| Danielcristian a întrebat:

Trebuie respectata intreaga biblie, sau numai noul testament?

Răspuns Câştigător
| RaduMD a răspuns:

Am recitit cap 11 din Levitic, că unele lucruri le uitasem. În rezumat, cuprinde legile lui Dumnezeu cu privire la alimente permise şi alimente nepermise.

96 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Toata Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu care ne invata, ne mustra, ne da intelepciune pentru ca omul lui Dumnezeu sa fie desavarsit si cu totul destoinic pentru orice lucrare buna.Dar, Noul Testament de la Domnul Isus incoace ne invata cum sa traim si sa fim mantuiti prin har, prin credinta in Domnul Isus.

| Danielcristian explică (pentru EmaS):

Levetic 11 trebuie respectat?

| Maui a răspuns (pentru EmaS):

Esti Biblia Umana?

| EmaS a răspuns (pentru Maui):

Vezi ca daca te infiez va trebui sa ma asculti in fiecare zi!

| Maui a răspuns (pentru EmaS):

Esti devotata religiei, nu gluma, cand ti-am vazut raspunsurile, m-am uimit putin laughing

| EmaS a răspuns (pentru Maui):

Ai vazut? Sunt devotata lui Dumnezeu.El m-a iubit intai!

| EmaS a răspuns:

Căci orice făptură a lui Dumnezeu este bună, şi nimic nu este de lepădat, dacă se ia cu mulţumiri,,
,, Cine mănâncă să nu dispreţuiască pe cine nu mănâncă; şi cine nu mănâncă să nu judece pe cine mănâncă, fiindcă Dumnezeu l-a primit.,,

| Danielcristian explică (pentru EmaS):

A.) Isaia 66:17. Cei ce se sfinţesc şi se curăţesc în grădini, mergând unul câte unul, în mijlocul celor ce mănâncă şi carne de porc, şi şoareci şi alte lucruri urâcioase, toţi aceia vor pieri, - zice Domnul. -;
b.) prin comparatia, reiese implicit: Isaia 66:3. Cine junghie un bou ca jertfă, nu este mai bun decât cel ce ucide un om; cine jertfeşte un miel este ca cel ce ar rupe gâtul unui câine, cine aduce un dar de mâncare, este ca cel ce ar vărsa sânge de porc, cine arde tămâie, este ca cel ce s-ar închina la idoli; toţi aceştia îşi aleg căile lor, şi sufletul lor găseşte plăcere în urâciunile lor.
c.) Isaia 65:4. care locuieşte în morminte, şi petrece noaptea în peşteri, mâncând carne de porc, şi având în străchini bucate necurate.

Pentru o intelegere clara, recomand citirea in context!

Eu cred ca tu cauti justificari pentru a manca porc, dar as vrea sa citesti si sa citezi pe acest forum versetele in context, nu scoase din context, pentru ca daca scoti un verset din context poti demonstra cu el exact contrariul a ceea ce spun de fapt acele versete.
Voi prezenta mai jos contextul in care sunt scrise acele versete:
1 Corinteni 10, 25-31 "Să mâncaţi din tot ce se vinde pe piaţă, fără să cercetaţi ceva din pricina cugetului.
26 Căci "al Domnului este pământul şi tot ce cuprinde el."
27 Dacă vă pofteşte un necredincios la o masă, şi voiţi să vă duceţi, să mâncaţi din tot ce vă pune înainte, fără să cercetaţi ceva din pricina cugetului.
28 Dar dacă vă spune cineva: "Lucrul acesta a fost jertfit idolilor", să nu mâncaţi, din pricina celui ce v-a înştiinţat şi din pricina cugetului; căci "al Domnului este pământul şi tot ce cuprinde el."
29 Vorbesc aici nu de cugetul vostru, ci de cugetul altuia. Căci de ce să fie judecată slobozenia mea de cugetul altuia?
30 Dacă mănânc, aducând mulţumiri, de ce să fiu vorbit de rău pentru un lucru, pentru care mulţumesc?
31 Deci, fie că mâncaţi, fie că beţi, fie că faceţi altceva: să faceţi totul pentru slava lui Dumnezeu.

Pavel vorbeste aici (la fel ca si in Romani 14 si 1 Corinteni 8, 4-13) despre implicatiile pentru crestini in ceea ce priveste mancatul carnii care fusese jertfita idolilor. Problema printre primii crestini era daca a manca mancare jertfita idolilor era sau nu un act de adorare din partea lor. O parte dintre crestini nu credeau ca era un act de adorare si mancau toate lucrurile bune de mancat (adica si carne curata, nu cea necurata) oferite idolilor. Altii insa, care considerau ca mancand hrana jertfita idolilor aduc adorare acelor idoli, mancau doar vegetale, care nu erau folosite in inchinarea la idoli. Pavel cerea ca nimeni sa nu dispretuiasca pe aceia care mancau vegetale, nici pe aceia care mancau tot ce era bun de mancat din cele jertfite idolilor. Problema in discutie nu era nici pe departe despre carne curata sau necurata, cum niciunde in Noul Testament nu vom intalni aceasta dilema, daca cineva are voie sau nu sa manance alimente necurate, acest lucru fiind de la sine inteles (altfel, ar fi fost specificat foarte clar de catre Isus insusi sau de catre unul dintre apostoli ca primii crestini ar fi avut voie sa manance si altceva decat alimente necurate, pe cand nicaieri nu se spune asa ceva). Deci pentru cine vrea sa studieze Biblia doar pentru a gasi scuze pentru a ramane in pacat, mai bine nu o mai studiaza. Dar pentru cei care o studiaza cu sinceritate si cu rugaciune, Dumnezeu o sa va descopere tot adevarul. Insist asupra folosirii citatelor Bibliei in context, pentru ca numai asa se poate vedea ce a vrut sa spuna respectivul citat.
Cat despre afirmatia ta ca nu poti acuza pe cineva cu Biblia ca mananca carne de porc, iti recomand studiul Leviticul 11 si Deuteronomul 14, si tine cont de faptul ca nicaieri in Noul Testament nu se spune ca apostolii sau primii crestini au mancarne de porc sau ca au aprobat asa ceva, peste tot unde este vorba de mancare se vorbeste despre cu totul altceva decat carne curata sau necurata. Daca gasesti versete care sa arate in mod clar ca se pot manca alimente necurate, prezinta-le pentru a discuta despre ele, dar te rog, nu scoase din context!

| EmaS a răspuns (pentru Danielcristian):

Dragul meu sa stii ca mananc foarte putina carne de porc pentru ca stau prost cu colesterolul.Insa eu cred cuvintele Domnului Isus.Asa cum am renuntat la oun job foarte bine platit la distractii si placerile lumii acesteia as fi renuntat si la consumul acestui produs.Dar, eu una asa inteleg.Ar fi bine sa nu ne judecam unii pe altii sau sa ne credem mai buni.Fiecare pentru Domnul o facem.Sa ai o zi buna.

| Danielcristian explică (pentru EmaS):

Multumesc, nu judec sa stii, doar vroiam sa discutam subiectul care multi nu il inteleg,sau nu doresc sa-l inteleaga. Si nu cred ca am judecat, din momentul in care eu am pus o intrebare pe TPU, daca mai trebuie respectat vechiul testament, Dumneata ai zis ca da, iar dupa aia ati spus ca nu chiar tot trebuie respectat. Imi cer scuze daca va-m deranjat cu subiectul mincarii, dar sa stiti ca sunt tare dezamagit in privinta crestinismului, am ajuns la concluzia ca crestinul din ziua de azi nu mai respecta biblia, ci doar ia din ea ce-i convine. La Dumneata nu mam asteptat sa fie ca si la alti, pentru-ca am observat un stil de viata sau de comportament, diferit, de aceea credeam ca chiar respectati intreaga Biblie.

