinsă de biserica oficială respectivă"
Sursa: https://dexonline.ro/definitie/sect%C4%83

Documenteaza-te despre originile acestui cult, sa vezi daca s-au desprins dintr-o religie oficiala. Daca pentru tine toate cultele care nu sunt ortodoxe sau catolice sunt secte, atunci ai nevoie sa iti dai un update la cultura generala. Spre exemplu, baptistii, da sunt o secta a ortodoxiei intrucat s-au desprins din ortodoxie (daca am inteles bine).

Cum spuneam, Martorii lui Iehova sunt un cult care nu are la origini o alta religie. Sectele Martorilor lui Iehova au ca religie cultul original, insa s-au desprins de el din anumite motive. Ei sunt sectanti, cei ce si-au format cultul in urma despartirii de o alta religie/cult. Mai multe detalii poti gasi si aici:

https://www.jw.org/......i-o-secta/

| VelaJohnny a răspuns (pentru ElAnaMaria):

Apropo, mai ai fluturasul ala? Ce scrie pe el? O secta binecunoscuta e „Asociatia martorilor lui Iehova".

| Holiday a răspuns (pentru VelaJohnny):

Bati campii...

"Martorii lui Iehova își au originile în mișcarea Studenților în Biblie care a început în anii 1870, odată cu formarea unui grup de studiu al Bibliei la Allegheny, Pittsburgh de către Charles Taze Russell. Acesta a început din 1879 publicarea revistei Turnul de Veghere al Sionului și Mesagerul prezenței lui Hristos cunoscută în prezent sub numele de Turnul de veghe. Russell preia de la colaboratorul său N.H. Barbour credința conform căreia Iisus Hristos urma să se întoarcă invizibil pe pământ în anul 1874, eveniment care nu a avut loc. Profețește din nou că în anul 1914 lumea va fi distrusă și se va inaugura „Mileniul", domnia de 1000 de ani a lui Iisus Hristos pe pământ. În 1916 Russell moare și grupul se separă în mai multe mișcări rivale, dintre care una din ele, condusă de Joseph Franklin Rutherford, păstrează controlul asupra revistei Turnul de Veghe și a entității legale, Watch Tower Bible and Tract Society of Pennsylvania. Rutherford schimbă denumirea mișcării în anul 1931 în „Martorii lui Iehova" pentru a se distinge de alte grupuri de Studenți în Biblie, apărute după moartea lui Russell."

Cam astia sunteti, una din sectele desprinse din bezmeticii Studenti in Biblie care la randul lor sunt desprinsi din altii...
Nici n-are rost discutia, evident ca toti sustinezi ca ati descoperit miezul din caisa...

| VelaJohnny a răspuns (pentru Holiday):

Oke, dar definitia sectei? Oamenii care au pus bazele acestui cult sunt o religie anume? Nu e un argument care sa sustina ceea ce afirmi tu. Studentii in Biblie din 1870 sunt martorii lui Iehova. Dupa si-au schimbat numele din studenti in Biblie. E acelasi cult, diferenta e de nume. Am audiat discursul inregistrat tinut la congresul din 1931, anul cand studentii in Biblie au adoptat numele de martorii lui Iehova. Principalul motiv nu a fost de a se distinge de alte gruprui de studenti in Biblie.

https://www.jw.org/......ui-iehova/

Si cum spune si sursa precizata de tine, din initiativa catorva oameni s-a ajuns la aceasta religie, nu din ruperea de vreo religie, ca sa fie o secta acest cult.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Atat Pavel cat si ceilalti ucenici au intrat in "clerul" Bisericii, prin harul divin devenind preoti si episcopi...

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Despre hirotonirea apostolilor...
In Noul Testament harul Duhului Sfant este legat doar de Biserica intemeiata de Fiul lui Dumnezeu. Acesta se transmite prin intermediul "preotiei" lasate direct de Hristos:

I Timotei 4, 14 - Nu fi nepăsător faţă de harul care este întru tine, care ţi s-a dat prin proorocie, cu punerea mâinilor mai-marilor preoţilor.

Până şi un vrăjitor pe nume Simon, întâlnit în Faptele Apostolilor, cunoştea cele legate de TRASMITEREA HARULUI DUHULUI SFÂNT:

Fapte 8, 17 : "Atunci îşi puneau mâinile peste ei, şi ei luau Duhul Sfânt."
"Şi Simon văzând că PRIN PUNEREA MÂINILOR APOSTOLILOR se dă Duhul Sfânt, le-a adus bani," (Fapte 8, 18)
"Zicând: Daţi-mi şi mie puterea aceasta, ca acela pe care voi pune mâinile să primească Duhul Sfânt." (Fapte 8, 19)

Există în acest sens peste 50 de citate despre preoţie, episcopi, diaconi. Hristos a legat însăşi mântuirea oamenilor de Biserica pe care a întemeiat-o!

| Holiday a răspuns (pentru VelaJohnny):

Nenea, spiridusul vostru e acelasi cu al crestinilor de dinaintea voastra, idol tot pe schizofrenicul Isus il aveti, deci sunteti desprinsi din astia, nu ati inventat voi alti spiridusi si alta poveste. Diferenta e ca astia zic ca Isus si-o tinea pe dreapta la 60 de grade fata de orizontala si voi pe stanga la 45 de grade. Despre asta e vorba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acum taie degete? Inainte, nou venitilor li se taiau unghiile.Si pe mine ma racolasera unii, dar doar ce.mi fixase manichiurista gelul pe unghii si i.am refuzat.Le.as ceda aratatorul, si asa doar la scobit in nas il folosesc.100 lei? Bun! Baga.te!

| 6684464 a răspuns:

Ai dat de niste psihopati.hee hee

| RagnarokR a răspuns:

Sa iti tai degetul mic? Astia sunt martorii diavolului atunci. Tu chiar asa de martian esti, de nu realizezi nimic?
Nu accepta asa ceva si spune ca asta e o porcarie si o bataie de joc, ca de fapt nu se inchina lui Dumnezeu.

Tu chiar esti nebuna de ti-a trecut vreodata prin cap asa ceva. Termina cu asta.