| DeeaaT a întrebat:

Trebuie sa spui preotului daca ti-aai inceput viata sexuala? si daca spun imi va mai da impartasanie sau imi da aghiazma mare? cum se procedeaza? MUltumesc!

37 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

"Mai exista inca triburi in care se mai practica aceste ritualuri primitive?" Asta ar trebui sa ne intrebam in mod normal cand citim o asemenea intrebare, numai ca lumea a ramas primitiva raportat la nivelul dezvoltarii stiintifice. Am descoperit mitralierele si inca mai folosim arcul.

| cristimihailov a răspuns (pentru Inferno):

Cred ca e mai placut asa... tine de obisnuinta. Si eu am doua aspiratoare in casa, dar tot matura o folosesc. Mereu ma intreb de ce.
Poate de lene...

| DenisIonut01 a răspuns:

Spui ce doresti tu. Dumnezeu stie si ce gandesti darămite ce ai facut, ori ca ai spui preotului ori ca nu dumnezeu tot stie asa ca poti sa te rogi si de acasa.

| milan9 a răspuns:

Trebuie spus, absolut! Este un păcat capital.
Spovedania este "tratamentul" continuu prin care combatem orice pacat pentru a-l părăsi mai uşor, pentru a primi prin harul lui Dumnezeu iertare.

Asa cum nu intrerupi tratamentul cu antibiotice daca nu te vindeci dupa prima pastila, tot la fel si spovedania, trebuie sa insoteasca progresul spiritual indiferent de urcusurile sau "coborasurile" noastre...
Scopul final este renuntarea la pacat, cainta si iertarea.

| KhludCiprian a răspuns (pentru milan9):

In fapt e mai bine sa spui preotului si sa opresti orice antibiotice cand te imbolnavesti, ca doar Dumnezeu o sa te vindece.

Gandeste-te cat de mult Dumnezeu se simte ofensat in fapt de faptul ca din iubire pentru cineva, vrei sa faci dragoste! E si normal in fapt, ce Dumnezeu nu ar fi interesat de ceva atat de important decat intimitatea ta!? El nu e interesat sa hraneasca copii din Africa sau sa dea parinti copiilor din orfelinate, dar viata ta sexuala trebuie sa o stie, si nu numai el, dar si preotul...

| sabin89 a răspuns (pentru KhludCiprian):

"si nu numai el, dar si preotul... "... si noi.
@ DeeaaT - Hey, in Biblie scrie "marturisiti-va pacatele unii altora". Daca vrei sa fii pe linie, fa asa: Mergi si ii spui pacatele tale si apoi ii zici sa le spuna si el pe ale lui; in felul asta va conformati cu ce este scris.

| cristimihailov a răspuns (pentru KhludCiprian):

Sincer... uneori am impresia ca esti un ingeras picat pe pamant. Nu spun in cap, ca sa nu jignesc happy Chiar nu jignesc.

De fiecare data cand citesc cate un raspuns de al tau, ma apuca :
- ori o uimire fara precedent, cata varietate a putut sa lase Dumnezeu...
- ori o urma de credinta se trezeste in mine si imi fac cruci largi...

Pe bune...

| cristimihailov a răspuns (pentru sabin89):

De ce faci misto de ea? Stii ca mai intai trebuie sa spuna parintilor... Nu?

| KhludCiprian a răspuns (pentru cristimihailov):

Probabil e ceea ce incerc (si cu tine nu a mers, chiar imi pare rau!) e sa fiu sarcastic dat fiind ca ceea ce "am primit" nu poate fi justificat sub multe privinte, dar cei ce au primit in multe cazuri judeca (mult mai virulent decat dvs!) cei ce nu au primit.

Sunt sau am fost inger? Nu cred, nu am vazut nimic supranatural sa imi justifice mie cel putin aceasta opinie. Legat de ce poate sa lase Dumnezeu pe pamant, din raspunsurile mele si ale tale combinate:
- copii ce mor de foame cu milioanele dat fiind un Dumnezeu iubitor
- cineva critic la adresa acestui Dumnezeu "ambivalent" ce este o forma de diversitate in asa fel incat sa creasca credinta altuia pe net sa isi faca cruci largi.

