| DeeaaT a întrebat:

Dragilor, daca ma duc sa ma marturisesc si spun ca mi-am inceput viata sexuala. imi mai da impartasanie sau imi da aghiazma mare? cum se procedeaza? Vreau raspunsuri doar de la cei care stiu. Multumesc frumos! :* :* :*

9 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Te întreabă preotul așa ceva?
Îți spui acele păcate care le consideri tu că trebuie mărturisite.
Pa, pa.

| DeeaaT explică (pentru Legiuitoarea):

Pai eu zic asa ceva. Dar el imi m, ai da impartasanie sau aghiazma mare?

| Legiuitoarea a răspuns (pentru DeeaaT):

Bună din nou.
Păi de ce să nu-ți dea?
Nu este om care să nu aibă păcate.
Pa, pa.

| pietrean a răspuns:

Dupa modul cum ai pus intrebarile anterioare, tare mi-e teama ca nu ai nici 14 ani! Adica:"din analizele de sange,isi da seama daca sunt virgina?"
Adica tu esti credincioasa,mergi la biserica,dar viata sexuala ti-ai inceput-o,fara sa stii nimic despre ea! Parca popa spune ceva despre asa ceva,nu? Dar nu va invata cum sa va protejati,ce responsabilitati si riscuri sunt,care sunt urmarile psihice,fizice,social ale unui raport sexual si nu a face dragoste cand sunteti destul de maturi fizic si psihic.
Acum,ti-e de impartasanie sau de aghiazma! Cand ai facut-o fara sa judeci,nu te-ai gandit la asa ceva?
Ce fel de credinciosi mai sunteti?
Tot ce ti-am scris,nu este spus cu rautate,este doar o concluzie proprie. Daca intrebai la categoria "Religie", nu era nici-o problema(acolo nu intru in discutii, polemica), dar aici, am crezut ca pot sa-mi spun parerea!

| DeeaaT explică (pentru pietrean):

Era o siimpla intrebare la care tu nu erai obligat/a sa-mi raspunzi si am mentionat ca e doar pentru cei care stiu despre ce e vorba. E o curiozitate. Multumesc pentru raspunsul tau. :/

| Seepty a răspuns:

Da o sa-ti dea pentru ca nu are nicio legatura viata sexuala cu impartasania dar te indeamna sa nu o mai faci asa de tanara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sexul nu-i pacat. In Biblie chiar zice ca trebuie sa te inmultesti sau ceva de genu' deci nu vad problema.

| MilkyWAY3027 a răspuns:

Cand te duci sa te marturisesti ii spui preotului ca ti-ai inceput viata sexuala si el decide daca meriti sa te impartasesti sau nu (de aceia se numeste si Taina Marturisiri), cel mai probabil o sa-ti dea vreun Canon si dupa ce faci canonul respectiv te poate impartasi. Cat despre aghiazma, il poti intreba si acest lucru. Numai preotul duhovnic iti poate da un raspuns concret de aceia iti recomand sa nu iei in considerare raspunsurile de pe TPU.

| DeeaaT explică:

Mda. Multumecs pentru raspusuri si mentionez ca am 18 ani impliniti!