| GalinaBlanca a întrebat:

Un ateu se plimba prin padure minunandu-se de frumusetile naturii: „Ce copaci impresionanti! Ce rauri cristaline! Ce animale frumoase!" La un moment dat, in timp ce se relaxa, omul aude in spatele lui zgomote ciudate. Cand se intoarce vede un urs ca-n povesti: mare, frumos, sanatos si cu pofta de mancare. Ingrozit, ateul o ia la fuga, insa ursul avea conditie fizica asa ca il urmeaza constiincios... Tipul era atat de ingrozit incat la un moment dat se impiedica si cade. Ursul il apucase deja de un picior asa ca omul, paralizat de frica, racneste: „- Doamneeee!". In secunda urmatoare, timpul se opri, ursul ingheta in pozitia in care se afla, padurea ramase neclintita si o lumina se revarsa din cer. Tipul, socat, auzi o voce: „- Mi-ai negat existenta toata viata, le-ai explicat si altora ca sunt un mit, ai pus toata creatia Mea pe seama intamplarii cosmice... vrei acum sa te salvez? Pot eu sa te consider credincios cu adevarat?" Ateul se uita fix in lumina si raspunse: „- As fi ipocrit sa Iti cer brusc sa ma consideri credincios, dar poate ai reusi intr-un fel sa devina ursul crestin?" „- Foarte bine!" raspunse vocea. Lumina disparu, zgomotul padurii reveni. Ursul il elibera din ghearele sale, isi impreuna labele din fata si spuse: „ - Doamne, binecuvinteaza aceste bucate. Amin".

24 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Și povestea asta rămâne la nivelul de basm.

| Dumnezău a răspuns:

Cum s-ar zice pe 9GAG...repost! Am mai vazut povestioara asta penala de vreo opt ori.

| Nuvăsufăr a răspuns:

Şi mizeria de pe talpa mea poate da ocpy-paste de pe un site.
Ai un os.

| Rapplex a răspuns:

Incepem sa aducem dovezi prin povesti ce sunt in cartile de romana de cls. a-3-a? Incetati va rog cu aberatiile si aduceti dovezi credibilewinking

| Inferno a răspuns:

Si ce concluzie trebuie sa tragem de aici?

| MyObsession a răspuns:

Basme ca Rapunzel.

| negru30 a răspuns:

Frumos

| Kosuchin a răspuns:

Hmmm, simt trolling pe-aici.

| trolololo a răspuns:

Asta e un banc.
A strigat doamne deoarece a vrut sa fie politicos cu niște femei pe care le văzuse ca sa îl ajute. Se pare ca nu au auzit.

| ateu123 a răspuns:

Ce specimene

| alabalaportocala2011 a răspuns:

O glumă pentru copii "

evenso
| evenso a răspuns:

laughing super tare!

| AndiNyctophilia a răspuns:

Mistolaughing

| 220V a răspuns:

Ce spui tu acolo, rezulta ca dumnezeu ii fara vreun pic de mila, ii mai animal ca ursul ala

| adrian1419 a răspuns:

Ai atins noi nivele de prostie. n-ai curajul sa schimi ateu cu catolic sau musulman

| Maream a răspuns:

Ce frumos puppy dog eyes!

| CvonD a răspuns:

Wtfffff?

| maya1 a răspuns:

Bravooooo...e cel mai bun banc pe care l-am auzit de foarte mult timp!

| bizzus a răspuns:

Rapplex...tu nu crezi in Dumnezeu? Atunci pe tine cine te-a creat? Maimuta?

| Inferno a răspuns (pentru bizzus):

De obicei nu intervin, dar deja devine enervant. Cred ca am mai auzit replica asta de 100 de ori. Cauta pe Google T evolutionista si gata.

| ateu123 a răspuns (pentru bizzus):

De ce e obligatoriu sa il fi creat cineva

| Rapplex a răspuns (pentru bizzus):

Nu imi consider parintii ca facand parte din vreo specie de maimute, deci nu, nu ma creat o maimuta.Intelegerea teoriei evolutioniste de catre un crestin este aberanta.Am observat ca voi credeti ca noi ne bazam pe o teorie ce presupune maimute picate de prin cer ce au evoluat in oameni, foarte amuzant, fiindca asa nu ne-am diferentia de un crestin.In teoria evolutionista, este vorba de evolutie de la cele mai mici bacterii, iar noi si maimutele am avut un stramos comun, nu am evoluat din maimutele ce le vezi la zoo.Privind un pic si stiinta, care a demonstrat ca din substante anorganice se pot obtine organisme vii(bacterii) daca este o anumita temperatura si descarcari electrice foarte puternicewinking. Stiinta ne mai spune ca Universul a luat nastere dintr-o singularitate(gaura neagra).E mai complicat de inteles fenomenul, deoarece nu prea intelegem gaurile negre.Chiar si Universul nostru este o gaura neagra daca e sa ne luam dupa presupunerea lui Einstein ca e infinit, astfel avand masa infinitawinking. Consider ca inteligenta nu poate fi stimulata in niciun fel de religie, care iti spune „Domnul a facut, nu mai cauta raspunsuri!".

| bizzus a răspuns (pentru Rapplex):

Prieten drag...biblia exista din cele mai vechi timpuri si crede-ma,in ciuda prigonirilor,a rezistat asa de mult, asta nu e simpla coincidenta ci puterea lui Dumnezeu, e prea vizibil faptul ca aceasta carte sfanta ne spune tot ceea ce trebuie sa stimbig grin...

| Rapplex a răspuns (pentru bizzus):

Din cele mai vechi timpuri insemnand acum 2000 de ani, cand a inceput scrierea Bibliei, dar prima oara a luat nastere Biblia evreiasca(Tanakh), iar mai apoi s-a mai adaugat lucruri, astfel luand nastere si Biblia crestina, sau Sfanta Scriptura.Nu, nu ne spune nimic concret, sunt informatii preluate de-a lungul timpului si transformate in alte informatii, deoarece Biblia a fost conceputa in cateva sute de ani.In Biblie, daca esti putin mai cultivat, observi foarte usor greseliile facute de autori, care duc spre nonsens.In al doilea rand, Biblia nu e sfanta, deoarece e scrisa de oameni, iar D-zeu spune, ironic, tot in Biblie, ca nimeni si nimic in afara de D-zeu nu este sfant.Si sa fim seriosi, chiar daca ar fi creat vreo forta divina Pamantul, este una foarte neindemanatica, ca sa nu zic idioata sau proasta.E ilogic sa faci o planeta formata din 70% apa(combustibilul vietii), si sa ne fie de folos doar 0.02%.In plus, religia crestina nu a fost prima, deci e bine sa ne uitam mai in spate in istorie, sa vedem ce religii au dus la aparitia crestinismului.Pot sa iti dau un exemplu de greseala omeneasca, la grecii antici.Ei au spus ca Uranus si Gheea l-au nascut pe Cronos, iar Cronos si Rhea l-au nascut pe Zeus, dar logica lipseste total. Daca Cronos si Zeus au aparut prin nastere, e logic ca si Uranus sa apara tot prin nastere, altfel reiese ca a aparut din nimic(observi greseala?).Sa nu mai zic ca grecii au fost printre primii care au scris despre Iisus Hristos, ei si romanii.Deci daca grecii aveau carente majore de logica, cum pot sa le consider povestea cu Iisus adevarata si logica? Consider ca organul ce se gaseste in cutia craniana, creierul, a fost dezvoltat de evolutie pentru a intelege lucruri si a pune cap la cap unele lucruri, de aceea nu ezit sa-l folosesc, dar multi ezita, asta ma deranjeaza.