| Inferno a întrebat:

Unii utilizatori sustin ca au dovezi ce demonstreaza existenta lui Dumnezeu(Allrc24 de exemplu).
Sunteti liberi sa imi dati si mie dovezi.
P. S.:Nu trebuie sa fie dovezi serioase, accept orice aberatie, numai sa am ceva de citit ca m-am plictisit.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si inca ceva...partea cu evolutia nu are nimic de a face cu stiinta, nici macar nu face parte din stiinta deoarece nu are nici un fundament stiintific! Deci singura posibilitate a existentei vietii este existenta unei Vieti, care nu poate fi altcineva decat Creatorul! Viata din viata provine nu din materie!

72 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Ca sa nu te plictisesti pune-ti singur intrebarea:Cine este Isus Hristos? Un om ca toti oamenii,un filozof,unul dintre profeti? Daca numai asta crezi despre Mantuitorul,sa stii ca n-ai niciun folos pentru sufletul tau. Daca El nu este inca Mantuitorul tau,care te-a curatat de pacate si care acum este Adapostul,Ocrotitorul, esti inca in intuneric, fara lumina si fara mantuire.Planta rasarita in intunericul pivnitei nu beneficiaza deloc de soarele de afara, astfel ca ii vor lipsi caldura si viata pe care le da el.De aceea este atat de palida,ofilita si lipsita de verdeata pajistilor de afara. Daca vrei sa te bucuri de lumina Mantuitorului,Cel care este Soarele dreptatii, iesi din,, temnita'' intunecoasa a pacatului si a necredintei in care traiesti. Abia atunci vei putea spune sunt fericit si nu ma m-ai plictisesc.

| Dumnezău a răspuns:

DUMNEZEU NU EXISTA.NICIO DOVADA NU E CONCLUDENTA PENTRU A-L DOVEDI.

(trololololololololololololololololololololololololololololololololololololololo)

| silver007 a răspuns (pentru Dumnezău):

Era o povestioara. In care i se cerea unui om sa dovedeasca existenta lui DUMNEZEU. Iar el le spune voi imi vedeti creierul meu? iar ei raspund Nu. Poi si totusi am creier si nu il puteti vedea dar puteti sa va dati seama ca exista. Asa si Dumnezeu nu se poate vedea dar il putem simtiwinking

| Inferno explică (pentru silver007):

Era un caz interesant acum ceva timp cu un locotenent, care a murit pe la 40 de ani. Si cand i s-a facut autopsie nu s-a gasit creierul. Nu avea creier. S-a tras concluzia ca acel om gandea cu sira spinarii(coloana vertebrala).

| Dumnezău a răspuns (pentru silver007):

Il pot simti cei cu probleme psihice sau spalati pe creier.Creierul este palpabil,poti sa-i crapi capul omului,si voila,creierul! Insa,nu poti sa treci peste niste chestii,sau sa le indepartezi ca pe voaluri,pentru a dovedi clar,si irefutabil,existenta lui Dumnezeu. Dumnezeu nu exista,ci exista doar forta ce guverneaza acest univers, fara ca noi s-o constientizam pe deplin, fizica si natura.Doar ca multi,din lipsa de ocupatie, au tot creat zei monoteisti, cel mai renumit fiind Dumnezeu sau YHWH asta.

| EmaS a răspuns (pentru Dumnezău):

DUMNEZEU EXISTA. Nimeni si nimic nu poate sa aduca argumente ca nu exista!

| Woodenpints91 a răspuns (pentru EmaS):

Nimeni si nimic nu poate să aducă argumente că dumnezeu există.

| EmaS a răspuns (pentru Woodenpints91):

Sunt destule pentru cei ce vor sa creada.

| Woodenpints91 a răspuns (pentru EmaS):

Nu ţi-am cerut destule. Ţi-a cerut una şi bună. Să aibă logică...
Şi fără citate dacă se poate.

| cosmasavoare a răspuns (pentru Inferno):

Dami si mieun link, chiar sunt curioshappy

| EmaS a răspuns (pentru Woodenpints91):

