| RAY a întrebat:

Unde scrie in biblie sa mergem la biserica?

27 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

În vremurile tale bune, de tinerețe, erai ateu.
Acum, la bătrânețe, te gândești să treci la creștinism?

Era bancul ăla, cu rabinul Ițic, care crezând că o să moară a cerut să fie chemat un popă și să fie butezat criștin. Popa l-a botezat creștinește, dar a spus peste tot, că și marele rabin Isaac, înțelegând că adevărata credință este cea creștină, și s-a făcut și el, creștin.

În toate bisericile din Moldova preoții creștini, au informat credincioșii creștini, că până și marele rabin Isaac a trecut a la credința adevărată, adică a trecut la creștinism.

Asta a supărat toți ovreii.

Au hotărât să meargă o delegație de rabini, condusă de marele rabin de la Buhuși, la Ițic, că așe mari rușini nu s-a mai puminit, că dacă trecea un ovrei oarecari la creștinism era rău, dar să treacă un mari rabin la criștinism, i mari rușini pentru toată cumunitatea de ovrei.

Au ajuns la Ițic== Ițic vine de la Isaac== și au început să îl certe, că este tari butrân și mai avea puțin și murea, dar că aseminia mari rușini, nu s-a mai puminit di când sunt cumunitățili de ovrei, în Moldova.
Rabinul Isaac le-a răspuns :
„ Me, sunteți proști.
Eu m-am gândit ca mor, și am zis ca dacă tot mor, decât să moară un ovrei de-al nostru, mai bine, moare un criștin, și di aia m-am făcut criștin, ca să moară un criștin și nu un ovrei. "

Dacă tot ești ateu, ce te interesează, ce mai scrie în biblie, despre mersul la biserică?

Sau vrei să treci și tu la creștinism, pe rațiuni similare, cu ale marelui rabin de Dorohoi, Isaac.

Ești încă tânăr la 23 de ani, ( sau câți ani ai tu, că am uitat.)

| RAY explică (pentru MMihai):

Dacă tot ești ateu, ce te interesează, ce mai scrie în biblie, despre mersul la biserică?

pentru ca biserica e o institutie bogata care indoctrineaza copii de mici

| MMihai a răspuns (pentru RAY):

Am scris cuiva asta, dar nu mai știu cui
am scris.

„ Religia creștină, cu falsul păcat adamic, a fost și este și acum, un mijloc de manevrare și de îndobitocire, al oamenilor, ( de anihilare a opiniilor individuale) și de ținere a acestora sub ascultarea „Cezarilor" vremelnici, --dă cezarului ce este al cezarului & întoarce și celălalt obraz, & ferice de cei săraci cu duhul etc----.
Și că pe oricare dintre ramurile sale creștinismul este o religie incorectă, o aiureală, ce trebuie combătută că Dumnezeu, de fapt, ne vrea învățând și cunoscând și cunoscători și creatori & creativi, și că a pune problema că este un păcat să vrei să cunoști este o invenție a popilor / a castei parazitare a prelaților, care îi voiau pe oameni proști și necunoscători tocmai spre a îi putea parazita cât mai eficient, pe oameni, cu totul contrară voinței adevărate a lui Dumnezeu.

Trebuie să lămurim care este treaba cu păcatul adamic.
Câți oameni fac invenții și inovații? --(Acum au făcut un haos din acești termeni, anterior invenția era noutate absolută pe plan mondial și inovația noutate pe plan național.)---
Cei care fac invenții și inovații primesc și premii.
Toți acești oameni fac ceva creativ. Toți ăștia crează.
Câți dintre ăștia sunt creștini?
Jumătate sau mai puțini.
Toți oamenii independent de apartenența religioasă crează sau explicat altfel au fost hărăziți de Dumnezeul Creator cu capacitatea de a crea indiferent de apartenența la o religie sau alta, sau dacă sunt atei.

În rezumat Dumnezeul Creator i-a hărăzit pe toți oamenii cu „harul creației", indiferent dacă cred în vreo religie sau alta sau dacă sunt atei.

Pentru mai multe citește acest material :

" _____________( Păcatul Non Creației. ) _______________

Sunt și alte tipuri de păcate, despre care preotul nu îți va vorbii.
Mă refer la păcatul non creației, care în spate are alte serii întregi de forme de păcătuire.
Nu este nici momentul și nici locul să abordez probleme serioase privind păcatul non creației.

