| RAY a întrebat:

Un om care își urăște aproapele poate ajunge in împărăția lui iisus?

42 răspunsuri:
| SilentRain a răspuns:

Da daca plateste spaga

| RAY explică (pentru SilentRain):

Cat e spaga?

| Donsavas a răspuns:

Nu exista împărăția lui Iisus. El nu a fost nici aici împărat. Nu exista o alta realitate. Trăim pe pământ, nu in basmele din cărți, nu in vise.

| iurii75 a răspuns:

Nu.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Nu, deoarece pentru a te darui lui Dumnezu in totalitate, trebuie mai intai sa te darui oamenilor. Iisus Hristos aflat in suferinta de dinaintea mortii si-a iertat calaii.
Un om care isi uraste aproapele nu este vrednic de imparatia lui Dumnezeu, care inseamna dragoste, iertare, milostenie.

| wpetterssone a răspuns:

Iubirea aproapelui nu se referă la iubirea dintre un bărbat și o femeie. Dacă îți iubești aproapele, nu îl ucizi, nu faci desfrânări cu el, nu îl furi, câteva din cele 10 porunci evreiești biblice.

| EcceHomo a răspuns:

Ray,am înțeles că eşti ateu.Am înțeles bine?
Ce vrei să se întâmple cu rămăşițele tale pământeşti?

| RAY explică (pentru EcceHomo):

Da,de ce sa ma intereseze asa ceva

| EcceHomo a răspuns (pentru RAY):

Zic şi eu, poate nu vrei să te mănânce un chihuahua radioactiv.big grin
Unii aşa ar crede...happy

| RAY explică (pentru EcceHomo):

Ok as vrea sa fiu ingropat langa un copac mare, langa un lac

| EcceHomo a răspuns (pentru RAY):

Ce copac?

| EcceHomo a răspuns (pentru RAY):

Ce crezi că se întâmplă cu tine, după ce mori, Ray?
Ai plantat vreodată un copac?

| RAY explică (pentru EcceHomo):

Nimic,nu

| EcceHomo a răspuns (pentru RAY):

Deasupra mormântului, vrei să ai o piatră funerară, Ray?
De ce ai ales copacul vieții, simbolul nemuririi, dacă tu crezi că totul se termină aici?

| RAY explică (pentru EcceHomo):

Pomul vieti a lui darwin, care arata cum a evoluat viata pe pamant, nu am nevoie de pietre

| RAY explică (pentru EcceHomo):

Ce curioasa esti

| EcceHomo a răspuns (pentru RAY):

În cazul în care nu te-ai gândit încă să plantezi un copac, te-ai putea gândi la copacul vieții reprezentat pe o piatră de mormânt?

| RAY explică (pentru EcceHomo):

Da,vrei sa mi-l faci tu?

| EcceHomo a răspuns (pentru RAY):

Aşadar,admiți o piatră de mormânt. Eşti schimbător, Ray.

| RAY explică (pentru EcceHomo):

Ti am spus ca nu ma intereseaza ce se va intampla apoi cu mine, ar fi en posibilitati ce poate le as considera ok, si daca as pluti prin spatiu ar fi cool

| RAY explică (pentru EcceHomo):

Sunt deschis la minte, poti spune si schimbator

| EcceHomo a răspuns (pentru RAY):

Ray,dacă la început îmi spui că moartea este sfârşitul a tot, apoi că pot exista n posibilități în care tu să-ți continui existența, inseamnă că eşti inconsecvent.
Şi nu eşti complexat deloc.big grin

| RAY explică (pentru EcceHomo):

Existenta noastra este legata de constinta noastra da? dupa ce ai murit prespun ca se termina totul atunci, nu stiu fata nu am murit, intre a crede si a stii este o diferenta, nu cred ca exista dar nu stiu daca exista sau nu, exista en posibilitati a cea se poate intampla cu un cadavru mort, nu vorbesc de a continua existenta prin asa ceva

| EcceHomo a răspuns (pentru RAY):

"exista en posibilitati a cea se poate intampla cu un cadavru mort"

Vreau măcar două, în afară că intri în putrefacție sau că te conservi natural(sau te conservă vreo drăguță).

| RAY explică (pentru EcceHomo):

Nu ai inteles ce am scris, eu vorbeam de in cate feluri poti muri

| EcceHomo a răspuns (pentru RAY):

Eu nu am înțeles asta, Ray.happy

| RAY explică (pentru EcceHomo):

Bine,de ce faci chat cu mine?

| EcceHomo a răspuns (pentru RAY):

Sunt într-un derapaj emoțional.happy

| RAY explică (pentru EcceHomo):

Ce dramatic

| RAY explică (pentru EcceHomo):

Suferi din iubire?

| EcceHomo a răspuns (pentru RAY):

Da,se poate spune si asta.Mi-a murit pisica.sad

| RAY explică (pentru EcceHomo):

Trist, ti pomana pentru ea?

| EcceHomo a răspuns (pentru RAY):

Nu,țin doar un moment de reculegere.

| RAY explică (pentru EcceHomo):

Frumos

| lilianaadelina a răspuns:

In imparatia cui?
aaaaaaaaa, nu, ca incepe sf petru sa latre la poarta ca nu ai cotizat la bor

| RAY explică (pentru lilianaadelina):

Daca nu devi mireasa lui vei arde vesnic in iad, accepti nunta?

| lilianaadelina a răspuns (pentru RAY):

Normal ca nu

| RAY explică (pentru lilianaadelina):

Pregatesete sa fi prajita pe vesnicie, vreo multe sute de miliarde de ani doar ca nu ai acceptat un creator desi e doar credinta oarba

| lilianaadelina a răspuns (pentru RAY):

Asta e.o sa il fac sa isi ceara scuze

| RAY explică (pentru lilianaadelina):

Nu isi cere scuze ca te considera sclava lui, marioneta lui, cu care face ce vrea

| lilianaadelina a răspuns (pentru RAY):

Pacat.nu ii va merge