Cum faci crucea? Cu doua degete, ca Vechii Credinciosi? Sau cu trei asa cum e stabilit de reforma din 1666 a Patriarhului Nikon?

| cristimihailov a răspuns (pentru KhludCiprian):

Hahaha happy

A iti face cruce, intr-adevar, nu m-am uitat niciodata cum tineam degetele. Poate si pentru ca o faceam in minte, cu tot sufletul.

Sa ii spui unui om sa renunte la antibiotice si sa se increada in Dumnezeu, de multe ori mi se pare ca bate inconstienta ca si gravitate.

Cum poti sa ii spui asa unui om care nu stii daca este sau nu iubitor de Dumnezeu sau nu? In cel mai fericit caz se vindeca singur. In cel mai rau poti sa il certi pe Dumnezeu mai repede de cat te-ai asteptat. Ba poti sa il bati si pe fisu...

A fii inger nu presupune sa fii supranatural. Asa cum nici a fii intelept nu presupune sa cunosti matematica. Banuiesc ca sfintii parinti din care citesti (sau vei citi) nu prea le aveau cu algebra si nici cu chimia. Dar aveau un bun simt. Desi de multe ori exagerau in anumite privinte. In fine, nu e menirea mea sa critic asta. De fapt nu as vrea sa fie menirea mea asta laughing)

M-am mai uitat pe niste raspunsuri de ale tale. Acum ma gandesc ca acea cruce pe care mi-o faceam, era efectiv cu spirtul. Daca as fi facut-o cu mana, cred ca mi-as fi rupt mana din umar de larga ce ar fi fost.

Iar de copiii lasati de Dumnezeu sa moara cu milioanele... E ciudat ca imi pui o asemenea intrebare, dar stii despre nenea Nikita. Lasa mai bine canoanele si simte credinta. Exista multe raspunsuri cu privire la intrebarea cu copiii. De ce nu le citesti pe acelea? Preotii au avut grija sa raspunda la ele.

| KhludCiprian a răspuns (pentru cristimihailov):

Ma bucur ca ti-am crescut credinta, dar si starea de spirit! Se pare ca reusesc sa fac numai bine, deci s-ar putea sa ai dreptate, poate chiar sunt un inger!

Te rog sa nu faci cruce cu mana, mai ales daca ai riscuri sa ti-o dizloci laughing Inainte sa faci orice necugetat mergi la un doctor si vezi cat de mare poti face crucea!

Nu de alta, dar nu vreau sa fiu dat in judecata ca diferiti crestini ortodocsi sau catolici au mainile dizlocate peste tot prin Romania!winking

| KodrutZ a răspuns (pentru milan9):

No ***? Si de ce nu ar fi mai simplu sa te marturisesti direct lu' dumnezo' si sa iti ceri iertare? A, da, trebuie' sa pape ceva si gura popii...
P.S. DeeaT, pacatul e doar un lant de gitul celor ce inghit timpenia asta. Nu indemn la promiscuitate, a nu se intelege pe dos, ci doar incerc sa iti sugerez sa nu te simti NICIODATA vinovata de chestii normale care tin de viata ta PER-SO-NA-LA.

| cristimihailov a răspuns (pentru KhludCiprian):

Mai Cipriane,

De ce se infoaie pana pe tine? Stai linistit cu privire la sanatatea mea. Nu imi rup mana ca prostul. Nici nu doresc, nici nu urmaresc asta, motiv pentru care de altfel am ajuns sa fac acele cruci cu mintea.

Nu merg la doctor pentru orice fleac. Nu vreau sa irit omul aiurea...

Credinta pe care mi-ai crescut-o precum si starea de spirit - ma gandesc ca este totusi cam mult spus si mai mult poveste. Ceea ce ai facut cu adevarat ai reusit sa ma faci sa mai admir inca o data varietatea lasata de Dumnezeu.