Si sa stiti un singur lucru : La doi stapini nu se poate sluji, iar daca un singur lucru nu l-ati facut bun iar restul bune, degeaba le-ati facut. Matei 6:24, 1Ioan 2:4, 5, Iacov 2:10

| Esperança a răspuns:

Faptul ca in VT scria ca anumite animale sunt spurcate asta nu inseamna ca acea lege este valabila si in ziua de azi pentru ca Isus Hristos cand a venit pe Pamant a implinit toata legea:

Matei 5:17 Să nu credeţi că am venit să stric Legea sau Prorocii; am venit nu să stric, ci să împlinesc.

Romani 10:4 Căci Hristos este sfârşitul Legii, pentru ca oricine crede în El să poată căpăta neprihănirea.

Deci noi numai traim sub lege, Isus Hristos ne-a scos de sub jugul robiei, suntem liberi.
Si tot El mai spune in Matei 15: 11 Nu ce intră în gură spurcă pe om; ci ce iese din gură, aceea spurcă pe om."
17 Nu înţelegeţi că orice intră în gură merge în pântece şi apoi este aruncat afară în hazna?
18 Dar, ce iese din gură vine din inimă, şi aceea spurcă pe om.

19 Căci din inimă ies gândurile rele, uciderile, preacurviile, curviile, furtişagurile, mărturiile mincinoase, hulele.
20 Iată lucrurile care spurcă pe om; dar a mânca cu mâinile nespălate nu spurcă pe om."

O alta pilda o gasim in Faptele Apostolilor 10"

12 În ea se aflau tot felul de dobitoace cu patru picioare şi târâtoare de pe pământ şi păsările cerului.
13 Şi un glas i-a zis: „Petre, scoală-te, taie şi mănâncă."
14 „Nicidecum, Doamne", a răspuns Petru. „Căci niciodată n-am mâncat ceva spurcat sau necurat."

15 Şi glasul i-a zis iarăşi a doua oară: „Ce a curăţat Dumnezeu, să nu numeşti spurcat."

| Danielcristian explică (pentru Esperança):

20 Iată lucrurile care spurcă pe om; dar a mânca cu mâinile nespălate nu spurcă pe om." --- De ce oare spune la final ca a minca cu mainile nespalate nu spurca pe om?

| Esperança a răspuns (pentru Danielcristian):

Pentru că fariseii nu voiau să mănânce dacă nu erau spălaţi pe mâini.

| Danielcristian explică (pentru Esperança):

Ok, pai atunci cred-ca tot ce ai zis matale mai sus se referea la nespalarea pe maini, nu la hrana care e buna sau nu e buna ca so mancam.

| Danielcristian explică (pentru Esperança):

Deci legea e data in vechiul testament, Isus spune ca nu a venit so strice ci s-o implineasca. Nu vi se pare normanl ca vechiul testament e valabil 100%, cu hrana, bautura si cu 10 porunci?

| Esperança a răspuns:

Dacă citeşti tot pasajul îţi dai seama că nu la asta se referă nu vezi "17 Nu înţelegeţi că orice intră în gură merge în pântece şi apoi este aruncat afară în hazna?
18 Dar, ce iese din gură vine din inimă, şi aceea spurcă pe om."?

Oricum interpretezi Biblia după cum vrei tu şi rău faci pentru că nu citeşti Biblia şi "Din pricina necunoştinţei voastre veţi pieri"

Ia mai răsfoieşte-o puţin şi vezi ce scrie în Romani 14:

3 Cine mănâncă să nu dispreţuiască pe cine nu mănâncă; şi cine nu mănâncă să nu judece pe cine mănâncă, fiindcă Dumnezeu l-a primit.
4 Cine eşti tu, care judeci pe robul altuia? Dacă stă în picioare sau cade, este treaba stăpânului său; totuşi va sta în picioare, căci Domnul are putere să-l întărească pentru ca să stea.

10 Dar pentru ce judeci tu pe fratele tău? Sau pentru ce dispreţuieşti tu pe fratele tău? Căci toţi ne vom înfăţişa înaintea scaunului de judecată al lui Hristos.

14 Eu ştiu şi sunt încredinţat în Domnul Isus, că nimic nu este necurat în sine şi că un lucru nu este necurat decât pentru cel ce crede că este necurat.

15 Dar, dacă faci ca fratele tău să se mâhnească din pricina unei mâncări, nu mai umbli în dragoste! Nu nimici, prin mâncarea ta, pe acela pentru care a murit Hristos!

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru Esperança):

Luca 12:49
Eu am venit să arunc un foc pe pământ. Şi ce vreau decât să fie aprins chiar acum!

si iata intarita aceasta idee:

"Matei 10:34, Sa nu va-nchipuiti ca am venit sa aduc pacea pe pamant: Am venit nu ca sa aduc pacea, ci sabia"! ce spui de asta

| Danielcristian explică (pentru Esperança):

Multumesc pentru --( mai desteptule), dai dovada de crestin sa stii, revenim cu ziua saptea, ziua de odihna o respecti asa cum e pusa de Dumnezeu sau respecti ziua soarelui?

| Esperança a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

52 Căci, de acum înainte, din cinci care vor fi într-o casă, trei vor fi dezbinaţi împotriva a doi, şi doi împotriva a trei.

53 Tatăl va fi dezbinat împotriva fiului, şi fiul împotriva tatălui; mama împotriva ficei, şi fiica împotriva mamei; soacra împotriva nurorii, şi nora împotriva soacrei."

Uite asta vrea să spună. Că în momentul în care intr-o casă sunt oameni necredincioşi, automat se vor ridica împotriva celor credincioşi.
Asta înseamnă sabie şi foc, că oamenii care îl vor urma pe Isus Hristos vor avea necazuri pentru că nu vor fi iubiţi de cei din jur, ci urâţi şi batjocoriţi.
La fel cum se întâmpla şi pe TPU.

| Esperança a răspuns (pentru Danielcristian):

Nu te simţi destept? Atunci nu mai face pe deşteptul. Ziua a 7-a, după calendarul românesc este duminică.
Iar acum, fiind adventist, o să mă iei cu de ale tale aşa că îţi zic de pe acum ce scrie în Biblie că tu iei doar ce iti convine!
Tot în Romani 14 găsim:
5 Unul socoteşte o zi mai pe sus decât alta; pentru altul, toate zilele Sunt la fel. Fiecare să fie deplin încredinţat în mintea lui.
6 Cine face deosebire între zile, pentru Domnul o face. Cine nu face deosebire între zile, pentru Domnul n-o face.

Galateni 4: 9 Dar acum, după ce aţi cunoscut pe Dumnezeu sau, mai bine zis, după ce aţi fost cunoscuţi de Dumnezeu, cum vă mai întoarceţi iarăşi la acele învăţături începătoare, slabe şi sărăcăcioase, cărora vreţi să vă supuneţi din nou?
10 Voi păziţi zile, luni, vremuri şi ani.
11 Mă tem să nu mă fi ostenit degeaba pentru voi.

Coloseni 2:
16 Nimeni, dar, să nu vă judece cu privire la mâncare sau băutură, sau cu privire la o zi de sărbătoare, cu privire la o lună nouă sau cu privire la o zi de Sabat.

Vrei ceva mai clar decât atât? Care parte din "6 Nimeni, dar, să nu vă judece cu privire la o zi de Sabat," Nu intelegi?
Vezi ce scrie aici DA sau NU?
Chiar trebuie să îţi înşir toată Biblia ca să înţelegi odată cum stă treaba şi să termini cu judecata?