( Păcatul Non Creației cunoscut de foarte mulți, ar cam, lăsa muritori de foame, peste 90% din prelații, de pe planeta asta, care predică religii (incomplete), unde nici nu se vorbește explicit, despre păcatul non creației.)

Și religia trebuie înțeleasă ca ceva, care trebuie perfecționat și îmbunătățit mereu / în permanență, în funcție de nivelul de cunoaștere al Omenirii.

Toți oamenii independent de religia în care cred, au fost hărăziți de Creator cu „harul creației".

Evident că nu de idiot ce, este Creatorul i-a hărăzit, pe oameni cu harul Creației.

Ci pentru că oamenii trebuie să creeze, fiecare după puterile și capacitățile sale.

Extinzând raționamentul cu Creatorul ne idiot, putem pune problema obligației oamenilor de a crea și chiar despre păcatul non creației.
Pentru că fiecare om are datoria și obligația creației.

Deci ca după puterile sale să pună cărămiduțele lui la edificiul abstract de cunoaștere, progres și prosperitate al omenirii.

Ai obligația / datoria creație, ai obligația ( încă nescrisă în cărțile religioase, ale religiilor incomplete,) de a așeza cărămiduțele tale, după puterile tale individuale, la maiestosul edificiu abstract, dar necesar, cel de prosperitate și progres al Umanității.

Dacă careva ți-ar fi predicat din evanghelia creației, ( care nu apare ca evanghelie explicită în nici o religie incompletă ), ai fi înțeles că ai obligația creației.

Deci ai datoria să trăiești, să înveți permanent și pe parcursul vieții tale să pui și tu, după puterile tale, cărămiduțele tale, la edificiul abstract de progres și de prosperitate al Omenirii.

Că nu de cretin, ce este, Dumnezeul Creator, te-a hărăzit și pe tine, cu harul creației, așa cum a hărăzit, pe toți oamenii indiferent că sunt creștini, necreștini, sau atei, cu harul creației, și cu capacitatea de a crea.

Nu ai știut, că ai obligația / datoria creației, dar acum știi!

Ăsta este rostu vieții tale, să creezi pentru a așeza și tu cărămiduțele tale, după puterile și după capacitatea ta, la impozantul edificiu de cunoaștere, creație, progres și prosperitate al Umanității.

Asta este calea cea adevărată, ăsta este drumul de urmat, în rest nu sunt decât vorbe.

Te-am ajutat, prin ceia că ți-am indicat drumul pe care TU trebuie să mergi, ți-am indicat și motivația de a trăii.

Păcatul non creației este un păcat grav.

Caută să nu păcătuiești, prin non creație.

Sunt evident și multe alte păcate, despre care se mai vorbește în / prin diverse religii.

A păcătui înseamnă de fapt,/ în realitate, a face rău cu gândul sau cu fapta, voluntar sau involuntar, asupra a ce are suflet.

Chestia drăguță este că și ne viul are suflet.

Dacă acceptăm că și ne viul are suflet, aspectele legate de ecologie și de valorificarea energiilor neconvenționale capătă niște valențe filozofico- religioase teribil de interesante, în acest context.

Și evident o altă justificare și ar necesita o altă abordare la nivelul acțiunilor și non acțiunilor umane.

O dovadă concludentă a faptului că ne viul are suflet este memoria apei.
Caută pe net despre memoria apei.
Ar fi cam aiurea să afirmi că apa este vie și este o ființă dar apa are memorie... și în context putem vorbi deci și despre sufletul ne viului.
Merită să vezi neapărat cu ochii tăi filmele astea :
http://www.youtube.com/watch?v=cmp6MgrPb24
http://www.youtube.com/watch?v=cxROTKBW4hU&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=e8d-RbtD0uU&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=ElFJLKG22nE&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=TBB6V8Vhbkg&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=o4XuNSZ1tZA&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=TURwuGkaFTU&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=TSPjlhT0yEM&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=FxtvBs4KNrI&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=9RkwWJCyFYE&feature=related
Sunt și altele dar mai mici.

Într-un asemenea context ecologia capătă dimensiuni religioase foarte clare.

Nu trebuie să ardem aiurea combustibilii fosili ci numai să îi chimizăm, și trebuie să ne ocupăm, noi oamenii, foarte serios de valorificarea energiilor neconvenționale deci fără să stricăm natura:

Ideea este că trebuie să demonstrăm / să probăm iubire pentru tot ce are suflet.

