| AvalohAlyn a întrebat:

V-ar placea/conveni sa se predea in scoli istoria religiilor sau despre toate religiile in loc de religie crestina? De ce?

Răspuns Câştigător
| milan9 a răspuns:

Ora de religie presupune 90% educaţie morală şi mai puţin deci, prezentare de dogme.
Printr-o simplă oră de istorie a religiilor, se asimilează cultură generală, dar nu se pot pune în discuţie teme morale generale...

Ora de religie presupune în primul rând educaţie morală şi mai puţin prezentare a unui specific dogmatic. Cel puţin, aşa cum ştiu din toate sursele pe care le am, cam pe această educaţie morală se insistă cel mai mult.

Eficienţa educaţiei morale nu constă atât într-o asimilare a unei culturi generale (lucruri care în general sunt cunoscute din familie), cât mai ales în punerea în discuţie a temelor morale generale, practice şi esenţiale pentru echilibrul psiho-fizic al persoanei umane...

Fiecare elev, aflat în plin proces de formare a personalităţii, are nevoie şi de repere morale sănătoase, sau în primul rând de repere morale, de o învăţătură morală – constructivă pentru spiritul său tot la fel cum pentru metabolismul său, eficiente şi vitale sunt necesităţile sale nutritive.

| Alphawolf a răspuns (pentru milan9):

Si de cand morala este arestata si conditionata de crestinism? Tu nu realizezi ca esti tendentios? Daca s-ar introduce morala musulmana(la noi) in scoala, clar, nu ti-ar conveni! Cand ai sa realizezi(cu adevarat) de ce... ai sa realizezi si de ce eu nu sunt de acord cu morala crestina(sau alta morala tendentioasa) in scoala.

20 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Da, evident, ar fi mai bine, dar, în opinia mea, tot nu ideal.

| Dandanache a răspuns:

Istoria religiilor inseamna culturalizare, religia crestina inseamna indoctrinare. Vrem copii educati sau copii indoctrinati? Aici fiecare raspunde dupa cum i-e felul, lucru observabil si la aceasta intrebare.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Nu pentru ca e o varza

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Am mai spus de atatea ori ca in programa scoalara sunt prezentate si alte religii pe langa crestinism, desigur.
Depinde de profesor daca vrea sa predea, sau nu.

| TheMεchαnix a răspuns (pentru DarkOrbitMoon):

Da, sunt prezente, cum ar fi religia hindusă și budistă. Dar profesorul meu (și majoritatea profesorilor de religie) are grijă să ne spună cât de păgâni și sataniști sunt ei și cât de buni și șmecheri sunt ortodocșii (doar ortodocșii, nici măcar catolicii).

| AlexanderAdrian a răspuns:

Nu stiu daca e ok sa predai religie de orice fel in mod obligatoriu intr-o scoala care nu e de profil teologic. E fix acelasi lucru cu orele de atelier sau de sport.

Religia trebuie sa fie o materie optionala, aceasta fiind o solutie perfect in armonie cu drepturile si libertatile omului, tratat la care Romania a aderat de multa vreme.

Restul e doar o continua zgarmaneala a unora in fundul celorlalti, pur si simplu nu ne lasam pana nu impunem altora credintele si obiceiurile noastre ceea ce e complet nedemocratic si imoral.

A obliga pe cineva sa faca ce nu doreste e absolut imoral iar biserica se tot lauda cu moralitatea. Unde e moralitatea in indoctrinarea fortata?

| Jardelin a răspuns:

Intr-o tara cu un popor crestin nu este anormal sa se predea religia crestina.

Dupa cum in scolile din tarile musulmane nu este nimic anormal sa se predea religia islamica.

Ar fi anormal daca ar fi pe dos!

| Inferno a răspuns (pentru Jardelin):

Forta e produsul dintre masa si acceleratie,prietene, in orice tara ai fi.
Daca ma duc la ora de fizica in SUA cat si in tarile africane slab dezvoltate am sa vad ca F=m*a.
Nu unul zice ca forta e un carnaat iar altul ca e m*a,ca atunci ar iesi un mare terci inutil,irelevand si imbecil.

Iar asa cum notiunile de fizica,matematica, chimie, si orice alta materie din scoli sunt identice in toate tarile pamantului, asa ar trebui sa fie si notiunile de natura religioasa.