Deschide ochii si priveste la creatia lui Dumnezeu.Cauta-L si Il vei gasi! Este imposibil ca acest sistem care functioneaza cu precizia unui ceasornic,intr-un echilibru perfect,daca pamantul s-ar afla cu putin mai aproape de soare,pe el nu ar putea sa existe viata.
Exista o diferenta intre a dovedi o afirmatie si a accepta o afirmatie. Poate ca as reusi sa iti demonstrez ca crestinismul este adevarat, dincolo de orice indoiala rezonabila, dar numai tu poti alege sa il accepti.Te rog sa iti pui aceasta intrebare daca ai deschiderea sa-l accepti.Eu cred ca impotrivirea ta fata de crestinism este emotionala sau volitionara, nu doar intelectuala.
Dumnezeu a asigurat viata in viata aceasta suficiente dovezi pentru a convinge pe cine vrea sa creada, dar a lasat totodata si unele ambiguitati ca sa nu-l forteze pe cel ce nu vrea sa creada.In felul acesta Dumnezeu ne da ocazia fie sa Il iubim, fie sa Il respingem.De fapt scopul acestei vieti este ca sa luam o decizie fara sa fim constransi.

| Woodenpints91 a răspuns (pentru EmaS):

Deja ai început prost.
Am spus că vreau ceva scurt, logic şi concret.

| EmaS a răspuns (pentru Woodenpints91):

Orice plan are un proiectant.Deci acest sistem are un proiectant deosebit de inteligent si atotputernic.

| Woodenpints91 a răspuns (pentru EmaS):

Aberezi ema. Eu ţi-am cerut altceva. Eşti în continuare pe lângă subiect.

| EmaS a răspuns (pentru Woodenpints91):

Argumentele rationale pentru dovedirea existentei lui Dumnezeu sunt dovezi elaborate pe cale rationala despre existenta unei Fiinte supreme. Ele se bazeaza exclusiv pe ratiune pentru a argumenta ca notiunea de Dumnezeu nu e un produs al imaginatiei, ci ii corespunde o REALITATE. Prin ele se inceraca a se dovedi ca Dumnezeu exista, dar aceste argumente nu dau informatii despre El. Cunostiinte mai bogate despre Dumnezeu primim din Revelatie, adica din felul in care Dumnezeu Insusi ni S-a descoperit in diverse moduri de-a lungul timpului.
In principiu, aceste argumente nu sunt necesare nici celor credinciosi, nici celor care nu cred. Credinta este o relatie cu totul libera intre doua personae. Cei ce cred nu au nevoie de aceste argumente, credinta presupunand tocmai lipsa dovezilor rationale. Pentru cei care nu cred in Dumnezeu, pe de alta parte, orice fel de argumentare rationala nu are forta necesara spre a-i face sa creada.Cu toate acestea, astfel de de argumente rationale pentru dovedirea existentei lui Dumnezeu au fost discutate de catre filosofi in cadrul marii teme filosofice despre Dumnezeu.Ele arata ca existenta lui Dumnezeu poate fi demonstrata intr-o oarecare masura prin argumente rationale.
Aceste argumente au primit abia in epoca moderna o forma logica adecvata, pe care i-au dat-o filosofi ca : Descartes, Leibniz, Kant, Voltaire etc. Fragmentar, argumentele se intalnesc si la filosofii antici (Socrate, Aristotel, Cicero, Seneca), Sfintii Parinti (Sf.Vasile cel Mare, Sf. Ioan Damaschin) si teologii moderni (I.G.Savin).
Argumentele sunt in numar de cinci :

1. Argumentul isoric

Argumentul istoric arata existenta lui Dumnezeu prin universalitatea ideii de Dumnezeu. Daca ideea de Dumnezeu a existat si exista la toate popoarele, atunci aceste idei trebuie sa ii corespunda si o fiinta care exista in realitate.

2. Argumentul cosmologic

Argumentul cosmologic isi intemeiaza demonstratia pe observatiile stiintifice despre lumea fizica si legile ei. Principiul folosit este cel al cauzalitatii. El are mai multe variante, in functie de procedeul aplicat.

Argumentul cauzalitatii pleaca de la observatia ca existenta este o continua intrepatrundere de cauze si efecte. Orice efect presupune o cauza, prin urmare rezulta ca si lumea, ca intreg, trebuie sa aiba o cauza prima, absoluta, nedeterminata de altceva. Aceasta cauza nu poate fi decat Dumnezeu. Prin urmare, Dumnezeu este Cauza prima.

Argumentul contingentei afirma ca in lume exista lucruri care pot sa fie sau care pot sa nu fie. Ele au un inceput si un sfarsit, deci si o perioada de neexistenta. Din faptul ca intr-un timp dat ele nu existau rezulta ca ar fi putut sa nu existe niciodata. Dar, dupa cum vedem, ele exista, prin urmare trebuie sa admitem existenta unei fiinte necontingente care le-a creat. Aceasta fiinta este Dumnezeu.

