| anonim_4396 a întrebat:

Unii crestini o ard cu "pai ui, biblia a rezistat atata timp deci e o dovada valida pentru zeul meu".

Bun, daca asa ceva consideri ca e o dovada valida pentru acel zeu, accepti scrierile hinduse drept dovada pentru acei zei? Acele scrieri sunt MULT mai vechi si inca "traiesc".

Daca asa ceva este un argument valid pentru biblie, inseamna ca este un argument valid si pentru scrierile altor religii care au "supravietuit" nu?

11 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cartile acestea sunt scrise de oameni cum au inteles ei evenimentele. Sunt simple carti de povesti. Existenta unei puteri supreme care conduce universul nu poate fi negata. Existenta universului presupune un fauritor cu puteri supranaturale. Ca se numeste Dumnezeu, Allah sau Buda asta este alta treaba. Fiecare i-a zis cum i-a venit.

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru Salontanul):

Dumnezeu cum il prezentati voi, este mult mai complex ca universul, voi afirmnati ca dumnezeu nu are un creator, el exista dintotdeauna. universul dc ar avea nevoie de un creator?

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

E vorba si de traditie

| oprescudorin11 a răspuns:

Mahabharata si Ramayana sunt opere de arta. Imi place sa le recitesc.

| Kalla a răspuns:

Da pai Dumnezeu exista, poporul sau exista inainte de Biblie adica evreii (Moise, Avram).
Gandhi este hinduist (nu sunt sigura ca am spus bine) dar el este de acord cu Iisus.Si este cu Dumnezeu.Iti dau cateva exemple despre partea lui crestina.Pentru mesajul sau de pace el se inspira de la Iisus.Sunt sigura ca Gandhi este un crestin mult mai bun decat multi preoti crestini.

Gandhi a spus: doar pentru ca niste persoane au facut lucruri oribile in numele lui Dumnezeu asta nu inseamna ca trebuie sa ne schimbam gandirea despre El sau sa dam vina pe El.

Intrebare:daca un om omoara pentru Dumnezeu asta inseamna ca a cerut asta Dumnezeu? Chiar esti asa de orb incat sa nu vezi iubirea pe care El o transmite?

| HueyFreeman a răspuns (pentru Kalla):

Stii ce a mai zis Ghandi?
"I like your Christ, I do not like your Christians. Your Christians are so unlike your Christ."

| Kalla a răspuns (pentru HueyFreeman):

Pai da si mi se pare foarte corect.Multi atei il injura pe Dumnezeu sau pe Iisus doar pentru ca nu le plac crestinii.Dar daca aveti probleme cu noi atunci de noi sa va luati nu de Atotputernic.
Gandhi se refera si la faptul ca crestinii nu mai respecta invataturile lui Hristos si fac mari greseli dupa care mai spun si ca sunt crestini :')

| fllu07 a răspuns:

Nici o carte nu este mai cunoscuta si tradusa si tiparita la un tiraj mai amre ca Biblia. fie ca vrei fie ca nu vrei sa accepti. si da, scrierile hinduse, vedele, tipi taka (sau cum se scrie...) vorbesc despre niste zei. in genul alora din olimp. dar biblia, biblia vorbeste despre Dumnezeul ce viu si adevarat care are un nume: Iehova. chiar El spune ca asa in chema. (Isaia 42:8. dar cauta o biblie cat mai veche. 1913 am eu o editie care apare acest nume, si in traducerea lumii noi)
Biblia este un cadou de la Dumnezeu, un cadou pentru care ar trebui să fim foarte recunoscători. Această carte unică ne dezvăluie lucruri pe care nu le putem găsi nicăieri altundeva. De exemplu, ea ne spune cum au fost create pământul, bolta înstelată a cerului, primul bărbat şi prima femeie. Biblia conţine principii demne de încredere care ne ajută să facem faţă problemelor şi îngrijorărilor vieţii. Ea ne arată cum îşi va îndeplini Dumnezeu scopul şi cum va face el viaţa pe pământ mai frumoasă
Probabil că, asemenea multor oameni, şi tu ai o Biblie. Biblia, sau cel puţin o parte din ea, a fost tipărită în peste 2 300 de limbi, astfel încât poate fi citită de peste 90% din populaţia globului. În fiecare săptămână, sunt distribuite în medie peste un milion de Biblii! Întreaga Biblie sau părţi din ea au fost tipărite în miliarde de exemplare. Cu siguranţă, nici o altă carte nu se compară cu Biblia în această privinţă.
5 În plus, Biblia „este inspirată de Dumnezeu" (2 Timotei 3:16). În ce sens? Chiar ea ne răspunde: „Oamenii au vorbit din partea lui Dumnezeu, fiind purtaţi de spirit sfânt" (2 Petru 1:21). Să ilustrăm: Un om de afaceri îi dictează o scrisoare secretarei lui. Scrisoarea conţine gândurile şi indicaţiile omului de afaceri, deci este a lui, nu a secretarei. În mod asemănător, Biblia conţine mesajul lui Dumnezeu, nu al oamenilor care l-au aşternut în scris. Putem spune deci că întreaga Biblie este cu adevărat „cuvântul lui Dumnezeu". — 1 Tesaloniceni 2:13.
10 Fiind inspirată de Dumnezeu, Biblia este „utilă ca să înveţe, să mustre, să îndrepte lucrurile" (2 Timotei 3:16). Da, Biblia este o carte practică şi vădeşte o înţelegere profundă a naturii umane. Acest lucru nu ne surprinde, întrucât Autorul ei este Creatorul nostru, Iehova Dumnezeu! El ne înţelege gândurile şi sentimentele mai bine decât noi. Mai mult decât atât, Iehova ştie de ce anume avem nevoie ca să fim fericiţi şi ce căi trebuie să evităm.
11 Să ne gândim la Predica de pe munte a lui Isus — o capodoperă a artei de a preda —, din Matei, capitolele 5–7. În această predică, el ne învaţă, printre altele, cum putem găsi adevărata fericire, cum putem rezolva neînţelegerile dintre noi, cum trebuie să ne rugăm şi cum putem avea o atitudine echilibrată faţă de lucrurile materiale. Cuvintele lui Isus sunt azi tot atât de practice şi de pline de forţă ca şi atunci când au fost rostite.
12 Unele principii biblice se referă la viaţa de familie, la obiceiurile de muncă şi la relaţiile cu alţii. Principiile consemnate în Biblie li se aplică tuturor, fără excepţie, iar sfaturile ei ne aduc întotdeauna foloase. Înţelepciunea Bibliei este rezumată în cuvintele rostite de Dumnezeu prin profetul Isaia: „Eu, DOMNUL Dumnezeul tău, te învăţ ce este de folos". — Isaia 48:17.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da ce treaba am eu cu ele?