| Celcestietot a întrebat:

Un anumit utilizator de aici a spus că Dumnezeu = Iisus, adică că Iisus nu există ca fiu a lui Dumnezeu, ci că Dumnezeu ar fi fost "încarnat" aici pe Pământ practic prin Fecioara Maria. Chiar acest utilizator a spus : „Isus ESTE Yahve, Yehova sau YHV, cum vrei tu sa-i spui.".
Întrebarea mea ar fi : Numai eu sunt cel care crede că Dumnezeu și Iisus sunt "separați", adică că Iisus este Fiul lui Dumnezeu și că Cei 2 nu ar fi aceeași persoană?

Răspuns Câştigător
| Irinel15123532 a răspuns:

Ai perfecta dreptate prietene, Iisus Hristos este o persoana, Dumnezeu Tatal este o persoana, si Dumnezeu Duhul Sfant este o persoana. Hai sa rasfoim putin biblia si sa dam si cateva versete.
Vom incepe chiar de la primele pagini ale bibliei, in Geneza.
Geneza 1 :26 '' Şi Dumnezeu a zis: "Să facem om după chipul şi după asemănarea Noastră, ca să stăpânească peştii mării, păsările cerului, animalele domestice, toate vietăţile ce se târăsc pe pământ şi tot pământul!"
Dupa cum vezi, Dumnezeu nu a zis ''Sa fac om dupa chipul si asemanarea mea.'' Nu, ci a zis ''Sa facem'' si ''dupa chipul si asemanarea Noastra'' Asemanarea cui? A Tatalui, a Fiului si a Duhului Sfant. Dar mai avem si alte versete.
Deschide te rog la Ioan 1:1 '' La început era Cuvântul, şi Cuvântul era cu Dumnezeu, şi Cuvântul era Dumnezeu. El era la început cu Dumnezeu. Toate au fost făcute prin El şi nici un lucru care a fost făcut n-a fost făcut fără El.'' In acest verset se vorbeste despre Hristos, Hristos era cuvantul, prin fraza ''toate au fost facute prin El si nimic nu a fost facut fara El'' vrea sa spuna ca Iisus este Dumnezeu, Iisus nu are inceput, si nu are sfarsit, viata Lui nu a inceput de cand s-a nascut din Fecioara, ci El a existat din vesnicie, in Ioan 8 de la versetul 56 Iisus spune : ''Avraam, părintele vostru, a fost bucuros să vadă ziua Mea şi a văzut-o şi s-a bucurat.
57. Deci au zis iudeii către El: Încă nu ai cincizeci de ani şi l-ai văzut pe Avraam?
58. Iisus le-a zis: Adevărat, adevărat zic vouă: Eu sunt mai înainte de a fi fost Avraam.''
Avram a murit cu foarte foarte mult timp in urma sa fi fost Iisus pe pamant, mi se pare ca undeva la 700 de ani, dar nu sunt sigur, aproximativ, sper sa nu gresesc.
Deci Iisus este din vesnicie, dar, asa cum soarele este unul singur, dar are lumina, putere, caldura. Tot asa este un singur Domn Dumnezeu, dar in 3 persoane, Dumnezeu Fiul, Dumnezeu Tatal, si Dumnezeu Duhul Sfant. Atunci de ce ar mai fi spus Iisus in Ioan 16:32 ''Iatăcă vine ceasul, și a și venit, când veţi fi risipiţi fiecare la ale lui; și pe Mine Mă veţi lăsa singur; dar nu sunt singur, căci Tatăl este cu Mine.'' Vedem ca Iisus se refera la Tatal ca la o persoana, separata, dar in acelasi timp acelasi Dumnezeu cu El. Si Iisus a strigat pe cruce ''Dumnezeul meu, Dumnezeul meu, pentru ce M-ai parasit?'' In acele momente se implinea profetia ''Va muri pe cruce si Eu imi voi intoarce fata de la El'' Deci draga prietene, la afirmatia prezentata ''Iisus, adică că Iisus nu există ca fiu a lui Dumnezeu, ci că Dumnezeu ar fi fost "încarnat" aici pe Pământ practic prin Fecioara Maria. Chiar acest utilizator a spus : „Isus ESTE Yahve, Yehova sau YHV, cum vrei tu sa-i spui." Poti trage un egal si apoi un zero in dreptul acestei teorii, este o erezie, contrazice ceea ce spune biblia.
Iisus este Dumnezeu, Duhul Sfant este Dumnezeu, Dumnezeu Tatatl este Dumnezeu, asa cum soarele este unul singur, dar in acelasi simp caldura, putere, lumina. Greu de conceput in mintile noastre limitate ce-i drept, dar asa este.
As vrea sa mai mentionez un verset dar am uitat unde se afla, stiu doar ceea ce era scris dar nu mai tin minte versetul si capitolul, rog ca daca isi aminteste cineva care il va citi, sa imi dea mesaj cu pasajul din scriptura, multumesc. Versetul suna cam asa ''Si toate acestea ti le dau tie Dumnezeule'' Dumnezeu Tatatl i se adreseaza Lui Iisus Hristos, numindu-L ''Dumnezeule''.

