| DeeaaT a întrebat:

Trebuie sa spui preotului daca ti-aai inceput viata sexuala? si daca spun imi va mai da impartasanie sau imi da aghiazma mare? cum se procedeaza? MUltumesc!

37 răspunsuri:
| pasareaphoenix1 a răspuns (pentru Rooobi):

Tagma popilor a raspandit prostimii sintagme de genul :,, sa nu faci ce face popa, sa faci ce spune popa'' -Acestea fiind,, spuse'' cu scopul de a fraierii turma si ca ei ( popii) sa fie adorati ca veriga de legatura in trebuie om si Divin, ceea ce este total FALS! Acesti popi nu sunt altceva decat niste paraziti ce traiesc de pe spinarea turmei : http://www.youtube.com/watch?v=Ee5b98z6dXk&list=UUtdvoF0OlpDT2fVYmQ8FTjA
http://www.youtube.com/watch?v=V9of09XbRwE&list=UUtdvoF0OlpDT2fVYmQ8FTjA
http://www.youtube.com/watch?v=jt4yFhS1les&list=UUtdvoF0OlpDT2fVYmQ8FTjA

| milan9 a răspuns:

Trebuie sa recunoastem cu totii ca cei prezentati in acele filmulete chiar NU au ce cauta in misiunea preoteasca...
Si nu inteleg de ce nu sunt dati afara de la prima abatere astfel de oameni nepotriviti - cei mai mari dusmani ai Bisericii Ortodoxe.

Exista si astfel de cazuri regretabile.
Cazuri de "lipsă de vocaţie" au existat mai mult sau mai puţin şi în timpul Mântuitorului şi al apostolilor. Şi ei se confruntau cu necesitatea unei aspre selectări a oamenilor care doreau să poarte o astfel de sarcină a preoţiei...

| iurii75 a răspuns (pentru milan9):

În sfârşit suntem de acord cu ceva. Nici eu nu înţeleg cum e posibil ca ceea ce susţine că este biserica lui Cristos cea SFÂNTĂ şi FĂRĂ PATĂ, să tolereze astfel de persoane în loc să le excludă. Şi ţinând cont de mulţimea cazurilor, deja nu este o pată ci este complet în mocirlă.
Somn uşor.

| milan9 a răspuns (pentru iurii75):

Nu este nimic nou în zilele noastre. Cazuri de "lipsă de vocaţie" au existat mai mult sau mai puţin şi în timpul Mântuitorului şi al apostolilor. Şi ei se confruntau cu necesitatea unei aspre selectări a oamenilor care doresc să poarte o astfel de sarcină a preoţiei:

1). - Timotei 5, 22:,, Nu-ţi pune mâinile degrabă pe nimeni (pentru a transmite harul), nici nu te face părtaş la păcatele altora. Păstrează-te curat."
2). - Timotei 5, 17:,, Preoţii, care îşi ţin bine dregătoria, să se învrednicească de îndoită cinste, mai ales cei care se ostenesc cu cuvântul şi cu învăţătura."
3). -I Timotei 5, 19;,, Pâră împotriva preotului să nu primeşti, fără numai de la doi sau de la trei martori."
4). -I Timotei 3, 6: "Episcopul să nu fie de curând botezat, ca nu cumva, trufindu-se, să cadă în osânda diavolului."
5). -I Petru 5, 1-2:,,Pe preoţii cei dintre voi îi rog ca unul ce sunt împreună preot şi martor al patimilor lui Hristos si partas al slavei celei ce va să se descopere.
Pastoriţi turma lui Dumnezeu, dată în paza voastră, cercetând-o nu cu silnicie, ci cu voie bună, după Dumnezeu, nu pentru câstig urât, ci din dragoste."
6). -Fapte 20, 28:,, Drept aceea, luaţi aminte de voi şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi episcopi, ca să păstraţi Biserica lui Dumnezeu, pe care a câstigat-o cu însuşi sângele Său."
7). -I Tim. 4, 14:,, Nu fi nepasator faţă de harul care este întru tine, care ţi s-a dat prin proorocie, cu punerea miinilor mai-marilor preoţilor."

| RaduMD a răspuns:

In cazul in care inceperea vietii sexuale s-a facut inainte de casatorie sau in afara casatoriei, e vorba de pacatul curviei, respectiv preacurviei. Acesta e un pacat grav. A nu spune un pacat grav, de care iti amintesti, anuleaza validitatea spovezii, fiind ca si cand nu te-ai fi spovedit de loc.

| iurii75 a răspuns (pentru milan9):

Dar este o diferenţă - pe timpul lui Isus şi al apostolilor astfel de persoane nu erau tolerate ci îndepărtate, pe când în timpurile de faţă...

| cristimihailov a răspuns (pentru milan9):

Banuiesc ca tu esti o puritate.
Si tu ai un cucui in frunte de la caderea din rai?