| RAY a întrebat:

Eu am o intrebare religioasa, acum 2018 ani un personaj iisus venea cu o noua invatatura, pe vremea aia farisei erau impotriva ei, intrebarea e cine sunt farisei de azi? cei care urmeaza invatatura biserici ortodoxe sau cei care urmeaza invatatura sectelor aparute in ultimele secole?

Shuriken cand isi bati joc de aproapele tau nu demonstrezi invatatura lui iisus, in fapt iisus spunea ferice de cei blanzi si umili ca a lor este imparatia domnului

35 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Invataturile lui Isus nu difereau teologic prea mult de invataturile fariseilor. Deci el avea probabil o secta care le facea concurenta. De ex. regimurile comuniste se temeau de comunisti deviationisti mai mult decat de adeptii ideilor burgheze.

| RAY explică (pentru doctorandus):

Ce e aia comunisti deviationisti?

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

Pauker, Patrascanu, etc. Sau aia pe care i-a ras Stalin in URSS.

| RAY explică (pentru doctorandus):

Man nu prea am cunostinte asa avansate despre comunism

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

Adica PMR/PCR/PCUS se temeau mai mult de comunisti "eretici" decat de mic-burghezi.

| RAY explică (pentru doctorandus):

Tradatori de partid, inteleg

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

Nu, tocmai asta e, ca ei nu erau tradatori, ci doar au fost acuzati ca ar fi tradatori.

| RAY explică (pentru doctorandus):

Comunismul din China este unul modernizat?

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

De fapt, in China conduce Partidul Comunist Chinez peste o economie (in mare parte) de piata.

| RAY explică (pentru doctorandus):

Comunismul poate fi de mai multe feluri?

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

Stiu si eu? De ex. socialistii suedezi n-ar fi de acord ca R.P. Chineza ar fi tara socialista.

| RAY explică (pentru doctorandus):

Scuze ca te bazai, mai am o intrebare cum a fost posibil sa cada toata uniunea sovietica asa pur simplu?

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

Era de fapt un sistem falimentar, iar Gorbaciov a vrut sa-l reformeze, pastrand principiile socialiste, dar de fapt nu i-a reusit si puterea au preluat-o altii.

| RAY explică (pentru doctorandus):

Cum man numai era unde sa se vanda? erau atatea state comuniste

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

Exista pe atunci o zicala: ceea ce socialismul promite, capitalismul ofera.

| RAY explică (pentru doctorandus):

Cum a reusit china man?

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

China a mentinut puterea politica, iar partidul s-a convertit de fapt la capitalism.

| RAY explică (pentru doctorandus):

Hai sa revenim la iisus, care biserica crezi ca se potriveste cu invataturile lui iisus?

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

Cred ca daca Isus ar reveni azi s-ar recunoaste mai degraba in talibani decat in evanghelici, catolici sau ortodocsi.

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

"Most televangelists, popular Christian preacher icons, and heads of those corporations that we call megachurches share an unreflective modern view of Jesus--that he translates easily and almost automatically into a modern idiom. The fact is, however, that Jesus was not a person of the twenty-first century who spoke the language of contemporary Christian America (or England or Germany or anywhere else). Jesus was inescapably and ineluctably a Jew living in first-century Palestine. He was not like us, and if we make him like us we transform the historical Jesus into a creature that we have invented for ourselves and for our own purposes.

Jesus would not recognize himself in the preaching of most of his followers today. He knew nothing of our world. He was not a capitalist. He did not believe in free enterprise. He did not support the acquisition of wealth or the good things in life. He did not believe in massive education. He had never heard of democracy. He had nothing to do with going to church on Sunday. He knew nothing of social security, food stamps, welfare, American exceptionalism, unemployment numbers, or immigration. He had no views on tax reform, health care (apart from wanting to heal leprosy), or the welfare state. So far as we know, he expressed no opinion on the ethical issues that plague us today: abortion and reproductive rights, gay marriage, euthanasia, or bombing Iraq. His world was not ours, his concerns were not ours, and--most striking of all--his beliefs were not ours.

