| anonim_4396 a întrebat:

Tu iti cumperi iertarea?

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Nici n-o cumpar, nici n-o vand; eu cred in terapia pedepsei...

| anonim_4396 explică (pentru April):

April, U my Kind of woman. Wau! man!

40 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Nu poti cumpara cu bani iertarea. Pretul ei este prea mare si nimeni nu poate sa plateasca pretul. Unul singur.

| chelstone a răspuns:

Crestinii spun ca nu-si cumpara iertarea, insa, multi isi cumpara lumanari la kila, pun bani la cutia milei, dau bani la cersetori, cu gandul la cele de dupa, dau de pomana, tehnica imprumutata din Egiptul Antic, usor adaptata, dau acatiste, platesc slujbe, de la botez pana la ingropaciune, etc Toate-s pe bani... Doar ipocrizia e gratis...

| William a răspuns:

Momentan strang bani pentru asta.

| morningstar a răspuns:

Iertarea nu se vinde si nu se cumpara; ea este data celui ce recunoaste ca are nevoie de ea si care o cere.

| anonim_4396 explică (pentru morningstar):

Gresit. Catolicii vind iertaciune pe baniwinking Adventistii de asemenea, ofera iertaciune celor care aduc suflete ratacite in secta lor. Cu cit mai multe suflete ratacite, cu atit mai multe pacate iertate big grin

| morningstar a răspuns (pentru anonim_4396):

Si cu toate eforturile lor, crezi ca in fata lui Dumnezeu sunt iertati? Nu. Daca mie imi vine ideea ca intr-o zi sa vand de exemplu mantuire pe bani, crezi ca oamenii care vin sa cumpere de la mine chiar sunt mantuiti? Nicidecum. Faptul ca unii oameni incearca prin cheltuielile lor sau prin eforturile lor sa isi impace constiinta si sa se culce pe ideea ca sunt bine din punct de vedere spiritual, asta crezi ca rezolva totul inaintea lui Dumnezeu? Nu, are loc doar un act vanzare-cumparare a unei hartii, in fata lui Dumnezeu iertarea nu are loc asa. Nu exista niciun verset biblic care sa confirme faptul ca iertarea se capata prin plata unei sume. Este doar o inventie omeneasca. Ca sa vezi ca nu e gresit.
Si inca ceva: daca adventistii ofera iertare celor ce aduc alte persoane la religia lor ( m-as mira sa fie chiar asa, am prieteni adventisti care nu mi-au spus niciodata asta), iertarea nu din partea oamenilor trebuie primita sau ceruta, ci de la Dumnezeu. Degeaba iarta oamenii daca in fata lui Dumnezeu nu se intampla nimic.

| anonim_4396 explică (pentru morningstar):

Nu conteaza. Dovada, la ei este o practica curenta.
L.E. Fii tu pe pace, la adventisti e chiar asa cum am spus. Daca inca nu ti-au spus prietenii, intreaba-iwinking

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Daca vrei, iti cedez drepturile de autor la intrebarea asta, eu mai am si altele in valiza rolling on the floor
O cumperi?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

laughing dai nimic, primesti nimic. O sa ajungi in iad rolling on the floor

| 4b a răspuns (pentru anonim_4396):

Cine saracia ti-a spus tie ca la adventisti se cumpara iertarea prin aducerea de suflete ratacite?! e o prostie ce spui, poate nu esti in totalitate la curent cu subiectul astawinking

| morningstar a răspuns (pentru anonim_4396):

Pot fi o mie de astfel de practici curente, daca nu ceri iertare de la Cel caruia I-ai gresit, e in zadar. E ca si cum ti-am gresit tie dar cer iertare altcuiva cu gandul ca ma vei ierta. Se insala.
Nu cum e la adventisti este important, ma intreb cum isi permit unii sa asigure iertarea din partea lui Dumnezeu, din moment ce nu sunt niciun fel de intermediari intre oameni si El.

| anonim_4396 explică (pentru 4b):

Asta e ca in evul mediu: "Cine ti-a zis ba ca pamintul e rotund si se invirte in jurul soarelui? E o prostie, ia mai informeaza-te."

| anonim_4396 explică (pentru morningstar):

Bine punctat, asta ne intrebam multi pe site-ul astawinking

| 4b a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing BigBrother, nu te incurca cu ce nu intelegiwinking

| anonim_4396 explică (pentru 4b):

