| Inferno a întrebat:

Unii utilizatori sustin ca au dovezi ce demonstreaza existenta lui Dumnezeu(Allrc24 de exemplu).
Sunteti liberi sa imi dati si mie dovezi.
P. S.:Nu trebuie sa fie dovezi serioase, accept orice aberatie, numai sa am ceva de citit ca m-am plictisit.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si inca ceva...partea cu evolutia nu are nimic de a face cu stiinta, nici macar nu face parte din stiinta deoarece nu are nici un fundament stiintific! Deci singura posibilitate a existentei vietii este existenta unei Vieti, care nu poate fi altcineva decat Creatorul! Viata din viata provine nu din materie!

72 răspunsuri:
| Woodenpints91 a răspuns (pentru EmaS):

Ar trebui sa-mi pese de ce a făcut Russell? Dacă el a crezut că-i mai bine aş, aeste problema lui.Tu încă nu ai reuşit să-mi aduci o singură dovadă că ar exista dumnezeu...

| Coconutz a răspuns (pentru Woodenpints91):

Ai si tu o problema cu intelegerea de nu iti vine sa crezi.
Ai cerut ceva logic si concret de la Ema si tia dar argumente pe masura.
Desi eu nu cred in Dumnezeul biblic, cred in exista de entitati din dimensiuni superioare.
http://www.youtube.com/watch?v=BWyTxCsIXE4
Citeste comentariul.
Nu nu am nici o dovada, doar teorii.Si nu, nu o sa fie de ajuns pentru ateismul tau hardcore.
Dar tine cont ca stiinta nu are raspunsuri la tot. Inca.
Si zic inca pentru ca raspunsul care ar putea fi ar fi de domeniul SF.

| Woodenpints91 a răspuns (pentru Coconutz):

Nu sunt ateu.

| Coconutz a răspuns (pentru Woodenpints91):

Dar?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu vei avea parte de vreo dovada.
Orice fiinta omeneasca, cu mintea intreaga, stie ca nu poti dovedi cu argumente solide existenta cuiva/ceva daca acel cineva/ceva nu este ceva tangibil.
Daca eu spun ca exista un peste cu roti de tractor in Marea Rosie, trebuie sa vin cu dovezi de neatacat.

| OctoberandApril a răspuns (pentru Paulla):

Ti-ai raspuns singura la intrebare
un om credincios nu are ce dovedi.ca aduce argumente pentru a-si sustine credinta e altceva, dar sa dovedeasca existenta unui dumnezeu cu dovezi concrete si palpabile nu are cum si nici de ce sa o faca

| Raniia a răspuns:

Ca sa nu te plictisesti pune-ti singur intrebarea:Cine este Isus Hristos? Un om ca toti oamenii,un filozof,unul dintre profeti? Daca numai asta crezi despre Mantuitorul,sa stii ca n-ai niciun folos pentru sufletul tau. Daca El nu este inca Mantuitorul tau,care te-a curatat de pacate si care acum este Adapostul,Ocrotitorul, esti inca in intuneric, fara lumina si fara mantuire.Planta rasarita in intunericul pivnitei nu beneficiaza deloc de soarele de afara, astfel ca ii vor lipsi caldura si viata pe care le da el.De aceea este atat de palida,ofilita si lipsita de verdeata pajistilor de afara. Daca vrei sa te bucuri de lumina Mantuitorului,Cel care este Soarele dreptatii, iesi din,, temnita'' intunecoasa a pacatului si a necredintei in care traiesti. Abia atunci vei putea spune sunt fericit si nu ma m-ai plictisesc.

| Dumnezău a răspuns (pentru EmaS):

Cei ce cred in existenta lui Dumnezeu,Vovin,Allah, Neptun sau ce dracu mai vor ei, si cred ca chestiile astea influenteaza vietile noastre si ne-au creat sunt bolnave psihice.Schizofrenie acuta ii zice.Insa nimic nu poate aduce argumente ca Dumnezeul biblic sa existe.In cel mai bun caz, cineva poate aduce argumente ca (,) Creatorul din conceptia deista exista, dar nici acela nu are prea multa logica.

| Dumnezău a răspuns (pentru EmaS):

Sa nu fie cu suparare,da' chestiile astea ce le-ai scris tu mai sus,cu argumentele alea, sunt din manualul de religie de a X-a, ca le am si eu acolo.Bine,le-am avut,ca am recosmetizat mai bine de jumatate de manual cu ideile mele despre credinta si Dumnezeu, fara cea mai mica injuratura.Ti-l trimit prin posta, sa vezi cum trebuie interpretata cu adevarat toata ideea asta de Dumnezeu si creatie.Natura si legile fizicii sunt fortele supreme ce tin acest Univers in echilibru,nicio fiinta transcedenta, chiar daca Natura e un organism cu inteligenta proprie, ce se auto-guverneaza.Si a propos, cea mai logica forma a fauritorului intregului Univers a dat-o Spinoza; Descartes era rau de tot pe langa esential.

| EmaS a răspuns (pentru Dumnezău):

Numai cine cauta, gaseste, cine bate i se va deschide si cine cere va capata.