Caută să nu păcătuiești în general.

Că păcatele nu au iertare.
Sunt și religii mincinoase, care vorbesc despre iertarea păcatelor.

( Nu există burete pentru șters /spălat păcatele/radieră pentru șters păcatele, iar dacă vrei să cumperi „ indulgențe",, este ca și cum ai arunca banii la gunoi".

Păcatele pot fi contrabalansate parțial, cu fapte și gânduri „ suplimentar voluntar bune". )

Iar păcatele tale vor atârna ca niște pietre de moară în toate planurile existențiale, prin care va trece sufletul (și spiritul ) tău, în existențele tale ulterioare.

Tot păcatele tale vor implica / vor genera o predestinare mizerabilă, în toate existențele tale ulterioare, cu trup material.

Păcatul non creației, este o formă particulară de păcătuire, specifică numai ființelor, care au fost hărăzite / dăruite/ cadorisite de Creator cu capacitatea de a crea.

Nu am spus că trebuie să faci neapărat, statui ca Michelangelo, picturi ca Rafael sau ca Leonardo sau lucruri de astea, cu totul ieșite din comun.

Am spus numai de cărămiduțele tale, după puterile și capacitățile tale.

Dacă vei lucra într-un domeniu tehnic sau științific și vei face o descoperire epocală cu atât mai bine.

După ce vei face asta, vei putea spune spune : „astea sunt cărămiduțele, puse de mine ", și vei avea o mulțumire a ceva bine făcut.

Dumnezeu vine de la latinescul Dominus Deus /
/ Șeful/stăpânul zeilor.

Am voie să îi spun, despre o Divinitate de Ordin Suprem al Întregului Univers?

Aceasta în condițiile în care am definit, ca fiind Univers suma a tot cea ce există.
În aceste condiții cea ce alții denumesc Universuri capătă denumirea de porțiuni, zone de Univers.

Sub aspect terminologic nu mai putem să mai vorbim de universuri paralele ci vorbim de zone de univers în care au loc fenomene similare.

Nu mai vorbim de expansiunea universului ci de modificări de poziție relativă a unor ansambluri de corpuri, în cadrul aceluiași univers etc. ////

Cred că a apus epoca filozofiilor religioase statice, declarate mincinos, că sunt de sorginte divinică, în favoarea filozofiilor religioase dinamice, permanent perfectibile, în funcție de gradul de cunoaștere al Umanității.

///// Ideea este să nu păcătuiești la modul general și să nu păcătuiești în particular cu Păcatul Non Creație, că în măreția sa Creatorul, (în speță Divinitatea de Ordin Suprem al Universului,) i-a hărăzit pe toți oamenii, independent de apartenența la o religie sau alta, sau non apartenenta la o religie sau alta,
( că și ateism-ele sunt tot ca niște religii, dar cu panteon divinic vid (= zero zeități bune ) și simultan cu panteon malefic vid (= zero zeități rele )
)
cu cu harul creației.

Și nu a făcut-o de prost ce este!

Îți recomand să citești Istoria credințelor și ideilor religioase carte în trei volume de Mircea Eliade și "Filozofia esoterica a Indiei " Autor: CHATTERJI C. J. (Format: 13 x 20 cm număr de pagini: 144 )

Poate misiunea ta, sau rolul tău pe acest Pământ, ar putea să fie, să pui și tu cărămiduțele tale, la imensul edificiu imaterial, de prosperitate, progres și cunoaștere al Umanității!

Ce a ce ți-am spus eu : să creezi, să nu păcătuiești și să dovedești iubire sunt corecte și în situația limită de panteon divinic vid & simultan de panteon malefic vid.

Deci chiar dacă nu există nici un fel de Dumnezeu, astea rămân valabile oricum."

Nu este un material foarte bine elaborat, dar nici nu este foarte prost scris.

A vorbii de păcatul " de a vrea să cunoști" este ceva împotriva voinței reale a Creatorului!

Asta cu falsul păcatul Adamic, păcatul dorinței de a vrea să cunoști, este o minciună tipică castei parazitare a prelaților, care îi voiau pe oameni proști și necunoscători tocmai spre a îi putea parazita cât mai eficient, pe oameni.

În consecință nu există la modul real, nici un fel de păcat adamic, asta fiind o mare minciună inventată de prelați că Dumnezeu ne vrea învățând, cunoscând și creatori, că altfel nu hărăzea specia oameni cu capacitatea de a creea.