Jesus was a first-century Jew, and when we try to make him into a twenty-first century American we distort everything he was and everything he stood for."
― Bart D. Ehrman, Did Jesus Exist?: The Historical Argument for Jesus of Nazareth

| RAY explică (pentru doctorandus):

Mai ales sectancti care blasfemeaza biblia si se cred crestini pe langa asta au un comportament pacatos e putin spus

| anonimg a răspuns:

Fariseii de astăzi se pot găsi în orice confesiune creștină sau mai puțin creștină. Ei sunt aceia care spun altora să facă ceea ce ei "nici cu degetul nu ating". Oricine poate cădea într-o astfel de poziție. Să nu uităm că au fost oameni în vechime in partida fariseilor care au urmat pe Mântuitorul chiar și după moartea Lui dacă nu în timpul vieții Sale.
Mântuitorul i-a mustrat pe farisei cu dragoste. Dar a ajuns în postura să-i numească "pui de năpârci" și "morminte văruite" din pricina că ei erau extrem de împotrivitori față de Dumnezeu, față de Acela care ei spuneau că-L slujesc. Cei care Îl slujesc pe Dumnezeu dar își urăsc semenii, aceia sunt farisei.
Cei care spun altora să consume 2 litri de apă pe zi dar ei nu o fac, și aceștia sunt farisei. Fariseismul se găsește deci în orice domeniu de activitate, și nu doar în cel religios.
Acum dar nu trebuie să cădem în extrema de a nu ne mai ajuta semenii când știm că putem să o facem. Pentru că este scris: "Cine poate să facă un bine și nu-l face, face un păcat." Trebuie să păstrăm echilibrul și să nu cădem în extreme. De asemenea "fariseii" trebuiesc mustrați cu "blândețe și teamă" așa cum ne învață Scriptura; altfel mustrarea va veni din ură și nu din dragostea pentru semeni. Echilibrul acesta este foarte fin, dar dacă nu-l avem este rău și pentru cel ce mustră și pentru cel mustrat.

| Frank51 a răspuns:

Inca un motiv in plus sa iti faci propriile reguli. Evanghelia a fost scrisa si rescrisa de foarte multe ori, asa cum fiecare generatie de crestini a fost diferita, asa si biblia si-a schimbat intelesul pe parcursul timpului. Oamenii de atunci nu se puteau lega decat de crestinism, fata de ziua de azi cand ai tehnologie si stiinta. De aceea sunt unii impotriva altora, exact cum sunt acum ateii impotriva crestinilor, chestie care in opinia mea este super inutila.

| mentholinks a răspuns:

Crestinii se cred salvati asa ca nu-i sperie nimic dar uita ca Isus a mai spus si ca in ziua judecatii vor da socoteala pentru orice cuvant nefolositor pe care-l vor fi rostit.

| RAY explică (pentru mentholinks):

Intrebarea mea e altceva,despre invatatura,nu toti crestini sunt crestini, eu nu consider sectancti ca fiind crestini, i consider farisei, in biblie scrie paziti legile vechi, nu sa le schimbam

| mentholinks a răspuns (pentru RAY):

Atunci nici ortodocsii nu sunt crestini ca nu tin Sabatul. Adventistii parca tin.

| RAY explică (pentru mentholinks):

Nici iisus nu a tinut

| Mclaren12 a răspuns:

Nu acum 2018 ani. Niciun istoric nu stie cand s-a nascut Cristos pentru ca nu exista dovezi. Iar "invatatura" aia a fost inventata de niste evrei si folosita ca sa converteasca cu forta paganii la crestinism, invatatura care de altfel era tocmai pe dos in comparatie cu ideologia paganilor care erau luptatori. De exemplu ce ai citat tu este sclavie pura.

| Superior a răspuns (pentru Mclaren12):

De unde stii tu atatea?

| RAY explică (pentru Mclaren12):

Uni oamenii fara frica religi ar ucide ar fura,ei nu au capacitati morale sunt ca niste animale care au rabie,asa ca religia,frica sunt lucruri bune, nu vezi ce lumea haotica, plina de minciuna avem, e o lume nebuna unde fiecare minte, jigneste cum vrea, daca pe astia le luai le dateai 100 de bici pe spate numai faceau asta, religia e buna pentru oii

| Mclaren12 a răspuns (pentru RAY):

Nu generaliza. Doar crestinismul se impune prin frica. Sunt convins ca ai auzit de expresia "A avea frica de Dumnezeu". Sunt o gramada de crestini care fura, isi bat nevestele, beau pana pocnesc, se bat cu altii etc. si tot ei zic "eu am frica de Dummezeu" sau alte rahaturi similare pentru ca ei in religia asta au crescut de mici.

| Mclaren12 a răspuns (pentru Superior):

Pai tu ce parere ai? E asa sau nu? Daca nu, care-i varianta ta?

| RAY explică (pentru Mclaren12):

Se pare ca asa zis frica nu functioneaza

| Superior a răspuns (pentru RAY):

"sunt ca niste"
Dar parca era o bucurie sa ne asociem cu animalele, nu?

| RAY explică (pentru Superior):

Animale cu rabie bre, nu toate animalele au rabie

Întrebări recente