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru Esperança):

Inca ceva nul jigni pe daniel, inteleg tu iei doar ce isi convine

| Esperança a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Eu nu am jignit pe nimeni. El ia doar ce îi convine din Biblie şi expune aici, dacă nu ţi-ai dat seama!
Iar eu doar îi explic dar se pare că e ca şi cum aş vorbi cu tine!
Tu măcar eşti ateu, ai o scuză!

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru Esperança):

Si tu faci la fel

| Danielcristian explică (pentru Esperança):

Bine mah, deschide biblia si deschide bine ochi cind vei citi aici:Sabatul

Când şi prin cine a fost făcut Sabatul?

Este scris în Biblie: Geneza 2:1-2? Astfel au fost sfârşite cerurile şi pământul şi toată oştirea lor. În ziua a şaptea Dumnezeu Şi-a sfârşit lucrarea, pe care o făcuse; şi în ziua a şaptea S-a odihnit de toată lucrarea Lui pe care o făcuse?

Care e motivul pentru ţinerea Sabatului ca zi sfântă?

Este scris în Biblie: Exodul 20:11? Căci în şase zile a făcut Domnul cerurile, pământul şi marea şi tot ce este în ele, iar în ziua a şaptea S-a odihnit: de aceea a binecuvântat Domnul ziua de odihnă şi a sfinţit-o?

Pentru cine spunea Isus că afost facut Sabatul?

Este scris în Biblie: Marcu 2:27? Apoi le-a zis:? Sabatul a fost făcut pentru om, iar nu omul pentru Sabat?

Ce ne cere porunca a patra.

Este scris în Biblie: Exodul 20:8-10? Adu-ţi aminte de ziua de odihnă, ca s-o sfinţeşti. Să lucrezi şase zile şi să-ţi faci lucrul tău. Dar ziua a şaptea este ziua de odihnă închinată Domnului, Dumnezeului tău: să nu faci nici o lucrare în ea, nici tu, nici fiul tău, nici fiica ta, nici robul tău, nici roaba ta, nici vita ta, nici străinul care este în casa ta?

Care e semnul pus de Dumnezeu între El Însuşi şi poporul Său?

Este scris în Biblie:Ezechiel 20:20? Sfinţiţi Sabatele Mele, căci ele sunt un semn între Mine şi voi, ca să ştiţi că Eu sunt Domnul, Dumnezeul vostru!?

Sabatul este de asemenea un semn al sfinţirii.

Este scris în Biblie: Ezechiel 20:12? Le-am dat şi Sabatele Mele, să fie ca

un semn între Mine şi ei, pentru ca să ştie că Eu sunt Domnul, care-i sfinţesc?

Pe pământul cel nou, când se vor închina cei mântuiţi înaintea Domnului?

| Danielcristian explică (pentru Esperança):

AAAAAA eu nu te judec si nu judec pe nimeni, acum ori se contrazice biblia, ori nu poti intelege ce scrie in biblie.

| Danielcristian explică (pentru ateuNEGATIV):

Multumesc raymusic pentru aparare.

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru Danielcristian):

Dar te rog nu spune ca stiinta creeaza virusi nu-i adevarat, virusi au existat mereu de 4, 6 mld de ani

| Danielcristian explică (pentru ateuNEGATIV):

Gripa porcina, gripa aviara nu au fost creati prin stiinta? E normal ca microbii au existat de la inceput, iar pe parcurs sau inmultit, tot prin stiinta, stiti citi microbi provoaca autoturismele? Stiinta a creat autoturismele. Nu cred ca nu stiti ca si stiinta aduce multe necazuri.

| Danielcristian explică (pentru Danielcristian):

Pe pământul cel nou, când se vor închina cei mântuiţi înaintea Domnului?

Este scris în Biblie: Isaia 66:22-23? Căci după cum cerurile cele noi şi pământul cel nou, pe care le voi face, vor dăinui înaintea Mea? zice Domnul_ aşa va dăinui şi sămânţa voastră şi numele vostru. În fiecare lună nouă şi în fiecare Sabat, va veni orice făptură să se închine înaintea Mea, - zice Domnul?

Oare a ţinut Isus Sabatul când era pe pamânt?

Este scris în Biblie: Luca 4:16? Când (Isus) a ajuns în Nazaret, unde Îşi petrecuse copilăria, S-a dus ca de obicei la sinagogă, în ziua de sâmbătă şi S-a ridicat în picioare să citească din Scripturi? (NT pe înţelesul tuturor).

Ce zi precede prima zi a săptămânii?

Este scris în Biblie:Matei 28:1? La sfârşitul zilei Sabatului, când începea să se lumineze în spre ziua dintâi a săptămânii?

După răstignire, ce zi a fost ţinută de femeile care-L urmau pe Isus?

Este scris în Biblie: Luca 23:56? S-au întors şi au pregătit miresme şi miruri. Apoi, în ziua Sabatului, s-au odihnit, după Lege?

Ce zi a săptămânii este Sabatul,? după Lege?

Este scris în Biblie:Exodul 20:10? Dar ziua a şaptea este ziua de odihnă închinată Domnului, Dumnezeului tău?(? Ziua a şaptea este Sabatul Domnului, Dumnezeului tău?- Traducerea engleză KJV).

Care era obiceiul apostolului Pavel cu privire la Sabat?

Este scris în Biblie:Faptele Apostolilor 17:2? Pavel, după obiceiul său, a intrat în sinagogă. Trei zile de Sabat a vorbit cu ei din Scripturi?

Ce zicea Hristos despre Legea lui Dumnezeu, din care porunca despre Sabat este o parte?

Este scris în Biblie: Matei 5:17-19? Să nu credeţi că am venit să stric Legea sau Proorocii; am venit nu să stric, ci să împlinesc. Căci adevărat vă spun, câtă vreme nu va trece cerul şi pământul, nu va trece o iotă sau o frântură de slovă din Lege, înainte ca să se fi întâmplat toate lucrurile. Aşa că, ori cine va strica una din cele mai mici din aceste porunci, şi va învăţa pe oameni aşa, va fi chemat cel mai mic în Împărăţia cerurilor; dar ori cine le va păzi, şi va învăţa pe alţii să le păzească, va fi chemat mare în Împărăţia cerurilor?

Ce fel de închinare ne arată Mântuitorul, că nu este în conformitate cu poruncile lui Dumnezeu?

Este scris în Biblie: Matei 15:9? De geaba Mă cinstesc ei, învăţând ca învăţături nişte porunci omeneşti.

Care sunt caracteristicile poporului lui Dumnezeu în timpul din urmă?

Este scris în Biblie: Apocalips 14:12? Aici este răbdarea sfinţilor, care păzesc poruncile lui Dumnezeu şi credinţa lui Isus?

| Danielcristian explică (pentru Esperança):

Pe pământul cel nou, când se vor închina cei mântuiţi înaintea Domnului?

Este scris în Biblie: Isaia 66:22-23? Căci după cum cerurile cele noi şi pământul cel nou, pe care le voi face, vor dăinui înaintea Mea? zice Domnul_ aşa va dăinui şi sămânţa voastră şi numele vostru. În fiecare lună nouă şi în fiecare Sabat, va veni orice făptură să se închine înaintea Mea, - zice Domnul?

Oare a ţinut Isus Sabatul când era pe pamânt?

Este scris în Biblie: Luca 4:16? Când (Isus) a ajuns în Nazaret, unde Îşi petrecuse copilăria, S-a dus ca de obicei la sinagogă, în ziua de sâmbătă şi S-a ridicat în picioare să citească din Scripturi? (NT pe înţelesul tuturor).

Ce zi precede prima zi a săptămânii?

Este scris în Biblie:Matei 28:1? La sfârşitul zilei Sabatului, când începea să se lumineze în spre ziua dintâi a săptămânii?