În consecință ca membru al speciei oameni, trebuie să păcătuiești cât mai puțin, să demonstrezi / probezi iubire față de cea ce are suflet, și să creezi -- existând etapele învățare, cunoaștere și creație---.

Din creștinism trebuie reținut numai ce este bun : că nu trebuie să furi, că nu trebuie să omori, etc,
iar nenumăratele prostii din creștinism, trebuie aruncate la gunoi."

În acest material se face precizarea că :

„ A păcătui înseamnă de fapt,/ în realitate, a face rău cu gândul sau cu fapta, voluntar sau involuntar, asupra a ce are suflet."

Biserica este bogată că se pune în slujba Cezarilor vremelnici și ăștea, ca să nu aibă parte de revolte, au nevoie de mase ținute în obscurantism, iar bisericile creștine sunt campioane la răspândirea obscurantismului și la promovarea inculturi, „ Falsul păcat Adamic ", „ păcatul de a vrea să cunoști!".
De asta ai parte la începutul cărții cu minciuni, biblia creștină.
Minciunile sunt de la început, că la ei plantele verzi, creșteau și se dezvoltau fără fotosinteză.
Plantele lor verzi apăreau și se dezvoltau din ziua a treia, dar soarele, ca sursă de lumină naturală, apare numai în ziua a 4 a.
Ăștia au nevoie de idioți inculți, care să creadă toate minciunile și toate tâmpeniile, din biblia creștină, și care să nu se revolte contra „ cezarilor vremelnici"., indiferent, de ce tâmpenii, ar face aceștia.

| RAY explică (pentru MMihai):

Nu devin crestin, a te numi crestin e ceva moda, degeaba esti daca nu crezi in cea ce a spus isus
2 isus a fost budist,el vedea viata ca un budist, buddha era ateu, buddha nu a creat o religie si un stil de viata, el nu credea in viata de apoi, reincarnare nu sa declarat divin etc
3 chiar crestini spun ca cladirile reci nu au nimic dea a face cu isus
4 de ce nu pot vb despre cea ce vreau find ateu, eu nu sunt nepasator fata de lumea in care traiesc imi pasa

| MMihai a răspuns (pentru RAY):

Nu știu dacă ai citit tot răspunsul și dacă ai urmărit filmele cu memoria apei de pe youtube, pe care ți le-am recomandat să le vezi. Merită văzute și de un ateu că sunt știință adevărată. Budismul Mahayana ==adică lamaismul, este cu reîncarnare și nu este chiar ateism, Budismul are multe ramuri foarte diferite una de alta, iar budismul se cam încadrează la religie.
De unde până unde Iisus și budist?

Isus sau Iisus scotea dracii din îndrăcit și îi băga într-o turmă de porci, că așa zice biblia.
Marcu 5
1. Au ajuns pe celalalt tarm al marii, in tinutul gadarenilor.
2. Cand a iesit Isus din corabie, L-a intampinat indata un om care iesea din morminte, stapanit de un duh necurat.
3. Omul acesta isi avea locuinta in morminte, si nimeni nu mai putea sa-l tina legat, nici chiar cu un lant.
4. Caci de multe ori fusese legat cu picioarele in obezi si cu catuse la maini, dar rupsese catusele si sfaramase obezile, si nimeni nu-l putea domoli.
5. Totdeauna, zi si noapte, statea in morminte si pe munti, tipand si taindu-se cu pietre.
6. Cand a vazut pe Isus de departe, a alergat, I s-a inchinat
7. si a strigat cu glas tare: "Ce am eu a face cu Tine, Isuse, Fiul Dumnezeului celui Preainalt? Te jur in Numele lui Dumnezeu, sa nu ma chinuiesti!"
8. Caci Isus ii zicea: "Duh necurat, iesi afara din omul acesta!"
9. "Care-ti este numele?", l-a intrebat Isus. "Numele meu este "legiune", a raspuns el, "pentru ca suntem multi."
10. Si Il ruga staruitor sa nu-i trimita afara din tinutul acela.
11. Acolo, langa munte, era o turma mare de porci care pasteau.
12. Si dracii L-au rugat si au zis: "Trimite-ne in porcii aceia, ca sa intram in ei."
13. Isus le-a dat voie. Si duhurile necurate au iesit si au intrat in porci; si turma s-a repezit de pe rapa in mare: erau aproape doua mii, si s-au inecat in mare.
14. Porcarii au fugit si au dat de stire in cetate si prin satele vecine. Oamenii au iesit sa vada ce s-a intamplat.
15. Au venit la Isus, si iata pe cel ce fusese indracit si avusese legiunea de draci, sezand jos imbracat si intreg la minte; si s-au inspaimantat.
16. Cei ce vazusera cele intamplate le-au povestit tot ce se petrecuse cu cel indracit si cu porcii.