Argumentul miscarii . In lume exista miscare. Si pentru ca orice lucru miscat presupune o cauza care il misca, pe temeiul aceluiasi principiu al cauzalitatii, rezulta in cele din urma un prim impuls dat de un prim miscator nemiscat (Aristotel). Acest prim miscator este Insusi Dumnezeu.

Argumentul entropologic pleaca de la principiile termodinamicii, principii care demonstreaza faptul ca miscarea universului va avea un sfarsit. Legea cauzalitatii insa, ne spune ca ceea ce are un sfarsit trebuie sa fi avut si un inceput. Legea conservarii energiei arata ca in univers nimic nu se pierde, ci totul se transforma in energie. Legea entropiei (a deprecierii energiei) afirma ca un sistem evolueaza catre un grad din ce in ce mai sporit de dezordine (energia care organiza sistemul netranformandu-se toata in timpul unui proces, ci o parte din ea pierzandu-se).

Argumentul entropologic se bazeaza deci pe incetarea oricaror procese de miscare si tranformare din univers, ceea ce inseamna ca el are ca ipoteza faptul ca energia din univers va avea un sfarsit. Daca va avea un sfarsit, inseamna ca trebuie sa fi avut si un inceput. Dar de unde provine aceasta energie, daca ea a avut un inceput ? E clar ca de la ceva diferit de lume, in afara ei, ceva fara inceput si sfarsit. Si acest ceva nu poate fi decat Dumnezeu.

3. Argumentul teleologic (sau fizico-teologic)

„De ce"-ul oamenilor din toate timpurile are doua directii: 1. care este cauza a ceea ce se intampla ? (adica se intreaba despre inceputul lumii) si 2. in ce scop se intampla ? (adica se intreaba despre scopul/finalitatea lumii).
Daca argumentele de pana acum vorbeau despre cauza care a produs universul, argumentul teleologic are in vedere scopul (teleos=scop, finalitate) catre care tinde universul. Acesta postuleaza existenta lui Dumnezeu plecand de la ordinea, armonia si finalitatea care exista in cosmos. Toate lucrurile din univers functioneaza perfect si se ajuta in implinirea scopului lor , astfel incat e imposibil ca in spatele acestei functionari perfecte sa nu existe o fiinta inteligenta, atotperfecta, care a organizat si randuit toate spre care tind lucrurile.

4. Argumentul moral

Argumentul moral a fost formulat de Kant. El afirma ca legea morala si constiinta morala fac parte din structura intima a tuturor oamenilor (fie ei credinciosi sau nu). Acestea, fiind prezente in om inainte de orice experienta binelui si a raului, demonstreaza existent unei Fiinte care a pus in lume si in om aceasta ordine morala.

5. Argumentul ontologic

In argumentul ontologic se deduce existenta lui Dumnezeu din insusi conceptul de Dumnezeu prezent in mintea noastra.
Daca ideile de perfectiune si absolut sunt atat de proprii fiintei mele, inseamna ca lor trebuie sa le corespunda cu necesitate o REALITATE perfecta si absoluta, Dumnezeu.
Iata logica argumentului elaborat de Anselm, arhiepiscop de Canterbury (1033-1109) :
„In mintea mea exista ideea unei fiinte atotperfecte, fata de care nu poate fi cugetata o alta fiinta mai perfecta, mai desavarsita. Dar pe langa toate insusirile pe care le are ca fiinta atotperfecta, trebuie sa aiba si insusirea existentei reale, pentru ca daca ea nu ar exista in realitate, ar insemna ca e lipsita de una din insusirile care ii determina perfectiunea, ceea ce inseamna ca atunci poate fi cugetata o fiinta mai perfecta decat ea, ceea ce ar fi un nonsens. Asadar, pentru ca fiinta cugetata in mintea mea sa fie atotperfecta, existenta ei reala, si nu numai in minte, este conditia absolut necesara in acst scop. Deci fiinta suprema a carei idee exista in mintea mea, pentru a fi atotperfecta, trebuie sa existe in realitate."