La un moment dat o sa intelegi ca ceea ce urmaresti tu atat de tehnic... sa faci exact cum a zis ala si ala si ala, etc. nu reprezinta nimic in cele din urma. Si ma refer la credinta.

Cu siguranta Isus nu parea ca isi pune problema cand baga cate o cruce. Oare facea cu doua degete? Sau cu trei? Sau cu unul? Oare se crucea el? Ia cauta prin manualele si scrisurile altora si vezi. ce spun alea?

Asa ca poate e mai bine sa incepi si tu sa crezi ca tine, nu ca ceilalti. Si in general, dar asta este sfat personal, lasa cuvintele alea atunci cand vrei sa te apropii de oamenii simplii - pentru ca s-ar putea ori sa nu le inteleaga, ori sa oboseasca la faptul ca vorbesti limbi straine cand poti sa spui lucrurilor pe nume.

| KhludCiprian a răspuns (pentru cristimihailov):

"(...)Cu siguranta Isus nu parea ca isi pune problema cand baga cate o cruce. Oare facea cu doua degete? Sau cu trei? Sau cu unul? Oare se crucea el? Ia cauta prin manualele si scrisurile altora si vezi. ce spun alea?"
Isus isi baga cate o cruce? Esti sigur? Pot sa te intreb din ce manualele si/sau scrisurile altora ai gasit asta? Nu vreau sa te intreb daca le facea pe stil catolic sau ortodox ca deja ar fi prea veche gluma, dar chiar crezi ca Isus isi facea cruce? Nu crezi ca "isi facea semnul biciului" sau poate semnul "coroanei cu spini" - ca doar el se credea un fel de rege al iudeilor, dupa cum pancarda deasupra capului sau chiar o afirma (ca si crestinii de altfel)!

Sarcasmul (sau ironia) este dupa mine unul din cele mai efective metode ca sa atac afirmatii nefondate si care ataca la valorile implicite ce un om le are. As putea sa spun de exemplu ca anumiti preoti au incalcat principiile confesiunii si stii ca au facut-o, dar nu aici e problema, din cate cred ca amandoi intelegem: problema e ca oamenii trebuie sa aiba dreptul la alegerile lor si nu ar trebuie sa aiba presiune (religioasa, sociala) sa faca ceva impotriva alegerii lor, si mai ales sa fie impusa.

Chiar ideea dvs: "trebuie sa spuna mai intai parintilor", intrebarea mea pentru dvs: "De ce trebuie sa spuna inainte de toate parintilor?". Poate parintii nu ii ofera acelei persoane dragostea dorita si de aceea ea o cauta la altcineva. Crezi ca cel mai bun rezultat e ca dupa ce face dragoste cu cineva e sa fie demoralizata de parinti ca "ce pacatoasa e ea" (de obicei cuvintele sunt diferite, dar poate sunt minori ce citesc pe aici).

A incepe viata sexuala si a face dragoste este in partea normala a vietii fiecarei persoane. Imi amintesc o reclama (ce informa comportamentele) in Spania: "Ai 16 ai. Ai inceput sa faci sex. E normal si sanatos! Totusi nu e normal nici sanatos sa te apuci de bautura!"

| cristimihailov a răspuns (pentru KhludCiprian):

Chiar eram curios, ca te vad tare la istoria religiei.

Baga Isus asa, cand vorbea la multime, si cate o cruce? O dadea scurt din varful degetelor? O facea rapid si larg? Sau asa scurt pe piept, in 20 de cm diametru?

Nu il cred pe Isus atat de masochist sa isi semnul biciului si nici nu prea am auzit sa fii dat cu capul printre spini, asa de antrenament pentru emisiunea finala. Dar na, Costica si Lenuta, cand i-au strans pe toti si au scos varianta moderna a bibliei, poate au mai dat cu guma de sters peste anumite pasaje...

Crezi ca parintii ei nu o iubesc. Dar crezi ca Isus o iubeste.
Parintii ei nu i-au demonstrat asta. Dar preotul i-a demonstrat.