In scoli si presupune ca se predau ADEVARURI, nu ca s-ar face indoctrinare.
Iar daca sunt ADEVARURI, atunci sunt VALABILE, in absolut orice tara de pe fata Pamantului.

| Buresbista123 a răspuns:

Nu as vrea nici macar sa se pomeneasca cuvantul religie in scoli, in scoala ar trebui sa se invete lucruri folositoare, nu tot felul de aberatii imorale, bazate pe o credinta fanatica si bolnava, nu pe ratiune si bun simt

| Djnicnr a răspuns:

Religia in scoli e o metoda foarte eficienta de dresaj! 12 ani e suficient timp ca un copil sa devina ceea ce vrea sistemul!

| SorinSonOfSolen a răspuns:

Mulţi care aţi răspuns îndoctrinarea din voi şi-a spus cuvântul şi nu aţi putut citi întrebarea corect.

La RELIGIE se predă într-o ţară CIVILIZATĂ istoria religiilor, nu îndoctrinare, nu o singură religie. Se expun toate religiile lumii, o istorie a lor.
Da mi-ar conveni, ar fi foarte benefic pentru toţi copiii să ştie câte puţin din fiecare religie.

Doamnelor şi domnilor pocăiţi îndobitocirea copiilor se face la voi în case, nu la şcoală.

| Jardelin a răspuns (pentru SorinSonOfSolen):

Sorinele, indobitocirea se realizeaza aici pe TPU, sistematic. Apoi victimile indobitocirii, in cel mai pur spirit de turma, urmeaza calea emanciparii si dezrobirii de sub asa-zisele lanturi spirituale, incompatibile cica-se cu Europa si secolul 21. Pricepi?

| CommonSense a răspuns (pentru Jardelin):

"Apoi victimile indobitocirii, in cel mai pur spirit de turma, urmeaza calea emanciparii si dezrobirii de sub asa-zisele lanturi spirituale, incompatibile cica-se cu Europa si secolul 21. "

Dezvolta ceea ce doresti sa spui aici, te rog.

| SorinSonOfSolen a răspuns (pentru Jardelin):

Normal că un îndoctrinat ca tine ţine cu toţi "sfinţii" şi dinţii de ce-a fost învăţat de mic copil.
Încă mai am speranţă în umanitate că cei ca tine se vor trezi în al 12-lea ceas.
Dar la cele peste 18000 de biserici şi la îndoctrinarea în şcoli unde în manualele de religie scrie că dacă nu faci cruce pe lângă o biserică te calcă tramvaiul... îmi e greu să mai sper la un viitor bun pentru ţara asta...
Poate armata de pupători de moaşte şi de muritori de foame nu vor răzbate şi nu îl vor vota pe Ponta.

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru Jardelin):

Iti racesti gura de pomana, fiecare ar trebui sa stea in banca lui si sa inceteze sa mai zgarme in fundul vecinului cum fac si multi credinciosi si multi atei iar religia obligatorie nu are ce cauta in scoli, optional e ok, sa faca ore de religie cine doreste.

| TheMεchαnix a răspuns (pentru SorinSonOfSolen):

Ce legătură are Ponta cu chestia asta. Crezi că e singurul pulitician care face afaceri cu popii?

| SorinSonOfSolen a răspuns (pentru TheMεchαnix):

Nu e singurul, dar el e prim-ministru actual, el scoate din fondul de urgenţe a statului pentru a face pomeni electorale dând la biserici, acum 2 luni s-au dat 3 milioane de lei pentru biserici din Spania şi Franţa ale comunităţilor de români de acolo... pe bune? De cine să mă iau dacă nu de capul răutăţilor? De ţaţa Floarea să mă iau? Da şi ceilalţi fură, nu toţi, dar şi ei dau pomeni la popi, dar mai puţin şi mai puţin vizibil.

| popamihaitza a răspuns:

Nu mi-ar convine pentru ca doar religia crestina este cea dreapta (na ca ti-am luat-o inainte besleaga!)

| Uncais a răspuns:

În opinia mea, religia ar trebui să fie o materie opţională. Cât despre ce şi cum să se predea, mai degrabă s-ar preda întreaga istorie a religiilor astfel încât elevul şi-ar putea alege înclinaţia religioasă, ci n-ar trebui impusă.

În orice caz, eu unul nu aş vrea să mai fac ora de religie fiindcă fiind ateu mi se pare total inutilă, dar din păcate nu suntem chiar liberi să ne exprimăm în totalitate. În ziua de azi, daca profesorii de religie, părinţii şi în general societatea află că ai o înclinaţie diferită asupra vieţii, te vor judeca.

Drept concluzie, religia ar trebui să fie opţională, şi da, ar fi o idee destul de bună să se predea istoria tuturor religiilor.