| OctavianDanielMaria a întrebat:

Unde in Biblie Iisus se proclama regele iudeilor?

9 răspunsuri:
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Niciunde. Cand este intrebat de Pilat daca este rege Isus raspunde ca este dar ca Imparatia Lui nu este din lumea aceasta.

Răspuns utilizator avertizat
| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nici pe Isus nu il interesa sa fie regele iudeilor. Evreii il acuzau ca ravneste la tron. De fapt nu aveau motive care sa il condamne la moarte si inventau.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pilat stia ca Jesus va deveni in cele din urma regele iudeilor pentru ca prin preoti era instiintat de asta.
Preotii stiau deoarece se zicea ca "DOMNUL Dumnezeu Îi va da scaunul de domnie al tatălui Său David"

Si Irod stia, pentru ca era instiintat cu putin sa se nasca baby Jesus, iar ca va fi un mostenitor la tron, acesta fiind si motivul pentru care cauta sa il omoare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

„Împărăţia Mea nu este din lumea aceasta", a răspuns Isus.
„Dacă ar fi Împărăţia Mea din lumea aceasta, slujitorii Mei s-ar fi luptat ca să nu fiu dat în mâinile iudeilor, DAR, ACUM, Împărăţia Mea nu este de aici."

Ar trebui sa va dati jos ochelarii de cal, adica religia, pentru ca cu ea nu vedeti voi bine.

Răspuns utilizator avertizat
| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu ai spin in ochi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Ar trebui sa mi-l scoti daca am, ca eu te-am ajutat sa ti-l scoti pe-al tau.
Parca trebuia sa ne ajutam semenii.