Oricum nu mai are demult legatura discutia cu intrebarea originala. Eu bagam aici ti-am spus, doar pentru ca ai reusit sa faci sa realizez cat de mare e gradina.

Ciudat este ca iti amintesti reclama aia.

Sfintii parinti dau sfaturi cu privire si la viata de familie? Spuneau cumva si de faptul ca nevasta e bine sa fie pura?

Iarasi o intrebare aiurea: Oare sfintii parinti nu erau asceti? Si stand ei acolo in linistea noptii, dadeau sfaturi despre viata de familie, ei necunoscand asta?

Mda, intrebari... intrebari...

| KhludCiprian a răspuns (pentru cristimihailov):

Vezi ca intrebarile ce ti le-am pus, au fost puse de "adevarati crestini" si au invatat pe altii "ca asa este bine". Mi se pare normal sa zic ca Isus pana sa fie crucificat sa nu fi avut un anumit comportament pana in acel moment. Si cu atat mai mult, chiar presupunand ca si-ar fi facut cruce, este o probabilitate mai mica (mai exact jumatatewinking ) ca sa si-o fi facut fie pe stanga, fie pe dreapta, si mult mai mica sa o fi facut cu doua sau trei degete. Totusi eu iti zic o perspectiva rationala, sau cel putin statistica.
"Baga Isus asa, cand vorbea la multime, si cate o cruce? O dadea scurt din varful degetelor? O facea rapid si larg? Sau asa scurt pe piept, in 20 de cm diametru?(...)
Sfintii parinti dau sfaturi cu privire si la viata de familie? Spuneau cumva si de faptul ca nevasta e bine sa fie pura?(...)
Iarasi o intrebare aiurea: Oare sfintii parinti nu erau asceti? Si stand ei acolo in linistea noptii, dadeau sfaturi despre viata de familie, ei necunoscand asta?"
Intrebarile tale sunt foarte bune, si chiar ma mira cum de un ascet ar putea spune cum "dadeau sfaturi despre viata de familie, ei necunoscand asta", dar daca tu crezi ca ei dau sfaturi bune, mergi dupa ele!

Eu prefer ca decat un ascet sa imi zica sa ma rog ca sa fiu vindecat, sa ascult un doctor si sa iau o pastila. Daca un ascet zice sa nu te culci cu nimeni si sotia sa fie curata, dat fiind ca sotia ta este curata nu din cauza ca e virgina sau nu (asa era doar in Vechiul Testament!) ci doar daca ii pare (sincer) rau la preot cand se spovedeste (banuiesc ca asta e "tabara" din care faci parte). A victimiza o fata ca a facut ceva din dragoste, mi se pare atat abuziv cat si foarte rau pentru ceea ce intelegem ca e uman si ce defineste experienta umana.

A bea este abuz, si putem demonstra asta, pe cand a face dragoste in mod sanatos (cu prezervativ si/sau anticonceptionale) si nu schimbi partenerii, nu e. O stim ca doctorii zic asta, si sunt beneficii (psihice) intre altele ca sa ai o astfel de viata.

Asta o zic dupa ce am avut un comportament crestin pana m-am casatorit, si sincer, nu vad avantajele, adica da, nu am luat Sida, sau ce pune literatura religioasa "inainte", dar daca educi copilul sa o faca in modul cel mai sanatos, sau sa intrebi un doctor si chiar un prieten, intotdeauna vei fi mai bine decat ai intreba un preot.

| cristimihailov a răspuns (pentru KhludCiprian):

Mda, era sa pariez ca nu ai scris tu raspunsul asta si alta nu.

| milan9 a răspuns:

Sexualitatea înainte de alcătuirea familiei este un adevarat bumerang ce afecteaza familia in mod invariabil.
Relaţiile intime inainte de casatorie creează "link-uri" nedorite, ce se vor resimţi cel mai bine mai târziu, în familie, ca în oglindă de către celălalt partener, toată viaţa...