CONTINGENT care poate sa fie sau san u fie, sa se intample sau san u se intample;intamplator, accidental
ENTROPIE masura care indica gradul de dezordine al unui sistem
LEGE MORALA ansamblu de reguli nescrise sau scrie lasate de Dumnezeu, care determina un anume mod de convietuire al oamenilor
CONSTIINTA MORALA capacitatea sufletului omenesc de a-si analiza faptele, raportandu-le la legea morala pusa de Dumnezeu in om
ONTOLOGIC care tine de fiinta. De la grecescul on- ceea ce este, fiinta

daca vrei mai complex:
http://www.scribd.com/......i-Dumnezeu

| Woodenpints91 a răspuns (pentru EmaS):

Nu am stat să citesc tot, deşi apreciez efortul depus.
Eu aduc doar un singur contraargument:
S-au găsit dovezi arheologice a unor schelete umane datale cu mult înainte faţă de când zice biblia că au trait primii oameni pe Terra.

| EmaS a răspuns (pentru Woodenpints91):

De la ştiinţă la Dumnezeu oferă un curs intensiv în natura realităţii. Este povestea explorării de o viaţă a lui Peter Russell în natura conştiinţei – cum a ajuns de la ateu convins, studiind matematică şi fizică, la realizarea unei sinteze personale profunde a misticului şi ştiinţificului. Russell amestecă povestea sa personală de curiozitate şi explorare cu fizică, psihologie şi filosofie pentru a ajunge la o nouă viziune asupra lumii în cadrul căreia conştiinţa este o calitate fundamentală a creaţiei. El arată cum toate ingredientele pentru această viziune sunt la locul lor; nimic nou nu trebuie descoperit. Trebuie doar să asamblăm piesele şi să explorăm noua imagine a realităţii care rezultă de acolo.

Russell ne ia din sălile de conferinţe de la Cambridge, unde a studiat cu Stephen Hawking, într-un ashram de la poalele dealurilor din Munţii indieni Himalaya. Integrând o cunoaştere adâncă a ştiinţei cu propriile experienţe de meditaţie, Russell ajunge la un univers similar cu cel descris de mulţi mistici – unul în care ştiinţa şi spiritul nu mai sunt în conflict. Puntea dintre ele, aşa cum arată Russell, este lumina. De la ştiinţă la Dumnezeu ne invită să trecem acea punte înspre o viziune radical diferită şi în cele din urmă vindecătoare asupra a noi înşine şi a universului – o viziune în care Dumnezeu capătă un nou înţeles şi practica spirituală o nouă semnificaţie.
Noapte buna.Maine o sa iti mai scriu si despre alte carti de stiinta care confirma veridicitatea celor scrise in Biblie.

| Woodenpints91 a răspuns (pentru EmaS):

Ar trebui sa-mi pese de ce a făcut Russell? Dacă el a crezut că-i mai bine aş, aeste problema lui.Tu încă nu ai reuşit să-mi aduci o singură dovadă că ar exista dumnezeu...

| Coconutz a răspuns (pentru Woodenpints91):

Ai si tu o problema cu intelegerea de nu iti vine sa crezi.
Ai cerut ceva logic si concret de la Ema si tia dar argumente pe masura.
Desi eu nu cred in Dumnezeul biblic, cred in exista de entitati din dimensiuni superioare.
http://www.youtube.com/watch?v=BWyTxCsIXE4
Citeste comentariul.
Nu nu am nici o dovada, doar teorii.Si nu, nu o sa fie de ajuns pentru ateismul tau hardcore.
Dar tine cont ca stiinta nu are raspunsuri la tot. Inca.
Si zic inca pentru ca raspunsul care ar putea fi ar fi de domeniul SF.

| Woodenpints91 a răspuns (pentru Coconutz):

Nu sunt ateu.

| Coconutz a răspuns (pentru Woodenpints91):

Dar?

| Dumnezău a răspuns (pentru EmaS):

Cei ce cred in existenta lui Dumnezeu,Vovin,Allah, Neptun sau ce dracu mai vor ei, si cred ca chestiile astea influenteaza vietile noastre si ne-au creat sunt bolnave psihice.Schizofrenie acuta ii zice.Insa nimic nu poate aduce argumente ca Dumnezeul biblic sa existe.In cel mai bun caz, cineva poate aduce argumente ca (,) Creatorul din conceptia deista exista, dar nici acela nu are prea multa logica.

| Dumnezău a răspuns (pentru EmaS):

