| RAY a întrebat:

Unde mai este libertatea de alegere a individului in acest caz, cand societatea uita de drepturile fiecaruia, iar masele indoctrinate fac ceea ce se asteapta si napustesc cu ura asupra acelora ce nu le impartasesc credinta?

http://dli.ro/fanatism-impotriva-ateilor.html

Răspuns Câştigător
| Zenit313 a răspuns:

Intr-o tara cu adevarat democratica,religia este separata de stat,nu primeste fonduri si preotii nu primesc salariu mai ales ca sunt liber profesionisti!
Biserica nu fura banii publici ca sa construiasca biserici si manastiri in timp ce sunt oameni care nu au ce manca,avem nevoie de spitale, scoli, azile de batrani, case de copii, contine sociale..etc.
Preotii sunt imbracati in aur si cruci la gat mai rau ca tiganii scarbosi..si se roaga pentru cei nevoiasi!
Cata bataie de joc.
Libertatea de Constiinta este garantatea de Constitutia Romaniei.
Credinciosii sunt ca niste copii, fara ratiune, cred ca dupa moarte o sa primeasca cadouri de la Mos Craciun...in fine, nu intru in detalii.

Unde este religie, exista si incultura, un popor fara cultura este usor de manipulat, un exemplu perfect:Romania!

| RAY explică (pentru Zenit313):

Bine de Romania sunt convins, dar uitate la americani ce fac cu ateii lor, unde le e cultura, educatia, libertatea?

| Zenit313 a răspuns (pentru RAY):

Ai dreptate.America a fost intemeiata de atei si a fost un simbol de democratie si toleranta religioasa.Este ironic.
Democratia devine o iluzie.

| RAY explică (pentru Zenit313):

Sincer nu imi vine sa cred, fondatori ei au fost ateii, si in Romania e greu sa fi ateu poate de asta multi nu recunosc ca sunt ateii

5 răspunsuri:
| riri2 a răspuns:

Orice crestin trebuie sa fie si tolerant. Si sa aiba respect fata de semeni, indiferent de convingerile acestora.
Trebuie sa uram faptele si alegerile rele ale unor indivizi, nu omul in sine!

| Qzert a răspuns:

Eu ma duc duminica la biserica e super ok nu ma incurca cu nimic nu imi cere bani. La o biserica unde merg uneori s stiti si voi ca popa strange bani pe care ii doneaza in fata tuturor oamenilor institutilor care au grija de copiii nevoiasi.Voi pretindeti ca fura banii. Este o minoritate care chiar face asta nu trebuie datorita lor sa credeti despre toti asa. Toti popii pe care ii cunosc sunt niste oameni extraordinari de nota 20 nu din punct de vedere credincios ci din punct de vedere al bunului simt si al respectului.