Desfraul, imoralitatea, nu este doar un pacat grav ci si cauza principala a celor 50-60% divorturi in randul familiilor...

| cristimihailov a răspuns (pentru milan9):

Banuiesc ca tu esti o puritate.
Si tu ai un cucui in frunte de la caderea din rai?

| milan9 a răspuns:

Trebuie sa recunoastem cu totii ca cei prezentati in acele filmulete chiar NU au ce cauta in misiunea preoteasca...
Si nu inteleg de ce nu sunt dati afara de la prima abatere astfel de oameni nepotriviti - cei mai mari dusmani ai Bisericii Ortodoxe.

Exista si astfel de cazuri regretabile.
Cazuri de "lipsă de vocaţie" au existat mai mult sau mai puţin şi în timpul Mântuitorului şi al apostolilor. Şi ei se confruntau cu necesitatea unei aspre selectări a oamenilor care doreau să poarte o astfel de sarcină a preoţiei...

| iurii75 a răspuns (pentru milan9):

În sfârşit suntem de acord cu ceva. Nici eu nu înţeleg cum e posibil ca ceea ce susţine că este biserica lui Cristos cea SFÂNTĂ şi FĂRĂ PATĂ, să tolereze astfel de persoane în loc să le excludă. Şi ţinând cont de mulţimea cazurilor, deja nu este o pată ci este complet în mocirlă.
Somn uşor.

| milan9 a răspuns (pentru iurii75):

Nu este nimic nou în zilele noastre. Cazuri de "lipsă de vocaţie" au existat mai mult sau mai puţin şi în timpul Mântuitorului şi al apostolilor. Şi ei se confruntau cu necesitatea unei aspre selectări a oamenilor care doresc să poarte o astfel de sarcină a preoţiei:

1). - Timotei 5, 22:,, Nu-ţi pune mâinile degrabă pe nimeni (pentru a transmite harul), nici nu te face părtaş la păcatele altora. Păstrează-te curat."
2). - Timotei 5, 17:,, Preoţii, care îşi ţin bine dregătoria, să se învrednicească de îndoită cinste, mai ales cei care se ostenesc cu cuvântul şi cu învăţătura."
3). -I Timotei 5, 19;,, Pâră împotriva preotului să nu primeşti, fără numai de la doi sau de la trei martori."
4). -I Timotei 3, 6: "Episcopul să nu fie de curând botezat, ca nu cumva, trufindu-se, să cadă în osânda diavolului."
5). -I Petru 5, 1-2:,,Pe preoţii cei dintre voi îi rog ca unul ce sunt împreună preot şi martor al patimilor lui Hristos si partas al slavei celei ce va să se descopere.
Pastoriţi turma lui Dumnezeu, dată în paza voastră, cercetând-o nu cu silnicie, ci cu voie bună, după Dumnezeu, nu pentru câstig urât, ci din dragoste."
6). -Fapte 20, 28:,, Drept aceea, luaţi aminte de voi şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi episcopi, ca să păstraţi Biserica lui Dumnezeu, pe care a câstigat-o cu însuşi sângele Său."
7). -I Tim. 4, 14:,, Nu fi nepasator faţă de harul care este întru tine, care ţi s-a dat prin proorocie, cu punerea miinilor mai-marilor preoţilor."

| iurii75 a răspuns (pentru milan9):

Dar este o diferenţă - pe timpul lui Isus şi al apostolilor astfel de persoane nu erau tolerate ci îndepărtate, pe când în timpurile de faţă...

| cristimihailov a răspuns:

Hai mai, potoleste-te.
Crezi ca daca ti-ai tras-o o sa fii urmarita de Dumnezeu si aratata cu degetul?