Adevarul e ca n-o sa inteleg niciodata multe chestii. De exemplu, de ce in in biserica se dau toti mielusei si pe strada iti crapa capu' pe motiv ca daca se roaga de iertare se rezolva cu biletul catre Rai laughing

| 4b a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing si de cei care procedeaza asa nu poti trai tu...fiecare e raspunzator de ceea ce face, da nu-i cataloga pe toti ca mafiotiwinking
Si amu pe bune, adventistii nu fac asa ceva...

| anonim_4396 explică (pentru 4b):

Eu prefer sa nu fie nevoie sa raspunda si sa am eu capu' intreghee hee
Si pe bune, asta e practica obisnuita la ei, aduc un suflet ratacit si li se mai iarta din pacate. Nu e greu de verificat, pentru ca sint destul de deschisi si te primesc in adunarile lor, daca esti curios si vrei sa participi. De altfel ca si catolicii sau ortodocsii, care nu-ti interzic sa intri in biserica si sa asculti slujba. Poti sa-i vizitezi, sa intri intr-un grup mai numeros si sa porti o discutie cu ei. Orice intrebare te macina, or sa-ti raspunda.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Sic! Tu poti sa-i faci pe astia din vorbe cat vrei, funda tot eu o dau, na!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pina n-or sa bage astia papioane, nici ca-mi pasa. Eu vreau paion da? Sa fie clar laughing
Aa si sa fie d-ala surpriza, cind apasa cineva pe el sa faca biiiiz si sa-i tisneasca cerneala in ochi rolling on the floor

| 4b a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing ma rog, nu stiu cine/cum/de ce ti-a povestit toata abureala asta, da nu-i adevaratawinking nu se plateste...e de miru' curcii frate procedeul asta...

| anonim_4396 explică (pentru 4b):

Bine, bine. M-ai convins, fie cum zic eu laughing

| EmaS a răspuns (pentru morningstar):

Este un singur mijlocitor intre Dumnezeu si oameni Isus Hristos.

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Asta la voi. La altii e papa de la Roma, sau profetul Mahomed, etc.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Fiecare crestin autentic are responsabilitatea de a studia Biblia pentru ca ea este dreptarul invataturilor sanatoase.

| ZvT a răspuns:

Fiecare zeu cu tariful lui.Eu cred că cel mai bine este să cumperi iertarea de victimă sau poliţie, că dacă ai dat banii la popă cine poate garanta că nu se pierd banii până-ajung în rai.

Răspuns utilizator avertizat
| 4b a răspuns:

E ca si cum ai intreba: ce sa fac ca sa fiu mantuit? Iertarea vine gratis in urma caintei, si cum multi nu adopta acest lucru, se face exceptie de la regula; ma intreb cat am fi dispusi sa dam pentru ea?!

| cucarachaalien a răspuns:

Se cumpara? Unde?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Minunata idee fiul meu. Cine vrea sa-si cumpere iertarea, sa vina la mine. Eliberez si chitante fiscale big grin

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Daca platesc in 48 de ore, faci si reducere 50%, ca la amenda de viteza?

| anonim_4396 explică (pentru IntrebariIntrebatoare):

Cit vrei tu, nu e tarif fix. Dar e bine sa nu te zgircesti, ca asta nu da bine la CV laughing

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Fiule, sigur nu vrei mintuirea pe jumatate. Desfa-ti larg buzunarele. Nu te mai gindi la cele lumesti si mintuirea va fi a ta big grin

| William a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma desteptul pamantului, iertarea se cumpara dand bani saracilor nu tie.

| anonim_4396 explică (pentru William):

Poti sa li te adresezi asa prietenilor, in rest, pastreaza decenta. In alta ordine de idei, daca esti asa de sensibil la subiectul asta, mergi tu la biserica sa vezi cum, popimea lacoma si ahtiata dupa bani se tocmeste ca la piata cu cei care vin sa-si inmorminteze o ruda, sau sa boteze, sa se casatoreasca, in fine, pentru orice alta slujba si te vei putea revolta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, mie barbat'miu imi da mereu bani cand ne certam.adica el isi cumpara iertarea. Si mai nou ii dau si eu ca s-a facut fitos happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hai mai fratilor, lasati-o moarta! E clara treaba in biserica: dai un ban, iti citeste popa o sfestanie de iertare. Nu dai, o sa traiesti doar cu impresia ca ti-a citit-o...

| MicutzaaPooh a răspuns:

Trebuie sa dovedesti ca meriti iertarea, nu o cumperi de la magazin