22 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Nuicidecum, Isus ESTE diferit de TATAL dar a luat Natura UMANA pentru a putea ISPASI pacatele omeniri. Numai UN Dumnezeu putea sa ispaseasca pacatele tuturor oamenilor iar acesta a fost cel care ne-a creat, Yehova (Yahve, YHV) Dumnezeu Fiul asa cum spune si Apostolul Ioan. Dumnezeu Tatal are natura Duhov niceasca sau un termen care nu se mai foloseste, Natura Fluida dar Dumnezeu Fiul la ora actuala are corp UMAN, nemuritor (cum vor fi si cei mantuiti). Deci Dumnezeu Tata, Dumnezeu Fiul si Dumnezeu Duhul Sfant sunt trei fiinte de natura diferita DAR cei trei SUNT Dumnezeu. Banuiesc ca esti iehovist fiindca nu spui nimic de Duhul Sfant, vezi ca Biblic credinta voastra chiar daca il invocati pe Yahve este una ANATEMA conform lui Dumnezeu.
1Ioan 5,7. Cãci trei sunt care mãrturisesc în cer: Tatãl, Cuvântul si Duhul Sfânt si acesti trei una sunt.

| Celcestietot explică (pentru danut):

Sunt crestin ortodox, am mai spus asta. Deci acum te-ai hotarat ca Cei 3 sunt "personaje" diferite? Atunci de ce ai mai spus :,, Isus nu este fiul lui Yahve ci EL ESTE Yahve.''? Tu nu sti ca Dumnezeu a creat totul, adica YHWH sau Iehova? Cand aprobi ca sunt 3 Personaje diferite, cand nu. Cine sa te mai inteleaga si pe tine?

| danut a răspuns (pentru Celcestietot):

Dumnezeu Fiul ESTE Yahve, Dumnezeu Tatal nu s-a apropiat NICIODATA de pamant, Fiul este CREATORUL pamantului si al Universului asa cum SCRIE in Biblie.
Geneza 1, 1. La început, Dumnezeu a fãcut cerurile si pãmântul.
Dumnezeu Tatal sta in capitala Universului de unde conduce totul iar Dumnezeu Fiul pune in aplicare planurile lui Dumnezeu (in trinitatea Sa). Ce nu ai inteles tu este ca Dummnezeu Tatal este sursa a TOT si conduce toata crteatia iar Dumnezeu Fiul pune in aplicare PLANURILE TRINITATII.
IOAN 1, 1. La început era Cuvântul si Cuvântul era cu Dumnezeu, si Cuvântul era Dumnezeu.
2. El era la început cu Dumnezeu.
3. Toate lucrurile au fost fãcute prin El, si nimic din ce a fost fãcut, n-a fost fãcut fãrã El.
4. În El era viata, si viata era lumina oamenilor.
CUVANTUL ESTE YAHVE sau Hristos.
Citeste Biblia si nu te mai l; ua dupa tot felul de "vorbitori".

| Celcestietot explică (pentru danut):

,,Dumnezeu Tatal nu s-a apropiat NICIODATA de pamant, Fiul este CREATORUL pamantului si al Universului asa cum SCRIE in Biblie.''
Nu este adevarat ce spui, uite ce spune in Geneza 3:8 :,, 8. Iar când au auzit glasul Domnului Dumnezeu, Care umbla prin rai, în răcoarea serii...'', deci Dumnezeu a venit pe pamant. In Geneza 1:14 spune :,, 14. Şi a zis Dumnezeu: "Să fie luminători pe tăria cerului, ca să lumineze pe pământ, să despartă ziua de noapte...'', deci Dumnezeu a facut Universul, nu Iisus.
,, Dumnezeu Tatal sta in capitala Universului de unde conduce totul iar Dumnezeu Fiul pune in aplicare planurile lui Dumnezeu'' Lui Dumnezeu nu ii trebuie neaparat o capitala a universului din moment ce el a creat Universul. El sta in Ierusalimul din ceruri cel mai probabil, dar nu este capitala universului, pentru ca nu ajunge acolo orice fiinta necurata. Iarasi, nu neaparat Iisus pune in aplicare planul lui Dumnezeu, un exemplu bun ar fi coborarea lui Dumnezeu asupra Sodomei si Gomorei, deci aici ne arata ca Dumnezeu actioneaza si singur, nu numai prin Iisus.
Uite ceva mai explicit : Este scris în Biblie: Coloseni 1:16. Pentru că prin El (Fiul) au fost făcute toate lucrurile care sunt în ceruri şi pe pământ, cele văzute şi cele nevăzute: fie scaune de domnii, fie dregătorii, fie domnii, fie stăpâniri. Toate au fost făcute prin El şi pentru El.'' -> Prin El de catre cine, nu de catre Dumnezeu? Mai exact PRIN = PENTRU sau DATORITA, dar DE CATRE CINEVA si anume DUMNEZEU.