http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/luca/8/30/#30

26. Au venit cu corabia in tinutul gherghesenilor, care este in dreptul Galileii.
27. Cand a iesit Isus la tarm, L-a intampinat un om din cetate, stapanit de mai multi draci. De multa vreme nu se imbraca in haina si nu-si avea locuinta intr-o casa, ci in morminte.
28. Cand a vazut pe Isus, a scos un strigat ascutit, a cazut jos inaintea Lui si a zis cu glas tare: "Ce am eu a face cu Tine, Isuse, Fiul Dumnezeului celui Preainalt? Te rog nu ma chinui."
29. Caci Isus poruncise duhului necurat sa iasa din omul acela pe care pusese stapanire de multa vreme; era pazit, legat cu catuse la maini si cu obezi la picioare, dar rupea legaturile si era gonit de dracul prin pustiuri.
30. Isus l-a intrebat: "Cum iti este numele?" "Legiune", a raspuns el; pentru ca intrasera multi draci in el.
31. Si dracii rugau staruitor pe Isus sa nu le porunceasca sa se duca in Adanc.
32. Acolo, pe munte, era o turma mare de porci care pasteau. Si dracii au rugat pe Isus sa le dea voie sa intre in ei. El le-a dat voie.
33. Dracii au iesit din omul acela, au intrat in porci, si turma s-a repezit de pe rapa in lac si s-a inecat.

În zona Palestina nimeni nu creștea porci, că erau animale necurate.
Nu era picior de porc în acea zonă. Nu că nu erau turme de mii de porci nu era nici un singur porc acolo.

Era foarte cald, porcul era totuși, un animal mare, pe care nu îl puteau mânca repede și neavând frigidere carnea s-ar fi stricat.
Era zonă semi-deșertică și vegetația nu era foarte abundentă.
Ei creșteau capre, oi, măgari și cămile dromader.
În zone semideșertice nu puteau asigura hrana unor bovine.
Ei creșteau caprine și ovine pe care le consumau repede fiind mult mai mici. În plus carne grasă de porc, era exact cea ce nu le trebuia lor, pe căldurile alea.

| RAY explică (pentru MMihai):

Astea sunt basmele lui pavel

| 7Dany a răspuns (pentru MMihai):

De unde stii ca nimeni nu crestea porci? Evrei au fost mult mai interesati de bani decat de legea lui Dumnezeu in toate timpurile si nu e nevoie de multe dovezi pentru a confirma asta. Si poate ca ai fi uimit sa vezi ca chiar si in ziua de azi se cresc porci in Israel la greu. Si bovinele sunt specialitatea lor. Incearca un wikipedia. In plus tinutul gadarenilor era la granita Israelului deci nu era obligatoriu ca porcii sa fi apartinut evreilor.

| danay72 a răspuns:

Evrei10:24,25

| Lizzu a răspuns:

Aici nu-ti pot raspunde pentru ca nu am citit Biblia de la cap la coada. Si oricum daca as citi nu as fi capabila sa retin totul ..numai sa o memorez.

Nu stiu daca scrie sau nu dar mergi numai daca simti. Odata am intrat intr-o biserica catolica aici in Bucuresti. Am fost curioasa ce se simte acolo. Am intrat, am stat un pic jos pe bancuta, erau cativa oameni, ma simteam in pic straina acolo, nu stiu de ce.
Am stat vreo 20 minute pe bancuta,m-am uitat la statui,la oameni si ma intrebam ce au ei diferit de noi si de ce avem religii diferite.
Am incercat sa nu judec nici biserica, nici oamenii care intrau, nici statuile.
A fost o experienta noua pentru mine si interesanta, as repeta-o.
Eu merg la biserica atunci cand am nevoie de liniste, de ordine in ganduri si-n suflet, de multe ori simt cum ma incarc de energie si de speranta. Mi s-a intamplat de nenumarate ori si nu stiu cui sa atribui asta, dar nu cred ca e autosugestie...E confuz happy
Dar e un sentiment de multe ori nepretuit si de care nu m-as lipsi cu usurinta.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Nu scrie nicunde, dar unora le place sa sperie, Isus ne spune sa mergem sa vestim evanghelia la toti, cat consumat astia pe biserici. articolul asta e perfect :
http://www.wheres-the-church.com/chapter5.html

| Brâncuşi a răspuns:

Salut, eu sun credincios dar pot spune că nu prea calc în biserică, îmi încarc timpul cu alte lucruri, ce tânăr e în biserică? Oricum biserica are şi ea o legătură cu biserica.
O zi bună!

| RAY explică (pentru Brâncuşi):

Asa e

| Brâncuşi a răspuns (pentru RAY):

Unde te duci numai pensionari, în parc, în biserică, n-am nimic împotrivă doar că noi avem alte treburi, aşa ajungem şi noi, dacă mai ajungem!
O zi bună!

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Brâncuşi):

Acei pensionari pot fi parintii sau bunicii tai, trebuie respectati!
Plus ca in biserica am vazut destui tineri!

| HueyFreeman a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Respectul se castiga prin fapte, nu pentru ca te-ai nascut inaintea mea.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru HueyFreeman):

Adica tu nu-ti respecti parintii sau bunicii? Faptul ca ti-au dat viata nu-i de ajuns? Acei batrani duc o viata grea! Te deranjraza ca frecveteza acelasi locuri cu tine?

| HueyFreeman a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Imi respect parintii, ei sunt cei care m-au crescut. In rest respect decat oamenii care mi-au dovedit ca sunt demni de respectul meu. Viata grea? Da, sigur. Eu nu frecventez aceleasi locuri ca si ei, asa ca nu ma deranjeaza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba chiar zice ca nu poti sa-l bagi pe Dumnezeu intr-o biserica prapadita.

| Jackul336 a răspuns:

Biserica e o institutie facuta de oameni.
Nu scrie nicaieri si chiar daca ar scrie nu am rabdarea sa stau in aer inchis nici 5 minute

| Cocîrlăndosu a răspuns:

Unde scrie in Biblie că trebuie să cumpărăm haleala de la Kaufland?

| 7Dany a răspuns:

Evrei 10, 24-25 : "Şi să luăm seama unul altuia, ca să ne îndemnăm la dragoste şi la fapte bune, fără să părăsim Biserica noastră, precum le este obiceiul unora, ci îndemnători făcându-ne, cu atât mai mult, cu cât vedeţi că se apropie ziua aceea ". Deci scrie...

| RAY explică (pentru 7Dany):

Care biserica, din care religie? eu cred ca se refera la traditie lor, credinta lor, sa nu uitam ca biserica e sinonim cu credinta la evrei

| sunrises a răspuns (pentru RAY):

Foarte bine spui ca "Biserica" e sinonima cu credinta la evrei, dar tot ce este mentionat in Noul Testament se refera la crestinism, nu la iudaism... Este vorba despre Biserica - unica a perioadei apostolilor! Unica pana in 1054, moment din care au inceput dezbinarile si "dezertările", cei din Apus făcând pasul în lateral...

| RAY explică (pentru sunrises):

Bor nu reprezinta pe isus, citeste cap 5, 6 din nt

| 7Dany a răspuns (pentru RAY):

O alta traducere nu spune biserica, ci adunarea noastra laolalta ( KJV). Din care religie? Pe atunci nu o fost aparuta religiile in crestinism. Despre credinta, Biblia spune ca este una singura buna, si aceea a fost data sfintiilor odata pentru totdeauna. Deci nu zice ca ortodocsilor, catolicilor sau penticostalilor ci sfintiilor. Si acum cine este sfant? Eu cred ca cel ce traieste dupa principiile biblice si nu adauga nimic la ele si nici nu scade din ele.

| sunrises a răspuns:

Într-adevăr, Evrei 10, 24-25 explica destul de bine, şi mai sunt o gramada:

"Şi să luăm seama unul altuia, ca să ne îndemnăm la dragoste şi la fapte bune, fără să părăsim Biserica noastră, precum le este obiceiul unora, ci îndemnători făcându-ne, cu atât mai mult, cu cât vedeţi că se apropie ziua aceea ".

| ArinaRya a răspuns:

Mergi acolo unde este Isus, fa-ti timp pentru El iar daca vei ajunge intr-un loc in care timpul cu El iti va fi limitat inseamna ca Dumnezeu nu te vrea acolo. Isus este usa Bisericii