| anonim_4396 a întrebat:

Unde este Iadul? Cum arata?

Răspuns Câştigător
| Iunix a răspuns:

45 răspunsuri:
| drutzix a răspuns:

Raspunsul e mai complicat si complet diferit de ce cred crestinii de aici (socant stiu).
In primul rand traducerea bibliei este facuta anapoda.
Patru cuvinte diferite sunt traduse generic 'iad'.
Nici unul din alea patru nu se refera la un loc de tortura pentru spiritele rele.
Nici macar iazul de pucioasa din revelatie nu are sensul de tortura.
Iadul in crestinism (si iudaism) nu exista acesta a fost adaugat mai tarziu, dar a prins la un public prea 'destept' sa isi citeasca cartea sfanta si sa o inteleaga in context istoric.

| danut a răspuns:

Practic, ACUM, iadul ca localizare nu exista DAR sigur va exista peste circa 1000 si ceva de ani.
Totusi Iadul nu va fi vesnic ci doar va exista pentru o scurta perioada.

| FaraNumePls a răspuns:

E frumos. Vrei să îl vezi?

| milan9 a răspuns:

Pui la indoiala doarpe criteriul preferintelor (totul pleaca la urma urmelor de la a dori sau a nu dori sa vezi dovezile) dar, spre exemplu, ce raspuns poti oferi la cele de mai jos? thinking thinking

Un argument valabil pentru cei care doresc un suport sincer pentru credinţa lor în existenţa sacrului a fost oferit de un mare om de ştiinţă, Erwin Schrödinger, laureat al premiului Nobel pentru fizică cuantică.
- El a observat că volumul maxim al unei gene (particulă a materialului ereditar) poate fi cuprins într-un cub cu mărimea laturii de MAXIM 100 distanţe atomice – însumând astfel un număr de atomi cuprins între o mie şi un milion – în funcţie de tipul şi de mărimea atomilor).

- Tot el afirmă că este practic imposibil ca acest număr limitat să poată explica un comportament ordonat, să formeze o structură organizată, să posede un,, program" de autoreproducere completă, de redare a unui caracter, funcţie sau organ în organismul dezvoltat ulterior, un,, program" de coordonare cu celelalte gene, de gestionare a unui metabolism propriu etc…

- Automat, concluzia acestei realităţi, este faptul că existenţa şi manifestarea unei gene, şi prin translaţie – a vieţii în general, constituie, în faţa oricărei tehnologii avansate, o enigmă, un mister de neînţeles, o manifestare minunată a Sacrului, o amprentă discretă a Celui care se află în spatele cortinei...

| milan9 a răspuns:

Iata legat de "Infern", aspecte din spiritualitatea Ortodoxa...

Sfântul Isaac Sirul afirma ca "este greșit sa gândim ca păcătoşii din iad sunt lipsiți se dragostea lui Dumnezeu." Dumnezeu da dragostea tuturor insa puterea dragostei actioneaza in doua feluri: acealasi "foc", iubirea lui Dumnezeu, ce arde in inimile credinciosilor, se preschimba in experienta celor care o resping, in focul iadului.

Iadul in aceasta perspectiva este inteles ca prezenta a lui Dumnezeu experiata de o persoana care, prin libera alegere, respinge dragostea Sa. Este torturat de dragostea lui Dumnezeu, tortura de a fi in prezenta eterna a lui Dumnezeu fara a fi in comuniune cu El.

E vorba mai mult de neputinta sufletelor de a-si indrepta dorinta spre comuniunea cu Dumnezeu ca bun spiritual, ramanand intr-un continuu regret ca nu se mai pot bucura de placerile materiale sau ale orgoliului cu care s-au obisnuit in mod exclusiv. In acest sens, Sfantul Ioan Damaschinul afirma: "Spunem ca chinul acela nu e nimic altceva decat focul poftei nesatisfacute", altfel spus cand spune ca focul iadului consta in poftele care nu-si gasesc materia pentru a se satisface. sad

| aXy99 a răspuns (pentru Vieruema2005):

Da? Si unde sunt?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru milan9):

Nu ti-am cerut un raspuns copiat din basmele popimii ortodoxe(printre cele.mai nocive pentru gandirea libera), ci unul scornit de gandirea ta.

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ia spune-mi te rog, desigur ca poti aplica teoria lui Pitagora daca dimensiunile sunt reduse (numerele pitagoreice), de genul: 3, 4 si 5.
Ce te faciinsa daca ai avea sa punem o cateta de 4 mld. Km sa spunem... Mai poti aplica teoria lui Pitagora intr-un "triunghi" cu o astfel de cateta? Da sau nu? thinking thinking

(Are legatura, crede-ma... Doar raspunde-mi te rog la intrebare... happy )

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru milan9):

Dragostea mea mare, tot universul este matematica.

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa si... Raspunsul?/

| NikFlorian a răspuns:

Buna intrebare! Gandeste-te la care ar putea fi cea mai mare suferinta a ta...Te-ai gandit? Bun. Asa arata Iadul.

| danay72 a răspuns:

În Biblie iadul se refera la moarte, nu chin veșnic. Apocalipsa21:8

| milan9 a răspuns:

Referitor la teoriile gresite ale lui@danay, trebuie subliniat ca potrivit Sfintei Scripturi, nici un suflet NU moare...

Dumnezeu NU şi-a propus in bunatatea lui să distrugă, să nimicească vreun suflet.
Un suflet nu poate fi ucis, dar in schimb un suflet se poate compromite singur prin neimplinire, prin esec...
Pierderea mantuirii si colaborarea cu demonii este cel mai mare esec al libertatii omului.

În primul rând, Dumnezeu este Iubire şi a creat totul pentru VEŞNICIE. Sufletele sunt vesnice. Noi avem privilegiul dar şi responsabilitatea de a ne "configura" şi alege starea acelei veşnicii. Nimeni altcineva în locul nostru.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru milan9):

Si pentru ca e iubire, pentru pacatele unui om nu-l pedepseste pe acel om, ci familia. Ai dreptate.

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Consecintele sunt indirecte. Spre exemplu, din doi parinti alcoolici si desfranati care ii ofera copilului aceeasi zestre "educativa", raul este promovat mai departe, si tot la fel damnarea, pedeapsa sau consecintele... "Voi pedepsi pana la al treilea neam... " este doar de natura metaforica. Se refera de fapt la consecintele CARE ORICUM MERG MAI DEPARTE. thinking Tot in Scriptura se spune negru pe alb ca nu va suferi cel nevinovat din cauza celui vinovat. Asta spune totul.
Si in alt loc: "dar ma voi milostivi pana la AL MIILEA NEAM fata de cei ce asculta cuvintele mele." thinking