După răstignire, ce zi a fost ţinută de femeile care-L urmau pe Isus?

Este scris în Biblie: Luca 23:56? S-au întors şi au pregătit miresme şi miruri. Apoi, în ziua Sabatului, s-au odihnit, după Lege?

Ce zi a săptămânii este Sabatul,? după Lege?

Este scris în Biblie:Exodul 20:10? Dar ziua a şaptea este ziua de odihnă închinată Domnului, Dumnezeului tău?(? Ziua a şaptea este Sabatul Domnului, Dumnezeului tău?- Traducerea engleză KJV).

Care era obiceiul apostolului Pavel cu privire la Sabat?

Este scris în Biblie:Faptele Apostolilor 17:2? Pavel, după obiceiul său, a intrat în sinagogă. Trei zile de Sabat a vorbit cu ei din Scripturi?

Ce zicea Hristos despre Legea lui Dumnezeu, din care porunca despre Sabat este o parte?

Este scris în Biblie: Matei 5:17-19? Să nu credeţi că am venit să stric Legea sau Proorocii; am venit nu să stric, ci să împlinesc. Căci adevărat vă spun, câtă vreme nu va trece cerul şi pământul, nu va trece o iotă sau o frântură de slovă din Lege, înainte ca să se fi întâmplat toate lucrurile. Aşa că, ori cine va strica una din cele mai mici din aceste porunci, şi va învăţa pe oameni aşa, va fi chemat cel mai mic în Împărăţia cerurilor; dar ori cine le va păzi, şi va învăţa pe alţii să le păzească, va fi chemat mare în Împărăţia cerurilor?

Ce fel de închinare ne arată Mântuitorul, că nu este în conformitate cu poruncile lui Dumnezeu?

Este scris în Biblie: Matei 15:9? De geaba Mă cinstesc ei, învăţând ca învăţături nişte porunci omeneşti.

Care sunt caracteristicile poporului lui Dumnezeu în timpul din urmă?

Este scris în Biblie: Apocalips 14:12? Aici este răbdarea sfinţilor, care păzesc poruncile lui Dumnezeu şi credinţa lui Isus? Descopera-mi tu adevarul daca acesta nu este.

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru Danielcristian):

Stiinta nu a creat uni savanti a descoperit masina este un ajutor salvarea cati oamenii ajuta? masinile nu provoaca microbi de ce scrii aiureli, dioxidul de carbon e partea rea, gripa porcina a fost o mutatie de virus, gripa aviara tot o mutatie, virusi nu se pot crea tu poti crea virusi?
cum sa creezi viata ar fi ceva apoi so programezi sa evolueze in virus
fara stiinta nu ai avea pc ul pe care scrii acum sti? curentul? tehnologia totul

| Esperança a răspuns (pentru Danielcristian):

Biblia nu se contrazice, văd că tu începi să te contrazci. Eu văd totul foarte clar.
Sabatul a fost făcut pentru om, iar nu omul pentru Sabat, adica sabatul a fost facut ca omul sa se odihneasca pentru ca sabat inseamna zi de odihna.

Apoi mai vedem:"În ziua a şaptea Dumnezeu Şi-a sfârşit lucrarea, pe care o făcuse; şi în ziua a şaptea S-a odihnit de toată lucrarea Lui pe care o făcuse?"

Deci in Romania vine Luni, Marti..., Duminica -a 7-a zi, deci noi tinem a saptea zi.

Cine a fost la intemeierea pamantului pentru a stii care este prima sau ultima zi din saptamana?

Ai impresia ca Dumnezeu numara zilele ca omul si ca o zi la Dumnezeu inseamna 24h? Cand Biblia zice : O zi inaintea Domnului face cat 1000 de ani si 1000 de ani cat o zi, iar acest verset vrea sa zica ca la Dumnezeu nu exista timp, El este Creatorul timpului asupra Pamantului si omenirii!
Dumnezeu este o eternitate, INFINIT!

Asadar tu doar zici ca nu judeci, dar faptele tale te contrazic pentru ca tocmai asta faci judeci pe cel care nu tine sabatul sambata!

Deci nu mai judeca pe aproapele tau cu privire la o zi de Sabat. (Coloseni 2:16)

| Danielcristian explică (pentru Esperança):

Deci in Romania vine Luni, Marti..., Duminica -a 7-a zi, deci noi tinem a saptea zi.
Dar de ce trebuie sa ti o zi care vine in Romania si nu ceea ce Dumnezeu a lasat, a binecuvintat si a sfintit-o?

Daca mergi in china si prima zi a saptamani e martea ce faci?

Si insist sa te contrazic, in Romania a prima zi e Duminica sau nu sti pe ce data cade invierea?

Pentru mine tine si miercurea, mie egal, dar macar nu va mai numiti crestini si invata-ti pe alti rau, cugetati, informati-va,studiati si apoi raspundeti, iar Sabat, tradus este simbata si normal,zi de odihna.

Dumneata incerci sa vinzi cioara vopsita, ieu ati regalez niste informatii utile, daca le accepti e ok, daca nu,nu.

Nu judec pe cel ce nu tine Sabatul, ci doar il informez de greseala majora pe care o face.

Stiti ce inseamna sa tine-ti ziua Domnului?

Stiti ca e pacat sa nu ti ziua care insusi Dumnezeu si apoi Isus a continuat-o s-o respecte, chiar si cind lau rastignit,era vinerea sau ziua pregatiri, apoi in ziua Sabatului sa odihnit dupa lege. Ce este atit de greu sa intelegi?

Sau respecti Duminica ( ziua soarelui), pentru-ca in ziua de Duminica poti face multe chesti- cumpara, vinde, a merge in baruri,restaurante, a mai face citeceva de mincare etc. Pentru asta ati place sa ti Duminica?

E plictisitor pe aceasta categorie ( Religie) de pe TPU, sunt multi crestini care habar nu au, dar ei insista sa adulmece neamurile, cu vorbe frumoase, dar de fapt totul duce la pierzare.

Pina in prezent, dintre neamurile mele, prieteni mei etc, din categoria ortodoxi,penticostali, baptisti, toti nu respecta ziua de odihna, si nu ma refer la ziua lasata de Dumnezeu, ci daca tot ai o zi de odihna, macar nu cumpara, vinde, merge prin baruri etc., totii fac ce vor muschi lor. Sau merg la munca in strainatate, acolo frate deja nu mai exista Dumnezeu, lucreaza toate zilele, in fine nu mai zic ca dupa aia spui ca judec, repet nu judec pe nimeni, fiecare e pe cont prorpriu, dar daca totusi oferi o informatie, ofero exact cum spune biblia, nu oferi informati false.

Sper sa nu te superi pe mine, dar fiindca esti o persoana buna, religioasa, nu ma lasa inima sa nu-ti spun, macar de ai asculta, ce placut va fi in imparatia lui Dumnezeu, eu sincer asi dori atit eu sa fiu cit si familia mea si tot poporul, ca-ci e greu sa crezi si sa repecti, dar cine va duce pina la capat va invinge.

| Esperança a răspuns (pentru Danielcristian):

Bine omule cum zici tu. Nu e bine si nici frumos sa ne contrazicem pe Biblie!

| Danielcristian explică (pentru ateuNEGATIV):

Eu ce zic, Dioxidul de carbon provoaca poluare, din aceea poluare se creeaza microbi pe care noi inhalam zi de zi, daca ai fost la Madrid, Paris, Chiar si in Bucuresti seara inainte ca sa se inopteze, ai vedea de la distanta cerul negru deasupra orasului respectiv, imaginati-va ce respira acesti oameni.

Gripa porcina, a fost creata in mexic, pentru a distruge o parte din populatie, a fost facuta in laborator si raspindita in aer, stiu asta sigur si 100%, eram in Spania in acel moment.

