| Dana56maria a întrebat:

Cum arata iadul?

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai fost vreodată în august când afară erau peste 35grade sa stai la o coada la o instituție a statului unde nu există aer conditionat și nu se pot face programări?

| dullcat a răspuns:

Buna.Un profesor de religie care mi-a ramas cu drag in minte, ne-a spus ca iadul este o stare eterna in care vezi cat de buna ar fi putut fi viata ta daca ti-ai fi dat interesul, ce om minunat puteai fi, cat de multe ai fi putut realiza si cat de fericit ai fi putut deveni.Pe scurt, e un ca un film despre regrete si frustrari, pe care il vizionezi la infinit. Mi s-a parut o perspectiva foarte interesanta, total atipica fata de biblie si extremele religioase.Se spune ca in ultimele clipe din viata ai oricum niste regrete care te macina, iar daca iadul inseamna sa traiesti mereu cu acele regrete etc, cu siguranta te pune pe ganduri.

| Hyperion7 a răspuns:

Iadul tine de fiecare persoana, in funcție de ceea ce a făcut în viața pământească.Ai băut până n-ai mai știut de tine, o sa fii chinuit band până la epuizarea.Ai preacurvit, asta o să ți se întâmple și acolo, până la epuizarea sufletească.
Să știi că mai ai timp că te căiești big grin
In caz că te întrebi cum arată raiul, e la fel, numai că binele făcut va fi răsplata ta veșnică.
Cel puțin așa spunea profa de religie.

| sammie a răspuns:

Nimeni nu știe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un loc cu foc care arde veșnic, unde viermele nu moare. (Marcu 9:43-44)

| VelicanEmilia a răspuns:

N-am fost acolo, nu stiu. In schimb am vazut documentare despre "Lumea de dincolo" in care persoane care au fost in moarte clinica, relatau ca au fost acolo.
Cei care au pasit in rai, au vazut un tunel, la capatul căruia era o lumina puternica care ii atragea, auzeau cantece nemaintalnite, totul era splendid, oamenii erau fericiti. Multe chipuri cunoscute, imbracate-n alb ii astepta intr-o gradina cu totul diferita de cea de pe pamant. S-au simtit usurati, simteau ca nu mai au nevoie de nimic material si ca acolo e locul lor.
In schimb, cei care au calcat in iad au spus ca auzeau urlete de durere, tristețe, plansete, ca au vazut fosti prieteni ce erau biciuiti si care se caiau de lucrurile pe care le-au facut pe pamant. Era intuneric, niciodata nu era lumina doar la mijloc era o gaura asemeni unui vulcan, unde oamenii erau aruncati si de unde se vedeau doar capete in flacari care implorau indurare si sa fie iertati pentru toate pacatele.
Cei care si-au revenit, au spus ca au vazut ce e acolo si ca Dumnezeu le-a oferit a 2-a sansa ca sa se-ndrepte cu fața spre cele sfinte.

| Bazzed a răspuns:

În Biblie e descris ca un lac de foc, chin etern, care nu îți permite să te odihnești și nu se termina vreodată

| Celula44 a răspuns:

Eu mi-l imaginez cu multe femei ispite....sa te faca sa comiti vreun pacat...tu cum crezi ca arata

Întrebări similare