| Wesson a întrebat:

Cum ar arăta pentru fiecare dintre voi raiul și iadul?

7 răspunsuri:
| William a răspuns:

Iadul nu si-l poate imagina nimeni, atat este de urat acolo. Si nici raiul nu si-l poate imagina nimeni, atat este de frumos. Dar putem sa ne imaginam ceva asemanator raiului si iadului. O sa incep cu iadul ca e mai putin de scris. Iadul are 9 munci, 8 dintre ele nu o sa le mentionez din comoditate. Cea mai grea munca este gheena, adica focul cel nestins. Acela nu este foc care sa dea lumina, este foc negru ca pacura si de miliarde de ori mai puternic decat focul de pe pamant. Cât de mare este focul unde se topeşte oţelul, totuşi este neînchipuit de slab faţă de focul iadului, ca şi cum ar fi zugrăvit pe pereţi. Asa de slab este focul de pe pamant. Acum raiul http://www.sfaturiortodoxe.ro/pcleopa/nou19.htm Este mai mult aici si nu am chef sa scriu prea mult.

| William a răspuns:

Tu sa imi spui daca m-a inspirat Dante. http://www.sfaturiortodoxe.ro/despreiad.htm

| William a răspuns:

Stai asa ca ma apuc acum sa citesc Bibila si cand gasesc partea unde scrie despre iad te anunt ok?

| OOOLEOOO a răspuns:

Iadul este lumea voastra, raiul este Zion.

| relian a răspuns:

De unde stiti voi comentatorii cum este iadul sau raiul? Cine a spus sau a vazut sau a fost pe acolo? Odata ce nimeni nu l-a vazut pe dzeu, nimeni nu a vorbit cu el de unde stie lumea despre iad si despre rai? Aaaaaaa din scrierele unor oameni? Pai si voi credeti acei oameni? Pe ce se bazau ei cand scriau despre acest subiect? Pe vise pe faptul ca dupa trezire din somn spuneau ca i s-a aratat in vis dzeu si iar fi spus ce si cum sta treaba pe acolo? Si aveti incredere vise, le percepeti ca pe ceva real? De unde si cum? Conform biblie daca e sa o luam asa nimeni nu a fost in iad sau in rai sa stie cum este.Cu alte cuvinte daca sa admitem ca ele ar exista deocamdata aceste locuri sau spuneletile cum doriti sant goale.De cand au fost facute ele stau goale.Asa spune biblia.Ca o fi fost dzeu sau el stie o fi stiind dar nu si noi. Drept urmare chestiile astea sant scorneli deale oamenilor sa poata tine multimea sub papuc. E ca si cum spui copilului tau vezi nu puine mana ca frige, sau vezi nu intra in o camera anume ca e bau bau.Tu ce faci prin asta? Faci ca el sa aiba o oarecare teama si sa il tii departe de ce se afla acolo.Insa nicidecum nu e bau bau sau ce tampenii mai spunem noi copiilor. Exact asa au aparurt si aceste povesti dar adresate adultilor care la randul lor au spus copiilor si asa mai departe.Luando religios este cum am spus, adica aceste locuri unde cei mai multi crestini cred ca or sa mearga dupa moarte sant goale golute.Si sa stea sanatosi si dupa ce mor ca nu vor ajunge in nici una dintre aceste locuri.De ce? Simplu pentru ca in ele urmeaza sa mergem conform bibliei dupa judecata de apoi.Si cum aceasta judecata intrazie sa aiba loc slabe sanse ca cineva sa apuce sa vada raiul sau iadul.Deocamdata toti cei care sau "dus"stau intr o camera de asteptare asteptand ce? Asteptand judecata de apoi pentru ca nimeni nu poate intra acolo fara judecata.Nici cei care sant pocaiti sau ma rog cum se numesc ei fara pacate sau cu pacatele iertate bla bla.Si apoi daca sa zicem ai putea pune o intrebare lui dzeu de genul TU ne ierti Doamen pentru greselile noastre? El o sa raspunda da va iert.Deci azi gresim El se supara gata stabilesc ziua judecatii, noi venim ne rugam apare Isus si spune mai lasa-i si uite asa de la o data la alta judecata se tot amana.Pana cand? Se poate amana la infinit pentru ca Dzeu este milostiv si ne va ierta forever.Ca urmare nu ajunge nimeni in iad sau rai.

| Lykan a răspuns:

Pentru mine raiul ar fi cel mai frumos loc din lume si tot ce ti-ai dorit sa stai aproape de rude sa ai tot ce doresti pe cand pe departe iadul ar locul unde toate visele ti se distrug condus de Lucifer tear chinui cu ganduri amagitoare si cosmaruri oribile

| Qinz a răspuns:

Iadul e foarte bine prezentat in bilie si raiul la felhappy( in special iadul)