Recunoaste ca multe au fost provocate de oameni, ce zici de cancer?
Stia-ti ca toti avem cancer?

La uni se activeaza, la alti nu, depinde de cum folosim corpun nostru.

Si da recunosc, ca stiinta e buna, ne ajuta, ne permite multe facilita-ti, pe care oameni in vechime nu le-au avut.

Noi acum depindem de ea, fara ea am fi prin burene, dar crede-ma, multe dintre ele ne si afecteaza, nu pe moment ci in timp.

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru Danielcristian):

Biserica catolica cat rau a facut asta nu spui

| Danielcristian explică (pentru ateuNEGATIV):

happy, Crede-ma sincer am uitat de Biserica catolica, si sunt multe alte Biserici pe care nu le-am scris, care propovaduiesc falsuri, nu ceea ce Biblia spune.

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru Danielcristian):

Si religia a facut mult rau, stiinta nu te obliga sa ai masina din contra recomanda bicicletele si chiar sau inventat atatea lucruri eco

| Danielcristian explică (pentru ateuNEGATIV):

Exact, nu te-asi putea contrazice nici macar 000, 1 %.

| MMihai a răspuns:

Ce vrei sau nu vrei să respecți din Vechiul Testament, că în domeniul „sfintei taine a botezului", apar anumite contradicții între botezul la evrei și botezul la creștini.

| Danielcristian explică (pentru MMihai):

Despre hrana m-ar interesa cit mai multe pareri, de ex:levetic 11.

| Danielcristian explică (pentru RaduMD):

Exact, dar lumea se bazeaza pe altceva.

| MMihai a răspuns (pentru Danielcristian):

Un exemplu de imbecilitate și incultură apare în mizeria numită Levitic 11.
În viziunea dementului, care a scris acele cretinisme iepurele este rumegător.
Nu am înțeles de ce nu trebuie mâncată carnea de cămilă, iepure sau porc.( nu trebuie consumată carnea de porc cu trichineloză, asta o știe tot omul)
Iata dintre pasari, cele pe care le veti privi ca o uraciune si din care sa nu mancati: vulturul, gripsorul si vulturul de mare; sorecarul, soimul si tot ce este din neamul lui; corbul si toate soiurile lui; strutul, bufnita, pescarelul, coroiul si tot ce tine de neamul lui; huhurezul, eretele si cocostarcul; lebada, pelicanul si corbul de mare; barza, batlanul si ce este din neamul lui, pupaza si liliacul.

Imbecilul cretin care a scris mizeria asta nu știa că liliacul este mamifer și nu pasăre.
Nu m-a lămurit de ce să nu mănânci carne de struț!
Ceva mai cretinoidic, chiar, decât Vechiul Testament găsești, numai dacă cauți bine de tot.

| RaduMD a răspuns (pentru Danielcristian):

Am recitit cap 11 din Levitic, că unele lucruri le uitasem. În rezumat, cuprinde legile lui Dumnezeu cu privire la alimente permise şi alimente nepermise.

| MMihai a răspuns:

Leviticul 11
1. Domnul a vorbit lui Moise si lui Aaron si le-a zis:
2. "Vorbiti copiilor lui Israel si spuneti-le: "Iata dobitoacele pe care le veti manca dintre toate dobitoacele de pe pamant:
3. Sa mancati orice dobitoc care are unghia despicata, copita despartita si rumega.
4. Dar sa nu mancati din cele ce rumega numai sau care au numai unghia despicata. Astfel, sa nu mancati camila, care rumega, dar n-are unghia despicata: s-o priviti ca necurata.
5. Sa nu mancati iepurele de casa, care rumega, dar n-are unghia despicata: sa-l priviti ca necurat.
6. Sa nu mancati iepurele, care rumega, dar n-are unghia despicata: sa-l priviti ca necurat.
7. Sa nu mancati porcul, care are unghia despicata si copita despartita, dar nu rumega: sa-l priviti ca necurat.
8. Sa nu mancati din carnea lor si sa nu va atingeti de trupurile lor moarte: sa le priviti ca necurate.
9. Iata vietuitoarele pe care sa le mancati dintre toate cele ce sunt in ape. Sa mancati din toate cele ce au aripi (inotatoare) si solzi si care sunt in ape, fie in mari, fie in rauri.
10. Dar sa priviti ca o uraciune pe toate cele ce n-au aripi si solzi, din tot ce misuna in ape si tot ce traieste in ape, fie in mari, fie in rauri.
11. Sa le priviti ca o uraciune, sa nu mancati din carnea lor, si trupurile lor moarte sa le priviti ca o uraciune.
12. Sa priviti ca o uraciune pe toate cele care n-au aripi si solzi in ape.
13. Iata dintre pasari, cele pe care le veti privi ca o uraciune si din care sa nu mancati: vulturul, gripsorul si vulturul de mare;
14. sorecarul, soimul si tot ce este din neamul lui;
15. corbul si toate soiurile lui;
16. strutul, bufnita, pescarelul, coroiul si tot ce tine de neamul lui;
17. huhurezul, eretele si cocostarcul;
18. lebada, pelicanul si corbul de mare;
19. barza, batlanul si ce este din neamul lui, pupaza si liliacul.
20. Sa priviti ca o uraciune orice taratoare care zboara si umbla pe patru picioare.
21. Dar dintre toate taratoarele care zboara si umbla pe patru picioare, sa mancati pe cele ce au fluierul picioarelor dinapoi mai lung ca sa poata sari pe pamant.
22. Iata pe care sa le mancati: lacusta, lacusta Solam, lacusta Hargol si lacusta Hagab, dupa soiurile lor.
23. Pe toate celelalte taratoare care zboara si care au patru picioare sa le priviti ca o uraciune.

| Danielcristian explică (pentru MMihai):

Ok, deci ceea ce Dumneata ai scris trebuie sau nu trebuie respectat?

| MMihai a răspuns (pentru Danielcristian):

Pe toate celelalte taratoare care zboara si care au patru picioare sa le priviti ca o uraciune.

Dacă este târâtoare nu zboară că se târăște.
Majoritatea insectelor au 6 picioare.
Dacă este vorba de mamifere cu 4 picioare ale merg pe picioarele lor.
Sunt și reptile cu 4 picioare și diverse popoare consumă carne de crocodil, de broască țestoasă și carnea unor alte reptile, inclusiv carnea unor șerpi.
Dacă minunea „ târâtoare" este broască, sunt broaște a căror carne se mănâncă, (sunt consumate mai mult picioarele din spate).

Știi mult texte mai neghiobe și mai idioate, decât Vechiul Testament?

| Dumnezău a răspuns:

Ati facut seminar pro-ortodox aici,ma! Si se scrie cu litere mari,crestine,Biblie,respectiv,Noul Testament.

Dupa cum ma stii,eu sunt ateu,dar nu neg ca pe langa toate aberatiile din Biblie,se strecoara,in Predica de pe munte, si in Epistola catre Corintieni(a doua parca, nu?) invataturi demne de urmat, pentru progresul spiritual al omenirii, mai ales in epistola. Porunca ce atesta respectul fata de parinti, iar o gasesc buna de urmat.Pana si Iisus va zice voua,la Predica,el nu vine sa schimbe, ci sa adauge, deci, voi, ca buni crestini, dpdv tehnic ar trebui sa respectati VT si NT in aceeasi masura.

| Shaoran a răspuns:

Noul Testament inseamna vechiul testament imbunatatit si mai amplu, desi mai putin explicat...
Trebuie sa respecti insa si Vechiul Testament, dar inteles prin prisma noului testament...

| Danielcristian explică (pentru Shaoran):

Ok si multumesc, despre hrana, levetic 11 ce spune-ti, mai trebuie respecata?

| RaduMD a răspuns (pentru Danielcristian):

Nu, Levitic 11 nu mai trebuie respectată. Cuprinde legi abrogate. Dacă o lege este abrogată, acest lucru nu înseamnă că legea nu a fost activă la timpul său.