ALT VRESET CARE NE ARATA CA DUMNEZEU A CREAT :

Este scris în Biblie: Psalm 19:1.,,Cerurile spun slava lui Dumnezeu şi întinderea lor vesteşte lucrarea mâinilor Lui.''

| danut a răspuns (pentru Celcestietot):

"Nu este adevarat ce spui"
Esti sigur. Ai uitat sa citesti: Ioan 1, 18. Nimeni n-a vãzut vreodatã pe Dumnezeu; singurul Lui Fiu, care este în sânul Tatãlui, Acela L-a fãcut cunoscut."
Sau de ce nu: Ioan 1, 1. La început era Cuvântul si Cuvântul era cu Dumnezeu, si Cuvântul era Dumnezeu. 2. El era la început cu Dumnezeu. 3. Toate lucrurile au fost fãcute prin El, si nimic din ce a fost fãcut, n-a fost fãcut fãrã El.
Mai citeste Biblia si mai discutam.

| RAY a răspuns:

Daca iisus a spus doar cei care cred ca sunt fiul lui iahve vor intra in imparatia lui, face clar diferenta intre el si iahve, iisus nu este iahve asemenea aberatie este o blasfemie, iisus spunea ca totul face prin iahve, cand se ruga cui se ruga oare cand a spus tata iartai ca nu stiu ce fac

| milan9 a răspuns:

Isus este_ numit in Noul Testament "CEL CE ESTE". Este adica acea formula care in Vechiul Testament era atribuita doar lui Dumnezeu- Yahve. Hristo Mantuitorul, sau Dumnezeu Fiul, este intr-adevar Yahve, YHWH.

Nu intelegce te surprinde... Doar stii acele multe versete care ii atribuie Mantuitorului CREAREA LUMII, originea lui DIN VESNICIE, ATOTPUTERNICIA. Daca acestea nu pot fi atribute ale unui om (fie el chiar profet) si nici ale unui inger, de unde atunci la tine @celcestie, reticenta fata de corecta interpretare a expresiei atribuite Mantuitorului in sute de siuatii: "FIUL LUI DUMNEZEU"? sad sad

Raportarea vulnerabila a DIVINITATII printr-o INTRUPARE, plus celelalte vulnerabilitati ale revelatiei si misiunii Mantuitorului poarta in teologia dogmatica numele de KENOZA:
„S-a deşertat pe Sine, chip de rob luând, făcându-Se asemenea oamenilor" (Fil. 2, 7).

| Celcestietot explică (pentru milan9):

A fost un nume random cand am creat contul. Deci, sa inteleg ca si tu crezi ca Dumnezeu=Iisus. Daca asa crezi, este gresit.

| pacatosulBogdan a răspuns (pentru Celcestietot):

Mantuitorul Iisus Hristos este Dumnezeu!

"Hristos, Cel ce este peste toate Dumnezeu binecuvantat in veci! Amin." - Epistola catre Romani 9, 5
"Dumnezeu era Cuvantul." - Evanghelia dupa Ioan 1, 1

Iisus S-a nascut de doua ori: o data din Tatal, mai inainte de veci, si alta data, in timp, s-a nascut din Fecioara Maria.

"Din pantece, mai inainte de luceafar, Te-am nascut". Psalmul 109, 3
"Si fara sa fi cunoscut-o pe ea Iosif, Maria a nascut pe Fiul sau Cel Unul-Nascut, Caruia I-a pus numele Iisus." - Matei 1, 25

Diferenta pe care trebuie s-o faci este dintre fiinta, deoarece cele trei Persoane ale Sfintei Treimi sunt de o singura fiinta si de-o singura natura dumnezeiasca, si Persoana sau Ipostas, deoarece trei sunt Persoanele Sfintei Treimi:

"Caci trei sunt care marturisesc in cer: Tatal, Cuvantul si Sfantul Duh, si Acesti trei Una sunt". - 1 Ioan 5, 7
"Drept aceea, mergand, invatati toate neamurile, botezandu-le in numele Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh," - Matei 28, 19

Iisus este Dumnezeu prin nastere din Dumnezeu-Tatal, si om prin nastere din Fecioara Maria, El ramanand Dumnezeu. Deci, Iisus Hristos este Dumnezeu-Omul!

