| RAY a întrebat:

Tu ca ateu, agnostic, deist, panteist dacă l-ai vedea pe Dumnezeu din biblie, ai crede in el din frica?
Te-ai întrebat asta vreodată?

29 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| SG1995 a răspuns:

Dacă l-aș vedea nu ar mai fii credință, dar a recunoaște existența cuiva nu presupune să fii și obiedient. Adică dacă Yahweh ar exista nu înseamnă că l-aș si venera.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Mi-ar fi frica doar de diagnostic.

Maine daca apare Iisus pe-un cal si strabate Romania cantand manele, n-o sa-mi pese.

| Superior a răspuns (pentru supadeceapa):

Pentru ca esti ignoranta si superficiala.

| supadeceapa a răspuns (pentru Superior):

Explica laughing.

| Superior a răspuns:

Din frica, nici vorba.
Din repspect pentru ca m-a creeat.

| Endoryus a răspuns:

As crede ca am probleme grave la bostan daca vad pe "Dumnezeu" asta si m-as duce fuga fuguta la doctor.

| Superior a răspuns (pentru Endoryus):

Tu esti mult mult mai ignorant si superifical decat supa de usturoi.

| Endoryus a răspuns (pentru Superior):

Ignorant poate, dar superficial? Cum asa?

| Mclaren12 a răspuns:

Nu, de ce te-ai intreba daca nu exista? Aici nu se pune problema "dar daca exista?" pentru ca faptul ca nu exista este 100% o certitudine. Si nu este nicio minune sau coincidenta ca peste 2 miliarde de oameni cred in aceasta fiinta fictiva pentru ca asa a fost spalata pe creier populatia sa creasca de la nastere in dogme crestine si sa fie aproape incapabila sa iasa din ele.

| RAY explică (pentru Mclaren12):

Si eu spun ca este 100% o certitudine, era doar o ipoteza

| sopranaCadaverica a răspuns:

De ce as crede din frica daca il VAD? Tocmai bigotii cred din frica. In situatia scrisa de tine, as crede si atat.

| RAY explică (pentru sopranaCadaverica):

A crede inseamna a respecta si ceea ce scrie in biblie? ce inseamna In situatia scrisa de tine, as crede si atat?

| sopranaCadaverica a răspuns (pentru RAY):

As avea credinta de dragul adevarului, bineinteles. Odata ce El ar aparea ar fi revelator pentru omenire si automat ar confirma scrierile biblice.

| RAY explică (pentru sopranaCadaverica):

Deci ar fi un lucru bun care il vrem cu toti, nu accepti un zeu care vrea credinta oarba?

| Superior a răspuns (pentru RAY):

Faptul ca Biblia spune "crede si nu cerceta" e o nerozie.
Pavel indeamna la descoperire.

| sopranaCadaverica a răspuns (pentru RAY):

Nu stiu ce sa zic, mie mi se par interesante starile transcendentale in care intra ascetii, calugarii (cei sinceri, devotati) si chiar si unii preoti, ce-i drept foarte putini. Credinta aia oarba de care zici e ca un fel de pace, liniste autoindusa, ca si cand subconstientul de fapt ar fi Dumnezeu. Si se simt purificati tocmai din pricina faptului ca rugaciunea (cea contemplata, provenita din strafundul fiintei respectivului) este de fapt o comunicare catre subconstient si acesta actioneaza in consecinta - se intampla minuni sau apare ''norocul'', belsugul, practic cand se intampla ceva bine omului si zice ca Dumnezeu e mare si l-a ascultat, cand de fapt si-a oferit singur un ajutor prin puterea mintii. Dar asta e doar o teorie la care m-am gandit… Muzica bisericeasca ortodoxa/slujbele insa ma fac sa simt (nu sa cred neaparat) ca exista Dumnezeu si pot spune ca daca exista o entitate, ma conectez cu ea prin acea muzica.

| Mclaren12 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Atunci zi cum arata?

| RAY explică (pentru Superior):

Superior eu stiu biblia

| anonim_4396 a răspuns (pentru Superior):

Atunci de ce esti asa suparat pe oamenii care au iesit din pestera si au descoperit adevarul?

| Superior a răspuns (pentru anonim_4396):