Daniel, Dumnezeu ne-a dat două feluri de legi: unele sunt schimbătoare, altele nu sunt schimbătoare. Legile schimbătoare sunt legi disciplinare şi rituale: în funcţie de o epocă sau alta, Dumnezeu le poate schimba şi le-a schimbat adesea. De exemplu, noi nu-L mai venerăm în Templu aşa cum El a cerut lui Solomon să i se facă templul. Anterior, David Îl întrebase pe Domnul dacă vrea templu, dar Domnul i-a spus că nu, nu acum. Lui Solomon i-a cerut să-i facă Templul. Cu o epocă înainte, în vremea lui Moise, El ceruse cu totul altfel de cult, ceruse Chivotul Legii.
Prin urmare, există un dialog între Dumnezeu şi oameni. Ăsta e unul din aspectele a ceea ce înţelegem prin "credinţă vie".
În ceea ce priveşte credinţa însăşi, adică dogmele, acestea nu sunt schimbătoare, fiindcă se referă la o lume neschimbătoare.

| Danielcristian explică (pentru RaduMD):

Bun, exod 20.8 e valabil, si daca e care e ziua saptea cea lasata de Dumnezeu si continuata de Isus?

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru Danielcristian):

Amice ca un bun crestin trebuie sa crezi doar ce spune pastorul si cand citesti biblia sa nu pui nimic la indoiala ca faci pacate, ce spui de crimele din biblie?

| RaduMD a răspuns (pentru Danielcristian):

Nu, Exod 20.8 este tot o poruncă referitoare la un ritual. Noi, creştinii, cinstim Ziua Domnului ca fiind ziua învierii Sale, adică Duminică. De fapt, "Duminică" asta înseamnă: Ziua Domnului (Dominici Dies). Romanii păgâni o numeau "Solis Dies" (denumire calchiată în engleză şi germană ca Sunday, Sonntag), dar a devenit Dominici Dies, fiindcă Isus este Soarele nostru.

| EmaS a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Eu nu cred ce spun oamenii numai ce spune Cuvantul.

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru RaduMD):

Cei care lucreaza in ziua sabatului sa fie omorati.
Exod 31: 12-15~
12Domnul a vorbit lui Moise, si a zis:
13,, Vorbeste copiilor lui Israel, si spune-le:, Sa nu care cumva sa nu tineti sabatele Mele, caci acesta va fi între Mine si voi, si urmasii vostri, un semn dupa care se va cunoaste ca Eu sînt Domnul, care va sfintesc.
14Sa tineti Sabatul, caci el va fi pentru voi ceva sfînt. Cine îl va calca, va fi pedepsit cu moartea; cine va face vreo lucrare în ziua aceasta, va fi nimicit din mijlocul poporului sau.
15Sa lucrezi sase zile; dar a saptea este Sabatul, ziua de odihna, închinata Domnului. Cine va face vreo lucrare în ziua Sabatului, va fi pedepsit cu moartea.

| Danielcristian explică (pentru RaduMD):

laughing))), Ma faceti sa rid, acum imi pare rau ca vam oferit funda, trag concluzia ca vechiul testament nul nici respectati, nici nu incercati macar sa-l respectati nici nu vreti sal respectati.
Preferati sa respectati ziua invieri, sau ziua soarelui ok, unde pot gasi in biblie ca trebuie sa respect ziua invieri sau a soarelui?

Sau acum nici noul testament nu mai e valabil?

| Danielcristian explică (pentru ateuNEGATIV):

Nu Domnule, sunt atitia crestini pe TPU, dar vad ca majoritatea nu respecta vechiul testament, nici chiar cele 10 porunci, leau anulat pe unele.

| RaduMD a răspuns (pentru Danielcristian):

Daniel, putem citi în Noul Testament (Fapte, cred că în cap 15) cum Apostolii s-au adunat într-un Sinod care s-a ţinut la Ierusalim. Ce au dezbătut ei acolo? Au dezbătut cele din Levitic 11, de la care a pornit întrebarea ta. Or, ei au hotărât altceva decât scrie în Levitic. Ei au hotărât că se pot mânca animale necurate. Prin urmare, Noul Testament ne spune că există părţi revizuibile din Vechiul Testament, din moment ce, iată, apostolii le-au revizuit şi scrie asta în Biblie. Până aici, eşti de acord, sau nu eşti? Iar dacă nu eşti, ce te face să nu fii?

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru EmaS):

Atunci crede toata biblia nu cea ce isi convine
ma poti ucide
Omorati pe cei care sunt de alte religii
Deuteronomy 13:7-12 ~
7dintre dumnezeii popoarelor cari va înconjoara, lînga tine sau departe de tine, dela o margine a pamîntului pana la cealalta-
8sa nu te învoiesti si sa nu -l asculti; sa n'arunci spre el o privire de mila, sa nu -l cruti, si sa nu -l ascunzi.
9Ci sa -l omori; întai mîna ta sa se ridice asupra lui ca sa -l omoare, si apoi mîna întregului popor;
10sa -l ucizi cu pietre, si sa moara, pentru ca a cautat sa te abata dela Domnul, Dumnezeul tau, care te -a scos din tara Egiptului, din casa robiei.
11Sa se faca asa, pentru ca tot Israelul sa auda si sa se teama, si sa nu se mai savîrseasca o fapta asa de nelegiuita în mijlocul tau.
Deuteronom 17:2-5~
2Se va gasi poate în mijlocul tau, într'una din cetatile pe cari ti le da Domnul, Dumnezeul tau, un barbat sau o femeie care sa faca ce este rau înaintea Domnului, Dumnezeului tau, si care sa calce legamîntul Lui;
3care sa mearga dupa alti dumnezei ca sa le slujeasca si sa se închine înaintea lor, dupa soare, luna sau toata ostirea cerurilor, asa cum eu n'am poruncit.
4De îndata ce vei lua cunostinta si vei afla lucrul acesta, sa faci cercetari amanuntite. Daca lucrul este adevarat, daca faptul este întemeiat, daca urîciunea aceasta a fost savîrsita în Israel,
5atunci sa aduci la portile cetatii tale pe barbatul sau femeia care va fi vinovat de aceasta fapta rea, si sa ucizi cu pietre sau sa pedepsesti cu moartea pe barbatul acela sau pe femeia aceea.

Omorati pe cei care aduc ofense lui Dumnezeu.
Levitic 24:10-16~
10Fiul unei femei israelite si al unui barbat egiptean, venind în mijlocul copiilor lui Israel, s-a certat în tabara cu un barbat israelit.
11Fiul femeii israelite a hulit si a blestemat Numele lui Dumnezeu. L-au adus la Moise. Mama-sa se numea Selomit, fata lui Dibri, din semintia lui Dan.
12L-au aruncat în temnita, pîna va spune Moise ce va porunci Domnul.
13Domnul a vorbit lui Moise, si a zis:
14,, Scoate din tabara pe cel ce a hulit; toti ceice l-au auzit, sa-si puna mînile pe capul lui, si toata adunarea sa -l ucida cu pietre.
15Sa vorbesti copiilor lui Israel, si sa le spui:, Oricine va blestema pe Dumnezeul lui, îsi va lua pedeapsa pentru pacatul lui.
16Cine va blestema Numele Domnului, va fi pedepsit cu moartea: toata adunarea sa -l ucida cu pietre. Fie strain, fie bastinas, sa moara, pentru ca a hulit Numele lui Dumnezeu.