Mai mult poti sa citesti in "Cateheza" sau "invatatura de credinta crestin-ortodoxa".

| AvalohAlyn a răspuns:

Eu cred ca Iisus Hristos este chiar DUMNEZEU intrupat in persoana.Asta crede biserica ortodoxa si catolica si chiar unii neoprotestanti(penticostali, adventisti)

| Celcestietot explică (pentru AvalohAlyn):

Eu nu cred asta din mai multe motive. De exemplu cand Iisus ii spunea lui Dumnezeu ceva de genul : Tata, iarta-le pacatele, ca nu stiu ce fac! Deci, de aici reiese ca Iisus si Dumnezeu sunt 2 "persoane" diferite.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Maleahi 3/6: "Eu sunt Dumnezeu si nu ma schimb."
Când Moise a cerut lui Dumnezeu :"Te rog, arata-mi slava Ta."Exod 33/18
Dumnezeu i-a răspuns:" Fata nu vei putea sa Mi-o vezi, caci nu poate omul sa ma vadă si sa trăiască."Exod 33/20
Daca comparam acest răspuns al lui Dumnezeu cu textul din Ioan 1/14 "Si Cuvântul S-a făcut trup si a locuit printre noi, plin de har si de adevăr.Si noi am privit slava Lui, o slava tocmai ca slava singurului născut din Tatăl."
Slava lui Dumnezeu este caracterul lui Dumnezeu.
Așadar este posibil ca astăzi sa privești fata lui Dumnezeu si sa trăiești! Dar, evident, privind la chipul lui Isus. Ceea ce vedem nu este o lumina fizica.Acolo unde Biblia afirma ca putem vedea slava lui Dumnezeu pe chipul lui Isus, se refera la caracterul lui Dumnezeu, la natura Sa.
Atitudinea lui Dumnezeu fata de oameni poate fi văzută pe deplin, fiind revelata pe "chipul" sau in viață lui Isus Hristos.
Concluziabig grinumnezeu si Isus Hristos sunt doua persoane diferite, Tata fi Fiu.

| Mircea08 a răspuns:

Cand Iisus mergea sa se roage, se ruga la Tatal (Dumnezeu) sau la el insusi? Cum Explicatu urmatorul verset :
"Dar cuvântul pe care îl auziţi nu este al Meu, ci al Tatălui care M-a trimis."
(Sfânta Evanghelie după Ioan – 14/23, 24)

| slayer09 a răspuns:

Nu esti singurul care crede asta, toti cei care cred in Sfanta Scriptura (cea ortodoxa, nu alte ramificatii) cred in Sfanta Treime. Cel ce crede ca Dumnezeu s-a incarnat in om, este strict credinta lui, daca el crede asta, fie lui dupa credinta sa, asta nu inseamna ca trebuie' sa il bombardam cu dogme ortodoxe sau alte credinte de ale noastre. Este alegerea lui, face ce vrea cu credinta lui. Amin.

| Helper07 a răspuns:

Trinitatea se refera la 3 persoane cu acelasi rol nu la o persoana cu 3 roluri.

| Celcestietot explică (pentru Helper07):

Asa este.

| Helper07 a răspuns (pentru Celcestietot):

Deeeeci... funda?

| unvecin a răspuns:

Ținând cont că:
1. Dumnezeu este din veșnicie.
2. Ființele create nu sunt din veșnicie.
Rezultă că a existat o veșnicie întreagă timp în care Dumnezeu era singura Ființă existentă.

Pe de altă parte, mai știm că Dumnezeu este dragoste.
Dragostea este ceva ce se manifestă față de altcineva. Unde există o singură ființă poate exista doar dragoste de sine, ceea ce în general nu e deloc o calitate.

Conform acestei logici simple, trebuia să existe cel puțin 2 Persoane divine, pentru ca Dumnezeu să poată fi dragoste.

În realitate, potrivit Bibliei, sunt 3 Ființe în Trioul ceresc: Tatăl, Fiul și Duhul Sfânt. Ei sunt Persoane distincte, unite în scop.

| CosminCD a răspuns:

Asa spune Biblia ca este Tatal, Fiul si Duhul Sfant. Sunt separati CLAR! Cel care a spus lucrul acesta are probleme cu interpretarea biblica sau poate are invatatura/doctrina de pe la cine stie ce secta ciudata. Dumnezeu-Tatal este separat de Dumnezeu-Fiul (Domnul Iisus), dar ei sunt egali.