| soimos a întrebat:

Unii istorici afirma ca tata lui Isus a fost soldatul roman Tiberius Caius Abdes Pandira, si acestia se bazeaza pecunoscuta cearta intre contemporanii lui Isus, Celsus si Origene, si pe de alta parte popotiocii spun ca Isus s-a nascut din "Sfanta Treime" despre care nu gasim niciun cuvintel in Biblie,... noi pe cine sa credem?

Pe sarlatanul de popa sau pe istorici si pe contemporanii lui Isus?

15 răspunsuri:
| Nuvăsufăr a răspuns:

Un lucru e cert, cei peste 40 de istorici contemporani cu IIsus din Orientul apropiat, n-au pomenit un cuvânt despre Iisus.

| soimos explică (pentru Nuvăsufăr):

Crezi ca asta este doar coincidenta?
Evident ca nu au pomenit nimic, pentru ca nu era cazul sa pomeneasca ceva despre un taranoi care s-a nascut in grajd ca o vita, si de puturos ce era batea strazile insotit de gasca sa de golani!
Ca sa fi pomenit despre Isus macar ceva trebuia ca acesta sa fie macar la nivelul lui Simon Bar Kochba!

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns (pentru soimos):

Bati campii.Esti un "destept" ce nu are de lucru, nu ai viata, nu ai ce face.Viata ta este in fata calculatoruluilaughing
Iesi afara din casa dupa cateva luni si priveste realitatea!big grin
Toti care acum nu MAI credeti in Dumnezeu erati crestini si CREDEATI pana ati auzit pe altul cu prostiile astea.
Cat timp din viata ati pierdut cu ateismul?
Ganditi-va, mai bine v-ati fi jucat cu un caine sau ati fi mancat o conserva de pateu in tot timpul asta.
Zic si eubig grin
Pana la urma porniti dintr-un punct si tot acolo ajungeti.Nu dovediti nimic.

Intrebare:Unde se afla Fecioara Maria si unde se afla Tiberius in vremea aceea?
Fecioara Maria se afla la TEMPLU oameni buni, in templu, pregatindu-se pentru nasterea lui Iisus Hristos nici decum in prezenta lu' Tiberius.Deci Fecioara Maria se afla in anul 1 (I.Hr.)in templu. Unde se afla Tibi in acel an?
Ti-am dat peste nas?raised eyebrows

| anonim_4396 a răspuns (pentru soimos):

Despre tine nu va pomeni istoria in mod cert. Dupa cum judeci tu in raspunsul pentru "SonOfHelios" rezulta ca nu va pomeni intrucat vei fi asimilat "unui taranoi nascut in grajd ca o vita si de puturos ce erai iti pierdeai timpul postand prostii pe net"Eu nu am facut acum decat sa-ti urmez logica rationamentului tau.Gresesc cu ceva?

Răspuns utilizator avertizat
| alabalaportocala2011 a răspuns:

Vezi http://ro.wikipedia.org/wiki/Aulus_Cornelius_Celsus
http://en.wikipedia.org/wiki/Celsus
http://cartianastasia.wordpress.com/......si-celsus/
Origene (în greacă: Ωριγένης, ca. 185 - ca. 254) a fost un învățat și teolog creștin și unul din cei mai reputați Sfinți Părinți ai Bisericii.
Ca un filosof grec anti-creştin, Celsus montat un atac la adresa creştinismului. Celsus a scris că tatăl lui Isus a fost un soldat roman numit Panthera. Punctele de vedere ale lui Celsus atras răspunsuri de la Origen, care considerau ca aceasta este o poveste fabricată. [ 13 ] [ 14 ] Raymond E. Brown afirmă că povestea de Pantera, este o explicaţie fantezistă a naşterii lui Isus, care include foarte puţine dovezi istorice - analiza lui Brown nu nu presupun "naşterea din fecioară", teorie, dar citează lipsa de dovezi istorice pentru afirmarea lui Celsus ".

Iisus ( http://ro.wikipedia.org/wiki/Isus_din_Nazaret
Isus din Nazaret sau Iisus (în aramaică ישוע, Ieșu, în ebraică יֵשׁוּעַ‎, Ieșua arhaic Iehoșua, grecizat Ἰησοῦς, Iesous, latinizat Iesus; n. ca. 4 î.e.n.,[1] probabil Nazaret — d. 30 e.n.[1], Ierusalim) a fost un predicator evreu din Galileea, care a trăit în timpul ocupației romane a Israelului. Isus din Nazaret a fost întemeietorul și a devenit figura centrală a creștinismului. Cu numele Isa ibn Maryam, Isus este cunoscut ca unul dintre principalii profeți ai credinței islamice)
a trăit 33 de ani care sunt plasați în intervalul -5 îen-(+35) en, deci nici unul dintre cei 2 nu era contemporan cu Iisus.

| Parintele a răspuns:

Posibil sa nici nu fi existat personajul Isus. Nu exista date istorice concrete despre nasterea, viata si moartea sa, infara basmelor din biblie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crede si nu cerceta, sau taci in *** mea. Te gasesti tu filosof sa atati crestinii si ateii la comentarii. Fa o laba.

| soimos explică (pentru anonim_4396):

Dar nu am cum sa fac laba atunci cand imi lipseste exact "organu" pe nume detealin

| anonim_4396 a răspuns (pentru soimos):

Nu cred ca am precizat cui; tocmai ca sa-ti las loc de improvizatiewinking Spor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Istoria oficiala afirma ca noi,romanii suntem urmasii romanilor (limba latina),iar istorici actuali,in baza studiilor paleontologice si a genomului uman, afirma ca o mare parte dintre romani(Roma) erau urmasii tracilor, preluindu-le si limba.Noi pe cine sa credem pe cei care ne subestimeaza continuitatea, sau pe cei care ne-o confirma?

Răspuns utilizator avertizat