Moarte pentru blasfemie!
Levitic 24:14-16~
14,,Scoate din tabara pe cel ce a hulit; toti ceice l-au auzit, sa-si puna mînile pe capul lui, si toata adunarea sa -l ucida cu pietre.
15Sa vorbesti copiilor lui Israel, si sa le spui:, Oricine va blestema pe Dumnezeul lui, îsi va lua pedeapsa pentru pacatul lui.
16Cine va blestema Numele Domnului, va fi pedepsit cu moartea: toata adunarea sa -l ucida cu pietre. Fie strain, fie bastinas, sa moara, pentru ca a hulit Numele lui Dumnezeu.

Cei care nu respecta doctrinele bibliei sunt demni de moarte.
Roman 1:24 32 ~
24De aceea, Dumnezeu i -a lasat prada necuratiei, sa urmeze poftele inimilor lor; asa ca îsi necinstesc singuri trupurile;
25caci au schimbat în minciuna adevarul lui Dumnezeu, si au slujit si s'au închinat fapturii în locul Facatorului, care este binecuvîntat în veci! Amin.
26Din pricina aceasta, Dumnezeu i -a lasat în voia unor patimi scîrboase; caci femeile lor au schimbat întrebuintarea fireasca a lor într'una care este împotriva firii;
27tot astfel si barbatii, au parasit întrebuintarea fireasca a femeii, s'au aprins în poftele lor unii pentru altii, au savîrsit parte barbateasca cu parte barbateasca lucruri scîrboase, si au primit în ei însisi plata cuvenita pentru ratacirea lor.
28Fiindca n'au cautat sa pastreze pe Dumnezeu în cunostinta lor, Dumnezeu i -a lasat în voia mintii lor blestemate, ca sa faca lucruri neîngaduite.
29Astfel au ajuns plini de ori ce fel de nelegiuire, de curvie, de viclenie, de lacomie, de rautate; plini de pizma, de ucidere, de cearta, de înselaciune, de porniri rautacioase; sînt soptitori,
30bîrfitori, urîtori de Dumnezeu, obraznici, trufasi, laudarosi, nascocitori de rele, neascultatori de parinti,
31fara pricepere, calcatori de cuvînt, fara dragoste fireasca, neînduplecati, fara mila.
32Si, macar ca stiu hotarîrea lui Dumnezeu, ca cei ce fac asemenea lucruri, sînt vrednici de moarte, totus, ei nu numai ca le fac, dar si gasesc de buni pe cei ce le fac
Omorati ateii:
2 Cronici 15:13~
13si oricine nu cauta pe Domnul, Dumnezeul lui Israel, trebuia omorît, fie mic fie mare, fie barbat fie femeie.

| Danielcristian explică (pentru RaduMD):

Nustiu sincer, parca biblia se contrazice, am citit fapte 15, dar nimic concret la mancare de ex: porc etc. Nu sunt convins de mai multe chesti din vechiul si noul testament.

In vechiul testament sunt si cele 10 porunci, acolo e toata legea, Isus spune ca nu a venit sa strice legea,ci so implineasca.

Cu privire la Sabat, este in vechiul si noul testament,iar cei ce sustin ca sunt credinciosi spun ca nu e neaparat sa respecti sabatul. Iar biblia sustine ca da trebuie respectat.

Despre bautura iarasi, multe religi nu numai ca beu ci si fac bautura, cazanele sunt traditie, tuica e o bunatate pentru oameni, atita la botezuri, la nunti, la prohoduri, la orice sarbatoare tuica e pe masa multora.

Iar pe tema cu hrana sincer nu stiu ce si pe cine sa mai cred, si nu e vorba doar de porc, ci si de soareci, pisici, caini, rime etc. Eu le consider scirboase nu numai necurate, dar noah.

| 8SlimShady a răspuns:

Tot!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie respectata intreaga Biblie. Vechiul Testament poate e mai greu de interpretat dar trebuie respectat.

| Danielcristian explică (pentru anonim_4396):

Deci levetic 11 e valabil nu?

| ateuNEGATIV a răspuns:

Trebuie respectat doar ce va convine voua atat nu sa cititim ieremiea 20 cu 9 doamne tu mai amagit asta trebuie ignorata ca un bun crestin sau toate crimele, legile stupide

| ateuNEGATIV a răspuns:

Persoanele de alta religie sa fie omorate fara mila.
Exodu 22:20~
"20Cine aduce jertfe altor dumnezei decît Domnului singur, sa fie nimicit cu desavîrsire."

Omorati un oras intreg daca ati auzit ca exista necredinciosi in el chiar si animalele lor si distrugeti tot ce va iese in cale
Deuteronom 13 :13-16~
13,,Niste oameni rai au iesit din mijlocul tau, si au amagit pe locuitorii din cetatea lor zicînd:, Haidem si sa slujim altor dumnezei!`` -dumnezei pe cari tu nu -i cunosti
14sa faci cercetari, sa cauti si sa întrebi cu deamanuntul. Daca este adevarat, daca lucrul este întemeiat, daca urîciunea aceasta a fost facuta în mijlocul tau,
15atunci sa treci prin ascutisul sabiei pe locuitorii din cetatea aceea, s'o nimicesti cu desavîrsire împreuna cu tot ce va fi în ea, si sa -i treci chiar si vitele prin ascutisul sabiei.
16Sa strîngi toata prada în mijlocul pietei, si sa arzi de tot cu foc cetatea si toata prada ei, înaintea Domnului, Dumnezeului tau: sa ramîna pentru totdeauna un morman de darîmaturi, si nici o data sa nu fie zidita din nou.

| ateuNEGATIV a răspuns:

Luca 12:49
Eu am venit să arunc un foc pe pământ. Şi ce vreau decât să fie aprins chiar acum!

si iata intarita aceasta idee:

"Matei 10:34, Sa nu va-nchipuiti ca am venit sa aduc pacea pe pamant: Am venit nu ca sa aduc pacea, ci sabia"!

| BlackFuneral a răspuns:

Oh God.Alt fanatic dupa religie!

| RaduMD a răspuns:

Întreaga Biblie este cuvântul lui Dumnezeu.

| Danielcristian explică (pentru RaduMD):

Levetic 11 e valabil?

| RaduMD a răspuns (pentru Danielcristian):

Din moment ce întraga Biblie este inspirată, înseamnă că şi Leviticul, cu toate capitolele lui, este inspirat.

| EmaS a răspuns (pentru Danielcristian):

Domnul Isus spune:,, Să mâncaţi din tot ce se vinde pe piaţă, fără să cercetaţi ceva din pricina cugetului.,,

| Danielcristian explică (pentru RaduMD):

Multumesc frumos, foarte bun raspuns.

| Danielcristian explică (pentru EmaS):

In india se vind serpi, tot felul de gingani, in China cam la fel, ba mai multe, inseamna ca le putem savura?

| EmaS a răspuns (pentru Danielcristian):

Daca se iau cu multumiri, da.

| Danielcristian explică (pentru EmaS):

Atunci raspunsul Dumneavoastra la intrebarea: daca e valabila intreaga bilie, sau numai noul testament, iar dumneata ai spus: Toata Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu care ne invata, ne mustra, ne da intelepciune pentru ca omul lui Dumnezeu sa fie desavarsit si cu totul destoinic pentru orice lucrare buna.Dar, Noul Testament de la Domnul Isus incoace ne invata cum sa traim si sa fim mantuiti prin har, prin credinta in Domnul Isus.

