| anonim_4396 a întrebat:

Insasi existenta energiei vietii demonstreaza existenta lui Dumnezeu?

6 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Normal ca nu, daca exista vreun om posibil sa ma conjtra-zica il invit eventual sa sara de pe bloc ca dumnezeu va avea grija sa nu pateasca nimic! Toti slabanogi cu un iq de nuca de cocos pot spune ca 'eu cred in dumnezeu' dar nu respecta nimic din poruncile lasate! Mereu aud in stanga/dreapta eu cred, blabla, poti crede in 100 de dzei, daca nu esti in stare sa respecti ce scrie biblia esti 0 barat, insusi tu iti renegi existenta din moment ce nesocotesti o porunca, asta te face o epava, pentru ca te renegi singur, iar in momentu in care te bati cu pumnu in piept ca esti cre(S)tin e si mai rau pentru ca tu INSUSI STII ca nu respecti ceea ce a lasat dumnezeul tau mult prea iubit! ador sa le dau teroare oamenilor religiosi happy pentru ca in o buna zi se va afla adevarul si restul vor roade unghiile pentru ochii inchisi happy

| anonim_4396 explică (pentru Liviu):

Ca sa crezi in ceva este necesar intai sa cunosti tot ce se poate despre acel ceva. Credinta vine in urma cunoasterii tuturor lucrurilor din care se poate deduce existenta si caracteristicile lucrului in care crede omul. Credinta apare in urma cunostintei si NU invers. Cunostinta NU apare in urma credintei pentru ca nu se poate pleca de la ceva nevazut spre lucruri care se vad. Insa se poate pleca de la lucruri vazute sau cunoscute spre deducerea existentei unor lucruri nevazute. De fapt asta e ordinea si in domeniul stiintific: mai intai se studiaza atent fenomenele ce au loc in prezent si pe baza observatiilor se poate deduce existenta unor lucruri din prezent care desi nu se vad este posibil ca ele sa existe. Deci faptele bune NU apar doar din cunostinta sau doar din credinta. Daca e doar credinta si NU e cunostinta e foarte posibil ca omul in cauza sa fie duplicitar sau sa faca lucruri neconforme cu lucrul in care crede, in cazul prezent Dumnezeu. Daca e doar cunostinta si NU e credinta inseamna ca acea cunostinta sau proces de cunoastere NU are o directie sau un scop de cunoastere sau cunostintele acumulate nu s-ar unifica spre definirea teoretica a existentei unui lucru sau a modului cum exista desi nu se vede. Cum pare un om care cauta sa cunoasca sau sa gaseasca ceva dar nu stie ce anume? Pare un om absurd, nu-i asa? Lucrul pe care il cauta ar trebui sa existe mai intai in mintea sau imaginatia lui desi nu il vede sau nu l-a gasit. Sau i se pune o intrebare suplimentara: "Cauti ceva ce nu exista?" Iar el daca spune: "Da!" atunci acel om pare fara o directie sau un scop anume in procesul cunoasterii pe care-l desfasoara. Sau pare un om nebun. Aparent poate exista cunoastere fara credinta asa cum se intampla in domeniul stiintific. Insa stimulul pentru cunoastere e ceva numit curiozitate sau cautarea unor solutii pentru supravietuire sau imbunatatire. Dar de unde sau de ce apare curiozitatea, dorinta de supravietuire sau imbunatatire? Iata cum din nou se ajunge la ceva abstract care ar putea da un raspuns satisfacator la intrebarile acestea dar care desi exista nu poate fi vazut. Deci cunostinta credinta si faptele sunt interdependente. Sau daca faptele sunt neconforme cu lucrul in care se crede, sau sunt neconforme cu cunostintele atunci apare conflict informational intern ce conduce la conflict de personalitate sau nebunie sau conduce la nerealizarea unui scop dorit.

| Liviu a răspuns (pentru anonim_4396):