| Dumnezău a răspuns (pentru EmaS):

Cine bate i se va deschide? Nu mereu.Am cautat,n-am gasit,si personal, chiar n-as fi vrut sa-l descopar pe Dumnezeul biblic, e un personaj negativ si foarte inchis la minte.

| EmaS a răspuns (pentru Dumnezău):

Eu chiar pot sa iti mai aduc o multime de argumente care au mai fost aduse pe post, dar ele sunt inutile pentru cei ce nu vor sa creada.

| Biggiesan a răspuns:

In lucrurile simple din fata ta gasesti ce dovezi vrei.Nu inseamna ca daca ai creier si 2 ochi gata ai si vazut cum sta treaba pe aici si pe dincolo.Cunoasterea e de mai multe feluri precum si obiectul de cunoscut ni se prezinta la orizonturi din ce in ce mai departate sub multiple mantii!

| Thunderstruck a răspuns (pentru EmaS):

Demonstreaza-mi ca nu exista spider-man.

| EmaS a răspuns (pentru Thunderstruck):

Logic ca nu exista.Sau tu crezi in el?

| Thunderstruck a răspuns (pentru EmaS):

Ai dovezi ca nu exista? Eu cred ca sunt la fel de multe dovezi ca ar exista ca si in cazul lui doamne doamne, adica 0, deci nu stiu de ce ar trebui sa cred in doamne doamne si nu in spider-man.

| Dumnezău a răspuns (pentru EmaS):

Si eu iti pot aduce suficiente argumente ca Mordorul chiar exista,si exista si elfi,goblini, Gollum, dar e inutil daca tu nu vrei sa crezi.Vezi ironia?

| Woodenpints91 a răspuns (pentru Coconutz):

Mi se rupe de orice religie, cât şi de ateism. Eu sunt eu.

| otilikapostolik a răspuns:

Da stii, chiar daca nu ar exista...de ce sa nu crezi? daca exista si o sa te trimita in iad?

| axll a răspuns (pentru EmaS):

Iti aduc eu argumente. copii bolnavi de cancer. (or fi desfranati si de-aia merita asta) sau e blestemul ala cu a nu stiu cata generatie? tsunami. zeci sau sute de mii de morti? (alti desfranati). cand o mama se roaga la dumnezeu pentru sanatatea copilui...nu ii cere bani, ii cere sa aiba copilul intreg. ah, da. am inteles. o pedepseste. dar e bun si iarta!

| Paulla a răspuns (pentru OctoberandApril):

La ce întrebare mi-am răspuns? Eu n-am pus nici o întrebare, eu îţi atrăgeam atenţia în legătură cu răspunsul tău anterior.

| EmaS a răspuns (pentru axll):

Da,sunt consecintele neascultarii de Dumnezeu.,, Tu singur te pedepseşti cu răutatea ta şi tu singur te loveşti cu necredincioşia ta, şi vei şti şi vei vedea ce rău şi amar este să părăseşti pe Domnul Dumnezeul tău şi să n-ai nicio frică de Mine, zice Domnul Dumnezeul oştirilor.,,

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Argumente se pot aduce insa toate sunt minciuni! Pana si stiinta conduce la ideea ca un Univers atat de complex este gandit si proiectat de Cineva care este Dumnezeul cel adevarat!

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Draga Jasser, dar tu ce crezi?
Care dintre variante este mai pluzibila? Nimicul a creat ceva? -Nu. Stim ca orice plan are un proiectant. Universul are un plan foarte complex. Prin urmare, universul a avut un proiectant. Si acest proiectant trebuie sa fie o fiinta superioara noua, inteligenta si atotputernica. Stiinta nu poate sa demonstreze ca ea are dreptate datorita verigilor lipsa. Pana la ora actuala, este cea mai credibila teoria creationista!

| corinuta20 a răspuns:

Ce dovezi vreti? Dumnezeu exista ma fratilor.De asta avem ce sa mancam. Avem viata. Avem tot datorita Lui Dumnezeu.Si stiti si voi vorba accea Dumnezeu ne da, dar nu baga si in traistie.Si credeti in DUMNEZEU! Si iubiti-L din toata inima si din tot cugertul vostru.Eu v-am dat un sfat atat dar faceti cum este cel mai bine. Iubiti-l pe Dumnezeu!

| Thunderstruck a răspuns (pentru corinuta20):

Si daca nu exista?

| IMC90 a răspuns (pentru Dumnezău):

Cum nu exitsa? Pai tu ce esti? rolling on the floor

| Dumnezău a răspuns (pentru IMC90):

Sunt Dumnezău si Jedi Master,spre deosebire de Dumnezeu, care e imoral, eu sunt epic!

| OctoberandApril a răspuns (pentru axll):

Cine ti-a zis tie ca dumnezeu lucreaza la inspectoratul general pentru situatii de urgenta?

| axll a răspuns (pentru OctoberandApril):

Pai aici este problema. de ce trebuie sa existe asa ceva daca dumnezeu vegheaza? e cel putin ilogic, si spun asta ca sa nu folosesc alte cuvinte care ar putea sa ofenseze anumiti useri.