Adevarul? Care adevar? Uimeste-ma?

| SG1995 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Stăriile alea le poți avea si tu dacă îți păcălești creierului să se indentifice cu ceea ce în jur, iar asta cere anii de antrenament, sau bagi ceva acid, mdma, ciuperci. Stăriile de extaz sunt haluginații date creier. Cel aflat în meditație își păcălește creierul.

| sopranaCadaverica a răspuns (pentru SG1995):

Nu ma refeream la halucinatii, ca oamenii aia nu explica starile ca si cand ar fi vazut niste ingeri care luau masa impreuna cu Dumnezeu si cantau la harpa.

| sopranaCadaverica a răspuns (pentru Mclaren12):

Dumnezeu nu e Matusalem, Buddha sau Shiva ca sa se arate. Eu cel mai bine il vad in Decalog si in Psalmi.

| Mclaren12 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Asta ti-a bagat religia in cap, ca nu ai nevoie sa-l vezi ca sa crezi ca exista. Este suficient sa crezi ca o oaie. E clar.

| sopranaCadaverica a răspuns (pentru Mclaren12):

Da, e clar, ce ignoranta sunt, si tu cat de luminat si detinator de adevar absolut esti. sad

| Mclaren12 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Nu sunt detinator de adevar, dar am realizat ca religia crestina a fost inventata ca sa distruga paganismul si sa transforme oamenii de rand in oameni slabi si usor de controlat. Asta o dovedeste istoria si mentalitatea asta se reflecta in societatea moderna unde oamenii chiar sunt slabi si usor de manipulat. Prin urmare este evident ca zeul biblic nu exista si pana si tu ai recunoscut ca nu ai nevoie sa-l vezi ca sa stii ca exista. Singurii oameni care l-au vazut vreodata erau niste evrei din biblie si partea amuzanta este ca nici ei nu au existat laughing
Tu nu crezi pentru ca ai dovezi sau experiente, crezi pentru ca asta ti s-a spus de mica sa crezi. Cine este deschis la minte realizeaza ca religia crestina este doar un program de spalat creiere, cine nu, ramane indoctrinat pana moare si ii mai indoctrineaza si pe altii.

| Octavian199 a răspuns (pentru RAY):

Ce zeu e ala daca nu a putut creea intunericul rolling on the floor

| Ha0t1c a răspuns:

Ba, nu stiu de voi, dar la mine personal, de fiecare data cand am negat existenta Lui in fata altor persoane, tot de atatea ori am avut probleme si chiar accidente (si nu, nu mai e vorba de pura intamplare). O data i-am spus unui om care le vorbea altor persoane despre Dumnezeu, sa taca din gura si sa nu mai vorbească aiurea, caci zeitatea lor e doar imaginatie pur fictiva si nimic mai mult, omul, foarte calm ma intreaba: tu crezi in El? I-am raspuns ca sunt propriul meu Dumnezeu. ( atat mi-a trebuit, 6 nopti la rand am avut cosmaruri de saream noaptea din pat, ud leoarca, pana am spus Tatal nostru si n-am mai avut treaba). Intr-o zi cativa vecini discutau despre Arsenie Boca, eu mai destept laughing m-am apropiat si am facut o oare care gluma despre acest Sfant, ziua urmatoare am ajuns la urgente cu o bacterie in globul ocular (eram ceva de genul: wtf?!, ce bacterii, cum, cand). In 2012 un duhovnic din GJ a reusit sa-mi gaseasca leac acolo unde o echipa de medici specialisti a esuat. (Toate analizele imi ieseau perfect, dar eu ma stingeam pe zi ce trece, incet da' sigur). O simpla vizita in biserica lui, o perioada de rugaciuni si de atunci pana in prezent totul e ok. Si da, tot nu m-am învățat minte, chiar daca am experimentat pe propria piele.
P.S Nu sunt vreun fanatic religios care doreste sa atraga persoane, mi se rupe, fiecare e liber sa aleaga ceea ce-ai doreste si nici NU doresc sa spal imaginea preotilor (dar printre ei exista si oameni care chiar au acel "ceva", vi-o spune unul care se cam joaca cu focul). Sa nu mai zic ca era sa mor de 2 ori.