" Ca sa crezi in ceva este necesar intai sa cunosti tot ce se poate despre acel ceva. " De acord,dar nu exist om sa stie tot,de stiut? da stiu am discutat pe teme religioase cu multe persoane credincioase,sau ne credincioase,atee, sataniste, ori baptisti, penticostali simulte opinioni si teorii. Analizand totul la rece, sunt eu un om rau care 'm-am lepadat de dumnezeu'? daca eu sunt un om normal, nu chinui pe nimeni si incerc sa ajut pe cineva? eu nu sunt genu de om sa devin ateu asa din dorinta propie, am devenit ateu din cauza semnelor pe care le-am primit cand eram credincios si ma rugam de 2 ori pe zi, mergeam la biserica si eram credincios, cu timpul au aparut semne de intrebare (logic care orice om ar trebuiu sa le gaseasca, adica frate intrebi pana la urma, numai mergi pe sloganu crede si nu cerceta) E ca si cum ti-am spune eu frate acolo e apa de 10 metri te poti arunca in cap, tu mai intai ce faci? te arunci in cap si dupa vezi ca avea 50 de cm. Inainte de a devenit ateu am cerut semne de la dumnezeul mult prea iubit 2 saptamani in fiecare noapte.gaseam oameni care gaseau explicati si in piatra seaca, nici una mai logica.Chipurile mi s-a dat semne dar nu le-am vazut (atunci de ce sau dat? lol.) apoi unii erau foarte infuriati, cum am 'intraznit' sa cer eu semne? in curand omenirea se va destepta si va ajunge in un stadiu in care se va vedea ca ne-am rugat la stele mult prea multi ani. biblia o poveste frumoasa, atat va ramane, o lectura inainte de culcare de cum erau oameni inainte, si cum dumnezeu a permis ca 1 om sa isi omoare fratele, si ca adam sa manance din marul acela dat de sotia sa care a fost ispitita de sarpe, colac peste pupaza adam nu stia ce manca si tot a fost pedepsit.Multe lacune in biblie, cu alte cuvinte, omenirea inca e in stadiul in care sa descoperit focul, vikingi in timpurile lor de glorie, navigau agale cu corabiile lor, din intamplare apare o eclipsa de soare, din start vikingi incep sa bata cu cozile lancilor in barci, toti, un zgomot infernal, dorind sa sperie ' monstru care a mancat soarele' dupa 2 3 minute a disparut eclipsa, wow... au gonit monstrul, iti dai seama? ceva in genu e si acum happy mai tarziu s-a aflat cum se produce eclipsa, s-a creat telescopu din 2 sticle slefuite, le-a suprapus ( din ce imi aduc aminte ) si au putut studia planetele. usor usor oameni au vansat, asa se va intampla si acum. Doar ca va dura, omu de rand are nevoie de cinevca sa il ascute, sa il iubeasca neconditionat, iar dumnezeu pare prietenul imaginare de are as avea si eu nevoie.Doar ca am cam crescut si nu mai tine povestea cu bau bau de sub patut :p per total nu am nimic cu toti cei care cred.Ii rog frumos atunci cand se imbolnavesc, sa 'fuguta' la biserica sa ii vinde domnu, " paai... dumnezeu a inventat medici si el ma vindfeca si bla bla " u got the point? dumnezeu exista oriunde
"Vai am gasit 1 milion sa imi platesc chiria ca ma dadea afara, vaii dumnezeu ". "Aolo, mi s-a rupt coarda si am cazut cand saream de pe podu x,uite dumnezeu a vrut sa traiesc " pe bune? sa o lasam asa, ma amuza l. ucrurile astea, ca si parintii mei de altfel, necredinciosi doar cand au nevoie ' dumnezeu in sus, si jos " mereu ii cert. si la bine si la rau sunt ateu, ma declar ateu pana la moarte, si neg existenta oricarei finte supra naturale care iese din baremul normalului, doresc sa vad asta, doresc sa o simt, nu doresc vorbe goale

| anonim_4396 explică (pentru Liviu):

1) Referitor la Adam: se poate intelege ca n-ar fi stiut de unde a cules fructele care i le-a dat sa manance DAR se poate ca Adam fiind langa pom Eva a cules si i-a dat sa manance iar el a vazut pomul.

2) Scrie in Biblie ca acum Dumnezeu face miracole suplimentare sau face semne? NU scrie nicaieri asa ceva in Biblie. Scrie ca eu acum daca ma rog Dumnezeu ar trebui sa-mi raspunda printr-un semn? NU scrie nici asta. Dumnezeu nu mai face semne de cand a fost incheiata de scris Biblia in 98 e.n. de catre Ioan. Pai cum asa? Simplu, pentru ca de atunci Dumnezeu mai vorbeste cu umanitatea doar prin Biblie. Singurii care pretind ca fac semne sunt demonii. Dumnezeu NU a inspirat Biblia degeaba. Biblia nu e degeaba decat doar pentru cei care nu o cerceteaza cu atentie si nu vor sa o inteleaga ignorand-o. Dar nu-si inchipuie ca de fapt isi ignora astfel sensul propriei vieti. Bogatii ajung de se gandesc la un dumnezeu inainte sa moara. Bogatii isi fac chiar si din moarte un dumnezeu: poarta tricouri cu schelete umane sau isi tatueaza cranii de om pe corp.

| 1231242 a răspuns:

Salut!

Dupa mine ar fi, ratiunea omului si punerea lui in centrul CREATIEI SALE...dar da, si energia vietii este miraculoasa...

| anonim_4396 explică (pentru 1231242):

Energia vietii desi exista NU poate fi detectata de oamenii de stiinta precum nici energia neagra din univers. Oamenii de stiinta nu stiu cum se face ca vietuitoarele traiesc umbla zboara innoata plantele cresc infloresc fac fructe, pentru ca ei nu recunosc ca ar fi energie ci doar un fel de fluctuatie cuantica haotica dar totusi care respecta anumite legi fara sa recunoasca faptul ca aceste legi au fost create de Dumnezeu. La fel ei spun si despre singularitatea Big Bang: "a aparut datorita unor fluctuatii cuantice haotice in urma unei acumulari de energie statica potentiala de parca aceste legi s-au creat singure."