| mentholinks a întrebat:

Unde scrie in Biblie ca Dumnezeu ne iubeste? Scrie ca iubeste lumea nu pe noi.

8 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

Chiar daca ar scrie, nu se vede practic happy

| aditimus a răspuns:

Si tu nu faci parte din lume?
Cand spui cuvantul popor te gandesti doar la un om nu la un intreg?

| mentholinks explică (pentru aditimus):

Pai e lume nu popor.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Ioan 3/16.

| Irinel15123532 a răspuns:

Voi enumera o mica parte dintre versetele referitoare la Dragostea Lui Dumnezeu pentru noi, nu le voi enumera pe toate pentru ca ar dura ceva, si nu ne-ar ajunge spatiul oferit de TPU.

Ioan 15:9-11
Aşa cum M-a iubit pe Mine Tatăl, aşa v-am iubit şi Eu pe voi. Rămâneţi în dragostea Mea!

Isaia 54:10 „Pot să se mute munţii, pot să se clatine dealurile, dar dragostea Mea nu se va muta de la tine şi legământul Meu de pace nu se va clătina", zice Domnul, care are milă de tine."

''Noi Il iubim, pentru ca El ne-a iubit intai.'' (1 Ioan 4).

„Dragostea lui Dumnezeu faţă de noi s-a arătat prin faptul că Dumnezeu a trimis în lume pe singurul Său Fiu, ca noi să trăim prin El. Şi dragostea stă nu în faptul că noi am iubit pe Dumnezeu, ci în faptul că El ne-a iubit pe noi..." (1 Ioan 4:9, 10)

„Te iubesc cu o iubire veşnică; de aceea îţi păstrez bunătatea Mea!" (Ieremia 31:3).

(Efeseni 2:4) ''Dar Dumnezeu, care este bogat în îndurare, pentru dragostea cea mare cu care ne-a iubit''

„Vă dau o poruncă nouă: Să vă iubiți unii pe alții; cum v-am iubit Eu, așa să vă iubiți și voi unii pe alții. Prin aceasta vor cunoaște toți că sunteți ucenicii Mei, dacă veți avea dragoste unii pentru alții." (Ioan 13:34-35)

(Exodul 34:7) ''Dumnezeu Îşi ţine dragostea până în mii de neamuri de oameni, iartă fărădelegea, răzvrătirea şi păcatul''

(Tefania 3:17) „Domnul, Dumnezeul tău, este în mijlocul tău, ca un viteaz care poate ajuta; se va bucura de tine cu mare bucurie, va tăcea în dragostea Lui şi nu va mai putea de veselie pentru tine."

(Romani 5:5) ''Însă nădejdea aceasta nu înşală, pentru că dragostea lui Dumnezeu a fost turnată în inimile noastre prin Duhul Sfânt, care ne-a fost dat.''

(Romani 5:8) ''Dar Dumnezeu Îşi arată dragostea faţă de noi prin faptul că, pe când eram noi încă păcătoşi, Hristos a murit pentru noi.''

(Romani 8:28) ''Cine ne va despărţi pe noi de dragostea lui Cristos? Necazul sau strâmtorarea sau prigonirea sau foametea sau lipsa de îmbrăcăminte sau primejdia sau sabia? După cum este scris: „Din pricina Ta suntem daţi morţii toată ziua; suntem socotiţi ca nişte oi de tăiat." Totuşi în toate aceste lucruri noi suntem mai mult decât biruitori, prin Acela care ne-a iubit. Căci sunt bine încredinţat că nici moartea, nici viaţa, nici îngerii, nici stăpânirile, nici puterile, nici lucrurile de acum, nici cele viitoare, nici înălţimea, nici adâncimea, nici o altă făptură nu vor fi în stare să ne despartă de dragostea lui Dumnezeu, care este în Isus Cristos, Domnul nostru.''

(2 Corinteni 5:14) ''Căci dragostea lui Cristos ne strânge, fiindcă socotim că, dacă Unul singur a murit pentru toţi, toţi deci au murit.''

(Efeseni 5:2) ''Trăiţi în dragoste, după cum şi Cristos ne-a iubit şi S-a dat pe Sine pentru noi''

''1 Timotei 1:14'' Şi harul Domnului nostru s-a înmulţit peste măsură de mult împreună cu credinţa şi cu dragostea care este în Hristos Iisus.

(1 Ioan 3:1) ''Vedeţi ce dragoste ne-a arătat Tatăl: să ne numim copii ai lui Dumnezeu!''

(1 Ioan 3:16) ''Noi am cunoscut dragostea Lui prin aceea că El Şi-a dat viaţa pentru noi''

(1 Ioan 4:16-19) ''Şi noi am cunoscut şi am crezut dragostea pe care o are Dumnezeu faţă de noi. Dumnezeu este dragoste şi cine rămâne în dragoste rămâne în Dumnezeu, şi Dumnezeu rămâne în el.''

(Evrei 13:5) ''El Însuși a zis: „Nicidecum n-am să te las, cu niciun chip nu te voi părăsi."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E putin mai mult de inteles. Nu lua aceste cuvinte asa usor. Descoase mai mult...
"Fiindca atat de mukt a iubit Dumnezeu lumea, ca a dat pe singurul Sau fiu, pentru ca ORICINE crede in El sa nu piara, ci sa aiba viata vesnica"

Cuvantul ORICINE te transpune cu Dumnezeu intr-un mod personal. Atunci cand crezi, te duci in mod personal la Dumnezeu in rugaciune si vorbesti cu El, iar el iti raspunde TIE in mod personal nu poporului ai nu lumii. Asta iti apun din experienta. Cerceteaza mai mult, nu te opri doar la prima fărâmă.
Iti doresc pacea lui Isus!

| badpanda a răspuns:

La fel ca iubitorii de animale.
Au carucioarele pline de carne la supermarket dar protesteaza 5 ore in frig pentru unul care a dat un sut la un caine.

| Rihanna20B a răspuns:

Noi toți suntem lumea.
,, Dumnezeu iubește lumea" Dumnezeu ne iubește de fapt pe noi.