Sa nu fie cu suparare,da' chestiile astea ce le-ai scris tu mai sus,cu argumentele alea, sunt din manualul de religie de a X-a, ca le am si eu acolo.Bine,le-am avut,ca am recosmetizat mai bine de jumatate de manual cu ideile mele despre credinta si Dumnezeu, fara cea mai mica injuratura.Ti-l trimit prin posta, sa vezi cum trebuie interpretata cu adevarat toata ideea asta de Dumnezeu si creatie.Natura si legile fizicii sunt fortele supreme ce tin acest Univers in echilibru,nicio fiinta transcedenta, chiar daca Natura e un organism cu inteligenta proprie, ce se auto-guverneaza.Si a propos, cea mai logica forma a fauritorului intregului Univers a dat-o Spinoza; Descartes era rau de tot pe langa esential.

| EmaS a răspuns (pentru Dumnezău):

Numai cine cauta, gaseste, cine bate i se va deschide si cine cere va capata.

| Dumnezău a răspuns (pentru EmaS):

Cine bate i se va deschide? Nu mereu.Am cautat,n-am gasit,si personal, chiar n-as fi vrut sa-l descopar pe Dumnezeul biblic, e un personaj negativ si foarte inchis la minte.

| EmaS a răspuns (pentru Dumnezău):

Eu chiar pot sa iti mai aduc o multime de argumente care au mai fost aduse pe post, dar ele sunt inutile pentru cei ce nu vor sa creada.

| Thunderstruck a răspuns (pentru EmaS):

Demonstreaza-mi ca nu exista spider-man.

| EmaS a răspuns (pentru Thunderstruck):

Logic ca nu exista.Sau tu crezi in el?

| Thunderstruck a răspuns (pentru EmaS):

Ai dovezi ca nu exista? Eu cred ca sunt la fel de multe dovezi ca ar exista ca si in cazul lui doamne doamne, adica 0, deci nu stiu de ce ar trebui sa cred in doamne doamne si nu in spider-man.

| Dumnezău a răspuns (pentru EmaS):

Si eu iti pot aduce suficiente argumente ca Mordorul chiar exista,si exista si elfi,goblini, Gollum, dar e inutil daca tu nu vrei sa crezi.Vezi ironia?

| Woodenpints91 a răspuns (pentru Coconutz):

Mi se rupe de orice religie, cât şi de ateism. Eu sunt eu.

| axll a răspuns (pentru EmaS):

Iti aduc eu argumente. copii bolnavi de cancer. (or fi desfranati si de-aia merita asta) sau e blestemul ala cu a nu stiu cata generatie? tsunami. zeci sau sute de mii de morti? (alti desfranati). cand o mama se roaga la dumnezeu pentru sanatatea copilui...nu ii cere bani, ii cere sa aiba copilul intreg. ah, da. am inteles. o pedepseste. dar e bun si iarta!

| EmaS a răspuns (pentru axll):

Da,sunt consecintele neascultarii de Dumnezeu.,, Tu singur te pedepseşti cu răutatea ta şi tu singur te loveşti cu necredincioşia ta, şi vei şti şi vei vedea ce rău şi amar este să părăseşti pe Domnul Dumnezeul tău şi să n-ai nicio frică de Mine, zice Domnul Dumnezeul oştirilor.,,

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Argumente se pot aduce insa toate sunt minciuni! Pana si stiinta conduce la ideea ca un Univers atat de complex este gandit si proiectat de Cineva care este Dumnezeul cel adevarat!

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Draga Jasser, dar tu ce crezi?
Care dintre variante este mai pluzibila? Nimicul a creat ceva? -Nu. Stim ca orice plan are un proiectant. Universul are un plan foarte complex. Prin urmare, universul a avut un proiectant. Si acest proiectant trebuie sa fie o fiinta superioara noua, inteligenta si atotputernica. Stiinta nu poate sa demonstreze ca ea are dreptate datorita verigilor lipsa. Pana la ora actuala, este cea mai credibila teoria creationista!

| IMC90 a răspuns (pentru Dumnezău):

Cum nu exitsa? Pai tu ce esti? rolling on the floor

| Dumnezău a răspuns (pentru IMC90):

Sunt Dumnezău si Jedi Master,spre deosebire de Dumnezeu, care e imoral, eu sunt epic!

| OctoberandApril a răspuns (pentru axll):

Cine ti-a zis tie ca dumnezeu lucreaza la inspectoratul general pentru situatii de urgenta?

| axll a răspuns (pentru OctoberandApril):