E normal...
Lasa-l pe preot, nu-i mai pierde timpul...
Faci coada in spatele tau la impartasanie...

| sublime89 a răspuns:

Nu trebuie sa-i spui nimic preotului.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

O sa te intrebe el daca ai facut prostii de orice fel, inclusiv cu gura.

| wolder a răspuns:

Daca esti crestin si ai facut greseala, religia spune ca trebuie sa spui preotului.
El va decide ce si cum.
Daca nu-ti asumi greselile si nu le spui preotului de ce te-ai mai numi crestin?

| wolder a răspuns:

Sexul este ceva normal. Daca biblia il face sa para un pacat, noi nu suntem pacatosi, doar ne lasam judecati.

| Deaad a răspuns:

De ce in sa-i zici? Trebuie sa pastrezi lucrurile astea pentru tine, e intimitatea ta.Lasa-l in impartasania lui de popa pervers.

| RaduMD a răspuns:

In cazul in care inceperea vietii sexuale s-a facut inainte de casatorie sau in afara casatoriei, e vorba de pacatul curviei, respectiv preacurviei. Acesta e un pacat grav. A nu spune un pacat grav, de care iti amintesti, anuleaza validitatea spovezii, fiind ca si cand nu te-ai fi spovedit de loc.

| Rooobi a răspuns:

Biserica n-are nici o legatura cu Dumnezeu. Si care e problema daca ti-ai inceput viata sexuala? Ca practici o placere trupeasca? Preotul de ce poate sa te ierte? Pentru ca a facut,, scoala de popi" (facultatea de teologie)laughing) Serios asta poate face oricine. Daca ai un pacat cereti prin rugaciune scuze la Dumnezeu si el te va ierta.

| pasareaphoenix1 a răspuns (pentru Rooobi):

Tagma popilor a raspandit prostimii sintagme de genul :,, sa nu faci ce face popa, sa faci ce spune popa'' -Acestea fiind,, spuse'' cu scopul de a fraierii turma si ca ei ( popii) sa fie adorati ca veriga de legatura in trebuie om si Divin, ceea ce este total FALS! Acesti popi nu sunt altceva decat niste paraziti ce traiesc de pe spinarea turmei : http://www.youtube.com/watch?v=Ee5b98z6dXk&list=UUtdvoF0OlpDT2fVYmQ8FTjA
http://www.youtube.com/watch?v=V9of09XbRwE&list=UUtdvoF0OlpDT2fVYmQ8FTjA
http://www.youtube.com/watch?v=jt4yFhS1les&list=UUtdvoF0OlpDT2fVYmQ8FTjA

| ElenaRomann a răspuns:

Dumnezeu a lasat preotia iudaica, tot Dumnezeu a lasat si preotia crestina.
Vinovatia o poarta libertatea ce nu respecta acewsta preotie;
Preotia este o dstorie, o misiune. Nu datoria este vinovata daca tu esti tradator si nu o respecti; i

| RalucaPuca a răspuns:

Da, normal. Spune-i preotului tot. Doar "Dumnezeu" a asistat la primul tau act sexual.

| marYmaraYa a răspuns:

Oricum Dumnezeu stie ce ai facut.Biblia spune: Evrei 4:13 Totul este gol si descoperit inaintea ochilor aceluia caruia trebuie sa-i dam socoteala.
Si ar fi bine sa te caiesti si sa nu mai practici acest pacat si vei fi iertat(a).

| Paul3kileDeCurcan a răspuns:

laughing ce probleme de lumea intailaughing se numeste viata intima. tu ce intelegi prin "intima"? ca e sau nu treaba lui?

| Aristides a răspuns:

Popa nu are absolut nici o legatura cu Divinitatea.Acestia nu sunt altceva decat niste lucratori in aceasta industrie numita biserica iudeo-crestina, adica totul contra sumelor de bani! Adevarata Divinitate nu se,, descopera'' prin popi, pastori sau alte aberatii inventate. Divinul se descopera prin descoperirea lumilor subtile din interiorul nostru, aceea este calea catre Divin! Popime e doar o clasa parazita :http://www.youtube.com/watch?v=Ee5b98z6dXk&list=UUtdvoF0OlpDT2fVYmQ8FTjA
http://www.youtube.com/watch?v=jt4yFhS1les&list=UUtdvoF0OlpDT2fVYmQ8FTjA