Atunci raspunsul e total gresit, nu respectati vechiul testament.

| EmaS a răspuns (pentru Danielcristian):

Dragul meu nu poti sa respecti in acelasi timp si Noul si Vechiul Testament.Ori suntem mantuiti prin fapte, ori prin Jertfa Domnului Isus.El insusi ne spune sa mancam orice se pune pe masa.Nu mai este valabil nu lua, nu gusta!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Danielcristian):

Leviticul a fost scris ca să arate Israelului cum să trăiască în sfinţenie. Lucrul acesta era necesar pentru că Dumnezeu hotărîse ca Israelul să fie instrumentul prin care să fie realizat planul de mîntuire pentru toate celelalte neamuri. Metoda lui Dumnezeu pentru imprimarea unui tipar de sfinţenie a fost întreită: jertfele, cu mesajul că „fără vărsare de sînge nu există iertare", poruncile ca o mărturie a caracterului divin şi a conduitei cerute de Dumnezeu şi pedepsele, anexate poruncilor ca un avertisment despre inflexibilitatea sfinţeniei divine. Leviticul a fost destinat să pregătească Israelul şi omenirea pentru venirea lui Cristos, prin trezirea sentimentului de vinovăţie şi de nevoie după o jertfă de ispăşire, întregul ritual desfăşurat la Cortul întîlnirii era o trimitere spre lucrarea viitoare a Domnului Isus şi spre sacrificiul suprem depus de El pe altarul din dealul Golgotei.

| Danielcristian explică (pentru EmaS):

Deci acum, raspunsul dumneavoastra este ca vechiul testament nu mai e valabil. Ok, asta am si asteptat, un raspuns simplu la intrebarea pe care am formulato, daca e valabila toata sau noul testament, dumneata susti ca noul ok, si multumesc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Ambele pot fi respectate in acelasi timp. Trebuie sa intelegi Biblia pentru a o respecta.

| Danielcristian explică (pentru anonim_4396):

Deci nu mai e valabil in ziua de azi? Afost pina la nasterea lui Isus.

| EmaS a răspuns (pentru Danielcristian):

Aşa că cei ce se bizuie pe credinţă sunt binecuvântaţi împreună cu Avraam cel credincios.
10 Căci toţi cei ce se bizuie pe faptele Legii sunt sub blestem; pentru că este scris: „Blestemat este oricine nu stăruie în toate lucrurile scrise în cartea Legii, ca să le facă."
Deut 27.26; Ier 11.3;
11 Şi că nimeni nu este socotit neprihănit înaintea lui Dumnezeu, prin Lege, este învederat, căci „cel neprihănit prin credinţă va trăi."
Gal 2.16; Hab 2.4; Rom 1.17; Evr 10.38;
12 Însă Legea nu se întemeiază pe credinţă; ci ea zice: „Cine va face aceste lucruri va trăi prin ele."
Rom 4.4-5; Rom 10.5-6; Rom 11.6; Lev 18.5; Neem 9.29; Ezec 20.11; Rom 10.5;
13 Hristos ne-a răscumpărat din blestemul Legii, făcându-Se blestem pentru noi – fiindcă este scris: „Blestemat e oricine este atârnat pe lemn" –
Rom 8.3; 2Cor 5.21; Gal 4.5; Deut 21.23;
14 pentru ca binecuvântarea vestită lui Avraam să vină peste Neamuri, în Hristos Isus, aşa ca, prin credinţă, noi să primim Duhul făgăduit.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci spune-mi te rog tu prin ce aprimesti mantuirea:prin faptele Legii sau prin credinta in Domnul Isus?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Danielcristian):

Da. in mare parte. Dar trebuie luat in seama Vechiul Testament pentru ca ne informeaza foarte mult despre faptul cum s-au petrecut lucrurile. Recomandarile tuturor celor care stiu religie va fi sa citesti noul testament, si mie mi s-a zis sa nu imi mai bat capul cu vechiul dar este bine sa il citesti si pe acela.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Nu ma refeream la asta. Mai mult prin credinta in Domnul Isus. Dar trebuie sa iei in serios ambele testamente.

| Shaoran a răspuns (pentru Danielcristian):

Pai, daca Hristos nu a venit sa strice legea, iar in levitic se da legea... da.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar eu iau cat se poate de serios Vechiul Testament!

| Danielcristian explică (pentru EmaS):

Prin Domnul Isus, dar cred ca si vechiul testament e valabil si trebuie respectat, acolo ne povesteste despre hrana, lev11, isaia 66.17 etc, 10 porunci, despre bautura (alcool) prverbe 20.1 etc, deci cred 100% ca si vechiul testament este o baza pentru copii lui Dumnezeu.

| Danielcristian explică (pentru Shaoran):

Bun raspuns, multumesc.

| Danielcristian explică (pentru EmaS):

Cele 10 porunci le respectati? respectiv porunca 4?

| EmaS a răspuns (pentru Danielcristian):

Unul socoteşte o zi mai presus decât alta; pentru altul, toate zilele sunt la fel. Fiecare să fie deplin încredinţat în mintea lui.
Gal 4.10; Col 2.16;
6 Cine face deosebire între zile, pentru Domnul o face. Cine nu face deosebire între zile, pentru Domnul n-o face. Cine mănâncă, pentru Domnul mănâncă; pentru că aduce mulţumiri lui Dumnezeu. Cine nu mănâncă, pentru Domnul nu mănâncă; şi aduce şi el mulţumiri lui Dumnezeu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Bravo dumneavoastra. Inseama ca eu am inteles gresit.

| Torah a răspuns (pentru EmaS):

Curat si necurat, nu ce intre dar ce iese spurca pe om (atentie la ce vorbim), corect? Iisus nu a venit sa schimne ci sa implineasca inclusiv legea. pentru ca legea vechiului testement la definit sfant deci El nu a mancat, corect iti spun eu. Iisus surprins de farisei la masa cu vamesii > nu cei sanatosi au nevoie de doctor, ok? la fel si apostolii. s-ar fi putut afa in misiune in casa unui chinez si acesta lea-r servi caine fript ..deci mancati fratilor in aceste circumstante pentru ca nu e pacat sa-ti duci misiunea la bun sfarsit.dar cum ar fi fost cand ingerii sau dus la Avraam sai vesteasca nenorocirea. acesta le-a spalat picioarele si ia invitat in cort ..ingerii trebuiau sa zica ca ei nu se spala pe piciore? vechiul testament cum bine zice Radu este inspirat de la Duhul Sfant deci sta in picioare in veci ca si noul testament... noul vechiul ..ca nimic nu e nou subt soare eu am rupt pagina din biblie pe care scria noul testament ..pt mine e Biblia si atat

| EmaS a răspuns (pentru Torah):

Si atunci tu prin ce primesti mantuirea prin fapte sau prin credinta in Domnul Isus?

| Torah a răspuns (pentru EmaS):

Ema, este acceptabil faptul ca ai venit cu o intrebare, de aici si Mat. 19:25-26 Tit 3:5-6 dar ce este credinta Evr. 11:1 si cum putem avea credinta daca nu si prin fapte Iacov 1:22-23-24-25 Iacov 2:14-17 la intrebarea ta e posibil sa nu fiu convingator e posibil chiar sa ma insel ..sau poate peste alti cativa ani de studiu sa privesc altfel lucrurile decat acum nu sunt genul de persoana care da cu pumnul in masa ca asa este si asa ramane nu sunt fariseu, daca Duhul se manifesta o stii nu? de asta am incredere in Dzeu.

| EmaS a răspuns (pentru Torah):

Asa este, esti inca tanar, apreciez ca esti interesat de acest subiect spre deosebire de alti tineri.Domnul sa te binecuvanteze!

| Cornholio a răspuns:

Respecta cat poti tu fiecare are crucea sa doar sa nu devii fanatic din ala care nu stie altceva in afara de rugat pentru ca atunci e chiar exagerat