Pai aici este problema. de ce trebuie sa existe asa ceva daca dumnezeu vegheaza? e cel putin ilogic, si spun asta ca sa nu folosesc alte cuvinte care ar putea sa ofenseze anumiti useri.

| OctoberandApril a răspuns (pentru axll):

Pai e discutabil...
depinde ce intelegi tu prin dumnezeu si la ce distanta il situezi tu fata de pamant
uite eu nu sunt de acord cu ideea ca dumnezeu e acolo sus iar noi aici jos el sta linistit acolo si-si bea cafeluta iar noi ne dam in cap p-aici...
eu cred ca dumnezeu e printre noi, in fiecare din noi (nu fac nicio aluzie la biblia satanica) dandu-ne capacitatea de a actiona la aceste dezastre ...noi putem salva vieti in numele lui dumnezeu happy

| eandopuncttk a răspuns (pentru EmaS):

Si tot nimeni si nimic nu poate aduce argumente ca ar exista. punct

| EmaS a răspuns (pentru eandopuncttk):

Eu am experiente personale cu Dumnezeu si nimic nu ma poate convinge contrariul.

| eandopuncttk a răspuns (pentru OctoberandApril):

Ti s-au ovalizat bilele. mergi la un control

| OctoberandApril a răspuns (pentru eandopuncttk):

Pe tine cine te-a bagat in seama?
consideri ca ai un raspuns la intrebare posteaza-l
cand iti mai vine sa te bagi in seama abtine-te

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Ce cred eu? Buna intrebare! Eu cred in Cel nevazut a carui putere este nelimitata, Cel fara de inceput si fara de sfarsit, in Cel inaintea caruia se pleaca orice genunchi; din cer, de pe pamant si de sub pamant!

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Slavit sa fie Domnul! Ma bucur ca avem aceeasi nadejde, acelasi Domn.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

In orice caz, un lucru e cert, desi este adesea trecut cu vederea:nici un om nu a observat aparitia primei forme de viata.Acesta a fost un eveniment unic si irepetabil.Nimeni nu a fost prezent sa-l vada nici evolutionistii, nici creationistiisi este evident ca nu putem calatori inapoi in timp ca sa observam direct daca prima forma de viata a fost creata de o inteligenta sau a aparut prin legi naturale lipsite de viata.Pasteur de cand si-a sterilizat retorta, una din cele mai elementare observatii ale stiintei a fost ca viata apare numai dintr-o alta viata similara ei.Combinand substantele chimice intr-o eprubeta, oamenii de stiinta nu au reusit sa obtina nici macar o molecula ADN, cu atat mai putin viata.

| Adrian4123 a răspuns (pentru Dumnezău):

Frate daca nu AR existA Dumnezeu tu nu ai putea scrie comentariu asta

| Dumnezău a răspuns (pentru Adrian4123):

Daca nu-i dadea prin cap unei fiinte sa se adapteze la conditiile timpurilor in care traia si sa evolueze,tu tot mai mancai banane de voie,de nevoie! Nu suntem creati de Dumnezeul biblic, mai plauzibil ar fi sa credem ca ne-au creat niste extraterestri decat persoana aia imorala, si intransigenta nejustificata.

| Rapplex a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti sigur? Ar trebui sa mai studieziwinking

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Si inca ceva...partea cu evolutia nu are nimic de a face cu stiinta, nici macar nu face parte din stiinta deoarece nu are nici un fundament stiintific! Deci singura posibilitate a existentei vietii este existenta unei Vieti, care nu poate fi altcineva decat Creatorul! Viata din viata provine nu din materie!

| Paulla a răspuns:

Eu mă întreb de ce caută unii creştini dovezi. Credinţa, prin definiţia sa, nu înseamnă a crede în ceva nedovedit? Din moment ce un lucru e dovedit, numai este credinţă.

| muffy1 a răspuns:

Binenteles ca exista, priveste la majoritatea de pe site, care ce bine o duc de la cat il slavesc, au casa, familie, sunt fericiti, nu trebuie sa cunoasca realitatea, biblia e suficienta pentru tot ce inseamna universul, si uita-te la satanistii aia din africa, care nu au auzit de dzeu, sau au doar cativa ani ca sa inteleaga ce inseamna religie, si vezi cum sunt pedepsiti, mor zeci de mii de copii pe zi, si asta pentru ca nu se roaga si nu il slavesc, vezi, cum poti pune intrebari din astea, nu cumva esti si tu un copil malnutrit din africa? hmmm thinking

| OctoberandApril a răspuns:

Pana la proba contrarie oamenii au dreptul sa creada in ce vor
atata timp cat nu se poate demonstra concret inexistenta sa si nici existenta ramane la dispozitia noastra sa alegem in ceea ce credem

| Paulla a răspuns (pentru OctoberandApril):

Sarcina demonstraţiei revine celui ce afirmă, prin urmare inexistenţa nu trebuie dovedită.

| OctoberandApril a răspuns (pentru Paulla):

Ti-ai raspuns singura la intrebare
un om credincios nu are ce dovedi.ca aduce argumente pentru a-si sustine credinta e altceva, dar sa dovedeasca existenta unui dumnezeu cu dovezi concrete si palpabile nu are cum si nici de ce sa o faca

| Paulla a răspuns (pentru OctoberandApril):

La ce întrebare mi-am răspuns? Eu n-am pus nici o întrebare, eu îţi atrăgeam atenţia în legătură cu răspunsul tău anterior.

| mishuzuchan a răspuns:

Deschide biblia si sa vezi de cate ori este scris cuvantul DUMNEZEU si o sa te convingi ca exista

| Pantera2012 a răspuns:

Mane daca Exista si Raul exista si Binele intelegi

| baiasuciprian a răspuns (pentru Pantera2012):

Am postat la categoria religie o intrebare foarte amuzanta la care mi-as dori foarte mult sa imi raspunda in special persoanele care cred ce scrie in biblie etc etc

| Pantera2012 a răspuns:

A si inca ceva Good in Engleza vine de la God in traducere romana Bine si Dumnezeu si Satana nu exista Satana este Opusul Omului si Adversarul Omului

| Thunderstruck a răspuns:

O sa imi spun parerea in raspunsul acesta despre raspunsurile celorlalti: @EleninNWO2058, tu gandesti inainte sa scrii ceva? Nu de alta, dar dupa ce ca ai o gramatica de tot rahatul, mai si vii cu niste raspunsuri stupide, de unde **** mea concluzionezi tu ca exista doamne doamne daca exista si bine si rau? Vai de capul tau.Si la al 2-lea post, mai bine m-as abtine ca esti un spalat pe creier, cum sa zici ma ca good vine de la god? Pff, ok, vine de la god, dar care-i dovada ca exista doamne doamne din chestia asta? @BitchPleaseMyNameIsGoku, hai salut Gokule, probabil ca e doar un troll, dar sa stii ca isus avea plete. @O sa imi spun parerea in raspunsul acesta despre raspunsurile celorlalti: @EleninNWO2058, tu gandesti inainte sa scrii ceva? Nu de alta, dar dupa ce ca ai o gramatica de tot rahatul, mai si vii cu niste raspunsuri stupide, de unde **** mea concluzionezi tu ca exista doamne doamne daca exista si bine si rau? Vai de capul tau.Si la al 2-lea post, mai bine m-as abtine ca esti un spalat pe creier, cum sa zici ma ca good vine de la god? Pff, ok, vine de la god, dar care-i dovada ca exista doamne doamne din chestia asta? @BitchPleaseMyNameIsGoku, hai salut Gokule, probabil ca e doar un troll, dar sa stii ca isus avea plete. @O sa imi spun parerea in raspunsul acesta despre raspunsurile celorlalti: @EleninNWO2058, tu gandesti inainte sa scrii ceva? Nu de alta, dar dupa ce ca ai o gramatica de tot rahatul, mai si vii cu niste raspunsuri stupide, de unde **** mea concluzionezi tu ca exista doamne doamne daca exista si bine si rau? Vai de capul tau.Si la al 2-lea post, mai bine m-as abtine ca esti un spalat pe creier, cum sa zici ma ca good vine de la god? Pff, ok, vine de la god, dar care-i dovada ca exista doamne doamne din chestia asta? @BitchPleaseMyNameIsGoku, hai salut Gokule, probabil ca e doar un troll, dar sa stii ca isus avea plete. @mishuzuchan, ok, am deschis biblia, am vazut de cate ori scrie doamne doamne acolo.Care e dovada? Daca imi scriu pe penis doamne doamne de 5678 de ori, inseamna ca exista doamne doamne? Sau, daca biblia a fost scrisa de un speriat de moarte, si a vrut si el sa ajunga in rai? @silver007, aa, da, mi-ai amintit de povestea aia tampita care circula intre pustani pe net ca sa vada tot omu ca ei sunt credinciosi.Deci daca noi nu ne vedem creierul asta e dovada ca exista doamne doamne? Inteligent, imi placi.@muffy1 sunt ateu, am si casa am si masa am si familie, ma declar un om fericit, chiar si fara ajutorul lui doamne doamne, si aia din Africa sunt asa pentru ca au fost ciuruiti secole la rand si conolizati de popoarele mari (sper sa nu ma insel) si acum ei tocmai ce se refac...de ce crezi ca in Africa de Sud au aia la diamante cat sa iti cumpere toata Europa? Pentru ca nu se roaga la doamne doamne? Oricum, ei nu-s satanisti, nu stiu exact ce religie au, dar satanisti nu sunt, stai linistit. @OctoberandApril, inexistenta nu se poate dovedi, mai ales cand cred 90% din oameni intr-un zeu cel putin. Dovedeste-mi tu ca spider-man nu exista.@Paulla, unul din singurele raspunsuri inteligente de-aici, dar nu ai ce sa le explici astora care sunt spalati pe creier inca de mici.Nu pot sa inteleaga ca religia e pur si simplu o aberatie, cum sa crezi in asemenea lucruri? Mi se pare ceva ciudat.

