| navarre a întrebat:

Va intreb, ce parere aveti?
Exodul 21
20 Dacă un om va lovi cu băţul pe robul său, fie bărbat, fie femeie, şi robul moare sub mâna lui, stăpânul să fie pedepsit.
21 DAR DACA MAI TRAIESTE O ZI SAU DOUA, STAPANUL SA NU FIE PEDEPSIT; CACI ESTE ARGINTUL LUI.

Indiferent de timp sau spatiu (Dumnezeu este acelasi si ne schimbator) credeti ca Dumnezeu (de atunci sau de acum) poate indica,ca un stapan (de atunci,patron de acum),are dreptul sa-si bata sluga,sau angajatul, iar daca in urma bataii mai traieste 2, 3 zile, acel stapan sau patron, sa nu fie pedepsit fiindca sluga sau angajatul este,, argintul lui?
Cugetati!

14 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

In primul rand, nu prea inteleg in ce sens este "argintul lui".

Răspuns utilizator avertizat
| florinmarius20 a răspuns (pentru navarre):

Dar nu aveti niciun argument biblic sa afirmati ca dumnezeu e neschimbator.In biblie se vorbeste despre cele 7 duhuri ale lui ceea ce inseamna ca are 7 nuante spirituale si nu stim mai mult.Si cum toate vietuitoarele se transforma tot timpul dintr-o stare in alta rezulta ca toti sunt schimbatori si sunt dupa chipul si asemanarea Lui.De ce excludem o evolutie Divina?

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru navarre):

Crezi in Dumnezeu?

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru navarre):

Dumnezeu nu are descriere...da-mi si mie citatul in care spune Daniel ca e un mos cu barba.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru navarre):

Tu cred ca esti Corut...laughingIn primul rand nu ai de unde sa stii ca sunt crestin. In al doilea rand Dumnezeu poate lua orice forma vrea. Dumnezeu este un spirit, nu are forma sau chip.dar poate lua orice forma. Daca se arata unui om acesta va muri(scrie si in Biblie)

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru navarre):

Daca Dumnezeu ne-a creat si sustine acest univers poate face orice nu? Atunci orice e posibil...tot ce ai spus tu mai inainte.