| ChristopherE a întrebat:

Unde este mormantul Fecioarei Maria?
Dar mormintele Apostolilr?

7 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Nu se cunoaste cu exactitate acest lucru.

| anonimg a răspuns:

Se pare ca nu stie nimeni, tocmai pentru ca Biblia interzice inchinarea la sfinti, ingeri, icoane...

| Mădă0611 a răspuns:

"Fecioara Maria" "a adormit" si "a urcat la cer cu trupul", asa ca daca exista mormant, de ce l-au mai facut? laughing

| pozeanimate a răspuns:

Mormantul Maicii Domnului din Ierusalim este unul dintre cele mai iubite locuri din Tara Sfanta
Asezata in Valea lui Iosafat, la poalele Muntelui Maslinilor

De ce se crede ca Mormantul Maicii Domnului este cel din Ierusalim?
Potrivit traditiei crestine, la scurt timp dupa ingropare, Maica Domnului a fost inaltata cu trupul la cer, nu prin puterea ei, ci prin puterea Domnului nostru Iisus Hristos. Daca acest lucru este mai presus de indoiala, in legatura cu locul in care a sezut, pentru putina vreme, trupul ei, se vehiculeaza doua mari teorii. Unii cred cu tarie faptul ca Ierusalimul este locul in care a fost inmormantata Maica Domnului, pe cand altii sustin ca acest loc ar fi Efesul, adica locul unde a vietuit Sfantul Ioan Evanghelistul, pana la adormirea lui in Domnul.

http://ciuflea.md/......-07-25-178

| alex500 a răspuns:

Cred ca in Ierusalim.

| QueenOfSpades a răspuns:

Pentru nişte personaje ireale? Ar fi risipă de spaţiu. S-au construit oricum, multe biserici în numele lor. Nu mai au nevoie şi de morminte.

| SOLDADO a răspuns:

Mormantul Fecioarei Maria se afla in Ierusalim...

intra aici pentru amanunte : http://www.crestinortodox.ro/......96604.html