| muffy1 a răspuns (pentru Thunderstruck):

O chiar trebuia sa pun un semna mare pe care scrie ironie si sarcasm? si eu sunt ateu, binenteles ca nu sunt satanisti bietii oameni de acolo, vroiam sa arat prostia si ridicolul in a zice ca uu uite ce iubitor e dumnezeu ca am casa si masina, da in timpu asta sute de milioane de oamenu pe intreg globul, multi din ei chiar crestini, mor de foame si sufera, cei mai in agonie fiind copii aia din africa care mor la 10 ani de foame. sau na.chiar ca ateu, pot sa zic vazand asta ca binenteles ca exista dzeu, doar ca nu ii pasa.

| Thunderstruck a răspuns (pentru muffy1):

Hah, daca nu ai fi pus hmm. la final ma prindeam. Oricum, ai mare dreptate, doamne doamne de ce ne mai da daca murim de foame si daca nu credem in el?

| cosmasavoare a răspuns (pentru Thunderstruck):

Mancatias inteligenta si gramatica ta! E democratie verule libera alegere! capisci, comprende, ai inteles inteligentule!

| Biggiesan a răspuns:

In lucrurile simple din fata ta gasesti ce dovezi vrei.Nu inseamna ca daca ai creier si 2 ochi gata ai si vazut cum sta treaba pe aici si pe dincolo.Cunoasterea e de mai multe feluri precum si obiectul de cunoscut ni se prezinta la orizonturi din ce in ce mai departate sub multiple mantii!

| Psychofuckingsocial a răspuns:

Dumnezeu e reincarnat in vecinul meu de la 3... are par lung, barbie, nu injura, nu bea, nu fumeaza... e un om de treaba.

| seby4music a răspuns (pentru Psychofuckingsocial):

Buna asta. merci mai facut sa zambesc laughing dau o bere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu vei avea parte de vreo dovada.
Orice fiinta omeneasca, cu mintea intreaga, stie ca nu poti dovedi cu argumente solide existenta cuiva/ceva daca acel cineva/ceva nu este ceva tangibil.
Daca eu spun ca exista un peste cu roti de tractor in Marea Rosie, trebuie sa vin cu dovezi de neatacat.

| otilikapostolik a răspuns:

Da stii, chiar daca nu ar exista...de ce sa nu crezi? daca exista si o sa te trimita in iad?

| corinuta20 a răspuns:

Ce dovezi vreti? Dumnezeu exista ma fratilor.De asta avem ce sa mancam. Avem viata. Avem tot datorita Lui Dumnezeu.Si stiti si voi vorba accea Dumnezeu ne da, dar nu baga si in traistie.Si credeti in DUMNEZEU! Si iubiti-L din toata inima si din tot cugertul vostru.Eu v-am dat un sfat atat dar faceti cum este cel mai bine. Iubiti-l pe Dumnezeu!

| radu_6829 a răspuns:

Ba...normal ca exista Dumnezeu, ca altfel de cine suntem creati?/
pamantul de unde a aparut? si ploaia de cine este trimisa? ganditi ba cu creierul nu cu parul